Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 3,5 %
Európska centrálna banka (ECB) zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 3,5 %. Takéto rozhodnutie Rady guvernérov ECB sa očakávalo. Otázkou bolo len, či sa ECB rozhodne pridať 25 alebo opäť sľúbených 50 bázických bodov. Šéfovia centrálnych bánk eurozóny sa napokon rozhodli pre druhú z možností.

Foto: Shutterstock
Šiesty raz za sebou
V posledných niekoľkých dňoch sa intenzívne diskutovalo, či ECB zotrvá pri zvyšovaní úrokových sadzieb, alebo či v tejto svojej politike spomalí. Dôvodom sú problémy viacerých bánk na finančnom trhu. V priebehu niekoľkých dní totiž skrachovali tri americké banky a výrazne sa oslabila pozícia švajčiarskej Credit Suisse.
Európska centrálna banka napokon pokračovala v sprísňovaní menovej politiky a šiesty raz za sebou zvýšila svoje úrokové sadzby s cieľom znížiť vysokú infláciu. Ceny tovarov a služieb v krajinách eurozóny aktuálne dosahujú medziročne nárast o 8,5 %.
Z nuly na 3,5 %
ECB začala zvyšovať svoje úrokové sadzby minulý rok v lete. Toto opatrenie prijala podstatne neskôr, ako ostatné centrálne banky vo svete. Aj preto je kľúčová sadzba v eurozóne v súčasnosti o viac ako o celý percentuálny bod nižšia ako napríklad v Spojených štátoch.
Zvyšovanie sa začalo z 0 %. Na tejto úrovni sa sadzby ECB nachádzali od roku 2016. Najprv bolo zvyšovanie intenzívne až o 75 bázických bodov, a to hneď dvakrát za sebou. Potom nasledovali štyri prídavky v podobe 50 bázických bodov. Predpokladá sa, že v tejto svojej politike bude ECB pokračovať aj naďalej, pretože jej cieľom je vrátiť infláciu na úroveň želaných 2 %.
Zlepšený výhľad do budúcnosti
Postupne sa zlepšujúca inflačná situácia v krajinách eurozóny priviedla ECB k tomu, aby prehodnotila svoje prognózy na nasledujúce obdobie. Optimizmus z ďalšieho možného vývoja sa premietol aj do nich, pričom ECB predpokladá, že priemerná inflácia v tomto roku by mala klesnúť na 5,3 % a v budúcom roku na ešte prijateľnejších 2,9 %.
Tieto projekcie však robila ešte pred krachom amerických bánk a následnými turbulenciami na akciových trhoch. Napriek tomu sa jej analytici domnievajú, že 2-percentný inflačný cieľ by eurozóna mala dosiahnuť už v priebehu roku 2025.
Vyjadrenia čelných predstaviteľov banky však aj naďalej zostávajú diplomatické. „V tejto chvíli ešte nemožno povedať, ako bude vyzerať naša ďalšia cesta,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardeová v súvislosti s ďalšími možnými krokmi centrálnej banky v snahe o zníženie inflačných tlakov v eurozóne.
Pripravme sa na ešte drahšie hypotéky
Na zvyšovanie úrokových sadzieb ECB mimoriadne citlivo reagujú banky pri úprave úrokových sadzieb svojich hypotekárnych úverov. Na Slovensku v priebehu posledných 12 mesiacov podľa dát Národnej banky Slovenska stúpli tieto sadzby z necelého jedného percenta na 3,28 % v januári 2023.
Keďže ECB odvtedy zvýšila svoje úroky o celý percentuálny bod a v tejto svojej politike zrejme bude pokračovať aj naďalej, dá sa očakávať, že banky budú aj naďalej zdražovať svoje úvery. Len v uplynulých dňoch tak urobili hneď štyri banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu – VÚB banka, Tatra banka, Prima banka a UniCredit Bank.
Niektoré z nich sa pri svojich najdlhších fixáciách dostali už nad úroveň 5 % ročne, pričom ďalšie zdražovanie ešte v priebehu tohto roka určite príde. Finanční analytici predpokladajú, že hranica 5 % sa už o niekoľko mesiacov stane reálnou aj pre kratšie fixácie hypotekárnych úverov, čo ešte viac zníži dostupnosť vlastného bývania na Slovensku a spôsobí ďalší prepad na trhu s hypotékami.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 3.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov