Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Európske banky zažívajú ťažké časy. Ďalším dielikom padajúceho domina môže byť Deutsche Bank

Dominik Horváth Banky a poisťovne Poslať

Krach troch amerických bánk za tri dni v polovičke marca otriasol nielen americkým bankovým sektorom, ale postupne sa preniesol aj na európsky trh. Neistá situácia spolu s ďalšími faktormi vyvrcholila núdzovým predajom banky Credit Suisse. Pád „korunného klenotu“ švajčiarskeho bankovníctva vyvolal na akciových trhoch zemetrasenie. Akcie takmer všetkých európskych bánk klesali, pričom sa začali vynárať obavy o možné zopakovanie sa scenára aj pre tých najväčších hráčov na trhu, akými je napríklad Deutsche Bank. Na situáciu reagovali aj lídri EÚ, ktorí spolu so šéfkou ECB diskutovali o možných scenároch znovunavrátenia stability.

Deutsche Bank

Foto: Shutterstock

Prvá európska obeť

Bývalá druhá najväčšia švajčiarska banka bola minulý víkend zachránená pred bankrotom svojím dlhoročným rivalom, bankou UBS. Prevzatie, ktoré narýchlo sprostredkovala švajčiarska vláda, vyvolalo šokové vlny nielen vo Švajčiarsku, ale aj na globálnych finančných trhoch.

UBS na nákup konkurenčnej banky vynaložila 3,25 miliardy dolárov. Credit Suisse bola viac ako jeden a pol storočia symbolom švajčiarskej finančnej sily, stability a prestíže. Od konca druhej svetovej vojny mala v bankových kruhoch prezývku „korunný klenot“, pretože aj keď nepatrila medzi úplne najväčšie banky, vďaka svojej histórii zastávala významné postavenie.

V posledných rokoch však banka figurovala v desiatkach finančných škandálov, od prania špinavých peňazí drogových kartelov až po spoluúčasť na vytunelovaní malajského 1MDB fondu. Stala sa prvou globálnou bankou od finančnej krízy v roku 2008, ktorá potrebovala takýto veľký balík likvidity. Spojenie s UBS vytvorí štvrtú najväčšiu banku na svete podľa aktív – so 120-tisíc zamestnancami a spravovanými aktívami vo výške 5 biliónov dolárov.

Je šokujúce prísť o 167-ročnú banku za 72 hodín,“ povedal bývalý generálny riaditeľ Credit Suisse aj UBS Oswald Grübel pre Financial Times. Dodal, že úpadok banky sa začal po finančnej kríze v roku 2008, a odvtedy „išiel už len dole a dole, a dole“.

79951

Čierny týždeň

Globálni regulátori a centrálne banky dúfali, že sprostredkovanie predaja Credit Suisse pomôže upokojiť trhy, ale investori zjavne nie sú presvedčení o tom, že dohoda bude dostatočná na potlačenie stresu v bankovom sektore.

Európske bankové akcie merané indexom STOXX 600 počas marca 2023 klesli zatiaľ o 17 %, čím sa priblížili k najväčšiemu mesačnému poklesu od marca 2020, keď trhy zasiahla kríza COVID-19. Citigroup tento týždeň znížila rating európskeho bankového sektora zo „silného“ na „neutrálny“ s odvolaním sa na dôsledky pokračujúceho sprísňovania menovej politiky.

Akcie všetkých významných európskych bánk počas uplynulého týždňa klesali už od pondelka, no najväčší pokles zažili na konci obchodného týždňa. Deutsche Bank sa za deň prepadla o 8 %, nemecký rival Commerzbank klesol o 7 %, Credit Suisse, Societe Generale a UBS poklesli každá o viac ako 5 %, Barclays a BNP Paribas o 6 %.

„Stále sme len na začiatku. Čakáme, kým padne ďalšie domino a Deutsche Bank je jednoznačne ďalším, na ktoré všetci myslia. Zdá sa, že banková kríza ešte nebola úplne zažehnaná,“ povedal hlavný trhový analytik spoločnosti IG Chris Beauchamp pre portál Economic Times.

Ďalšia na rane?

Pád akcií Deutsche Bank spôsobil vážne obavy, že nemeckú banku postihne rovnaký osud ako Credit Suisse. Dôvodom bolo nečakané stiahnutie podriadených dlhopisov druhej úrovne (takzvaných Tier 2 notes) v hodnote 1,5 miliardy s pôvodným dátumom splatnosti v roku 2028.

Stiahnutie spôsobilo, že swapy úverového zlyhania (CDS) Deutsche Bank – de facto forma poistenia pred skrachovaním banky – vystrelili nahor o viac ako 200 bázických bodov. Dosiahli tak najvyššiu úroveň od začiatku roka 2019.

Potrebné je spomenúť, že akékoľvek problémy najväčšej nemeckej banky by zasiahli európsky trh s oveľa väčším dosahom ako problémy Credit Suisse. Hoci švajčiarska banka bola väčšou bankou, mala slabšie napojenie na európske krajiny. Naopak, Deutsche Bank priamo alebo nepriamo pôsobí takmer v každej krajine EÚ a jej prípadné problémy by mohli mať katastrofické následky. 

Podľa odborníkov však ide o premrštenú reakciu. Deutsche Bank za posledných 10 kvartálov vykázala zisk. Okrem toho je po dokončení reštrukturalizácie v hodnote niekoľkých miliárd eur, ktorá sa začala v roku 2019 s cieľom znížiť náklady a zlepšiť ziskovosť. Banka v roku 2022 zaznamenala čistý ročný príjem 5 miliárd eur, čo je o 159 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Dva úplne odlišné názory na Deutsche Bank

Nemecký kancelár Olaf Scholz na tlačovej konferencii v Bruseli povedal, že Deutsche Bank „dôkladne zreorganizovala a zmodernizovala svoj obchodný model a je veľmi ziskovou bankou“, pričom dodal, že nie je dôvod špekulovať o jej budúcnosti. Iný názor má hlavný makroekonóm Equiti Capital Stuart Cole, ktorý pre portál The Guardian uviedol: „Deutsche Bank sa dostala do centra pozornosti podobným spôsobom ako Credit Suisse. Prešla rôznymi reštrukturalizáciami a zmenami vedenia v snahe dostať ju späť na pevné základy, ale zatiaľ sa zdá, že žiadne z týchto snáh skutočne nefungovali.“

Mimoriadne zasadnutie

O tom, že situácia v európskom bankovom sektore nevyzerá optimisticky, hovorí aj mimoriadne zasadnutie v Bruseli z konca minulého týždňa. Lídri Európskej únie sa zišli, aby zhodnotili riziko potenciálnej bankovej krízy. Núdzové opatrenia na oboch stranách Atlantiku oživili spomienky na globálnu finančnú krízu v roku 2008 a následnú krízu štátneho dlhu EÚ, ktorá takmer položila euro.

K situácii sa vyjadril aj náš predseda vlády Eduard Heger: „Na samite sme diskutovali o dlhodobých riešeniach. Denné turbulencie nie sú z tohto pohľadu relevantné. Dnes vidíme, že EÚ schválila správne rozhodnutia, Európa je odolná. Pravidlá ochrany vkladov sú perfektne nastavené. Občania sa nemajú čoho obávať.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová na stretnutí povedala, že bankový sektor eurozóny je silný aj napriek pokračujúcim otrasom na trhu. Európskym zákonodarcom prízvukovala, že 2 200 bánk v EÚ dodržiava takzvané Bazilejské pravidlá likvidity v porovnaní s iba 14 americkými bankami.

„Už mnoho rokov prijímame veľmi správne rozhodnutia týkajúce sa stability našich bánk v Európe, mimochodom, rýchlejšie a jasnejšie ako v mnohých iných krajinách sveta,“ povedal na tlačovej konferencii nemecký kancelár Olaf Scholz. „Európska únia a eurozóna sú dosť popredu, pokiaľ ide o jasné pravidlá,“ dodal.

Ďalšia eskalácia napätia v bankovom sektore sa zatiaľ neočakáva

Nateraz sa tak zdá, že vrcholní predstavitelia EÚ neočakávajú ďalšie eskalovanie situácie. Otázkou zostáva, či sa táto dôvera prenesie aj na akciové trhy a investorov. Je pravdepodobné, že prípadné zhoršenie alebo zlepšenie situácie budeme môcť pozorovať už počas najbližších týždňov. Čas teda ukáže, či bol prípad Credit Suisse jednorazovou udalosťou, alebo sa k nej postupne pridajú aj iné európske banky.

logo
Prečítajte si tiež:
18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Stredoškoláci hospodária s vlastnými peniazmi, dvaja z troch si sami zarábajú

Deväť z desiatich slovenských stredoškolákov (90 %) pravidelne na mesačnej báze hospodári s vlastnými peniazmi. Tieto finančné prostriedky ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Experiment: Odstrašujúco ladená komunikácia priniesla do štátneho rozpočtu 2,6 milióna eur

Viac ako 180-tisíc živnostníkom každoročne vzniká povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie, alebo sa mení výška ich vymeriavacieho ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Staronovou prezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj je Odile Renaudová-Bassová

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že jej šéfkou aj naďalej bude Francúzka Odile Renaudová-Bassová. Opätovne zvolená do ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Poisťovatelia sa čoraz viac zameriavajú na kryptotrh a poisťovanie kryptopodvodov

Globálny poisťovací priemysel obracia svoju pozornosť na nové riziká, ktoré v súčasnosti predstavujú najmä kryptomeny a digitálne ...

15.5.2024 Martin Jamnický

Slovenská sporiteľňa: Niektoré služby budú drahšie

Banky priebežne upravujú cenníky svojich služieb podľa toho, ako to vyhovuje ich cenovej politike a stratégii. Slovenská sporiteľňa sa ...

14.5.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne: Okrem poistenia ponúkajú aj úvery, investovanie či dôchodkové sporenie

Časy, keď poisťovne ponúkali výhradne len rôzne možnosti poistenia, sú minulosťou. Okrem nich totiž niektoré rozširujú svoju ponuku o ...

10.5.2024 Mário Špilberger

Hypotéku na mobilný dom nedostanete, na montovaný však áno

Kto by netúžil mať domček blízko prírody? Kým lacnejší mobilný dom zoženiete aj za 15-tisíc eur, luxusnejšie varianty, často aj ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

ČSOB nahradí štyri balíky služieb dvomi novými účtami

Banka končí s predajom niektorých svojich balíkových služieb. Ich obsah, teda účty Pohoda, FUN a Sloník, zostávajú aj naďalej v ...

9.5.2024 Robert Juriš

Niektoré banky úrokové sadzby hypoték zvyšujú, iné ich znižujú. Trend do budúcnosti je nejasný

Úrokové sadzby bánk sa začínajú hýbať. Na prelome apríla a mája 2024 upravovali podmienky svojich hypoték hneď tri banky pôsobiace na ...

6.5.2024 Redakcia FinReport

Zdravotné poisťovne vyplatili dividendy akcionárom, hoci v tomto roku očakávajú stratu

Zdravotná poisťovňa Dôvera vyplatila svojim akcionárom dividendy vo výške takmer 20 miliónov eur a zdravotná poisťovňa Union vo výške ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay