Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ešte nedávno obľúbené vkladné knižky definitívne končia, prevalcovala ich digitalizácia bankových služieb

Vladimír Pisár Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Vkladné knižky nemali dlho medzi sporiacimi produktmi konkurenciu. Takmer dve storočia sa tešili mimoriadnej popularite. Od roku 1841 aj na Slovensku, keď na prvú knižku na našom území vložil gróf Jozef Ziči dvadsať zlatých. Ešte v roku 2014 bolo na vkladných knižkách uložených 11 % všetkých bankových vkladov. Po vyše šiestich rokoch ich už žiadna banka neponúka, dosluhujú.

image

Foto: SLSP

Proklientský bankový produkt

Dnes by sme nazvali proklientsky orientovanou službou to, ako prvé banky už v 18. storočí začali do listiny veľkosti dnešného pasu vkladateľom zapisovať údaje, ktoré boli dovtedy vedené len v záznamoch finančného domu.

Klienti tak mali prehľad o vkladoch a výberoch, o sume zostatku či o úročení. Knižka zároveň slúžila aj na identifikáciu osoby oprávnenej zaobchádzať s financiami až do výšky naposledy uvedeného zostatku.

Vkladné knižky na doručiteľa boli veľmi populárne ešte nedávno, na Slovensku sa prestali vydávať v roku 2001, a do konca roka 2003 bolo potrebné tieto anonymné vklady vybrať, alebo priradiť k takejto knižke osobné údaje.

Vytlačila ich digitalizácia

Nevýhodou bolo, že klient musel založenie, vklady, výbery či zrušenie knižky vykonať osobne v pobočke banky. Negatívny pocit sa stupňoval hlavne v posledných rokoch, keď finančné inštitúcie intenzívne investovali do digitalizácie. Klientom priniesli moderné riešenia pre spravovanie financií cez počítač či mobilné zariadenia.

S rozvojom online bankovníctva slovenské banky ukončovali predaj kedysi populárneho typu produktu. „Vďaka digitalizácii záujem o tradičné vkladné knižky klesá, a tento produkt, ktorý bol historicky najobľúbenejším, sa postupne dostáva na okraj,“ povedal o dôvodoch vyradenia z ponuky riaditeľ odboru správy majetku klientov Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský.

Knižky prestala SLSP predávať 1. októbra 2020 ako posledná banka na Slovensku, a hviezde sporiacich produktov vystrojila zaujímavú rozlúčku. Symbolickú poslednú vkladnú knižku poslala koncom januára 2021 stratosférickým balónom až k hraniciam kozmu.

Prvé zlaté na knižke

V Bratislave, Levoči, Banskej Bystrici a Trnave služby sporenia už od 20. rokov 19. storočia poskytovali pobočky Erste österreichische Spar-Casse. Z nej sa v roku 1825 osamostatnila v Bratislave Slovenská sporiteľňa.

Bratislavská sporiteľňa bola založená v roku 1841 a uviedla sa aj sporiteľničnou knižkou. V prvých rokoch prijímala vklady len do 2 000 zlatých, a to s progresívnym úročením. Sumy do 100 zlatých sa úročili 4 %, od 101 do 1 000 zlatých 3,5 % a vklady od 1 001 do 2 000 zlatých mali úrok 3 %. Neskôr sa úrok zjednotil na 4 % a začali sa akceptovať aj sumy nad 2 000 zlatých, pri ktorých mohlo riaditeľstvo uzatvárať zvláštne úrokové sadzby.

Nové sa už nevydávajú

Na Slovensku v súčasnosti pôsobia banky, ktoré nikdy vkladné knižky neponúkali, ale aj sporiteľňa, ktorá ich mala v ponuke takmer 180 rokov. Väčšina bánk ich postupne prestala predávať od roku 2014 – 2015.

„Vkladné knižky sme ponúkali do roku 2014. S rozširujúcou sa ponukou iných sporiacich alebo investičných produktov, s vyšším úročením a jednoduchšou správou, ako aj s nástupom elektronického bankovníctva, postupne stratili svoje opodstatnenie. Vkladné knižky sme zrušili úplne v roku 2016,“ napísala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Špecifický druh cenného papiera, ktorým vkladná knižka je, prežil na našom území búrlivé časy, buržoázne revolúcie roku meruôsmeho, osmanské vojny v Európe na prelome 19. a 20. storočia, vznik ČSR aj dve ničivé svetové vojny, nežnú revolúciu či rozdelenie Československa. A zvládla aj vznik Európskej únie aj vstup Slovenska do eurozóny. Teraz prichádza postupný koniec vkladnej knižky.

„Nové vkladné knižky OTP Banka prestala predávať od 1. októbra 2016. Vkladné knižky vydané pred týmto dátumom môžu klienti naďalej používať, a momentálne ešte nie je rozhodnuté o definitívnom ukončení ich používania. Klientom, ktorí hľadajú možnosti pravidelného sporenia a výhodného zúročenia svojich prostriedkov, ponúkame sporiaci účet k bežnému účtu,“ informoval Robert Varsányi z OTP Banky Slovensko.

V období socializmu bola vkladná knižka v podstate jediným sporiacim produktom. Z tej doby pochádza aj obľúbená anekdota: „Praktický človek číta iba vkladné knižky.“ Zdá sa však, že tretiu dekádu 21. storočia už neprežije. Pritom ešte v roku 2014 mali Slováci vyše 11 % všetkých vkladov v bankách práve na vkladných knižkách.

Okamžité zrušenie nehrozí

Hoci v súčasnosti už v ponuke nie sú, banky určite neuvažujú o ich okamžitom zrušení. Stále ich totiž používa mnoho ľudí a združujú pomerne veľké percento vkladov. „Z celkového počtu klientov VÚB banky má vkladnú knižku približne 15 % klientov. Od 15. júna 2019 banka už nezriaďuje nové vkladné knižky. Priemerná výška vkladu na vkladnej knižke predstavuje sumu 1 500 eur,“ povedal PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Kedysi najobľúbenejší sporiaci produkt je určený na dobehnutie, nedokáže konkurovať digitálnym finančným produktom. V čase, keď si založíte účet bez návštevy banky, rušia sa pobočky, hypotéku vybavíte cez počítač a investujete priamo zo svojho mobilu, by si papierovú knižku vyberalo čoraz menej ľudí.

Typy vkladných knižiek

Podľa majiteľa

Na doručiteľa: s finančným zostatkom mohla disponovať osoba, ktorá ju priniesla a uviedla správne heslo. Banka nevyžadovala zvyčajne žiadne doklady totožnosti. Ich vydávanie bolo v SR ukončené zákonom v roku 2001, umožňovali totiž napríklad pranie peňazí či korupciu.

Na meno: disponovať s peniazmi mohla iba osoba, na ktorej meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo či dátum narodenia pri fyzickej osobe, alebo názov sídla a pridelené identifikačné číslo pri právnickej osobe, bola vkladná knižka vystavená.

Podľa výpovednej lehoty

Bez výpovednej lehoty: pri nich mohol majiteľ nielen vkladať, ale aj vyberať peniaze kedykoľvek, bez potreby dopredu banke ohlasovať výber alebo vklad. Tieto knižky patrili k najrozšírenejším, hoci mali nižšie úročenie ako tie s výpovednou lehotou.

S výpovednou lehotou: za lepšie úrokové sadzby ponúkali možnosť zvoliť si dĺžku výpovednej lehoty najčastejšie 1, 3, 6 mesiacov, rok alebo dva. Čím dlhšia lehota, tým vyšší úrok knižka poskytovala. Výber pred uplynutím lehoty bol možný, ale za poplatok.

Iné typy

Devízové vkladné knižky boli určené na vklady a výber v zameniteľných menách v hotovosti či bezhotovostným prevodom priamo v mene alebo inej mene po prepočte aktuálnym kurzom na menu knižky.

Výherné vkladné knižky nemali úrokovú sadzbu, ale v priebehu určitého obdobia (napríklad 2x ročne) sa zúčastňovali žrebovania o peňažné výhry.

Vkladné knižky pre deti zriaďovali rodičia na meno dieťaťa. Úročili sa takisto podľa dĺžky výpovednej lehoty, alebo mali špeciálne bonusy (napríklad za nevyberanie finančných prostriedkov alebo narodeninový bonus).

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov

Lídrom v starostlivosti o dôchodky na Slovensku je podľa najnovších informácií spoločnosť NN Slovensko. V II. a III. pilieri sporí ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Mastercard sa akvizíciami posilnila v oblasti otvoreného bankovníctva aj kryptomien

Spoločnosť Mastercard po nedávnych akvizíciách spoločností Uphold, Gemini a BitPay v priebehu týždňa oznámila dve ďalšie novinky. Prvou ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Vo financovaní výskumu a vývoja ďaleko zaostávame za priemerom Európskej únie

Krajiny Európskej únie v minulom roku zo svojich štátnych rozpočtov vyčlenili na rozvoj výskumu a vývoja viac ako 100 miliárd eur. Podľa ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži

V krajinách Európskej únie (EÚ) pracuje v oblasti informačných a komunikačných technológií približne 2,7 milióna ľudí. Podľa ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Európske poisťovne vlani zaznamenali miliardové straty. Najviac sa prepadlo životné poistenie

Uplynulý pandemický rok bol náročný pre každého, poisťovne nevynímajúc. Celkové poistné kleslo v dvoch tretinách európskych krajín. ...

13.9.2021 Naďa Černá

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Všímajte si benefity a dajte si pozor na termíny

Zdravotná poisťovňa nám musí poskytovať kvalitnú zdravotnú ochranu, ktorá sa odvíja od našich potrieb. Niekedy sa však stane, že nám po ...

13.9.2021 Dominik Horváth

Vatikánska banka: Na účte má 5 miliárd dolárov, za sebou niekoľko škandálov a pred sebou reformy pápeža Františka

Takmer na deň presne po 18 rokoch na Slovensko opäť prišiel na návštevu pápež katolíckej cirkvi a panovník štátu Vatikán. Hoci Svätý ...

10.9.2021 Redakcia FinReport

Najviac škôd tento rok spôsobili povodne a víchrice, najdrahšie vychádza krupobitie

Silné nárazové búrky a následné záplavy na strednom Slovensku, tornádo na východnom Slovensku, ale aj víchrice a krupobitia vo viacerých ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot: Záujem o vzdialenú komunikáciu je cestou k hybridnej starostlivosti o klientov

Čoraz viac Slovákov preferuje vzdialenú komunikáciu. Naučila ich to pandémia koronavírusu. Len v júli tohto roku stúpol počet nových ...

9.9.2021 Zuzana Mecková

Pozor na výbery hotovosti z bankomatu v cudzine. Poplatok za konverziu môže vyjsť až príliš draho

Mnoho občanov Slovenska každoročne navštívi zahraničné krajiny, často aj mimo eurozóny. Pri výbere hotovosti z bankomatu alebo pri ...

8.9.2021 Robert Juriš

Prima banka už po druhýkrát predala emisiu krytých dlhopisov za pol miliardy eur

Prima banka úspešne upísala aj svoju druhú emisiu krytých dlhopisov v objeme 500 miliónov eur. Ich splatnosť je šesť rokov a výnos je ...

1.9.2021 Redakcia FinReport

Fúzia poisťovní Uniqa a AXA je dokončená. Uniqa na Slovensku zostáva ako pobočka zahraničnej poisťovne

Zlúčenie poisťovní Uniqa a AXA bolo posledným plánovaným krokom v rámci integrácie oboch spoločností, ktorú sa podarilo dokončiť k ...

31.8.2021 Robert Juriš

Ďalší phishingový útok na bankové účty. Podvodník sa tentoraz zameral na klientov VÚB banky

VÚB banka varuje svojich klientov pred nebezpečnými a podvodnými SMS správami. Prostredníctvom odkazu v mobile bankingu ich informovala, že na ...

30.8.2021 Robert Juriš

Slovenské hypotéky sú tretie najlacnejšie v Európskej únii. České sú čoraz drahšie, aj tak „idú na dračku“

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov v krajinách Európskej únie sa pohybujú v rozpätí od 0,8 % až do 5 %. Najvýhodnejšie hypotéky majú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nedostatok čipov obmedzuje výrobu v českom Škoda Auto aj v bratislavskom Volkswagene
 2. 2.
  Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov
 3. 3.
  Ľahká americká ropa aj severomorská ropa Brent zdraželi
 4. 4.
  Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur menej než minulý rok
 5. 5.
  Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú