Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hypotéka vs. podnájom: Čo sa v čase stúpajúcich úrokových sadzieb oplatí viac?

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku síce stúpajú už niekoľko mesiacov po sebe, napriek tomu je kúpa nehnuteľnosti stále výhodnou investíciou. Mesačný nájom sa totiž často rovná, alebo je dokonca drahší ako splátka hypotéky. Podnájom zvykne byť alternatívou pre ľudí, ktorých príjem nepostačuje na schválenie hypotéky, prípadne ho využívajú ľudia s potrebou dočasného bývania, alebo zvýšenej pracovnej mobility.

image

Foto: Shutterstock

Slováci chcú bývať vo vlastnom

Financial Report oslovil s otázkou porovnania výhodnosti hypoték, respektíve podnájmov, viacerých odborníkov z oblasti finančného sprostredkovania. Väčšina z nich si nemyslí, že zdražovanie hypoték výraznejšie zvýhodní bývanie v podnájme. 

Viacerí síce priznali, že so stúpajúcimi úrokovými sadzbami hypotekárnych úverov môže logicky rásť počet ľudí, ktorí namiesto úveru a kúpy bývania uprednostnia podnájom, no k zmene spotrebiteľského správania by zatiaľ nemalo prísť.

Naďalej tak platí, že prevažná väčšina ľudí na Slovensku preferuje vlastníctvo nehnuteľnosti pred podnájmom. Ten je už tradične populárny najmä v štátoch západnej Európy. „Na Slovensku ešte určite niekoľko rokov budú klienti uprednostňovať úver pred podnájmom, podmienky na kúpu bytov, prípadne výstavbu domov, sú stále priaznivé,“ myslí si odborný garant pre bankový sektor spoločnosti Universal maklérsky dom Vladimír Mandzák.

Hypotéka je najvýhodnejší spôsob

Slováci chcú nehnuteľnosť vlastniť aj napriek tomu, že ceny nehnuteľností rastú už niekoľko rokov po sebe. „Faktom je, že na Slovensku máme v súčasnosti najhoršiu dostupnosť bývania z celej Európskej únie, keďže ceny nehnuteľností za posledné tri roky rástli trojnásobne vyšším tempom ako príjmy,“ vysvetľuje finančný analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. 

Podľa neho to znamená, že najmä ľudia s nízkymi príjmami a viacdetné rodiny vo väčších mestách majú už dnes sťažený prístup ku kúpe vlastného bývania. 

Na druhej strane, aj napriek rastu úrokových sadzieb hypoték, priemerná úroková sadzba nových hypoték v máji 2022 stúpla na necelého 1,6 %. „Aj keď hypotéky v máji zdraželi najviac od prijatia eura na Slovensku, stále išlo oproti aprílu o nárast len o 0,3 percentuálneho bodu,“ vysvetľuje M. Búlik. Hypotéku si tak podľa neho ešte stále môže dovoliť drvivá väčšina ľudí s trvalou prácou a bežným príjmom. 

V prospech hypoték podľa V. Mandzáka hovorí aj to, že tieto úvery na bývanie sú aj po zdražovaní vo väčšine prípadov stále dostupné s úrokom do 3 % pri fixáciách od troch do piatich rokov: „Je pravdepodobné, že sa ešte zvýšia, ale nepredpokladám, že by prekročili hranicu 4 %.“

Executive manager zo spoločnosti Partners Group SK Adam Baško upozorňuje aj na to, že ďalší rast úrokových sadzieb klientov motivuje refinancovať úvery, respektíve urýchľuje rozhodovanie sa o kúpe vlastnej nehnuteľnosti. 

Mladí ľudia často zakladajú nehnuteľnosti rodičov

Pri žiadosti o hypotéku na byt či dom dnes banky štandardne vyžadujú mať našetrených aspoň 20 % z hodnoty, prípadne bývanie dofinancovať úverom. Viac peňazí formou hypotéky sa dá získať už len cez výnimku v banke. Pomôcť si však možno napríklad aj ďalšou zábezpekou, čo využíva množstvo mladých ľudí na Slovensku. Finanční sprostredkovatelia spomínajú najmä situácie, keď rodičia pomáhajú svojim deťom založením vlastnej nehnuteľnosti v prospech kúpy nového bytu či domu pre svoju ratolesť. Ďalšou alternatívou je dofinancovanie hypotéky spotrebným úverom, stavebným sporením, respektíve medziúverom zo stavebného sporenia.

Inflácia praje lacným úverom

Inflácia na Slovensku aktuálne dosahuje viac ako 13 %, a touto hodnotou výrazne prevyšuje úrokové sadzby hypotekárnych úverov. Z dlhodobého hľadiska tak na nej budúci majiteľ nehnuteľnosti môže profitovať, pretože vo výsledku zlacňuje jeho dlh. „Otázne je, kedy sa toto obdobie vysokej inflácie v Európe skončí. Určite to nebude tento ani budúci rok, otázne sú však tie ostatné roky,“ analyzuje manažér bankového sektora spoločnosti INSIA SK Jozef Belko. 

Finanční sprostredkovatelia očakávajú mierny pokles úrokových sadzieb približne po troch až štyroch rokoch, takže hypotéky by aj v budúcnosti mohli byť lepšou voľbou ako podnájom. „V každej dobe, aj v čase krízy, sa kúpa nehnuteľností oplatí,“ myslí si J. Belko. „Pre jedného je to príležitosť dobre investovať, pre druhého kúpiť nehnuteľnosť, ktorú by za bežných podmienok na trhu nekúpil,“ dodáva.

Z dlhodobého hľadiska po splatení úveru a pri očakávanom zhodnotení ceny nehnuteľnosti tak predstavuje vlastný byt či dom pre človeka relatívne stabilnú formu majetku. „Aj keď s horšou likviditou, ako povedzme úspory na účte, no lepšie reflektujúcou na vývoj inflácie,“ komentuje úverová riaditeľka spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Výhody vlastného bývania cez hypotéku:

  • Hodnota nehnuteľnosti v prípade, že je udržiavaná, v čase skôr rastie ako klesá, a je akousi finančnou zábezpekou pre vlastníka do budúcnosti.
  • Bývanie možno využívať dlhodobo a prípadné zmeny súvisiace s nehnuteľnosťou sú v réžii majiteľa.
  • Hypotekárny úver je dlhodobý, flexibilný a vďaka vhodne zvolenej fixácii si klient môže zaistiť podmienky na obdobie, v ktorom sa očakáva ďalšie zdražovanie – navyše ak klesnú sadzby, môže využiť úpravu úroku vo svojej súčasnej či inej banke.

Výhody podnájmu:

  • Bývanie v podnájme je vhodné pre ľudí, ktorí na danom mieste plánujú zostať len určitý čas. Takisto je vhodné ako dočasné riešenie.
  • Byt či dom netreba zariaďovať, nasťahovať sa často možno okamžite, respektíve ihneď po podpise nájomnej zmluvy.
  • Réžia bytu a náklady na opravy či rekonštrukcie sú v rukách majiteľa a nie podnájomníka.

Alternatíva nájomných bytov

Niektorí zástupcovia firiem z oblasti finančného sprostredkovania hovoria aj o tom, že takzvané nájomné byty môžu pri riešení otázky financovania bývania v budúcnosti zamiešať karty. Dôležité však bude, koľko takých bytov vznikne, a ako rýchlo budú dostupné pre širšie obyvateľstvo. 

Pokiaľ totiž nebude existovať väčšie množstvo bytov, ktoré by prišli na trh s dostupnými prenájmami, tak ako to dnes sľubuje vládna koalícia, pre mladého človeka zostáva takmer jedinou výhodnou alternatívou vlastného bývania kúpa nehnuteľnosti s pomocou hypotekárneho úveru. 

Rozhoduje životná situácia

Ak sú náklady na hypotéku v porovnaní s nákladmi na podnájom porovnateľné, potom je úver na kúpu vlastného bývania stále jasne lepšou voľbou. Výnimkou môže byť situácia, keď si človek nie je istý, či chce dlhodobo zostať žiť a pracovať na Slovensku, alebo v danom meste.

Vyššie úroky znamenajú tiež vyššie mesačné splátky, a mnohí klienti môžu naraziť na maximálny úverový strop, ktorý im ku kúpe nehnuteľnosti nebude stačiť. „Preto pre ľudí s príjmom ‚na hrane‘ môže takéto zdražovanie znamenať, že budú musieť voliť lacnejšiu nehnuteľnosť, respektíve pri nedostatku vlastných zdrojov sa dočasne budú musieť vzdať možnosti zaobstarať si vlastnú nehnuteľnosť,“ komentuje E. Šablová. Vtedy je podľa nej vhodným riešením prenájom nehnuteľnosti. 

Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a podnájmom tak nezávisí len od dostupnosti hypoték, ale aj od životnej situácie. „Ak sa chce mladý človek osamostatniť a zároveň si chce nechať otvorené možnosti, kde bude pracovať, je preňho podnájom jasne lepšia voľba,“ vysvetľuje M. Búlik. „Podnájom poskytuje oveľa vyššiu flexibilitu a jeho výhody vidím najmä v prípadoch, keď si klient nie je istý, či nezmení prácu, prípadne región, v ktorom žije,“ dopĺňa A. Baško.

Naopak, ak má človek pevné zamestnanie a chce dlhodobo bývať v danom meste či na Slovensku, je hypotéka podľa odborníkov jasne vhodnejšia voľba.

Stúpajúce ceny podnájmu

V praxi platí, že klient chce kúpiť nehnuteľnosť čo najlacnejšie a v prípade, že si chce vziať úver, chce ho dostal s čo najnižšou úrokovou sadzbou. Aj preto podľa odborníkov na bývanie platí, že ak stúpajú klientom náklady na kúpu nehnuteľnosti, tak je prirodzené, že toto sa čiastočne premieta aj do ceny budúcich podnájmov. Tie síce utlmila pandémia koronavírusu, rovnako ako aj záujem o prenájom nehnuteľností, po začiatku vojny na Ukrajine je však už všetko inak. „Väčšina voľných nehnuteľností na bývanie si v súčasnosti už našla svojho podnájomníka,“ vysvetľuje J. Belko. Na začiatku roku 2022 to podľa neho spôsobilo určitý nedostatok na strane ponuky, a tým aj zvyšovanie cien prenájmov. Nedostatok nehnuteľností na prenájom vedie k tomu, že priemerná výška nájmu je na Slovensku stále pomerne vysoká. Napríklad v Bratislave je to 850 až 900 eur mesačne. 

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2023 Redakcia FinReport

INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS

Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Netrisk a Bauer Media zlúčia svoje online porovnávače v strednej a východnej Európe

Bauer Media Group a Netrisk Group sa dohodli na spojení svojich online porovnávacích spoločností v šiestich krajinách strednej a východnej ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Podvod: Podnikateľ zdokladoval, že tankoval aj 30-krát denne, daniari mu to spočítali

Podnikateľ chcel optimalizovať výsledok hospodárenia svojej firmy, a preto sa uchýlil k nečestnému konaniu. Do nákladov si zahrnul množstvo ...

21.9.2023 Robert Juriš

Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy

Spoločnosť pre medzibankovú komunikáciu Swift spolupracuje s tromi centrálnymi bankami a 30 finančnými inštitúciami na beta testoch ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Stále pracujeme viac ako priemerní Európania

Slovenskí zamestnanci stále pracujú viac ako priemerní Európania. V minulom roku strávili v práci približne 39,6 hodiny týždenne, čo je o ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

18.9.2023 Zuzana Fryč

Poľnohospodárska úroda patrí medzi najrizikovejšie oblasti poistenia. Kde a ako je možné si ju poistiť?

Dôležitú úlohu v kvalite a objeme úrody plodín hrá počas celého roka počasie, ktoré je v posledných rokoch čoraz nevyspytateľnejšie. ...

15.9.2023 Redakcia FinReport

V bankách pôsobiacich na Slovensku je len minimum slovenského kapitálu

Základné imanie bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu má mimoriadne pestrú štruktúru. Kapitál pochádzajúci zo zahraničia ovláda ...

14.9.2023 Zuzana Fryč

Ako si poistiť splácanie hypotéky čo najefektívnejšie z hľadiska ceny a pokrytia možných rizík?

Pri žiadosti o úver na bývanie banky v súčasnosti ponúkajú na ochranu schopnosti splácania hypotéky takzvané bankopoistenie, respektíve ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Europarlament sprísňuje podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov, týka sa to aj tých našich

Poslanci Európskeho parlamentu sa opäť zaoberali sprísňovaním pravidiel poskytovania spotrebiteľských úverov. Schválili smernicu, podľa ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Ročne sa v školách stane až 11-tisíc úrazov. Pomôže napríklad detské životné poistenie

Úrazovosť v školách sa každým rokom zvyšuje. Tvrdí to Ministerstvo školstva SR na základe vlastnej databázy dát. Aktuálne predstavuje ...

13.9.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zvýšila úroky na termínovaných vkladoch

Slovenská sporiteľňa od dnes zvýšila úrokové sadzby na svojich termínovaných vkladoch. Ak bankoví klienti splnia niekoľko ďalších ...

13.9.2023 Miloslava Némová

Viaceré banky zmenili ceny svojich služieb, väčšina úprav sa týka predčasného splácania úverov

Slovenské banky vo veľkom menia svoje obchodné podmienky a cenníky služieb. Na začiatku septembra viaceré banky pôsobiace na slovenskom ...

12.9.2023 Roland Régely

Mimoriadne splátky hypotéky sa dajú robiť častejšie a bez poplatku, no len málokto si to môže dovoliť

Slovenské banky po novom musia umožniť klientom s hypotékou vykonávať bezplatné mimoriadne splátky častejšie ako v minulosti. Predtým, ...

12.9.2023 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa dosiahla v prvom polroku tohto roku čistý zisk takmer 38 miliónov eur

Za prvých šesť mesiacov tohto roka Uniqa v Českej republike a na Slovensku podľa predbežných údajov predpísala na poistnom celkovo 416,77 ...

11.9.2023 Zuzana Fryč

Desať rád, ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne

Keďže zmenu zdravotnej poisťovne je možné urobiť len raz za rok, a to najneskôr do 30. septembra, je najvyšší čas dozvedieť sa viac, čo ...

11.9.2023 Redakcia FinReport

UniCredit Bank zvýšila úrokové sadzby niektorých svojich hypoték

Po minuloročnom dramatickom zvyšovaní úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v súčasnosti úroky stúpajú už len veľmi mierne. Príkladom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay