Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ešte nedávno obľúbené vkladné knižky definitívne končia, prevalcovala ich digitalizácia bankových služieb

Vladimír Pisár Banky a poisťovne Poslať

Vkladné knižky nemali dlho medzi sporiacimi produktmi konkurenciu. Takmer dve storočia sa tešili mimoriadnej popularite. Od roku 1841 aj na Slovensku, keď na prvú knižku na našom území vložil gróf Jozef Ziči dvadsať zlatých. Ešte v roku 2014 bolo na vkladných knižkách uložených 11 % všetkých bankových vkladov. Po vyše šiestich rokoch ich už žiadna banka neponúka, dosluhujú.

vkladné knižky

Foto: SLSP

Proklientský bankový produkt

Dnes by sme nazvali proklientsky orientovanou službou to, ako prvé banky už v 18. storočí začali do listiny veľkosti dnešného pasu vkladateľom zapisovať údaje, ktoré boli dovtedy vedené len v záznamoch finančného domu.

Klienti tak mali prehľad o vkladoch a výberoch, o sume zostatku či o úročení. Knižka zároveň slúžila aj na identifikáciu osoby oprávnenej zaobchádzať s financiami až do výšky naposledy uvedeného zostatku.

Vkladné knižky na doručiteľa boli veľmi populárne ešte nedávno, na Slovensku sa prestali vydávať v roku 2001, a do konca roka 2003 bolo potrebné tieto anonymné vklady vybrať, alebo priradiť k takejto knižke osobné údaje.

Vytlačila ich digitalizácia

Nevýhodou bolo, že klient musel založenie, vklady, výbery či zrušenie knižky vykonať osobne v pobočke banky. Negatívny pocit sa stupňoval hlavne v posledných rokoch, keď finančné inštitúcie intenzívne investovali do digitalizácie. Klientom priniesli moderné riešenia pre spravovanie financií cez počítač či mobilné zariadenia.

S rozvojom online bankovníctva slovenské banky ukončovali predaj kedysi populárneho typu produktu. „Vďaka digitalizácii záujem o tradičné vkladné knižky klesá, a tento produkt, ktorý bol historicky najobľúbenejším, sa postupne dostáva na okraj,“ povedal o dôvodoch vyradenia z ponuky riaditeľ odboru správy majetku klientov Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský.

Knižky prestala SLSP predávať 1. októbra 2020 ako posledná banka na Slovensku, a hviezde sporiacich produktov vystrojila zaujímavú rozlúčku. Symbolickú poslednú vkladnú knižku poslala koncom januára 2021 stratosférickým balónom až k hraniciam kozmu.

Prvé zlaté na knižke

V Bratislave, Levoči, Banskej Bystrici a Trnave služby sporenia už od 20. rokov 19. storočia poskytovali pobočky Erste österreichische Spar-Casse. Z nej sa v roku 1825 osamostatnila v Bratislave Slovenská sporiteľňa.

Bratislavská sporiteľňa bola založená v roku 1841 a uviedla sa aj sporiteľničnou knižkou. V prvých rokoch prijímala vklady len do 2 000 zlatých, a to s progresívnym úročením. Sumy do 100 zlatých sa úročili 4 %, od 101 do 1 000 zlatých 3,5 % a vklady od 1 001 do 2 000 zlatých mali úrok 3 %. Neskôr sa úrok zjednotil na 4 % a začali sa akceptovať aj sumy nad 2 000 zlatých, pri ktorých mohlo riaditeľstvo uzatvárať zvláštne úrokové sadzby.

Nové sa už nevydávajú

Na Slovensku v súčasnosti pôsobia banky, ktoré nikdy vkladné knižky neponúkali, ale aj sporiteľňa, ktorá ich mala v ponuke takmer 180 rokov. Väčšina bánk ich postupne prestala predávať od roku 2014 – 2015.

„Vkladné knižky sme ponúkali do roku 2014. S rozširujúcou sa ponukou iných sporiacich alebo investičných produktov, s vyšším úročením a jednoduchšou správou, ako aj s nástupom elektronického bankovníctva, postupne stratili svoje opodstatnenie. Vkladné knižky sme zrušili úplne v roku 2016,“ napísala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Špecifický druh cenného papiera, ktorým vkladná knižka je, prežil na našom území búrlivé časy, buržoázne revolúcie roku meruôsmeho, osmanské vojny v Európe na prelome 19. a 20. storočia, vznik ČSR aj dve ničivé svetové vojny, nežnú revolúciu či rozdelenie Československa. A zvládla aj vznik Európskej únie aj vstup Slovenska do eurozóny. Teraz prichádza postupný koniec vkladnej knižky.

„Nové vkladné knižky OTP Banka prestala predávať od 1. októbra 2016. Vkladné knižky vydané pred týmto dátumom môžu klienti naďalej používať, a momentálne ešte nie je rozhodnuté o definitívnom ukončení ich používania. Klientom, ktorí hľadajú možnosti pravidelného sporenia a výhodného zúročenia svojich prostriedkov, ponúkame sporiaci účet k bežnému účtu,“ informoval Robert Varsányi z OTP Banky Slovensko.

V období socializmu bola vkladná knižka v podstate jediným sporiacim produktom. Z tej doby pochádza aj obľúbená anekdota: „Praktický človek číta iba vkladné knižky.“ Zdá sa však, že tretiu dekádu 21. storočia už neprežije. Pritom ešte v roku 2014 mali Slováci vyše 11 % všetkých vkladov v bankách práve na vkladných knižkách.

Okamžité zrušenie nehrozí

Hoci v súčasnosti už v ponuke nie sú, banky určite neuvažujú o ich okamžitom zrušení. Stále ich totiž používa mnoho ľudí a združujú pomerne veľké percento vkladov. „Z celkového počtu klientov VÚB banky má vkladnú knižku približne 15 % klientov. Od 15. júna 2019 banka už nezriaďuje nové vkladné knižky. Priemerná výška vkladu na vkladnej knižke predstavuje sumu 1 500 eur,“ povedal PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Kedysi najobľúbenejší sporiaci produkt je určený na dobehnutie, nedokáže konkurovať digitálnym finančným produktom. V čase, keď si založíte účet bez návštevy banky, rušia sa pobočky, hypotéku vybavíte cez počítač a investujete priamo zo svojho mobilu, by si papierovú knižku vyberalo čoraz menej ľudí.

Typy vkladných knižiek

Podľa majiteľa

Na doručiteľa: s finančným zostatkom mohla disponovať osoba, ktorá ju priniesla a uviedla správne heslo. Banka nevyžadovala zvyčajne žiadne doklady totožnosti. Ich vydávanie bolo v SR ukončené zákonom v roku 2001, umožňovali totiž napríklad pranie peňazí či korupciu.

Na meno: disponovať s peniazmi mohla iba osoba, na ktorej meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo či dátum narodenia pri fyzickej osobe, alebo názov sídla a pridelené identifikačné číslo pri právnickej osobe, bola vkladná knižka vystavená.

Podľa výpovednej lehoty

Bez výpovednej lehoty: pri nich mohol majiteľ nielen vkladať, ale aj vyberať peniaze kedykoľvek, bez potreby dopredu banke ohlasovať výber alebo vklad. Tieto knižky patrili k najrozšírenejším, hoci mali nižšie úročenie ako tie s výpovednou lehotou.

S výpovednou lehotou: za lepšie úrokové sadzby ponúkali možnosť zvoliť si dĺžku výpovednej lehoty najčastejšie 1, 3, 6 mesiacov, rok alebo dva. Čím dlhšia lehota, tým vyšší úrok knižka poskytovala. Výber pred uplynutím lehoty bol možný, ale za poplatok.

Iné typy

Devízové vkladné knižky boli určené na vklady a výber v zameniteľných menách v hotovosti či bezhotovostným prevodom priamo v mene alebo inej mene po prepočte aktuálnym kurzom na menu knižky.

Výherné vkladné knižky nemali úrokovú sadzbu, ale v priebehu určitého obdobia (napríklad 2x ročne) sa zúčastňovali žrebovania o peňažné výhry.

Vkladné knižky pre deti zriaďovali rodičia na meno dieťaťa. Úročili sa takisto podľa dĺžky výpovednej lehoty, alebo mali špeciálne bonusy (napríklad za nevyberanie finančných prostriedkov alebo narodeninový bonus).

logo
Prečítajte si tiež:
23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská organizácia varuje pred sťahovaním aplikácie Temu

Používanie niektorých mobilných aplikácií môže byť vyslovene škodlivé nielen pre váš mobilný telefón, ale aj pre bankový účet, s ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ nenastal

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Zuzana Fryč

Čomu je lepšie sa vyhnúť počas cestovania, alebo ktoré riziká cestovné poistenie nekryje?

Niektorí preferujú cestovanie najmä počas leta, pre iných sa stalo súčasťou ich životného štýlu počas celého roka. Súčasťou ciest, a ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

17.4.2024 Robert Juriš

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa už o niekoľko dní skončia. Čo bude s ich ďalšími službami?

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Desiatka bánk na Slovensku začína používať jednotný ESG dotazník pre zákazníkov

Desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu začína používať nový jednotný ESG (Environmental – Social – Governance) ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

10.4.2024 Zuzana Fryč

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Klienti Fio banky za niektoré tovary či služby zaplatili dvakrát

Fio banka sa obrátila na svojich klientov prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa im ospravedlnila za nepríjemnosti, s ktorými sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay