Hľadaj

Európska smernica otvorila nebankovým subjektom cestu k platobným službám. Ako túto šancu využili slovenské firmy?

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Viac bezpečnosti pri internetových platbách, silnejšia ochrana spotrebiteľa a tiež nová príležitosť pre nebankové subjekty v bankovom sektore. Tak možno v skratke charakterizovať Európsku smernicu o platobných službách pod pracovným názvom PSD2, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom roka 2021. Novinka mala pôvodne začať platiť už v roku 2019, napokon sa Európska únia rozhodla posunúť platnosť smernice o dva roky neskôr. Zisťovali sme, ako PSD2 ovplyvnila fungovanie platieb na Slovensku, a či vďaka nej u nás pribúdajú nové subjekty.

bankový fintech

Foto: Shutterstock

Na prvýkrát to nevyšlo

Payment Services Directive 2 (PSD2) je smernica Európskej únie, ktorá vstúpila do platnosti 13. januára 2018. Jej cieľom je zvýšiť ochranu a bezpečnosť spotrebiteľa pri platobných službách na vnútornom, európskom trhu.

Prvým míľnikom PSD2 mala byť jeseň 2019. Európske banky mali vtedy povinnosť zaviesť silné overovanie klienta pri platení s cieľom zvýšenia bezpečnosti. Niežeby doterajšie spôsoby neboli bezpečné, Európska únia (EÚ) však chcela novým pravidlom zaviesť štandard pre všetky svoje členské krajiny.

Európske banky sa na novinku pripravili, no nestačilo to. Ešte počas leta 2019 prebehla kontrola zo strany európskych orgánov pre bankovníctvo, z ktorého vyplynulo, že riešenia bánk v žiadnej z krajín neboli postačujúce. PSD2 tak dostalo odklad, ktorý sa skončil v závere roka 2020. „Potom už banky museli spĺňať podmienky na silné overenie klienta, žiadne dodatočné odklady nebudú,“ píše sa na webovej stránke Národnej banky Slovenska (NBS).

Trojfaktorové overovanie

Nová smernica zaviedla silnú autentifikáciu klienta, takzvanú SCA (Strong Customer Authentication) pri online platbách a tiež internetovom prístupe na účet klienta. V praxi to znamená, že všetky internetové platby sú po novom overované dvomi alebo viacerými bezpečnostnými prvkami, ktoré sú od seba nezávislé. Zjednodušene povedané, overovanie sa realizuje niečím, čo klient vlastní, čo vie, a kým naozaj je.

Vysoké štandardy bezpečnosti malo Slovensko aj predtým, no PSD2 si vyžiadalo viaceré úpravy. Slovenské banky tak okrem 3D Secure systému pri platení kartou na internete pridali ešte jeden overovací faktor – cez kód, prípadne cez biometriu. Banky zároveň prešli na novú verziu takzvanej 3D Secure šifrovacej metódy, a pri platbách už presmerujú klienta do mobilnej aplikácie či internetbankingu, ktorý sa odomkne biometricky alebo kódom. Tento spôsob je pre európsku smernicu o úspešnej platbe postačujúci.

Slovenské banky upravili metódy platenia na internete aj napriek tomu, že podľa údajov ECB patríme k trom krajinám s najnižšou mierou podvodovosti pri používaní platobných kariet. Z celkového objemu platieb kartou boli na Slovensku podvodné len štyri tisíciny percenta. Zriedkavejšie ako u nás sa zneužívali karty už len v Rumunsku a v Poľsku.

Príležitosť pre nebankové subjekty

Pôvodným cieľom Európskej únie bolo okrem zvýšenej bezpečnosti priniesť klientom aj viac možností, ako využívať základné platobné služby. PSD2 tak otvorila dvere do bankového biznisu aj pre nebankové subjekty. Tretie strany, ktoré prešli prísnym licenčným procesom a sú uverejnené v registri poskytovateľov týchto služieb, už môžu poskytovať informácie o stave účtu a služby súvisiace s vykonaním platby.

Z PSD2 napokon v oboch prípadoch ťaží spotrebiteľ. Vďaka rôznym licencovaným aplikáciám tretích strán môžu klienti získavať informácie napríklad o svojom bankovom účte aj prostredníctvom iných aplikácií, ako poskytuje ich vlastná banka. Spotrebiteľ tiež môže vykonávať prevody cez mobilnú aplikáciu takejto tretej strany, ktorá bude zobrazovať platby zo všetkých účtov klienta (takzvaný multibanking). Aj pri nákupe v internetovom obchode môže spotrebiteľ zaplatiť za tovar alebo služby zo svojho bankového účtu prostredníctvom tretej strany.

Multibanking na Slovensku odštartovala ČSOB

Prvou bankou, ktorá ponúkla multibankingovú službu na Slovensku, bola ČSOB. Zároveň je jedinou, ktorá to umožňuje prostredníctvom prehľadnej mobilnej aplikácie. Klienti tejto banky už dlhšie môžu vo svojom SmartBankingu sledovať a platiť účty simultánne aj z iných účtov. SmartBanking ČSOB sa vie takto spojiť napríklad s účtom v Tatra banke, Slovenskej sporiteľni, VÚB a Raiffeisen banke.

Positive

Partner témy

 

Pripojenie účtu cez MultiBanking je z dôvodu legislatívy časovo obmedzené na maximálne 90 dní a prihlásenie, ako aj obnova prístupu k účtu, sa realizuje po presmerovaní na stránku druhej banky.

Tatra banka ponúka podobnú službu s názvom One bankingTB. Klientovi umožňuje v jednom internetbankingu sledovať kompletný prehľad o účtoch zo Slovenskej sporiteľne, ČSOB a Raiffeisen banky.

Slovenská sporiteľňa ponúkla multibanking najprv pre firemných klientov, teraz pracuje na jeho integrácii s aplikáciou George. Ostatné banky podľa aktuálnych vyjadrení „pozorne sledujú“ záujem zákazníkov o multibanking, a v prípade zvýšeného dopytu plánujú „zareagovať vlastnou aplikáciou“.

Zemetrasenie sa (zatiaľ) nekoná

„Podľa informácií, ktoré v súčasnosti máme, nemôžeme povedať, že by sa rozkrútil obrovský kolotoč s firmami, ktoré pracujú s finančnými informáciami,“ upozornil ešte v roku 2019 vtedajší predseda Združenia bankomatových kariet (ZBK) Rastislav Vallo. Smernicu vtedy komentoval aj tak, že firmy, ktoré by na Slovensku pôsobili ako tretie strany, v podstate neexistujú.

V januári 2021 už Európska smernica platí v plnom rozsahu, no na „revolúciu“ nebankových subjektov v bankovníctve to stále nevyzerá. „Na reálnu implementáciu PSD2 podľa predstáv svojich tvorcov si ešte budeme musieť počkať. Zatiaľ vnímame skôr rozšírenie možností bánk v rámci portfólia existujúcich služieb, napríklad o možnosť pripojenia účtov iných bánk do internetbankingu,“ komentuje novinku člen výkonného výboru Združenia pre bankové karty Peter Géc.

Zároveň si tiež myslí, že reálny nábeh nebankových (alternatívnych) prevádzkovateľov budeme vidieť až v blízkej budúcnosti. Je to podľa neho pravdepodobné, pretože reálny štart celého systému bol prakticky prvého januára tohto roku.

Podľa hovorkyne Slovenskej sporiteľne Marty Cesnakovej má register tretích strán s licenciou PSD2 od NBS k dnešnému dňu takmer 800 poskytovateľov platobných služieb (presne 787). „Zhruba 40 % z nich sú banky (slovenské aj zahraničné), ktoré licenciu pre poskytovanie služieb podľa PSD2 získali automaticky.“

Očakáva sa symbióza medzi bankami a fintech komunitou

Podľa informácií Slovenskej bankovej asociácie (SBA) udelila NBS licenciu na poskytovanie služieb informovania o účte, alebo inicializáciu platby dvom slovenským spoločnostiam. „Okrem toho celkovo na Slovensku ohlásilo činnosť v prípade týchto dvoch najsledovanejších služieb smernice PSD2 100 zahraničných spoločností, najviac z Veľkej Británie. V pozícii tretej strany však môžu vystupovať aj samotné banky,“ dopĺňa manažérka pre oblasť platobných služieb SBA Eva Horváthová.

Nástup tretích strán v oblasti financií podľa nej netreba podceňovať, ale ani preceňovať: „Myslíme si, že vo väčšine prípadov dôjde k symbióze medzi bankami a fintech komunitou. Rozhodujúce slovo má aj tak klient, je iba na ňom, či sa rozhodne využívať služby fintech spoločností.“

Tretie strany v súčasnosti využívajú hlavne vyhradené rozhranie bánk na získavanie informácií o zostatku a histórii transakcií na účte klienta (služba AIS). „Predpokladáme, že v priebehu roka 2021 by sa vývoj počtu pripojených tretích strán, ako aj rozšírenie využívania služieb rozhrania aj na iniciovanie platieb, mohol mierne zdynamizovať,“ dodáva M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

logo
Prečítajte si tiež:
16.3.2025 Redakcia FinReport

Ďalší dvaja manažéri skrachovanej spoločnosti Wirecard sú obvinení zo sprenevery

Nemecká prokuratúra obvinila ďalších dvoch vedúcich pracovníkov spoločnosti Wirecard z pochybenia vedúceho ku kolapsu poprednej fintech ...

15.3.2025 Redakcia FinReport

Ceny kávy a kakaa nikdy neboli vyššie, ako sú teraz

Milovníci kávy a čokolády musia byť v šoku. Ceny základných surovín, teda kávy a kakaových bôbov, dosiahli historické maximá. Káva je ...

15.3.2025 Redakcia FinReport

Letecké spoločnosti prepravili takmer miliardu pasažierov

Letecká doprava na Slovensku aj v rámci Európskej únie každým rokom rastie, no stále nedosahuje úroveň spred vypuknutia pandémie ...

15.3.2025 Tlačová správa

Ženy zarábajú stále výrazne menej ako muži

Rodová nerovnosť na pracovnom trhu je stále závažným problémom. Ženy zarábajú výrazne menej než muži, a to nielen na Slovensku, ale v ...

14.3.2025 Tlačová správa

Zmeny v tlačivách k dani z príjmov fyzických osôb

Finančná správa (FS) prináša zoznam hlavných zmien v tlačivách k dani z príjmu. O tom, že sú tlačivá daňovníkom k dispozícii, ...

14.3.2025 Laura Lišková

Máte aj vy nárok na diaľničnú známku zadarmo?

Množstvo Slovákov si neuvedomuje, že majú nárok na diaľničnú známku zadarmo, vďaka čomu môžu ročne ušetriť desiatky eur. Táto ...

14.3.2025 Tlačová správa

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú v marci kolonoskopiu zdarma

Rakovina hrubého čreva a konečníka je celosvetovo jedno z najrozšírenejších nádorových ochorení, a zároveň najčastejším nádorovým ...

13.3.2025 Robert Juriš

Ako prinútiť vodičov, aby neobchádzali zákonné PZP

Na slovenských cestách jazdí viac ako 320-tisíc vozidiel bez zákonného poistenia. Ich majitelia tak spôsobujú problém štátu, poisťovniam ...

13.3.2025 Tlačová správa

VšZP upozorňuje na zvýšený výskyt hepatitídy typu A

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje svojich poistencov na ...

12.3.2025 Tlačová správa

Najčastejšie platia prsteňom muži, ženy s ním platia vyššie čiastky

Bezkontaktné platenie zažíva svoju revolúciu, už dávno nie je len o mobiloch a inteligentných hodinkách. Hitom posledných mesiacov je ...

11.3.2025 Tlačová správa

Životné poistenie od Generali prináša viacero noviniek

Poisťovňa Generali predstavila vylepšený zoznam závažných ochorení o viacero nových diagnóz. Medzi nimi sú aj štyri, ktoré kryje ako ...

6.3.2025 Tlačová správa VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa necháva voľbu benefitov na svojich poistencov, tí najlepšie vedia, čo potrebujú

Všeobecná zdravotná poisťovňa ponecháva voľbu benefitov na svojich poistencov. V rámci tzv. peňaženky zdravia ponúka každému poistencovi ...

4.3.2025 Martina Staňová

Prečo je dôležité mať životné poistenie pri založení rodiny

Aj keď sa to môže zdať mladým ľuďom nepotrebné, životné poistenie by si mali uzatvárať už v mladom veku. S pribúdajúcimi rokmi totiž ...

3.3.2025 Tlačová správa VšZP

Nad očkovaním proti kliešťovej encefalitíde už nemusíte váhať. VŠZP vám preplatí až polovicu z jej ceny

Jar je tu čo nevidieť a s ňou sa prebúdza aj príroda. Spolu s príjemnými aktivitami prichádza aj menej vítaný sprievodný jav – sezóna ...

24.2.2025 Mário Špilberger

Ako si vybrať najvýhodnejšie pohrebné poistenie

Jedným zo spôsobov, ako svojim deťom či vnúčatám čo najviac uľahčiť vybavovanie poslednej rozlúčky, je uzatvoriť si pohrebné ...

18.2.2025 Martin Jamnický

Najväčšie výzvy pre banky na Slovensku v roku 2025

Nadchádzajúce obdobie zmien prinesie slovenským bankám kombináciu regulačných, technologických a ekonomických výziev, ktoré si vyžiadajú ...

16.2.2025 Redakcia FinReport

Každý piaty Slovák si nesporí vôbec alebo len „do vankúša“

Takmer 90 % Slovákov považuje finančné zabezpečenie svojej budúcnosti za dôležité, a aj preto si takmer 80 % ľudí skutočne sporí. ...

14.2.2025 Redakcia FinReport

Top 10 najčastejších otázok o poistení zimnej dovolenky

Pády, zlomeniny či nepríjemné strety na svahu sú najčastejšie hlásené poistné udalosti počas zimnej dovolenky na lyžiach. Niekedy sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay