Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Faktoring kríza neohrozila, slovenský trh si rozdelili tri najväčšie banky

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Faktoring na Slovensku zaznamenal v minulom roku významný rast. Pomáhajú mu odkladané firemné nákupy počas lockdownu, ktoré opätovne plnia sklady tovarom, a tiež rast cien, ktorý zvýšil výslednú hodnotu faktorovaných pohľadávok. Rastie najmä bezregresný faktoring, ktorý predstavuje väčšinu ponuky a je populárny nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo.

faktoring

Foto: Shuterstock

Keď rast cien pomáha

Faktoring na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle, mal do roku 2019 mierne rastúci trend. V roku 2020 tento vývoj na niekoľko mesiacov zastavila pandémia a s ňou spojené lockdowny, ktoré ochromili tuzemský aj zahraničný obchod. Takýto scenár však netrval dlho.

V roku 2021 podľa oslovených odborníkov na faktoring došlo k výraznému oživeniu na celom svete vrátane Slovenska. „Objem odkúpených pohľadávok za 10 mesiacov v tomto roku vzrástol už aj v porovnaní s predcovidovým obdobím v 2019,“ vysvetľuje riaditeľka finančných riešení pre firmy zo Slovenskej sporiteľne Katarína Gašparovská.

Na tému faktoringu sme oslovili aj ďalšie banky pôsobiace na Slovensku, a tie jednohlasne hovoria, že počas pandémie na Slovensku všeobecne rastie záujem o produkty slúžiace na ošetrenie prípadného rizika nezaplatenia zo strany odberateľa.

Súčasné obdobie je podľa odborníkov charakteristické značným rastom cien vo viacerých odvetviach, napríklad v oblasti komodít, stavebných materiálov či energií. „To so sebou prináša aj zvýšenú potrebu finančných zdrojov na realizáciu takýchto dodávok,“ myslí si vedúci oddelenia faktoringu a obchodného financovania Tatra banky Juraj Hrnek. V takej chvíli je podľa neho faktoring ideálnou možnosťou, ako sa klienti vedia operatívne dostať k potrebným finančným zdrojom.

Na čo slúži faktoring?

Faktoring je spôsob financovania, keď firmy zmluvne postúpia svoje krátkodobé pohľadávky, najčastejšie so splatnosťou 30 až 120 dní, banke alebo inému špecializovanému subjektu (faktorovi). Vďaka tomu bezprostredne po vystavení faktúry odberateľovi získajú od faktora 70 až 90 % finančných prostriedkov uvedených vo faktúre. Sto percent zo sumy dostane firma až potom, keď uhradí odberateľ faktúru faktorovi.

Faktoring je vhodnou alternatívou financovania firiem, ktoré potrebujú hotovosť na preklenutie nepriaznivého obdobia, v ktorom pociťujú výpadok príjmov a nedostatočný cash flow. Faktoring flexibilne kopíruje objem pohľadávok u klienta a aj z pohľadu financujúcej inštitúcie ide o bezpečnejší produkt v porovnaní s bežným prevádzkovým úverom, pretože je lepšie monitorovaný.

Vďaka faktoringu vie odberateľ stabilizovať financovanie svojich dodávateľov a získať aj predĺženie pôvodnej splatnosti svojich záväzkov. Dodávateľ zase získa zníženie nákladov na financovanie splatnosti faktúr a v podstate neobmedzený rámec pre financovanie zvýšeného dopytu zo strany odberateľa.

Banka alebo faktoringová spoločnosť ešte pred poskytnutím financií preveruje finančnú situáciu podniku, ktorý požiadal o faktoringové služby rovnako, ako sa to robí pri úveroch. Preveruje napríklad aj počet stálych zákazníkov a ich platobnú schopnosť.

Pohľadávky bez postihu

Zvýšený záujem o faktoringové služby potvrdili štyri oslovené banky: VÚB banka, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank. Všetky uviedli, že najväčší záujem je o takzvaný regresný faktoring, ktorý tvorí drvivú väčšinu ich ponuky a za posledné dva roky významne narástol.

Podľa odborníkov na faktoring bude tento trend naďalej pretrvávať a bezregresný typ bude ďalej zvyšovať svoj podiel. „Je to celkom prirodzené, pretože práve bezregresný faktoring prináša klientovi benefit v podobe eliminácie platobného rizika odberateľa,“ komentuje J. Hrnek. 

Regresný a bezregresný faktoring

Regresný faktoring znamená, že voči klientovi (dodávateľovi) môže byť uplatnený spätný postih, ak odberateľ v dohodnutej lehote nezaplatí. Táto lehota sa nazýva regresná lehota alebo regresná doba, a zvyčajne je to 30 až 60 dní od dátumu splatnosti pohľadávky, respektíve faktúry. Bezregresný faktoring je bez spätného postihu na klienta. Riziko nezaplatenia si faktoringová spoločnosť rieši diverzifikovaným portfóliom financovaných pohľadávok.

Slováci zatiaľ zaostávajú

Faktoringovému trhu dominujú tri najväčšie banky na Slovensku, ktoré realizujú až 85 % z celkového objemu odkúpených pohľadávok. Z nich VÚB banka si dlhodobo udržiava pozíciu lídra s aktuálnym trhovým podielom vyše 35 % za prvé tri kvartály tohto roku. Ďalšie dve banky so silným podielom na faktoringu sú Slovenská sporiteľňa a Tatra banka.

„Očakávame, že rast faktoringového obratu v tomto roku prekročí hranicu 30 % a celkový objem odkúpených pohľadávok bude vyšší ako 2 miliardy eur. Po rokoch 2019 a 2020, keď sme zaznamenali pokles, tento rok nadviaže na zatiaľ historicky najsilnejší rastový rok 2018 s celkovým objemom odkúpených pohľadávok vo výške 2,5 miliardy eur,“ hovorí vedúci oddelenia faktoringu vo VÚB banke Štefan Homola. Táto banka je zároveň jedinou na Slovensku, ktorá je členom nadnárodnej siete faktoringových spoločností FCI realizujúcej 43 % celosvetového faktoringového obratu.

Využitie faktoringu na Slovensku je však v porovnaní s európskymi krajinami veľmi nízke. Pomer objemu odkúpených pohľadávok k HDP je na Slovensku iba 1,8 %, kým napríklad u našich susedov v Česku je to 3,3 %, v Rakúsku 7,1 %, ale napríklad Belgicko má objem faktoringu až 18,2 % z celkového HDP, čo je najvyšší pomer z európskych krajín. 

Prechod do digitálu 

Digitálne inovácie prenikajú prakticky do všetkých oblastí bankovníctva a faktoring nie je výnimkou. Tento typ financovania bol založený na „papieri“ a dlho tak aj fungoval. Klient dokumentoval existenciu pohľadávok predkladaním faktúr a dodacích listov. To sa počas posledných rokov zmenilo, a takmer všetko už prebieha online.

„Novým štandardom sa stáva elektronická výmena dát a dokumentov, či už medzi klientmi a ich odberateľmi, alebo aj bankami,“ konštatuje J. Hrnek s tým, že na trhu sa objavujú aj rôzne „nebankové“ platformy sprostredkujúce predaj pohľadávok.

Podľa hovorkyne UniCredit Bank Zuzany Ďuďákovej faktoringové spoločnosti investujú do digitálnej formy komunikácie so svojimi klientmi nemalé prostriedky a hľadajú najmä spôsoby, ako využiť rastúci záujem o bezregresný faktoring. „Vďaka tomu sa čím ďalej tým viac stretávame s financovaním dodávateľsko-odberateľských vzťahov formou takzvanej supply chain finance.“ 

Ako uvádza ďalej, ide o riešenie, ktoré na digitálnej platforme prepája dodávateľa, odberateľa a faktoringovú spoločnosť, a dodávateľom za výhodných podmienok umožní takmer okamžite inkasovať peniaze za dodaný tovar alebo službu.

Riešenia na báze blockchainu

Katarína Gašparovská zo Slovenskej sporiteľne poukazuje tiež na to, že do popredia sa dostávajú aj riešenia založené na blockchaine: „Ich cieľom je zaistiť bezpečnosť, trackovateľnosť transakcie, jednoduchosť a aj financovanie pohľadávok. Toto môže byť budúcnosť.“

V súčasnosti podľa jej slov klient predkladá podklady digitálne online cez digitálny kanál banky, ktorý spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť dát. Zároveň má prehľad o odkúpených pohľadávkach, splatnostiach, nákladoch a všetko vidí v digitálnej podobe cez bankovú aplikáciu e-faktoring.

Digitalizovaný je v súčasnosti najmä reverzný faktoring, kde je aktívne do faktoringovej transakcie zapojený aj odberateľ. Táto služba je už plne digitalizovaná a automatizovaná. 

Reverzný faktoring

V porovnaní s klasickým faktoringom, pri ktorom faktoringová spoločnosť (faktor) formou postúpenia preberá pohľadávky svojho klienta voči portfóliu jeho odberateľov a zvyčajne sa stará aj o administratívu spojenú s ich inkasom, pri reverznom faktoringu je kľúčovou osobou odberateľ s vysokou bonitou. Faktor sa dohodne s odberateľom a jeho dodávateľmi, že bude dodávateľské faktúry, ktoré boli odberateľom akceptované, uhrádzať dodávateľom pred alebo v čase ich splatnosti, a odberateľovi poskytne predĺženú lehotu splatnosti, čím financuje obe strany dodávateľského vzťahu.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

27.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka rozdelí medzi akcionárov viac ako 155 miliónov eur

Tatra banka dosiahla v minulom roku zisk viac ako 237 miliónov eur. Valné zhromaždenie tejto banky včera rozhodlo, ako naloží s týmito ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka priniesla finančnú aplikáciu pre deti

Tatra banka prináša novú aplikáciu určenú pre najmladších klientov. Zahŕňa edukačnú časť, ale umožňuje aj správu detského účtu. ...

25.3.2024 Roland Régely

Virtuálne karty sú populárne, no ešte stále nedokážu plne nahradiť plastové

Virtuálne platobné karty sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Ich výhodou je rýchle zriadenie v ktorejkoľvek banke, bezpečnejšie platenie ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Počet bankových pracovníkov na Slovensku každým rokom klesá

V bankovom sektore na Slovensku aktuálne pôsobí spolu 25 peňažných finančných inštitúcií. Okrem centrálnej banky je to 24 korporácií ...

21.3.2024 Robert Juriš

Poisťovňa Novis je trištvrte roka bez licencie, likvidátor je stále neznámy

Pred trištvrte rokom Národná banka Slovenska odobrala spoločnosti Novis povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti. Zároveň podala návrh ...

21.3.2024 Redakcia FinReport

UNIQA: V minulom roku uzavrela viac zmlúv a priniesla aj vyššie poistné

UNIQA poisťovňa na Slovensku priniesla v minulom roku poistné v celkovej výške 295,6 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o 6 %. ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Kooperativa vstúpila do tretieho piliera, plánuje aktivity s fondmi aj na realitnom trhu

Ani nie pred týždňom poisťovňa Kooperativa ohlásila vstup do poprednej sprostredkovateľskej spoločnosti a už je tu informácia o ďalšej ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o PZP: Poistené elektrokolobežky a vyššie pokuty

Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel je po dnešku o krok bližšie k svojmu schváleniu. Novelu z dielne Ministerstva ...

19.3.2024 Roland Régely

Manželia, partneri či single: Kto má šancu získať hypotéku s lepšími podmienkami?

Ľudí, ktorí si vedia zabezpečiť bývanie bez nutnosti financovania úverom, je u nás málo. Väčšina Slovákov si na byt či dom musí ...

18.3.2024 Robert Juriš

ECB zrejme v lete zníži svoje úrokové sadzby, no hypotéky zlacnieť nemusia

Nehnuteľnosti na bývanie sa počas uplynulých dvoch rokov poznačených zásadným nárastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v priemere ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay