Európska centrálna banka opäť prehodnotila svoje kľúčové sadzby, základný úrok zvýšila na 3 %
Mimoriadne náročné rozhodnutie museli urobiť členovia Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. Len deň po zverejnení predbežných výsledkov inflácie za január 2023, z ktorých vyplynulo, že ceny tovarov a služieb v eurozóne klesajú už tretí mesiac po sebe, rokovali o opatreniach na jej ďalšie zníženie. Napokon sa rozhodli, že ich ešte viac sprísnia a kľúčovú úrokovú sadzbu centrálnej banky zvýšili o polovicu percentuálneho bodu na 3 %.

Foto: Shutterstock
Náročná situácia, zložité rozhodovanie
Európska centrálna banka naposledy zvyšovala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v polovici decembra 2022. Aj vtedy ju zdvihla o 50 bázických bodov. Vtedy však inflácia v eurozóne ešte bola dvojciferná a v súvislosti so začínajúcou sa zimou panovali obavy z priebehu energetickej krízy.
Dnes je však situácia iná. Zima je len mierna a katastrofický scenár súvisiaci s cenami a nedostatkom energií sa nenaplnil. Navyše každé zvyšovanie úrokových sadzieb vedie k spomaleniu ekonomických aktivít a približovaniu ekonomík k obávanej recesii.
Napriek tomu sa Rada guvernérov ECB rozhodla opätovne zvýšiť kľúčové úrokové sadzby na 3,00 %, 3,25 % a 2,50 %. Európska centrálna banka zároveň uviedla, že úrokové sadzby plánuje zvyšovať aj naďalej až do úplného „skrotenia inflácie“.
Aká je cenová situácia v eurozóne
Aktuálna inflácia v krajinách eurozóny je na úrovni 8,5 %. Oproti decembru 2022 klesla o 0,7 percentuálneho bodu. Na svedomí to majú najmä energie, ktoré boli na sklonku minulého roku medziročne drahšie „len“ o 17,2 %, hoci v priebehu roka zdraženie prekračovalo hranicu aj 40 %.
Znepokojujúce je medzimesačné zvýšenie inflácie u potravín z 13,8 % na 14,1 %, no vyvažujúco pôsobí zníženie cien v oblasti služieb zo 6,9 % na 6,4 %.
Stále tiež platí, že najvyššiu infláciu registrujú pobaltské krajiny Lotyšsko, Litva a Estónsko. Postupne ju však stláčajú k hranici 20 %, respektíve pod ňu. Na opačnom konci inflačného spektra sa nachádzajú Španielsko a Luxembursko, kde sa inflácia drží na úrovni 5,8 %.
Zastropovali sme energie a zrejme aj infláciu
Situácia na Slovensku je menej optimistická. Už tretí mesiac za sebou inflácia osciluje okolo úrovne 15 %. Dlhodobo je to štvrtá najvyššia hladina v eurozóne. Napriek tomu sú správy domácich analytikov optimistické. Vychádzajú z koncoročného zastropovania cien energií, čo by malo predstavovať aj strop pre infláciu. Národná banka Slovenska (NBS) aj preto tvrdí, že inflácia by v tomto roku mala klesnúť z minuloročných 12,8 % na hranicu 10 % a v budúcom ešte nižšie.
Guvernér NBS Peter Kažimír však zároveň dodáva, že vysokú infláciu sa nám zrejme podarí znížiť, ale v konečnom dôsledku zostane zvýšená nasledujúcich 3 až 5 rokov. Aj preto je podľa neho potrebné „doručiť ešte minimálne ďalšie dve päťdesiatky“, a teda kľúčovú úrokovú sadzbu ECB zvýšiť o dvakrát 50 bázických bodov. K prvému takémuto „doručeniu“ došlo práve teraz.
Britská centrálna banka sa dostala na úroveň 4 %
Polovicu percentuálneho bodu k doterajším 3,5 % pridala aj britská centrálna banka. Svoju základnú úrokovú sadzbu tak zvýšila na rovné 4 %, čo je najviac od roku 2008. Zároveň tiež naznačila, ako bude postupovať v blízkej budúcnosti, keď vyhlásila, že inflácia v krajine už zrejme dosiahla svoj vrchol a v nadchádzajúcich týždňoch by mala začať pomaly klesať.
Úroky zvyšoval aj americký FED
Aj americký Federálny rezervný úrad (FED) podľa očakávaní zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 4,50 až 4,75 %. Na predchádzajúcich štyroch zasadnutiach banka zvyšovala základnú úrokovú sadzbu vždy o 0,75 percentuálneho bodu.
Aktuálne zvýšenie v snahe potlačiť vysokú infláciu je ôsme a najnižšie od marca 2022. „Inflácia sa trochu zmiernila, ale zostáva zvýšená,“ uviedla americká centrálna banka, čím naznačila, že vo zvyšovaní úrokov ešte zrejme bude pokračovať.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 2.Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?
- 3.NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia
- 4.Zelenskyj sa stretol s delegáciou Svetovej banky, Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej 411 miliárd dolárov
- 5.Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta