Hypotekárny úver bez poistenia je hazard. Ako si ho správne poistiť?
Drahšie úvery a rekordná inflácia vyvolávajú u ľudí obavy. Ceny bytov a domov sú vysoké, úroky hypotekárnych úverov šli hore a vyššie splátky v budúcnosti môžu ohroziť rozpočty mnohých rodín. Ako si správne poistiť svoj úver na bývanie a pripraviť sa aj na nečakané životné situácie tak, aby poistka prioritne chránila vás a vašu rodinu, a nielen záujmy banky?

Foto: Shutterstock
Keď chýba poistné krytie
„Rast cien nehnuteľností v posledných rokoch nahráva vyššej zaúverovanosti obyvateľstva. Slováci však stále majú pomerne nízke finančné povedomie o poistení úverov aj o životnom poistení. Až 80 % ľudí, ktorí sa s našimi maklérmi stretnú, nemá adekvátne poistné krytie. Hypotéka bez kvalitného poistenia je dnes hazardom. Ochranu príjmu netreba podceňovať, inak rodina môže zostať vo finančných problémoch,” upozorňuje riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó.
Aby si klienti znížili úroky svojej hypotéky, mnohí si v banke uzavreli poistenie schopnosti splácania úveru, takzvané bankopoistenie. To však v náročných životných situáciách dlžníkovi a jeho rodine či pozostalým nepomôže tak ako životné poistenie.
Ako funguje bankopistenie
Bankopoistenie nie je povinné, ale banky klientom za jeho uzatvorenie väčšinou ponúknu výhodnejšiu úrokovú sadzbu, pričom mesačnú splátku hypotéky vlastne navýšia o poistenie. „Bankopoistenie prioritne chráni pohľadávky banky. V prípade poistnej udalosti, akou môže byť smrť, invalidita alebo práceneschopnosť, bude plnenie z tohto poistenia poskytnuté priamo banke na splatenie zvyšku úveru,” objasňuje odborník s tým, že bankopoistenie ponúka len predvolené balíky poistného krytia, ktoré sú obmedzené a naviazané len na ochranu banky, nie na ochranu dlžníka a jeho rodiny.
V čom je životné poistenie iné
Životné poistenie, ktoré si klient uzatvorí mimo svojej úverovej zmluvy, mu poskytne širšie poistné krytie, môžete si zvoliť vyššie poistné sumy a nastaví si ho individuálne podľa vlastných potrieb. Rizikové životné poistenie zároveň prioritne chráni poistenca, nie banku.
„Dobre nastavené životné poistenie klienta a jeho rodinu podrží v ťažkých situáciách. Pomôže splácať úver v prípade vážneho ochorenia, nahradí príjem počas pracovnej neschopnosti, vykryje potrebnú liečbu či rehabilitáciu po úraze, alebo doplní znížený príjem v prípade invalidity či trvalých následkov. Zostáva len na rozhodnutí klienta, či z poistného plnenia splatí zostatok hypotéky, alebo sa sústredí na iné naliehavé výdavky, úver si ponechá a bude ho splácať ďalej z financií od poisťovne,” vysvetľuje ďalej odborník.
Oprášte svoju staršiu poistnú zmluvu
Niektorí klienti už pred čerpaním hypotéky majú uzavreté životné poistenie. Vo väčšine prípadov ho stačí „oprášiť” a vhodne doplniť. Je to flexibilný finančný produkt a je potrebné prispôsobiť ho úverovej zaťaženosti klienta. Na novších produktoch sa dajú doplniť pripoistenia, napríklad si dopoistiť hypopoistenie alebo veľké riziká. V niektorých prípadoch je vhodnejšie skombinovať staršie poistenie s novým.
Odborníci odporúčajú kontrolu životného poistenia najmenej jedenkrát za dva roky, alebo po každej významnej zmene, ktorá môže mať vplyv na rozsah poistného krytia a výšku poistných súm. „Poistná zmluva musí v prvom rade slúžiť klientovi, nie poisťovni. Pri prerábaní starších zmlúv je však potrebné dávať pozor na čakacie lehoty a zdravotný stav poisteného. Aj preto sa oplatí obrátiť na skúseného finančného makléra.
V súvislosti s hypotekárnym úverom sa klient môže stretnúť s tromi druhmi poistenia. Aké sú medzi nimi zásadné rozdiely, a ktoré slúži na aký účel?
Poistenie nehnuteľnosti
- Toto poistenie je nutné uzatvoriť k hypotéke, pretože je podmienkou pre čerpanie úveru. Chráni nehnuteľnosť, ktorú klient zakladá v prospech banky.
- Neuzatvárajte si poistenie len v rozsahu, ktorý požaduje banka. Nastavte si ho tak, aby chránilo váš majetok komplexne.
- Ideálna je kombinácia: poistenie nehnuteľnosti + poistenie domácnosti + poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva a držby nehnuteľnosti + poistenie zodpovednosti z občianskeho života.
- Nehnuteľnosť na reálnu hodnotu svojho bytu či domu, nielen do výšky hypotéky. Poistnú zmluvu potom pravidelne aktualizujte, aby ste sa vyhli podpoisteniu a situáciám, keď by vám poistka nepokryla škody na nehnuteľnosti a domácnosti v plnej výške.
Poistenie schopnosti splácať úver (bankopoistenie)
- Poistenie proti neschopnosti splácať úver sa k hypotéke uzatvára nepovinne. Banka zaň väčšinou ponúkne výhodnejšiu úrokovú sadzbu, a mesačné splátky hypotéky sa potom navýšia o poistenie.
- Toto poistenie zaistí banka (preto sa nazýva aj bankopoistenie) ako prostredník a klient sa stane súčasťou zmluvy, ktorá je uzavretá medzi bankou a poisťovňou.
- Ľudia ho často chápu ako poistenie hypotéky, ale jeho hlavným cieľom je v prvom rade chrániť banku pre prípad, že klient nebude schopný splácať úver.
Poistenie hypotéky cez životné poistenie
- Ak si úver poistíte formou životného poistenia, vašu rodinu v neočakávaných ťažkých situáciách „podrží”. Oproti bankopoisteniu je síce drahšie, ale poskytuje širšiu poistnú ochranu a je možné poistiť sa na vyššie poistné sumy.
- V prípade poistnej udalosti je len na rozhodnutí klienta, či z poistného plnenia splatí zostatok úveru, alebo sa rozhodne, že peniaze použije na iné naliehavé výdavky, hypotéku si ponechá a bude ju splácať ďalej z financií od poisťovne.
- Životné poistenie nie je o predvolených balíčkoch, ale odborník ho vyskladá na mieru. Vďaka tomu je možné výraznejšie sa poistiť proti rizikám, ktoré klient považuje za zásadné, napríklad na základe rodinnej anamnézy.
- Životné poistenie je flexibilný produkt a je možné ho v čase upravovať a prispôsobovať aktuálnej životnej a finančnej situácii. Preto je potrebné ho raz za čas nechať skontrolovať.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 4.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení