Europarlament: Majitelia elektrokolobežiek budú musieť mať uzatvorené PZP
Elektrické kolobežky sú čoraz populárnejšie, počet ich majiteľov rastie. Mimoriadnej obľube sa tešia najmä vo väčších mestách zdieľané kolobežky, ktoré ľudia využívajú za poplatok. S pribúdajúcimi kolobežkami však rastie riziko kolízií a dopravných nehôd. Európsky parlament preto schválil nariadenie, podľa ktorého budú musieť mať majitelia elektrokolobežiek od roku 2024 uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

Foto: Shutterstock
Kolízie kolobežiek ako dopravné nehody
Ľudia by podľa platných pravidiel mali jazdiť na elektrických kolobežkách na chodníku iba rýchlosťou chôdze a na ceste musia dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Kolízie elektrokolobežiek sa tak posudzujú ako dopravné nehody a v prípade porušenia pravidiel môžu ich používatelia dostať blokovú pokutu.
Podľa celoštátneho zväzu nemeckého poisťovníctva (GDV) predstavuje kolízia s kolobežkou pre chodca silu okolo 150 kilogramom, čo sa dá prirovnať k 6 baleniam cementu. „Zvlášť pre staršie osoby môže už len kolízia znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami,“ uvádza sa vo vyhlásení GDV.
Kto zodpovedá za škodu?
Podľa štatistík poisťovne Uniqa medzi najčastejšie škody nahlásené pri jazde na elektrickej kolobežke patria nárazy do motorových vozidiel stojacich na ulici. Výnimkou však nie sú ani prípady kolízií s chodcami. Ak kolíziu elektrickej kolobežky s chodcom na chodníku zavinil jej používateľ, za škodu, ktorá chodcovi vznikla, zodpovedá on. Rovnako tak v prípade, ak dôjde k zrážke s vozidlom a vinníkom nehody je vodič elektrickej kolobežky.
„V prípade, že má majiteľ kolobežky uzatvorené poistenie domácnosti, v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti má poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobí svojou jazdou. Škodu v takom prípade za neho uhradí poisťovňa,“ hovorí manažér poistenia majetku v Uniqa Zdeněk Hruška.
Týka sa to aj prípadov, ak by ste niekomu spôsobili škodu jazdou na prenajatej elektrickej kolobežke, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Poistenie totiž platí tak na Slovensku, ako aj v celej Európe.
„Samozrejme, môžu nastať prípady, ak by príčinou kolízie či nehody bol zlý technický stav kolobežky. V takom prípade, hlavne ak tento stav nemohol byť zjavný pre používateľa kolobežky, zodpovednosť za zanedbanú údržbu by niesol predovšetkým majiteľ alebo prevádzkovateľ tejto elektrickej kolobežky,“ upozorňuje odborník.
PZP pre elektrické kolobežky
Majitelia elektrokolobežiek zatiaľ nemusia mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). No toto by sa malo zmeniť už o necelé dva roky. Aj kvôli množiacim sa nehodám a škodám, ktoré spôsobujú jazdy na elektrickej kolobežke, totiž Európsky parlament schválil pravidlá, podľa ktorých budú musieť mať uzatvorené PZP majitelia všetkých elektrických kolobežiek a tiež segwayov s rýchlosťou vyše dvadsaťpäť kilometrov za hodinu.
Poplatku sa nevyhnú, ani pokiaľ ich kolobežka dosiahne rýchlosť cez štrnásť kilometrov a zároveň váži nad dvadsaťpäť kilogramov. Smernica musí v členských štátoch začať platiť najneskôr od 1. januára 2024. Výnimku z tejto povinnosti dostali majitelia rýchlych elektrobicyklov. V niektorých štátoch však povinnosť mať uzavreté PZP platiť bude. Ponechajú si ju napríklad Nemecko a Francúzsko.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur