Európska komisia pripravuje legislatívu k digitálnej mene a okamžitým platbám pre celú EÚ
Európska komisia pracuje na legislatívnej úprave týkajúcej sa digitálneho eura a úplného pokrytia okamžitých platieb v rámci celej Európskej únie. Nová zjednocujúca právna úprava by sa mala stať realitou na začiatku nasledujúceho roka.

Foto: Shutterstock
Nové pravidlá sú nevyhnutné
Návrh zákona bude slúžiť ako právny základ pre pokračujúcu technickú prácu Európskej centrálnej banky (ECB) na vytvorení digitálnej meny, presnejšie digitálneho eura. Pokiaľ ide o okamžité platby, navrhované legislatívne zmeny majú riešiť roztrieštený trh s cezhraničnými platbami v reálnom čase a poskytnúť podnet na iniciatívy otvoreného bankovníctva v celej Európskej únii (EÚ).
Európska komisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová na tlačovej konferencii povedala, že nové pravidlá sú nevyhnutné nielen na prípravu pre prijatie digitálneho eura, ale aj na vytvorenie právneho rámca pre využívanie Sepa Instant Payments – okamžitých platieb v Únii.
„Nepoznám žiadny presvedčivý dôvod, prečo by to tak nemohlo byť, keďže technické riešenie už existuje. Európske podnikanie si zaslúži lepší právny rámec a jeho vytvorenie bude výhrou pre lepšiu cezhraničnú spoluprácu v rámci EÚ – pre obchodníkov aj pre spotrebiteľov,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti TrueLayer pre Európu Joe Morley.
Okamžité platby na Slovensku
Okamžité platby na Slovensku fungujú od 1. februára 2022. Zatiaľ ich môžu využívať klienti troch najväčších bánk pôsobiacich na miestnom trhu. Fungujú medzi Slovenskou sporiteľňou, VÚB bankou a Tatra bankou, plus medzi nimi a bankami v ďalších 36 krajinách, ktoré podporujú Sepa Instant Payments.
Služba dostupná 24 hodín denne a 365 dní v roku bez ohľadu na víkendy a sviatky je však veľkým lákadlom aj pre ďalších poskytovateľov bankových služieb. Aj to je dôvod, prečo sa v blízkej budúcnosti do projektu chcú zapojiť aj ďalšie banky pôsobiace na Slovensku.
Príprava digitálneho eura
Európska centrálna banka (ECB) na digitálnom eure pracuje už dlhšie. Jeho úlohou nie je nahradiť doterajšiu fyzickú menu, ale rozšíriť možnosti a spôsoby platenia. Mimochodom, aktuálne platné eurobankovky a euromince ECB plánuje redizajnovať, čo znamená, že s ich používaním počíta aj v budúcnosti.
Projekt digitálneho eura sa v súčasnosti nachádza vo svojej výskumnej fáze, ktorá by mala trvať ešte približne poldruha roka. Cieľom je dosiahnuť stav, že digitálna mena bude bezriziková, dostupná a efektívne využiteľná na platobný styk. Projekt sa podľa aktuálnych informácií môže uberať buď smerom vytvárania digitálnych účtov, alebo využívania kryptografických peňazí.
Digitálne meny vo svete paralelne vyvíja hneď niekoľko centrálnych bánk. Zrejme najďalej pokročila Čína so svojím digitálnym jüanom. S vývojom v rámci EÚ tak trochu prekvapujúco začalo aj Francúzsko, mimo EÚ Švédsko a dokonca aj Rusko. Trochu pomalšie sa do zadania pustili Spojené štáty, naopak, rýchlo napreduje Singapur.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu
- 3.Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení
- 4.Penta sa obula do koalície PS/Spolu, ich Lex Haščák vníma ako populistický nezmysel
- 5.Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala