First Citizen dokončila akvizíciu Silicon Valley Bank. Prinesie to väčší pokoj do bankového sektora?
Banka First Citizens oznámila, že dokončila akvizíciu skrachovanej Silicon Valley Bank. Táto akvizícia umožní First Citizens rozšíriť svoju prítomnosť v technologickom sektore, pričom úrady dúfajú, že prinesie aspoň trochu pokoja do súčasného turbulentného bankového sektora. Pád trojice bánk v rýchlom slede otriasol dôverou veriteľov a viedol k najväčšiemu týždennému odlevu vkladov z malých bánk v histórii USA. Aj keď je konanie bankových klientov pochopiteľné, malé banky zohrávajú v ekonomike dôležitú úlohu. Ich potenciálne problémy by sa takmer s určitosťou preniesli na celé hospodárstvo. Federálny rezervný systém (FED) teda stojí pred neľahkou voľbou, ako bude s týmto problémom bojovať.
Foto: Shutterstock
Nový kupec
Marcový krach bánk Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank a Silvergate Capital otriasol celým bankovým sektorom. Všetky tri banky boli nútené ukončiť svoju činnosť a prejsť pod správu Federálnej agentúry pre poistenie vkladov (Federal Deposit Insurance Corporation – FDIC). Tá v prípade platobnej neschopnosti banky preberá zodpovednosť za vyplatenie vkladov klientov a rozhoduje o následnom osude banky.
Silicon Valley Bank skolabovala za menej ako 48 hodín začiatkom minulého mesiaca po tom, ako veritelia stratili dôveru v jej likviditu a spustili takzvaný beh na banku (bank run), pri ktorom dochádza k masovým výberom vkladov. Výbery finančnej hotovosti spôsobili SVB obrovské straty z núteného predaja cenných papierov a banka bola následne vyhlásená za insolventnú.
Situácia sa od prvotného šoku postupne upokojila a SVB získalo nového majiteľa. Je ním banka First Citizens Inc., ktorá už potvrdila ukončenie akvizície. Dohoda o odkúpení SVB by mohla pomôcť upokojiť neistotu vo finančnom sektore. Dobré správy prijal akciový trh s nadšením, pretože hodnota akcií First Citizens po ohlásení novinky vzrástla o 44 %.
V hre sú miliardy dolárov
Akvizícia pretransformuje First Citizens na jednu z 15 najväčších amerických bánk. Podľa vyhlásenia FDIC, First Citizens kupuje SVB za približne 72 miliárd dolárov. Celkovo prevezme vklady vo výške 56 miliárd dolárov a 17 pôvodných pobočiek SVB zostane fungovať pod rovnakým menom, ale už ako súčasť divízie First Citizens. Podľa zverejnených informácií by nemalo dôjsť k žiadnej okamžitej zmene zákazníckych účtov. „Bola to pozoruhodná transakcia v partnerstve s FDIC, ktorá by mala vzbudiť dôveru v bankový systém,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti First Citizens Frank Holding Jr. pre portál Bloomberg.
Keď malý pohltí veľkého
First Citizens uviedla, že hlavným dôvodom nákupu SVB je jej bývalé vynikajúce postavenie v doplnkových činnostiach, vrátane privátneho bankovníctva a bankovníctva pre malé podniky. Dohoda tiež rozšíri dosah nástupníckej banky v oblasti rizikového kapitálu a vo sfére technologických podnikov, na ktoré sa SVB špecializovala.
„Sme nadšení z odborných znalostí, ktoré SVB prináša,“ povedal Frank Holding Jr. a dodal: „Budeme mať silnú likviditu a silný kapitál.“
Akvizícia zarazila viacero odborníkov, ktorí sa pýtali, či má First Citizens dostatočné prostriedky na to, aby prevzala druhú najväčšiu skrachovanú banku v histórii USA. Podľa údajov Federálneho rezervného systému (FED) bola First Citizens podľa veľkosti aktív ku koncu roka 2022 30. najväčšou komerčnou bankou v USA. Silicon Valley Bank patrilo 16. miesto.
First Citizens však má skúsenosti s nákupom zlomených súperov. Od roku 2009 prevzala s pomocou FDIC viac ako 20 bánk, pričom po finančnej kríze v roku 2008 kupovala banky od Washingtonu cez Wisconsin až po Pensylvániu. Napríklad aj minulý rok kúpila spoločnosť CIT Group Inc. za viac ako 2 miliardy dolárov.
Len nie „záchranný balík“
Transakcia je druhým obchodom za asistencie FDIC v poslednom období. Agentúra podala pomocnú ruku aj pri akvizícii Signature Bank, ktorá skolabovala taktiež minulý mesiac, a ktorú odkúpila New York Community Bancorp.
V prípade SVB sa regulačné orgány predháňali v uzavretí obchodu pre celú banku alebo jej časti v snahe pokryť nepoistené vklady nových zákazníkov, ale prvotný pokus o aukciu prebehol bez kupca.
Potom FDIC predĺžila ponukový proces po získaní „podstatného záujmu“ od viacerých potenciálnych nadobúdateľov. Na zjednodušenie procesu a rozšírenie skupiny uchádzačov FDIC umožnil stranám predkladať samostatné ponuky pre dcérsku spoločnosť Silicon Valley Private Bank a Silicon Valley Bridge Bank NA – firmu, ktorú vytvorila FDIC po tom, čo sa SVB dostala do nútenej správy. Americké úrady sa totiž snažia vyhnúť obchodom, ktoré vyzerajú ako záchranné balíky.
Najväčší odlev v histórii
Napriek tomu, že si SVB už našla svojho kupca, kolaps trojice bánk v rýchlom slede otestoval dôveru Američanov v regionálne a komunitné banky, ktoré poskytujú úvery najmä malým a stredným podnikateľom a firmám. Z obavy, že aj iné menšie banky postihne rovnaký osud ako SVB, došlo k hromadnému presunu vkladov do väčších bánk, ktorých zlyhaniu by vláda USA takmer určite zabránila.
Podľa údajov FEDu 25 najväčších amerických bánk v dňoch po páde SVB získalo nové vklady vo výške 120 miliárd dolárov. Všetky americké banky pod touto úrovňou za rovnaké obdobie stratili objem vkladov v celkovej hodnote 108 miliárd dolárov. Išlo tak o najväčší týždenný pokles vkladov menších bánk v histórii.
Vplyv na ekonomiku
Odborníci sa zhodujú, že odeiv vkladov z malých do veľkých bánk by mohol mať katastrofický vplyv na celú ekonomiku. Dôležitú úlohu totiž zohrávajú aj tie najmenšie banky v krajine. Správa FDIC z roku 2022 hovorí, že komunitné banky – inštitúcie s aktívami vo výške 10 miliárd dolárov alebo menej – poskytovali 36 % úverov pre malé podniky.
Malé a stredné podniky v Amerike zamestnávajú približne 46 % Američanov pracujúcich v súkromnom sektore a podľa US Small Business Administration vytvorili od roku 1995 takmer dve tretiny pracovných miest v tomto sektore.
S prípadnými problémami malých bánk by teda mohli ísť ruka v ruke aj problémy malých a stredných podnikov. Väčšina z týchto firiem často spolupracuje s menšími lokálnymi bankami, ktoré im poskytujú úvery, hypotéky a ďalšie finančné produkty na rozvoj ich podnikania.
Komplikovanú situáciu si uvedomujú aj vo FEDe, ktorý momentálne stojí pred neľahkou voľbou. Na jednej strane môže pokračovať v boji proti inflácii prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb, na strane druhej rast sadzieb prinesie ešte väčší tlak na malé banky, a teda aj na malé a stredné podniky, prípadne celkovú nezamestnanosť.
Obavy o menšie banky a malé podniky
„Zameriavame sa na makroekonomiku, ale sme si vedomí, že existujú potenciálne distribučné aspekty, ak vkladatelia presunú hotovosť z menších bánk,“ povedal člen rady guvernérov FEDu Philip Jefferson pre portál Reuters. „Nedávny stres v bankovom sektore viedol k poklesu vkladov v menších inštitúciách a budeme musieť zvážiť, ako to dopadne. Situácia by mohla mať neúmerný vplyv na malé podniky. Chceme, aby boli komunitné a regionálne banky silné,“ dodal.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby