Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ešte nedávno obľúbené vkladné knižky definitívne končia, prevalcovala ich digitalizácia bankových služieb

Vladimír Pisár Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Vkladné knižky nemali dlho medzi sporiacimi produktmi konkurenciu. Takmer dve storočia sa tešili mimoriadnej popularite. Od roku 1841 aj na Slovensku, keď na prvú knižku na našom území vložil gróf Jozef Ziči dvadsať zlatých. Ešte v roku 2014 bolo na vkladných knižkách uložených 11 % všetkých bankových vkladov. Po vyše šiestich rokoch ich už žiadna banka neponúka, dosluhujú.

image

Foto: SLSP

Proklientský bankový produkt

Dnes by sme nazvali proklientsky orientovanou službou to, ako prvé banky už v 18. storočí začali do listiny veľkosti dnešného pasu vkladateľom zapisovať údaje, ktoré boli dovtedy vedené len v záznamoch finančného domu.

Klienti tak mali prehľad o vkladoch a výberoch, o sume zostatku či o úročení. Knižka zároveň slúžila aj na identifikáciu osoby oprávnenej zaobchádzať s financiami až do výšky naposledy uvedeného zostatku.

Vkladné knižky na doručiteľa boli veľmi populárne ešte nedávno, na Slovensku sa prestali vydávať v roku 2001, a do konca roka 2003 bolo potrebné tieto anonymné vklady vybrať, alebo priradiť k takejto knižke osobné údaje.

Vytlačila ich digitalizácia

Nevýhodou bolo, že klient musel založenie, vklady, výbery či zrušenie knižky vykonať osobne v pobočke banky. Negatívny pocit sa stupňoval hlavne v posledných rokoch, keď finančné inštitúcie intenzívne investovali do digitalizácie. Klientom priniesli moderné riešenia pre spravovanie financií cez počítač či mobilné zariadenia.

S rozvojom online bankovníctva slovenské banky ukončovali predaj kedysi populárneho typu produktu. „Vďaka digitalizácii záujem o tradičné vkladné knižky klesá, a tento produkt, ktorý bol historicky najobľúbenejším, sa postupne dostáva na okraj,“ povedal o dôvodoch vyradenia z ponuky riaditeľ odboru správy majetku klientov Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský.

Knižky prestala SLSP predávať 1. októbra 2020 ako posledná banka na Slovensku, a hviezde sporiacich produktov vystrojila zaujímavú rozlúčku. Symbolickú poslednú vkladnú knižku poslala koncom januára 2021 stratosférickým balónom až k hraniciam kozmu.

Prvé zlaté na knižke

V Bratislave, Levoči, Banskej Bystrici a Trnave služby sporenia už od 20. rokov 19. storočia poskytovali pobočky Erste österreichische Spar-Casse. Z nej sa v roku 1825 osamostatnila v Bratislave Slovenská sporiteľňa.

Bratislavská sporiteľňa bola založená v roku 1841 a uviedla sa aj sporiteľničnou knižkou. V prvých rokoch prijímala vklady len do 2 000 zlatých, a to s progresívnym úročením. Sumy do 100 zlatých sa úročili 4 %, od 101 do 1 000 zlatých 3,5 % a vklady od 1 001 do 2 000 zlatých mali úrok 3 %. Neskôr sa úrok zjednotil na 4 % a začali sa akceptovať aj sumy nad 2 000 zlatých, pri ktorých mohlo riaditeľstvo uzatvárať zvláštne úrokové sadzby.

Nové sa už nevydávajú

Na Slovensku v súčasnosti pôsobia banky, ktoré nikdy vkladné knižky neponúkali, ale aj sporiteľňa, ktorá ich mala v ponuke takmer 180 rokov. Väčšina bánk ich postupne prestala predávať od roku 2014 – 2015.

„Vkladné knižky sme ponúkali do roku 2014. S rozširujúcou sa ponukou iných sporiacich alebo investičných produktov, s vyšším úročením a jednoduchšou správou, ako aj s nástupom elektronického bankovníctva, postupne stratili svoje opodstatnenie. Vkladné knižky sme zrušili úplne v roku 2016,“ napísala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Špecifický druh cenného papiera, ktorým vkladná knižka je, prežil na našom území búrlivé časy, buržoázne revolúcie roku meruôsmeho, osmanské vojny v Európe na prelome 19. a 20. storočia, vznik ČSR aj dve ničivé svetové vojny, nežnú revolúciu či rozdelenie Československa. A zvládla aj vznik Európskej únie aj vstup Slovenska do eurozóny. Teraz prichádza postupný koniec vkladnej knižky.

„Nové vkladné knižky OTP Banka prestala predávať od 1. októbra 2016. Vkladné knižky vydané pred týmto dátumom môžu klienti naďalej používať, a momentálne ešte nie je rozhodnuté o definitívnom ukončení ich používania. Klientom, ktorí hľadajú možnosti pravidelného sporenia a výhodného zúročenia svojich prostriedkov, ponúkame sporiaci účet k bežnému účtu,“ informoval Robert Varsányi z OTP Banky Slovensko.

V období socializmu bola vkladná knižka v podstate jediným sporiacim produktom. Z tej doby pochádza aj obľúbená anekdota: „Praktický človek číta iba vkladné knižky.“ Zdá sa však, že tretiu dekádu 21. storočia už neprežije. Pritom ešte v roku 2014 mali Slováci vyše 11 % všetkých vkladov v bankách práve na vkladných knižkách.

Okamžité zrušenie nehrozí

Hoci v súčasnosti už v ponuke nie sú, banky určite neuvažujú o ich okamžitom zrušení. Stále ich totiž používa mnoho ľudí a združujú pomerne veľké percento vkladov. „Z celkového počtu klientov VÚB banky má vkladnú knižku približne 15 % klientov. Od 15. júna 2019 banka už nezriaďuje nové vkladné knižky. Priemerná výška vkladu na vkladnej knižke predstavuje sumu 1 500 eur,“ povedal PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Kedysi najobľúbenejší sporiaci produkt je určený na dobehnutie, nedokáže konkurovať digitálnym finančným produktom. V čase, keď si založíte účet bez návštevy banky, rušia sa pobočky, hypotéku vybavíte cez počítač a investujete priamo zo svojho mobilu, by si papierovú knižku vyberalo čoraz menej ľudí.

Typy vkladných knižiek

Podľa majiteľa

Na doručiteľa: s finančným zostatkom mohla disponovať osoba, ktorá ju priniesla a uviedla správne heslo. Banka nevyžadovala zvyčajne žiadne doklady totožnosti. Ich vydávanie bolo v SR ukončené zákonom v roku 2001, umožňovali totiž napríklad pranie peňazí či korupciu.

Na meno: disponovať s peniazmi mohla iba osoba, na ktorej meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo či dátum narodenia pri fyzickej osobe, alebo názov sídla a pridelené identifikačné číslo pri právnickej osobe, bola vkladná knižka vystavená.

Podľa výpovednej lehoty

Bez výpovednej lehoty: pri nich mohol majiteľ nielen vkladať, ale aj vyberať peniaze kedykoľvek, bez potreby dopredu banke ohlasovať výber alebo vklad. Tieto knižky patrili k najrozšírenejším, hoci mali nižšie úročenie ako tie s výpovednou lehotou.

S výpovednou lehotou: za lepšie úrokové sadzby ponúkali možnosť zvoliť si dĺžku výpovednej lehoty najčastejšie 1, 3, 6 mesiacov, rok alebo dva. Čím dlhšia lehota, tým vyšší úrok knižka poskytovala. Výber pred uplynutím lehoty bol možný, ale za poplatok.

Iné typy

Devízové vkladné knižky boli určené na vklady a výber v zameniteľných menách v hotovosti či bezhotovostným prevodom priamo v mene alebo inej mene po prepočte aktuálnym kurzom na menu knižky.

Výherné vkladné knižky nemali úrokovú sadzbu, ale v priebehu určitého obdobia (napríklad 2x ročne) sa zúčastňovali žrebovania o peňažné výhry.

Vkladné knižky pre deti zriaďovali rodičia na meno dieťaťa. Úročili sa takisto podľa dĺžky výpovednej lehoty, alebo mali špeciálne bonusy (napríklad za nevyberanie finančných prostriedkov alebo narodeninový bonus).

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.12.2022 Redakcia FinReport

Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov

Nová štúdia od spoločnosti Juniper Research uvádza, že globálna transakčná hodnota trhu platieb B2B v roku 2027 presiahne 111 biliónov ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi

Trh s tabletmi sa prepadáva. Po mimoriadne úspešných pandemických rokoch 2020 a 2021 sa tomuto segmentu prestáva dariť a obchod s nimi sa ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Top 10 rád, ako nakupovať vianočné darčeky v čase rekordnej inflácie

Vianoce by mali byť časom radosti, pokoja a rodinných tradícií, ale zároveň sú aj obdobím zvýšených výdavkov. V tomto roku to kvôli ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti

Najlepšie hospodárske výsledky za tretí štvrťrok tohto roku zverejnili finančné a spotrebiteľské spoločnosti. Z pohľadu výnosov sú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce

O niektorých zmenách a usmerneniach, ktoré prináša posledná verzia Zákonníka práce sme už písali. Legislatívna úprava však okrem ...

1.12.2022 Magdaléna Švančarková

Faktúry online prišli o údaje svojich používateľov. Tí majú nárok na náhradu škody

Poskytovateľ online faktúr pre zákazníkov, služba Faktúry online, stratila údaje všetkých svojich klientov. Podľa informácií z webovej ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

15.11.2022 Roland Régely

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových ...

12.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvom tretinám Slovákov sa zhoršila finančná situácia a každý tretí nemá žiadne úspory

Očakávania Slovákov v súvislosti s vývojom finančnej situácie domácností sa výrazne zhoršili. Rovnako klesá aj ich bilancia príjmov a ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 4. 4.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 5. 5.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union