Horská služba má počas leta stovky zásahov, môžu byť poriadne drahé
Náhle zmeny počasia, či obyčajná neopatrnosť môžu spôsobiť v horách veľkú drámu, Ak sa komplikovaná situácia stane v neprístupnom teréne, zasahuje lekársky tím horskej služby. S tým sú však spojené náklady, ktoré verejné zdravotné poistenie nepokrýva. Zranených turistov tak môže čakať šok pri pohľade na účet za zásah záchranárov.

Zdroj foto: Pixabay.com
Počas minuloročnej letnej sezóny, ktorá trvala od 15. júna do 31. októbra 2016, záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) zasahovali pri 407 prípadoch. „Najčastejšie išlo o úrazy turistov na značených trasách. Boli to v prevažnej miere úrazy končatín následkom pádov,“ upresňuje pplk. Mgr. Jana Krajčírová, Riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS. V priemere sa cena za zásah pohybuje na úrovni okolo 350 eur, cena zásahu sa môže vyšplhať až na tisíce eur. Ak si situácia vyžaduje aj rýchly prevoz vrtuľníkom, k cene za hľadanie a prípadné vyslobodzovanie turistu si treba prirátať ďalších 4 500 eur.
„Cenu ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad počet nasadených záchranárov, terén, v ktorom sa postihnutý nachádza, použitá technika, trvanie záchrannej akcie, nasadenie leteckej techniky a podobne.“ dodáva Krajčírová.
Zásah horskej služby však nemusia hradiť deti. „Každý dospelý človek by ešte pred cestou na hory mal myslieť aj na horské poistenie, ktoré pokrýva náklady na technickú časť zásahu záchranárov HZS,“ radí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Podľa informácií Europ Assistance, turisti zvyknú nesprávne odhadnúť počasie, dôsledkom čoho dochádza k spomínaným úrazom. Časté je aj zablúdenie v neprehľadnom horskom teréne.
Na dovolenku v slovenských horách je potrebné pribaliť si poistenie zásahu horskej služby. Prípadné zdravotné ošetrenie v nemocnici kryje verejné zdravotné poistenie, práca horskej služby je iná kategória.
Z prieskumu spoločnosti 2muse pre Poštovú banku vyplýva, že približne polovica respondentov plánuje dovolenkovať na Slovensku. „Na dovolenku doma ľudia plánujú minúť menej peňazí, no aj dĺžka pobytu je na rozdiel od zahraničných pobytov v priemere kratšia. Skoro polovica lokálpatriotov ju má naplánovanú na jeden týždeň alebo menej dní a 56 % ľudí dovolenkujúcich na Slovensku utratí od 200 do 400 eur. Bez horského poistenia si však môžete priplatiť ďalších niekoľko stoviek až tisícok eur,“ upozorňuje Lýdia Žáčková.
Súčasťou poistných produktov určených do býva okrem zásahu horskej služby aj úrazové poistenie. Súčasťou poistky môžu byť aj náklady spojené s nevyhnutnou prepravou napríklad k sanitke. V prípade tohto druhu poistenia je potrebné dať si pozor okrem oného aj na územnú platnosť poistenia.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 2.Známi americkí spisovatelia žalujú tvorcu chatbota ChatGPT za porušenie autorských práv
- 3.Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy
- 4.INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS
- 5.Podvod: Podnikateľ zdokladoval, že tankoval aj 30-krát denne, daniari mu to spočítali