Európsky výbor pre systémové riziká varuje Slovensko pred rizikami na trhu s nehnuteľnosťami
Európsky výbor pre systémové riziká (ESRB) dnes zverejnil varovanie, ktoré adresoval Slovenskej republike. Upozorňuje v ňom na riziká, ktoré sa v strednodobom horizonte môžu prejaviť na našom trhu s nehnuteľnosťami.

Foto: Shuterstock
Pred čím nás ESRB varuje
Európsky výbor pre systémové riziká analyzoval nerovnováhy na trhu bývania v jednotlivých krajinách európskeho spoločenstva. Slovenskú republiku upozorňuje na:
1) vysoké tempo rastu cien nehnuteľností,
2) náznaky nadhodnotenia cien nehnuteľností,
3) rastúcu zadlženosť domácností,
4) rýchlo rastúce hypotéky.
Navrhnú sprísnené nástroje
ESRB vo svojej správe vyzdvihol dôležitú úlohu opatrení, ktoré Národná banka Slovenska prijala v oblasti limitov pre poskytovanie úverov a kapitálových vankúšov. Označila ich za primerané súčasnej situácii.
Zároveň však dodáva, že ak by sa riziká mali ďalej kumulovať doterajším tempom, navrhuje zvážiť úpravu týchto opatrení. Tá by mala nadväzovať na konkrétne identifikované riziká.
Týka sa to najmä navyšovania dlhu pri už zadlžených domácnostiach a predlžovania splatnosti hypotekárnych úverov, ktoré často zasahuje až do dôchodkového veku – takzvaný strieborný dlh. Ak by sa riziká ešte zintenzívnili, ESRB navrhuje aj sprísnenie kapitálových nástrojov.
Čo na to hovorí NBS?
Čo na varovanie ESRB hovorí Národná banka Slovenska (NBS)? „Spomínané závery ESRB sú do veľkej miery v súlade so závermi NBS, ktoré boli prezentované v Správe o finančnej stabilite a Makroprudenciálnom komentári. Vítame, že ESRB upriamuje svoj pohľad najmä na možné budúce riziká,“ píše sa v stanovisku slovenskej centrálnej banky.
NBS tvrdí, že situáciu na trhu úverov a bývania bude naďalej detailne monitorovať. Dodáva, že v prípade potreby je pripravená upraviť reguláciu a preventívne obmedziť ďalšiu kumuláciu rizík v budúcnosti.
Čo je úlohou Európskeho výboru pre systémové riziká?
ESRB vydáva varovania, keď zistí významné systémové riziká, a keď je potrebné takéto riziká označiť. Varovania môžu byť adresované EÚ ako celku alebo členským štátom, európskym dozorným orgánom alebo vnútroštátnym orgánom. Rozhoduje od prípadu k prípadu, či by sa varovanie malo zverejniť, pričom má na pamäti, že zverejnenie môže pomôcť posilniť súlad. ESRB potom bude monitorovať, či a do akej miery sa rieši systémové riziko. V prípade potreby zváži vydanie odporúčania.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 2.Samostatný finančný agent INSIA SK sa stal súčasťou medzinárodnej maklérskej skupiny Unilink
- 3.Generálny pardon: Uhraďte svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni do konca augusta 2023 a nemusíte platiť penále
- 4.Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje na úrovni 17 %. Prečo zaostávame?
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet