Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Európske banky zažívajú ťažké časy. Ďalším dielikom padajúceho domina môže byť Deutsche Bank

Dominik Horváth Banky a poisťovne Poslať

Krach troch amerických bánk za tri dni v polovičke marca otriasol nielen americkým bankovým sektorom, ale postupne sa preniesol aj na európsky trh. Neistá situácia spolu s ďalšími faktormi vyvrcholila núdzovým predajom banky Credit Suisse. Pád „korunného klenotu“ švajčiarskeho bankovníctva vyvolal na akciových trhoch zemetrasenie. Akcie takmer všetkých európskych bánk klesali, pričom sa začali vynárať obavy o možné zopakovanie sa scenára aj pre tých najväčších hráčov na trhu, akými je napríklad Deutsche Bank. Na situáciu reagovali aj lídri EÚ, ktorí spolu so šéfkou ECB diskutovali o možných scenároch znovunavrátenia stability.

image

Foto: Shutterstock

Prvá európska obeť

Bývalá druhá najväčšia švajčiarska banka bola minulý víkend zachránená pred bankrotom svojím dlhoročným rivalom, bankou UBS. Prevzatie, ktoré narýchlo sprostredkovala švajčiarska vláda, vyvolalo šokové vlny nielen vo Švajčiarsku, ale aj na globálnych finančných trhoch.

UBS na nákup konkurenčnej banky vynaložila 3,25 miliardy dolárov. Credit Suisse bola viac ako jeden a pol storočia symbolom švajčiarskej finančnej sily, stability a prestíže. Od konca druhej svetovej vojny mala v bankových kruhoch prezývku „korunný klenot“, pretože aj keď nepatrila medzi úplne najväčšie banky, vďaka svojej histórii zastávala významné postavenie.

V posledných rokoch však banka figurovala v desiatkach finančných škandálov, od prania špinavých peňazí drogových kartelov až po spoluúčasť na vytunelovaní malajského 1MDB fondu. Stala sa prvou globálnou bankou od finančnej krízy v roku 2008, ktorá potrebovala takýto veľký balík likvidity. Spojenie s UBS vytvorí štvrtú najväčšiu banku na svete podľa aktív – so 120-tisíc zamestnancami a spravovanými aktívami vo výške 5 biliónov dolárov.

Je šokujúce prísť o 167-ročnú banku za 72 hodín,“ povedal bývalý generálny riaditeľ Credit Suisse aj UBS Oswald Grübel pre Financial Times. Dodal, že úpadok banky sa začal po finančnej kríze v roku 2008, a odvtedy „išiel už len dole a dole, a dole“.

79951

Čierny týždeň

Globálni regulátori a centrálne banky dúfali, že sprostredkovanie predaja Credit Suisse pomôže upokojiť trhy, ale investori zjavne nie sú presvedčení o tom, že dohoda bude dostatočná na potlačenie stresu v bankovom sektore.

Európske bankové akcie merané indexom STOXX 600 počas marca 2023 klesli zatiaľ o 17 %, čím sa priblížili k najväčšiemu mesačnému poklesu od marca 2020, keď trhy zasiahla kríza COVID-19. Citigroup tento týždeň znížila rating európskeho bankového sektora zo „silného“ na „neutrálny“ s odvolaním sa na dôsledky pokračujúceho sprísňovania menovej politiky.

Akcie všetkých významných európskych bánk počas uplynulého týždňa klesali už od pondelka, no najväčší pokles zažili na konci obchodného týždňa. Deutsche Bank sa za deň prepadla o 8 %, nemecký rival Commerzbank klesol o 7 %, Credit Suisse, Societe Generale a UBS poklesli každá o viac ako 5 %, Barclays a BNP Paribas o 6 %.

„Stále sme len na začiatku. Čakáme, kým padne ďalšie domino a Deutsche Bank je jednoznačne ďalším, na ktoré všetci myslia. Zdá sa, že banková kríza ešte nebola úplne zažehnaná,“ povedal hlavný trhový analytik spoločnosti IG Chris Beauchamp pre portál Economic Times.

Ďalšia na rane?

Pád akcií Deutsche Bank spôsobil vážne obavy, že nemeckú banku postihne rovnaký osud ako Credit Suisse. Dôvodom bolo nečakané stiahnutie podriadených dlhopisov druhej úrovne (takzvaných Tier 2 notes) v hodnote 1,5 miliardy s pôvodným dátumom splatnosti v roku 2028.

Stiahnutie spôsobilo, že swapy úverového zlyhania (CDS) Deutsche Bank – de facto forma poistenia pred skrachovaním banky – vystrelili nahor o viac ako 200 bázických bodov. Dosiahli tak najvyššiu úroveň od začiatku roka 2019.

Potrebné je spomenúť, že akékoľvek problémy najväčšej nemeckej banky by zasiahli európsky trh s oveľa väčším dosahom ako problémy Credit Suisse. Hoci švajčiarska banka bola väčšou bankou, mala slabšie napojenie na európske krajiny. Naopak, Deutsche Bank priamo alebo nepriamo pôsobí takmer v každej krajine EÚ a jej prípadné problémy by mohli mať katastrofické následky. 

Podľa odborníkov však ide o premrštenú reakciu. Deutsche Bank za posledných 10 kvartálov vykázala zisk. Okrem toho je po dokončení reštrukturalizácie v hodnote niekoľkých miliárd eur, ktorá sa začala v roku 2019 s cieľom znížiť náklady a zlepšiť ziskovosť. Banka v roku 2022 zaznamenala čistý ročný príjem 5 miliárd eur, čo je o 159 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Dva úplne odlišné názory na Deutsche Bank

Nemecký kancelár Olaf Scholz na tlačovej konferencii v Bruseli povedal, že Deutsche Bank „dôkladne zreorganizovala a zmodernizovala svoj obchodný model a je veľmi ziskovou bankou“, pričom dodal, že nie je dôvod špekulovať o jej budúcnosti. Iný názor má hlavný makroekonóm Equiti Capital Stuart Cole, ktorý pre portál The Guardian uviedol: „Deutsche Bank sa dostala do centra pozornosti podobným spôsobom ako Credit Suisse. Prešla rôznymi reštrukturalizáciami a zmenami vedenia v snahe dostať ju späť na pevné základy, ale zatiaľ sa zdá, že žiadne z týchto snáh skutočne nefungovali.“

Mimoriadne zasadnutie

O tom, že situácia v európskom bankovom sektore nevyzerá optimisticky, hovorí aj mimoriadne zasadnutie v Bruseli z konca minulého týždňa. Lídri Európskej únie sa zišli, aby zhodnotili riziko potenciálnej bankovej krízy. Núdzové opatrenia na oboch stranách Atlantiku oživili spomienky na globálnu finančnú krízu v roku 2008 a následnú krízu štátneho dlhu EÚ, ktorá takmer položila euro.

K situácii sa vyjadril aj náš predseda vlády Eduard Heger: „Na samite sme diskutovali o dlhodobých riešeniach. Denné turbulencie nie sú z tohto pohľadu relevantné. Dnes vidíme, že EÚ schválila správne rozhodnutia, Európa je odolná. Pravidlá ochrany vkladov sú perfektne nastavené. Občania sa nemajú čoho obávať.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová na stretnutí povedala, že bankový sektor eurozóny je silný aj napriek pokračujúcim otrasom na trhu. Európskym zákonodarcom prízvukovala, že 2 200 bánk v EÚ dodržiava takzvané Bazilejské pravidlá likvidity v porovnaní s iba 14 americkými bankami.

„Už mnoho rokov prijímame veľmi správne rozhodnutia týkajúce sa stability našich bánk v Európe, mimochodom, rýchlejšie a jasnejšie ako v mnohých iných krajinách sveta,“ povedal na tlačovej konferencii nemecký kancelár Olaf Scholz. „Európska únia a eurozóna sú dosť popredu, pokiaľ ide o jasné pravidlá,“ dodal.

Ďalšia eskalácia napätia v bankovom sektore sa zatiaľ neočakáva

Nateraz sa tak zdá, že vrcholní predstavitelia EÚ neočakávajú ďalšie eskalovanie situácie. Otázkou zostáva, či sa táto dôvera prenesie aj na akciové trhy a investorov. Je pravdepodobné, že prípadné zhoršenie alebo zlepšenie situácie budeme môcť pozorovať už počas najbližších týždňov. Čas teda ukáže, či bol prípad Credit Suisse jednorazovou udalosťou, alebo sa k nej postupne pridajú aj iné európske banky.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.6.2023 Zuzana Fryč

Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania

Keďže banky pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby neposkytujú žiadne zásadné výhody pri žiadaní o úver na bývanie, cesta k ...

6.6.2023 Martin Jamnický

Kryptoburza Binance čelí 13 obvineniam, ku dnu ťahá aj dôveru v kryptomeny

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a spolu s ňou aj jej zakladateľa a šéfa Changpeng ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Maloobchodné tržby stále klesajú, prepad niektorých je až dvojciferný

Maloobchodné tržby v posledných troch mesiacoch klesali. V apríli 2023 skončili v dvojcifernom mínuse až štyri z deviatich položiek tohto ...

6.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie

Národná banka Slovenska rozhodnutím z 1. júna 2023 odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

O prvenstvo v oblasti umelej inteligencie najintenzívnejšie bojujú Google a Microsoft

Po neúspešnej stávke spoločnosti Meta na vývin metaverza sú to už len firmy Google a Microsoft, ktoré bojujú o prvenstvo v oblasti umelej ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika začala rok 2023 s rastom 1 %, ktorý je však najpomalší za posledné dva roky

Hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 1 %. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 13 % a ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Zamestnanosť na Slovensku stúpa najmä v službách a v Bratislavskom kraji

Počet ľudí pracujúcich na Slovensku na začiatku tohto roku mierne vzrástol v 11 z 18 sledovaných odvetví ekonomiky. Vývoj podporil najmä ...

5.6.2023 Roland Régely

Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí

Od júla tohto roku sa zvyšuje životné minimum, a preto stúpne aj suma, ktorú je potrebné odpočítať od príjmu žiadateľa o hypotéku. To ...

3.6.2023 Redakcia FinReport

Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur

Každú desiatu smrteľnú nehodu vo svete spôsobí alkohol, pričom prvenstvo v rebríčku si drží východná Európa. Ak vodič spôsobí nehodu ...

2.6.2023 Zuzana Fryč

Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím

Počet elektromobilov a plug-in hybridov aj na slovenských cestách neustále rastie. Poisťovne prispôsobujú svoju ponuku produktov aj tejto ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Najinovatívnejšou bankou v strednej a východnej Európe je Tatra banka

Global Finance priniesol zoznam najinovatívnejších bánk na svete. V oblasti strednej a východnej Európy zvíťazila Tatra ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Prezidentka podpísala novinky v zákone o stavebnom sporení

Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne po jej zlúčení alebo predaji by v budúcnosti mohla byť napríklad aj banka. V minulosti to možné ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami

Dve banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu vstupujú do nového mesiaca so zmenenými –zvýšenými úrokovými sadzbami svojich ...

31.5.2023 Robert Juriš

Poisťovne na Slovensku vlani vygenerovali zisky v objeme 191 miliónov eur

Tak, ako sa vlani darilo bankám dosahovať rekordné zisky, úspešné boli aj poisťovne pôsobiace na slovenskom finančnom trhu. Ich zisk v roku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra S&P potvrdila skupine Uniqa rating A so stabilným výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila doterajší rating A pre európsku skupinu Uniqa Insurance Group, pre rakúsku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

UBS kúpila Credit Suisse za 3 miliardy, no prevzatie banky ju bude stáť ďalších vyše 15 miliárd eur

Prevzatie skrachovanej banky Credit Suisse švajčiarskou trhovou jednotkou – bankou UBS, bude stáť viac ako 15,5 miliardy eur. Toto prevzatie ...

29.5.2023 Redakcia FinReport

Tatra banka prináša NFC vizitky, ktoré sa nahrávajú priamo do mobilov

Tatra banka začala používať unikátne a technologicky moderné NFC vizitky. Firemní klienti a klienti privátneho bankovníctva patria medzi ...

29.5.2023 Martin Jamnický

Čo je nevyhnutné vedieť v súvislosti s cestovným poistením na prahu dovolenkovej sezóny

Začiatkom mája 2023 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odvolala globálny stav núdze v súvislosti s ochorením Covid-19. Prakticky do ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay