Hľadaj

Ešte nedávno obľúbené vkladné knižky definitívne končia, prevalcovala ich digitalizácia bankových služieb

Vladimír Pisár Banky a poisťovne Poslať

Vkladné knižky nemali dlho medzi sporiacimi produktmi konkurenciu. Takmer dve storočia sa tešili mimoriadnej popularite. Od roku 1841 aj na Slovensku, keď na prvú knižku na našom území vložil gróf Jozef Ziči dvadsať zlatých. Ešte v roku 2014 bolo na vkladných knižkách uložených 11 % všetkých bankových vkladov. Po vyše šiestich rokoch ich už žiadna banka neponúka, dosluhujú.

image

Foto: SLSP

Proklientský bankový produkt

Dnes by sme nazvali proklientsky orientovanou službou to, ako prvé banky už v 18. storočí začali do listiny veľkosti dnešného pasu vkladateľom zapisovať údaje, ktoré boli dovtedy vedené len v záznamoch finančného domu.

Klienti tak mali prehľad o vkladoch a výberoch, o sume zostatku či o úročení. Knižka zároveň slúžila aj na identifikáciu osoby oprávnenej zaobchádzať s financiami až do výšky naposledy uvedeného zostatku.

Vkladné knižky na doručiteľa boli veľmi populárne ešte nedávno, na Slovensku sa prestali vydávať v roku 2001, a do konca roka 2003 bolo potrebné tieto anonymné vklady vybrať, alebo priradiť k takejto knižke osobné údaje.

Vytlačila ich digitalizácia

Nevýhodou bolo, že klient musel založenie, vklady, výbery či zrušenie knižky vykonať osobne v pobočke banky. Negatívny pocit sa stupňoval hlavne v posledných rokoch, keď finančné inštitúcie intenzívne investovali do digitalizácie. Klientom priniesli moderné riešenia pre spravovanie financií cez počítač či mobilné zariadenia.

S rozvojom online bankovníctva slovenské banky ukončovali predaj kedysi populárneho typu produktu. „Vďaka digitalizácii záujem o tradičné vkladné knižky klesá, a tento produkt, ktorý bol historicky najobľúbenejším, sa postupne dostáva na okraj,“ povedal o dôvodoch vyradenia z ponuky riaditeľ odboru správy majetku klientov Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský.

Knižky prestala SLSP predávať 1. októbra 2020 ako posledná banka na Slovensku, a hviezde sporiacich produktov vystrojila zaujímavú rozlúčku. Symbolickú poslednú vkladnú knižku poslala koncom januára 2021 stratosférickým balónom až k hraniciam kozmu.

Prvé zlaté na knižke

V Bratislave, Levoči, Banskej Bystrici a Trnave služby sporenia už od 20. rokov 19. storočia poskytovali pobočky Erste österreichische Spar-Casse. Z nej sa v roku 1825 osamostatnila v Bratislave Slovenská sporiteľňa.

Bratislavská sporiteľňa bola založená v roku 1841 a uviedla sa aj sporiteľničnou knižkou. V prvých rokoch prijímala vklady len do 2 000 zlatých, a to s progresívnym úročením. Sumy do 100 zlatých sa úročili 4 %, od 101 do 1 000 zlatých 3,5 % a vklady od 1 001 do 2 000 zlatých mali úrok 3 %. Neskôr sa úrok zjednotil na 4 % a začali sa akceptovať aj sumy nad 2 000 zlatých, pri ktorých mohlo riaditeľstvo uzatvárať zvláštne úrokové sadzby.

Nové sa už nevydávajú

Na Slovensku v súčasnosti pôsobia banky, ktoré nikdy vkladné knižky neponúkali, ale aj sporiteľňa, ktorá ich mala v ponuke takmer 180 rokov. Väčšina bánk ich postupne prestala predávať od roku 2014 – 2015.

„Vkladné knižky sme ponúkali do roku 2014. S rozširujúcou sa ponukou iných sporiacich alebo investičných produktov, s vyšším úročením a jednoduchšou správou, ako aj s nástupom elektronického bankovníctva, postupne stratili svoje opodstatnenie. Vkladné knižky sme zrušili úplne v roku 2016,“ napísala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Špecifický druh cenného papiera, ktorým vkladná knižka je, prežil na našom území búrlivé časy, buržoázne revolúcie roku meruôsmeho, osmanské vojny v Európe na prelome 19. a 20. storočia, vznik ČSR aj dve ničivé svetové vojny, nežnú revolúciu či rozdelenie Československa. A zvládla aj vznik Európskej únie aj vstup Slovenska do eurozóny. Teraz prichádza postupný koniec vkladnej knižky.

„Nové vkladné knižky OTP Banka prestala predávať od 1. októbra 2016. Vkladné knižky vydané pred týmto dátumom môžu klienti naďalej používať, a momentálne ešte nie je rozhodnuté o definitívnom ukončení ich používania. Klientom, ktorí hľadajú možnosti pravidelného sporenia a výhodného zúročenia svojich prostriedkov, ponúkame sporiaci účet k bežnému účtu,“ informoval Robert Varsányi z OTP Banky Slovensko.

V období socializmu bola vkladná knižka v podstate jediným sporiacim produktom. Z tej doby pochádza aj obľúbená anekdota: „Praktický človek číta iba vkladné knižky.“ Zdá sa však, že tretiu dekádu 21. storočia už neprežije. Pritom ešte v roku 2014 mali Slováci vyše 11 % všetkých vkladov v bankách práve na vkladných knižkách.

Okamžité zrušenie nehrozí

Hoci v súčasnosti už v ponuke nie sú, banky určite neuvažujú o ich okamžitom zrušení. Stále ich totiž používa mnoho ľudí a združujú pomerne veľké percento vkladov. „Z celkového počtu klientov VÚB banky má vkladnú knižku približne 15 % klientov. Od 15. júna 2019 banka už nezriaďuje nové vkladné knižky. Priemerná výška vkladu na vkladnej knižke predstavuje sumu 1 500 eur,“ povedal PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Kedysi najobľúbenejší sporiaci produkt je určený na dobehnutie, nedokáže konkurovať digitálnym finančným produktom. V čase, keď si založíte účet bez návštevy banky, rušia sa pobočky, hypotéku vybavíte cez počítač a investujete priamo zo svojho mobilu, by si papierovú knižku vyberalo čoraz menej ľudí.

Typy vkladných knižiek

Podľa majiteľa

Na doručiteľa: s finančným zostatkom mohla disponovať osoba, ktorá ju priniesla a uviedla správne heslo. Banka nevyžadovala zvyčajne žiadne doklady totožnosti. Ich vydávanie bolo v SR ukončené zákonom v roku 2001, umožňovali totiž napríklad pranie peňazí či korupciu.

Na meno: disponovať s peniazmi mohla iba osoba, na ktorej meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo či dátum narodenia pri fyzickej osobe, alebo názov sídla a pridelené identifikačné číslo pri právnickej osobe, bola vkladná knižka vystavená.

Podľa výpovednej lehoty

Bez výpovednej lehoty: pri nich mohol majiteľ nielen vkladať, ale aj vyberať peniaze kedykoľvek, bez potreby dopredu banke ohlasovať výber alebo vklad. Tieto knižky patrili k najrozšírenejším, hoci mali nižšie úročenie ako tie s výpovednou lehotou.

S výpovednou lehotou: za lepšie úrokové sadzby ponúkali možnosť zvoliť si dĺžku výpovednej lehoty najčastejšie 1, 3, 6 mesiacov, rok alebo dva. Čím dlhšia lehota, tým vyšší úrok knižka poskytovala. Výber pred uplynutím lehoty bol možný, ale za poplatok.

Iné typy

Devízové vkladné knižky boli určené na vklady a výber v zameniteľných menách v hotovosti či bezhotovostným prevodom priamo v mene alebo inej mene po prepočte aktuálnym kurzom na menu knižky.

Výherné vkladné knižky nemali úrokovú sadzbu, ale v priebehu určitého obdobia (napríklad 2x ročne) sa zúčastňovali žrebovania o peňažné výhry.

Vkladné knižky pre deti zriaďovali rodičia na meno dieťaťa. Úročili sa takisto podľa dĺžky výpovednej lehoty, alebo mali špeciálne bonusy (napríklad za nevyberanie finančných prostriedkov alebo narodeninový bonus).

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.2.2021 Redakcia FinReport

Inflácia sa zobudila, rastú ceny surovín aj potravín. Pri pokračovaní súčasného trendu by mohla stúpnuť na 3 %

Riziko opätovného naštartovania inflácie sa zvyšuje. Je za tým rast vstupných cien surovín, ktoré tlačia nahor konečné ceny produkcie, no ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

25.2.2021 Redakcia FinReport

Generali uvádza na trh päťročný plán na podporu oživenia ekonomiky v Európe v hodnote 3,5 miliardy eur

Spoločnosť Generali pripravila päťročný investičný plán nazvaný Fenice 190 v objeme 3,5 miliardy eur. Jeho úlohou je podpora obnovy ...

25.2.2021 Robert Juriš

Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou

Na slovenskom trhu má zvláštny zvuk. Je inovatívna, moderná, udávajúca trendy a oceňovaná. Pri vyslovení jej mena spozornejú najmä ...

24.2.2021 Zuzana Mecková

Slovenskú poštu čakajú najväčšie zmeny v histórii. Začína sa veľké prepúšťanie a digitalizácia služieb

Slovenská pošta prejde v nasledujúcom období zásadnými reformami. K prvým zmenám by malo dôjsť už 1. marca tohto roku. Cieľom je ...

24.2.2021 Redakcia FinReport

Trh s vakcínami proti vírusu COVID-19 generuje miliardy eur a bude ešte rásť

Očkovanie obyvateľstva voči ochoreniu COVID-19 znamená nádej pre celý svet v snahe zastaviť šírenie tohto nebezpečného vírusu. To si ...

23.2.2021 Magdaléna Švančarková

Aj naše banky už pracujú so zápornými úrokovými sadzbami

Bankový systém je hore nohami. Aj tak by sa dal nazvať príchod záporných úrokových sadzieb, ktoré už využívajú niektoré európske ...

22.2.2021 Zuzana Mecková

Generali prišla s aplikáciou na výpočet hodnoty domácnosti, iné poisťovne tvrdia, že také niečo nepotrebujú

Určiť správnu hodnotu majetku je pri uzatváraní poistenia domácnosti kľúčové. Poisťovňa Generali uviedla na trh novú webovú aplikáciu, ...

21.2.2021 Redakcia FinReport

VÚB banka: Počet platieb cez mobil sa medziročne strojnásobil a tohtoročný Valentín bol doslova digitálny

Pandemický rok 2020 sa výrazne podpísal pod skokový nárast bezkontaktných platieb a nákupov cez internet. Naopak, výbery hotovosti z ...

17.2.2021 Zuzana Mecková

Nastal čas splácania odložených úverov, približne 5 % klientov má problém

Odklad splátok úverov pomohol najmä tým, ktorí počas pandémie prišli o svoje príjmy. Mnohým sa aktuálne končí deväťmesačný odklad, a ...

16.2.2021 Robert Juriš

Pandémia koronavírusu motivuje k vyššiemu počtu poistných podvodov, poisťovne však zdokonaľujú svoju obranu

Analyzujú metadáta, používajú sofistikované nástroje, majú vlastných detektívov, konzultujú s posudkovými lekármi, spolupracujú s ...

13.2.2021 Redakcia FinReport

Nepočujúci cez rúška nedokážu odčítavať z pier. Slovenská sporiteľňa s nimi komunikuje cez mobilnú aplikáciu

Pandémia a nosenie rúšok skomplikovali situáciu ľuďom s čiastočnou alebo úplnou stratou sluchu. Príčinou je, že pri komunikácii nemôžu ...

12.2.2021 Redakcia FinReport

Podľa štúdie KPMG má poisťovňa Union najspokojnejších klientov v slovenskom finančnom sektore

Poisťovňa Union má spomedzi slovenských poisťovní najlepšiu zákaznícku skúsenosť a najšťastnejších klientov. Vyplýva to zo štúdie ...

11.2.2021 Roland Régely

Ako sa poistiť na dovolenku počas pandémie? Väčšina poisťovní poskytuje plné krytie len v bezpečných krajinách

Zabezpečiť si funkčné poistenie na dovolenku počas pandémie koronavírusu nie je vôbec jednoduché. Slovenské poisťovne síce cestovné ...

11.2.2021 Redakcia FinReport

Novým obchodným riaditeľom poisťovne Coface pre Slovenskú republiku a Česko sa stal Roman Krupička

Roman Krupička sa stal novým obchodným riaditeľom Coface pre Slovenskú republiku a Česko. Vedenie spoločnosti Coface tak má nového člena. ...

9.2.2021 Dominik Horváth

Banka budúcnosti využije produkty technologických gigantov a sama sa bude starať „len“ o klientov

Mnohokrát sa už objavili negatívne predpovede ohľadne budúcnosti bánk. Už v 90. rokoch minulého storočia sa hovorilo, že „bankovníctvo ...

8.2.2021 Redakcia FinReport

Allianz – Slovenská poisťovňa mení svoje logo. Globálna značka z neho vytlačila názov lokálneho partnera

Allianz – Slovenská poisťovňa začala používať nové logo. Z doterajšieho, ktoré spoločnosť používala od zlúčenia poisťovne Allianz ...

8.2.2021 Magdaléna Švančarková

Pandémia koronavírusu prinútila poisťovne siahnuť hlboko do vrecka. Na poistných udalostiach vyplatili státisíce eur

Pandémia koronavírusu vyjde draho aj poisťovne. Od polovice marca 2020 hlásia stovky rôznych poistných udalostí za státisíce eur. Najviac ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Bratislavské Nové Mesto vyzbieralo na boj proti COVID-19 tisíce eur, školy sa pripravujú na návrat detí
 2. 2.
  Trestné oznámenie, ktoré podal Fico na Krajniaka a Lipšica, bude riešiť Krajská prokuratúra v Bratislave
 3. 3.
  Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
 4. 4.
  Bučková oslovila hygienikov a žiada, aby zohľadňovali zraniteľné postavenie obyvateľov rómskych komunít
 5. 5.
  Ruskí diplomati zažili náročnú cestu z KĽDR, do vlasti odchádzali na ručne tlačenej drezine (video)