Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Finančná pomoc pre dlžníkov so zvýšenou splátkou na hypotéke je dostupná, no nie pre každého

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Dlžníkom, ktorým vlani narástla splátka hypotéky pre vyššie úrokové sadzby, sa vláda rozhodla prispieť jednorazovým daňovým bonusom v tohtoročnom daňovom priznaní za rok 2023. Navyše tento rok sa zavádza aj príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý majú od 1. januára tohto roka pravidelne vyplácať úrady práce. Systém finančnej pomoci však nie je úplne jednoduchý a nie každý dlžník získa automaticky na pomoc nárok.

Finančná pomoc

Zdroj: Freepik

Nový daňový bonus

Koncom minulého roka prišla vláda najprv s návrhom zákona o novom daňovom bonuse pre tých, ktorým v roku 2023 vzrástla splátka hypotekárneho úveru.

Národná banka Slovenska však krátko pred tým vydala Správu o finančnej stabilite, v ktorej skonštatovala, že väčšina ľudí nemá napriek nárastu úrokových sadzieb problémy so splácaním hypoték. O dva dni neskôr nato však vláda schválila tento návrh zákona, ktorý hypotekárnym dlžníkom má pomôcť so splácaním hypoték.

Pripravili sme preto prehľad o tom, aké podmienky je potrebné splniť na získanie daňového bonusu, aký maximálny príjem môžu mať zamestnanci, aký živnostníci a v akej sume je možné si bonus uplatniť.

90435

Nie každý si ho môže uplatniť

Hneď na úvod je potrebné podotknúť, že z pomoci sú vylúčení tí, ktorí svoj úver na bývanie vlani refinancovali, keďže daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky hypotéky sa počíta na základe zmenenej výšky splátky na tej istej zmluve.

Znamená to, že ak niekto svoj úver preniesol v roku 2023 do inej banky a má novú zmluvu, nemá nárok na daňový bonus. Zvýhodnení sú tak tí, ktorí minulý rok pri zvýšení úrokovej sadzby nehľadali lacnejšiu alternatívu, ale akceptovali ponuku od svojej pôvodnej banky.

Výnimka pri refinancovaní

Jedinou výnimkou v tomto prípade je, že o daňový bonus môžu požiadať tí, ktorí refinancovali svoj úver najneskôr do 31. decembra 2022. Zároveň pritom v roku 2023 došlo k zvýšeniu splátky kvôli nárastu úrokovej sadzby po refixácii a v novej úverovej zmluve je uvedený aspoň jeden z troch účelov, a to buď nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti určenej na bývanie (alebo jej časti), výstavba alebo rekonštrukcia tuzemskej nehnuteľnosti určenej na bývanie.

Stanovený je aj maximálny príjem

Nárok na bonus majú len tí, ktorých priemerný mesačný príjem neprekračuje 1,6-násobok priemernej mzdy. V prípade zamestnancov rozhoduje ich priemerný mesačný hrubý príjem, ktorý sa vypočíta z hrubého ročného zdaniteľného príjmu za rok 2022. Následne sa príjem porovná s priemernou mzdou za rok 2022, ktorá bola na úrovni 1 304 eur. Nárok na daňový bonus k hypotéke tak majú zamestnanci, ktorých priemerná mesačná mzda v roku 2022 nepresiahla 2 086,40 eura.

U živnostníkov sa počíta hrubý príjem ešte pred odpočítaním výdavkov, odvodov či nezdaniteľných častí, teda rozhodujú ich celkové tržby. Priemerný mesačný hrubý príjem za rok 2022 nemôže prekročiť 2 086,40 eura, čo znamená, že ich celoročné tržby nesmú presiahnuť hranicu 25 036,80 eura.

89887

V prípade posúdenia príjmu viacerých spoludlžníkov na hypotéke sa maximálny príjem násobí počtom dlžníkov. V prípade manželov či iných dvoch dlžníkov ich spoločný hrubý príjem z roku 2022 nesmie prekročiť 3,2-násobok priemernej mzdy, čo je 4 172,80 eura. Zároveň pritom platí, že daňový bonus k hypotéke si môže uplatniť vždy len jeden z dlžníkov.

Bonus nemožno ďalej kombinovať

Mladí ľudia do 35 rokov si počas prvých piatich rokov splatnosti úveru majú možnosť každoročne znížiť daň aj daňovým bonusom na zaplatené úroky, v súčasnosti najviac o 400 eur ročne. Tu však platí, že tento daňový bonus nie je možné kombinovať s novým daňovým bonusom. Každý sa môže rozhodnúť len pre jeden z nich.

90413

Ďalšou podmienkou je, že nehnuteľnosť, na ktorú daňovník čerpá hypotéku, sa nemôže prenajímať, ale má slúžiť k vlastnému trvalému bývaniu daňovníka. V prípade, že má občan na jednu nehnuteľnosť viacero úverov, pomoc je možné uplatniť len na jeden úver. Dôležitou podmienkou je aj to, že musí ísť o úver na bývanie poskytnutý bankou, nie stavebnou sporiteľňou.

Štát preplatí tri štvrtiny z navýšenia splátky

Nový daňový bonus k hypotéke sa bude tento rok uplatňovať v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní dane za rok 2023. Daňovník v takomto prípade musí banku požiadať o potvrdenie, ktoré následne priloží k svojmu daňovému priznaniu, respektíve k ročnému zúčtovaniu u svojho zamestnávateľa.

91283

Daňový bonus k hypotéke zároveň predstavuje 75 % z nárastu mesačnej splátky hypotéky, respektíve tri štvrtiny zo sumy, o ktorú stúpla jej splátka. Ak sa klientovi v roku 2023 zdvihla splátka o 150 eur, štát mu za každý mesiac, keď platil vyššiu splátku, zaplatí 112,50 eura.

Zákon však stanovuje aj maximum, ktoré dlžníkom preplatí, a to 150 eur mesačne, respektíve 1 800 eur ročne. Bonus prepláca len za tie mesiace, v ktorých dlžník platil vyššiu splátku. Ak niekomu splátka stúpla až v polovici minulého roka, štát mu vyplatí daňový bonus len za tie mesiace, počas ktorých platil vyššiu splátku, teda len alikvotnú časť.

Nahradí ho príspevok na splátku

Kým pomoc za rok 2023 bude realizovaná formou daňového bonusu a má ju na starosti Ministerstvo financií SR, pomoc od 1. januára 2024 zastrešuje Ministerstvo práce a sociálnych vecí SR prostredníctvom príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie.

„Ak osoba splní dané podmienky, môže čerpať pomoc aj za rok 2024, ale už formou príspevku. Znamená to, že daňovník si v roku 2024 môže uplatniť daňový bonus aj požiadať o príspevok, keďže daňový bonus je pomoc spätne za rok 2023,“ približuje tlačový odbor rezortu financií.

Dodáva pritom, že odhadnúť počet daňovníkov, ktorí si uplatnia daňový bonus – ako pomoc s hypotékou za rok 2023 v súčasnosti, nie je možné. Ministerstvo financií SR má odhady, no zatiaľ ide len o interné prepočty. Relevantne vyhodnotiť účinnosť nového daňového bonusu bude možné až po spracovaní daňových priznaní za rok 2023.

90009

Dobrou správou pre tých, ktorí svoje úvery refinancovali (preniesli do inej banky) v roku 2023nemajú nárok na nový daňový bonus, je, že si môžu štátnu pomoc uplatniť od 1. januára 2024 prostredníctvom spomenutého príspevku.

Bližšie podmienky pre príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie prinesieme v ďalšom našom texte. „Prvá výmena údajov potrebná pre posúdenie nároku na príspevok medzi úradmi práce a bankami prebehne 10. februára tohto roka s údajmi za mesiac január 2024. Až na základe týchto údajov z bánk bude možné spracovať žiadosti o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie a vyhodnotiť jeho poskytovanie,“ uzatvára tlačový odbor ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

logo
Prečítajte si tiež:
21.4.2024 Redakcia FinReport

Ako postupovať keď zistíme, že čerstvo kúpená nehnuteľnosť je poškodená?

Po kúpe bytu či domu sa môžu s odstupom času objaviť chyby, poruchy alebo poškodenia, na ktoré predávajúci neupozornil kupujúceho. Čo ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Priložte, kliknite a plaťte – priepasť medzi digitálnymi platbami a hotovosťou sa zväčšuje

Používanie digitálnych platieb je už niekoľko rokov stále na vzostupe. Inak to nebolo ani vlani, keď ich počet vo svete stúpal, kým počet ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

17.4.2024 Robert Juriš

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa už o niekoľko dní skončia. Čo bude s ich ďalšími službami?

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Desiatka bánk na Slovensku začína používať jednotný ESG dotazník pre zákazníkov

Desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu začína používať nový jednotný ESG (Environmental – Social – Governance) ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

10.4.2024 Zuzana Fryč

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Klienti Fio banky za niektoré tovary či služby zaplatili dvakrát

Fio banka sa obrátila na svojich klientov prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa im ospravedlnila za nepríjemnosti, s ktorými sa ...

8.4.2024 Zuzana Fryč

Obávate sa o osud svojho smartfónu? Takto si ho môžete poistiť

Mobilný telefón, alebo v súčasnosti už vo väčšine prípadov smartfón, je každodennou súčasťou nášho života. No do akej miery ho ...

5.4.2024 Dominik Horváth

Prečo sú na finančnom trhu nielen komerčné, ale aj centrálne banky a ako fungujú?

Centrálne banky sú kľúčovým hráčom vo svetovej ekonomike a zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri riadení menovej politiky, regulácii ...

4.4.2024 Zuzana Fryč

V akých prípadoch vám poisťovňa odmietne uzatvoriť životné poistenie?

Prejavy duševných ochorení, o ktorých sa dnes hovorí čoraz viac, môžu skomplikovať uzatvorenie životného poistenia. Dôležité je preto ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay