Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

First Citizen dokončila akvizíciu Silicon Valley Bank. Prinesie to väčší pokoj do bankového sektora?

Dominik Horváth Banky a poisťovne Poslať

Banka First Citizens oznámila, že dokončila akvizíciu skrachovanej Silicon Valley Bank. Táto akvizícia umožní First Citizens rozšíriť svoju prítomnosť v technologickom sektore, pričom úrady dúfajú, že prinesie aspoň trochu pokoja do súčasného turbulentného bankového sektora. Pád trojice bánk v rýchlom slede otriasol dôverou veriteľov a viedol k najväčšiemu týždennému odlevu vkladov z malých bánk v histórii USA. Aj keď je konanie bankových klientov pochopiteľné, malé banky zohrávajú v ekonomike dôležitú úlohu. Ich potenciálne problémy by sa takmer s určitosťou preniesli na celé hospodárstvo. Federálny rezervný systém (FED) teda stojí pred neľahkou voľbou, ako bude s týmto problémom bojovať.

image

Foto: Shutterstock

Nový kupec

Marcový krach bánk Silicon Valley Bank (SVB), Signature BankSilvergate Capital otriasol celým bankovým sektorom. Všetky tri banky boli nútené ukončiť svoju činnosť a prejsť pod správu Federálnej agentúry pre poistenie vkladov (Federal Deposit Insurance Corporation – FDIC). Tá v prípade platobnej neschopnosti banky preberá zodpovednosť za vyplatenie vkladov klientov a rozhoduje o následnom osude banky.

Silicon Valley Bank skolabovala za menej ako 48 hodín začiatkom minulého mesiaca po tom, ako veritelia stratili dôveru v jej likviditu a spustili takzvaný beh na banku (bank run), pri ktorom dochádza k masovým výberom vkladov. Výbery finančnej hotovosti spôsobili SVB obrovské straty z núteného predaja cenných papierov a banka bola následne vyhlásená za insolventnú.

Situácia sa od prvotného šoku postupne upokojila a SVB získalo nového majiteľa. Je ním banka First Citizens Inc., ktorá už potvrdila ukončenie akvizície. Dohoda o odkúpení SVB by mohla pomôcť upokojiť neistotu vo finančnom sektore. Dobré správy prijal akciový trh s nadšením, pretože hodnota akcií First Citizens po ohlásení novinky vzrástla o 44 %.

79882

V hre sú miliardy dolárov

Akvizícia pretransformuje First Citizens na jednu z 15 najväčších amerických bánk. Podľa vyhlásenia FDIC, First Citizens kupuje SVB za približne 72 miliárd dolárov. Celkovo prevezme vklady vo výške 56 miliárd dolárov a 17 pôvodných pobočiek SVB zostane fungovať pod rovnakým menom, ale už ako súčasť divízie First Citizens. Podľa zverejnených informácií by nemalo dôjsť k žiadnej okamžitej zmene zákazníckych účtov. „Bola to pozoruhodná transakcia v partnerstve s FDIC, ktorá by mala vzbudiť dôveru v bankový systém,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti First Citizens Frank Holding Jr. pre portál Bloomberg.

Keď malý pohltí veľkého

First Citizens uviedla, že hlavným dôvodom nákupu SVB je jej bývalé vynikajúce postavenie v doplnkových činnostiach, vrátane privátneho bankovníctva a bankovníctva pre malé podniky. Dohoda tiež rozšíri dosah nástupníckej banky v oblasti rizikového kapitálu a vo sfére technologických podnikov, na ktoré sa SVB špecializovala.

„Sme nadšení z odborných znalostí, ktoré SVB prináša,“ povedal Frank Holding Jr. a dodal: „Budeme mať silnú likviditu a silný kapitál.“

Akvizícia zarazila viacero odborníkov, ktorí sa pýtali, či má First Citizens dostatočné prostriedky na to, aby prevzala druhú najväčšiu skrachovanú banku v histórii USA. Podľa údajov Federálneho rezervného systému (FED) bola First Citizens podľa veľkosti aktív ku koncu roka 2022 30. najväčšou komerčnou bankou v USA. Silicon Valley Bank patrilo 16. miesto.

First Citizens však má skúsenosti s nákupom zlomených súperov. Od roku 2009 prevzala s pomocou FDIC viac ako 20 bánk, pričom po finančnej kríze v roku 2008 kupovala banky od Washingtonu cez Wisconsin až po Pensylvániu. Napríklad aj minulý rok kúpila spoločnosť CIT Group Inc. za viac ako 2 miliardy dolárov.

Len nie „záchranný balík“

Transakcia je druhým obchodom za asistencie FDIC v poslednom období. Agentúra podala pomocnú ruku aj pri akvizícii Signature Bank, ktorá skolabovala taktiež minulý mesiac, a ktorú odkúpila New York Community Bancorp.

V prípade SVB sa regulačné orgány predháňali v uzavretí obchodu pre celú banku alebo jej časti v snahe pokryť nepoistené vklady nových zákazníkov, ale prvotný pokus o aukciu prebehol bez kupca.

Potom FDIC predĺžila ponukový proces po získaní „podstatného záujmu“ od viacerých potenciálnych nadobúdateľov. Na zjednodušenie procesu a rozšírenie skupiny uchádzačov FDIC umožnil stranám predkladať samostatné ponuky pre dcérsku spoločnosť Silicon Valley Private Bank a Silicon Valley Bridge Bank NA – firmu, ktorú vytvorila FDIC po tom, čo sa SVB dostala do nútenej správy. Americké úrady sa totiž snažia vyhnúť obchodom, ktoré vyzerajú ako záchranné balíky.

Najväčší odlev v histórii

Napriek tomu, že si SVB už našla svojho kupca, kolaps trojice bánk v rýchlom slede otestoval dôveru Američanov v regionálne a komunitné banky, ktoré poskytujú úvery najmä malým a stredným podnikateľom a firmám. Z obavy, že aj iné menšie banky postihne rovnaký osud ako SVB, došlo k hromadnému presunu vkladov do väčších bánk, ktorých zlyhaniu by vláda USA takmer určite zabránila.

Podľa údajov FEDu 25 najväčších amerických bánk v dňoch po páde SVB získalo nové vklady vo výške 120 miliárd dolárov. Všetky americké banky pod touto úrovňou za rovnaké obdobie stratili objem vkladov v celkovej hodnote 108 miliárd dolárov. Išlo tak o najväčší týždenný pokles vkladov menších bánk v histórii.

Vplyv na ekonomiku

Odborníci sa zhodujú, že odeiv vkladov z malých do veľkých bánk by mohol mať katastrofický vplyv na celú ekonomiku. Dôležitú úlohu totiž zohrávajú aj tie najmenšie banky v krajine. Správa FDIC z roku 2022 hovorí, že komunitné banky – inštitúcie s aktívami vo výške 10 miliárd dolárov alebo menej – poskytovali 36 % úverov pre malé podniky.

Malé a stredné podniky v Amerike zamestnávajú približne 46 % Američanov pracujúcich v súkromnom sektore a podľa US Small Business Administration vytvorili od roku 1995 takmer dve tretiny pracovných miest v tomto sektore.

S prípadnými problémami malých bánk by teda mohli ísť ruka v ruke aj problémy malých a stredných podnikov. Väčšina z týchto firiem často spolupracuje s menšími lokálnymi bankami, ktoré im poskytujú úvery, hypotéky a ďalšie finančné produkty na rozvoj ich podnikania.

Komplikovanú situáciu si uvedomujú aj vo FEDe, ktorý momentálne stojí pred neľahkou voľbou. Na jednej strane môže pokračovať v boji proti inflácii prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb, na strane druhej rast sadzieb prinesie ešte väčší tlak na malé banky, a teda aj na malé a stredné podniky, prípadne celkovú nezamestnanosť.

Obavy o menšie banky a malé podniky

„Zameriavame sa na makroekonomiku, ale sme si vedomí, že existujú potenciálne distribučné aspekty, ak vkladatelia presunú hotovosť z menších bánk,“ povedal člen rady guvernérov FEDu Philip Jefferson pre portál Reuters. „Nedávny stres v bankovom sektore viedol k poklesu vkladov v menších inštitúciách a budeme musieť zvážiť, ako to dopadne. Situácia by mohla mať neúmerný vplyv na malé podniky. Chceme, aby boli komunitné a regionálne banky silné,“ dodal.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2023 Redakcia FinReport

INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS

Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Netrisk a Bauer Media zlúčia svoje online porovnávače v strednej a východnej Európe

Bauer Media Group a Netrisk Group sa dohodli na spojení svojich online porovnávacích spoločností v šiestich krajinách strednej a východnej ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Podvod: Podnikateľ zdokladoval, že tankoval aj 30-krát denne, daniari mu to spočítali

Podnikateľ chcel optimalizovať výsledok hospodárenia svojej firmy, a preto sa uchýlil k nečestnému konaniu. Do nákladov si zahrnul množstvo ...

21.9.2023 Robert Juriš

Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy

Spoločnosť pre medzibankovú komunikáciu Swift spolupracuje s tromi centrálnymi bankami a 30 finančnými inštitúciami na beta testoch ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Stále pracujeme viac ako priemerní Európania

Slovenskí zamestnanci stále pracujú viac ako priemerní Európania. V minulom roku strávili v práci približne 39,6 hodiny týždenne, čo je o ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

18.9.2023 Zuzana Fryč

Poľnohospodárska úroda patrí medzi najrizikovejšie oblasti poistenia. Kde a ako je možné si ju poistiť?

Dôležitú úlohu v kvalite a objeme úrody plodín hrá počas celého roka počasie, ktoré je v posledných rokoch čoraz nevyspytateľnejšie. ...

15.9.2023 Redakcia FinReport

V bankách pôsobiacich na Slovensku je len minimum slovenského kapitálu

Základné imanie bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu má mimoriadne pestrú štruktúru. Kapitál pochádzajúci zo zahraničia ovláda ...

14.9.2023 Zuzana Fryč

Ako si poistiť splácanie hypotéky čo najefektívnejšie z hľadiska ceny a pokrytia možných rizík?

Pri žiadosti o úver na bývanie banky v súčasnosti ponúkajú na ochranu schopnosti splácania hypotéky takzvané bankopoistenie, respektíve ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Europarlament sprísňuje podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov, týka sa to aj tých našich

Poslanci Európskeho parlamentu sa opäť zaoberali sprísňovaním pravidiel poskytovania spotrebiteľských úverov. Schválili smernicu, podľa ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Ročne sa v školách stane až 11-tisíc úrazov. Pomôže napríklad detské životné poistenie

Úrazovosť v školách sa každým rokom zvyšuje. Tvrdí to Ministerstvo školstva SR na základe vlastnej databázy dát. Aktuálne predstavuje ...

13.9.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zvýšila úroky na termínovaných vkladoch

Slovenská sporiteľňa od dnes zvýšila úrokové sadzby na svojich termínovaných vkladoch. Ak bankoví klienti splnia niekoľko ďalších ...

13.9.2023 Miloslava Némová

Viaceré banky zmenili ceny svojich služieb, väčšina úprav sa týka predčasného splácania úverov

Slovenské banky vo veľkom menia svoje obchodné podmienky a cenníky služieb. Na začiatku septembra viaceré banky pôsobiace na slovenskom ...

12.9.2023 Roland Régely

Mimoriadne splátky hypotéky sa dajú robiť častejšie a bez poplatku, no len málokto si to môže dovoliť

Slovenské banky po novom musia umožniť klientom s hypotékou vykonávať bezplatné mimoriadne splátky častejšie ako v minulosti. Predtým, ...

12.9.2023 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa dosiahla v prvom polroku tohto roku čistý zisk takmer 38 miliónov eur

Za prvých šesť mesiacov tohto roka Uniqa v Českej republike a na Slovensku podľa predbežných údajov predpísala na poistnom celkovo 416,77 ...

11.9.2023 Zuzana Fryč

Desať rád, ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne

Keďže zmenu zdravotnej poisťovne je možné urobiť len raz za rok, a to najneskôr do 30. septembra, je najvyšší čas dozvedieť sa viac, čo ...

11.9.2023 Redakcia FinReport

UniCredit Bank zvýšila úrokové sadzby niektorých svojich hypoték

Po minuloročnom dramatickom zvyšovaní úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v súčasnosti úroky stúpajú už len veľmi mierne. Príkladom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay