Hľadaj

Ešte nedávno obľúbené vkladné knižky definitívne končia, prevalcovala ich digitalizácia bankových služieb

Vladimír Pisár Banky a poisťovne Poslať

Vkladné knižky nemali dlho medzi sporiacimi produktmi konkurenciu. Takmer dve storočia sa tešili mimoriadnej popularite. Od roku 1841 aj na Slovensku, keď na prvú knižku na našom území vložil gróf Jozef Ziči dvadsať zlatých. Ešte v roku 2014 bolo na vkladných knižkách uložených 11 % všetkých bankových vkladov. Po vyše šiestich rokoch ich už žiadna banka neponúka, dosluhujú.

vkladné knižky

Foto: SLSP

Proklientský bankový produkt

Dnes by sme nazvali proklientsky orientovanou službou to, ako prvé banky už v 18. storočí začali do listiny veľkosti dnešného pasu vkladateľom zapisovať údaje, ktoré boli dovtedy vedené len v záznamoch finančného domu.

Klienti tak mali prehľad o vkladoch a výberoch, o sume zostatku či o úročení. Knižka zároveň slúžila aj na identifikáciu osoby oprávnenej zaobchádzať s financiami až do výšky naposledy uvedeného zostatku.

Vkladné knižky na doručiteľa boli veľmi populárne ešte nedávno, na Slovensku sa prestali vydávať v roku 2001, a do konca roka 2003 bolo potrebné tieto anonymné vklady vybrať, alebo priradiť k takejto knižke osobné údaje.

Vytlačila ich digitalizácia

Nevýhodou bolo, že klient musel založenie, vklady, výbery či zrušenie knižky vykonať osobne v pobočke banky. Negatívny pocit sa stupňoval hlavne v posledných rokoch, keď finančné inštitúcie intenzívne investovali do digitalizácie. Klientom priniesli moderné riešenia pre spravovanie financií cez počítač či mobilné zariadenia.

S rozvojom online bankovníctva slovenské banky ukončovali predaj kedysi populárneho typu produktu. „Vďaka digitalizácii záujem o tradičné vkladné knižky klesá, a tento produkt, ktorý bol historicky najobľúbenejším, sa postupne dostáva na okraj,“ povedal o dôvodoch vyradenia z ponuky riaditeľ odboru správy majetku klientov Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský.

Knižky prestala SLSP predávať 1. októbra 2020 ako posledná banka na Slovensku, a hviezde sporiacich produktov vystrojila zaujímavú rozlúčku. Symbolickú poslednú vkladnú knižku poslala koncom januára 2021 stratosférickým balónom až k hraniciam kozmu.

Prvé zlaté na knižke

V Bratislave, Levoči, Banskej Bystrici a Trnave služby sporenia už od 20. rokov 19. storočia poskytovali pobočky Erste österreichische Spar-Casse. Z nej sa v roku 1825 osamostatnila v Bratislave Slovenská sporiteľňa.

Bratislavská sporiteľňa bola založená v roku 1841 a uviedla sa aj sporiteľničnou knižkou. V prvých rokoch prijímala vklady len do 2 000 zlatých, a to s progresívnym úročením. Sumy do 100 zlatých sa úročili 4 %, od 101 do 1 000 zlatých 3,5 % a vklady od 1 001 do 2 000 zlatých mali úrok 3 %. Neskôr sa úrok zjednotil na 4 % a začali sa akceptovať aj sumy nad 2 000 zlatých, pri ktorých mohlo riaditeľstvo uzatvárať zvláštne úrokové sadzby.

Nové sa už nevydávajú

Na Slovensku v súčasnosti pôsobia banky, ktoré nikdy vkladné knižky neponúkali, ale aj sporiteľňa, ktorá ich mala v ponuke takmer 180 rokov. Väčšina bánk ich postupne prestala predávať od roku 2014 – 2015.

„Vkladné knižky sme ponúkali do roku 2014. S rozširujúcou sa ponukou iných sporiacich alebo investičných produktov, s vyšším úročením a jednoduchšou správou, ako aj s nástupom elektronického bankovníctva, postupne stratili svoje opodstatnenie. Vkladné knižky sme zrušili úplne v roku 2016,“ napísala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Špecifický druh cenného papiera, ktorým vkladná knižka je, prežil na našom území búrlivé časy, buržoázne revolúcie roku meruôsmeho, osmanské vojny v Európe na prelome 19. a 20. storočia, vznik ČSR aj dve ničivé svetové vojny, nežnú revolúciu či rozdelenie Československa. A zvládla aj vznik Európskej únie aj vstup Slovenska do eurozóny. Teraz prichádza postupný koniec vkladnej knižky.

„Nové vkladné knižky OTP Banka prestala predávať od 1. októbra 2016. Vkladné knižky vydané pred týmto dátumom môžu klienti naďalej používať, a momentálne ešte nie je rozhodnuté o definitívnom ukončení ich používania. Klientom, ktorí hľadajú možnosti pravidelného sporenia a výhodného zúročenia svojich prostriedkov, ponúkame sporiaci účet k bežnému účtu,“ informoval Robert Varsányi z OTP Banky Slovensko.

V období socializmu bola vkladná knižka v podstate jediným sporiacim produktom. Z tej doby pochádza aj obľúbená anekdota: „Praktický človek číta iba vkladné knižky.“ Zdá sa však, že tretiu dekádu 21. storočia už neprežije. Pritom ešte v roku 2014 mali Slováci vyše 11 % všetkých vkladov v bankách práve na vkladných knižkách.

Okamžité zrušenie nehrozí

Hoci v súčasnosti už v ponuke nie sú, banky určite neuvažujú o ich okamžitom zrušení. Stále ich totiž používa mnoho ľudí a združujú pomerne veľké percento vkladov. „Z celkového počtu klientov VÚB banky má vkladnú knižku približne 15 % klientov. Od 15. júna 2019 banka už nezriaďuje nové vkladné knižky. Priemerná výška vkladu na vkladnej knižke predstavuje sumu 1 500 eur,“ povedal PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Kedysi najobľúbenejší sporiaci produkt je určený na dobehnutie, nedokáže konkurovať digitálnym finančným produktom. V čase, keď si založíte účet bez návštevy banky, rušia sa pobočky, hypotéku vybavíte cez počítač a investujete priamo zo svojho mobilu, by si papierovú knižku vyberalo čoraz menej ľudí.

Typy vkladných knižiek

Podľa majiteľa

Na doručiteľa: s finančným zostatkom mohla disponovať osoba, ktorá ju priniesla a uviedla správne heslo. Banka nevyžadovala zvyčajne žiadne doklady totožnosti. Ich vydávanie bolo v SR ukončené zákonom v roku 2001, umožňovali totiž napríklad pranie peňazí či korupciu.

Na meno: disponovať s peniazmi mohla iba osoba, na ktorej meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo či dátum narodenia pri fyzickej osobe, alebo názov sídla a pridelené identifikačné číslo pri právnickej osobe, bola vkladná knižka vystavená.

Podľa výpovednej lehoty

Bez výpovednej lehoty: pri nich mohol majiteľ nielen vkladať, ale aj vyberať peniaze kedykoľvek, bez potreby dopredu banke ohlasovať výber alebo vklad. Tieto knižky patrili k najrozšírenejším, hoci mali nižšie úročenie ako tie s výpovednou lehotou.

S výpovednou lehotou: za lepšie úrokové sadzby ponúkali možnosť zvoliť si dĺžku výpovednej lehoty najčastejšie 1, 3, 6 mesiacov, rok alebo dva. Čím dlhšia lehota, tým vyšší úrok knižka poskytovala. Výber pred uplynutím lehoty bol možný, ale za poplatok.

Iné typy

Devízové vkladné knižky boli určené na vklady a výber v zameniteľných menách v hotovosti či bezhotovostným prevodom priamo v mene alebo inej mene po prepočte aktuálnym kurzom na menu knižky.

Výherné vkladné knižky nemali úrokovú sadzbu, ale v priebehu určitého obdobia (napríklad 2x ročne) sa zúčastňovali žrebovania o peňažné výhry.

Vkladné knižky pre deti zriaďovali rodičia na meno dieťaťa. Úročili sa takisto podľa dĺžky výpovednej lehoty, alebo mali špeciálne bonusy (napríklad za nevyberanie finančných prostriedkov alebo narodeninový bonus).

logo
Prečítajte si tiež:
12.12.2024 Redakcia FinReport

Aj počas vianočných prázdnin môžu rodičia poberať ošetrovné

Blížia sa vianočné prázdniny, ktoré okrem radosti môžu priniesť aj nepríjemné situácie, napríklad v podobe ochorenia dieťaťa. V tom ...

12.12.2024 Robert Juriš

Elon Musk je so 440-miliardovým majetkom opäť najbohatší na svete

Miliardár, podnikateľ, vizionár a šoumen Elon Musk prelomil ďalšiu hranicu, ktorá sa zdala nezdolateľnou. Hodnota jeho majetku po predaji ...

12.12.2024 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka opäť znižovala svoje úrokové sadzby

Európska centrálna banka podľa očakávania opäť znížila svoje kľúčové úrokové sadzby. Napriek tomu, že sa jej dlhodobo nedarí ...

12.12.2024 Eva Sadovská

Index slovenského investora je na maxime

Hoci sa inflácia v tomto roku drží v „normále“, teda v priemere na úrovni 2,7 %, predchádzajúce dva roky sa niesli v znamení rekordne ...

12.12.2024 Redakcia FinReport

Mzdy rastú naprieč všetkými odvetviami, dokonca aj tie reálne

Mzdy na Slovensku priebežne rastú. Stúpajú nominálne príjmy pracujúcich ľudí, teda príjmy, ktoré dostávajú zamestnanci na svoje účty ...

12.12.2024 Roland Régely

Najviac finančných sprostredkovateľov pribudlo v oblasti dôchodkového zabezpečenia

Počet podriadených finančných sprostredkovateľov na Slovensku rástol aj tento rok. Podľa údajov Národnej banky Slovenska má v decembri 2024 ...

11.12.2024 Robert Juriš

Európske digitálne peniaze sú opäť o krok bližšie k realite

Práce na vývoji digitálneho eura napredujú. Európska centrálna banka predložila ďalšiu správu o vývoji svojej digitálnej meny, v ktorej ...

11.12.2024 Martin Jamnický

Kooperativa vstúpila do nového segmentu dôchodkového sporenia

Poisťovňa Kooperativa získala 10-percentný podiel v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti STABILITA. Svoje pôsobenie v oblasti dôchodkového ...

11.12.2024 Mário Špilberger

Poistenie pozáručných opráv: Oplatí sa pri spotrebičoch či autách?

Pokazený domáci spotrebič alebo auto dokážu skomplikovať deň a potrápiť aj peňaženku či dokonca rodinný rozpočet. V prípade, ak sa na ...

11.12.2024 Redakcia FinReport

Vianočné sviatky prinášajú zvýšený výskyt poistných udalostí

Advent, vianočné a novoročné sviatky sú určite najmä časom rodinných stretnutí, rozdávania darčekov a radosti. Prináša však aj ...

10.12.2024 Martina Staňová

Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie

Objem spotrebných úverov poskytnutých bankami na Slovensku v tomto roku v porovnaní s minulým rokom vzrástol. Podľa Národnej banky Slovenska ...

6.12.2024 Mário Špilberger

Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti

Aj keď ste v čase škodovej udalosti neboli pod vplyvom alkoholu, ani ste v zahraničí úmyselne nespôsobili škodu, poisťovňa vám môže ...

4.12.2024 Mário Špilberger

Investovanie cez banku: Aká je ponuka a čo si o nej myslia finančníci?

Črtá sa vám v práci osobné ohodnotenie, koncoročná odmena, alebo je v dohľade väčšia suma peňazí? Zostáva už len vybrať, do čoho, ...

3.12.2024 Redakcia FinReport

Umelú inteligenciu využíva už desiatka bánk na Slovensku

Umelá inteligencia je fenoménom súčasnosti a nevyhýba sa jej ani svet financií. Slovenská banková asociácia (SBA) urobila prieskum, z ...

29.11.2024 Martin Jamnický

Black Friday: Aké sú najčastejšie finty podvodníkov

Za jediný novembrový deň minieme na internete o tretinu viac peňazí ako v iný priemerný deň v priebehu roka. Počet kyberpodvodov z roka na ...

28.11.2024 Roland Régely

Black Friday v bankách: Oficiálne sa nekoná, no zopár zliav sme našli

Už zajtra, 29. novembra 2024, sa začína neoficiálny nákupný sviatok Black Friday. Finančné domy na Slovensku síce pri tejto udalosti žiadne ...

27.11.2024 Mário Špilberger

Poisťovne skracujú ochranné lehoty pre poistné plnenie

Ochranná lehota, často nazývaná aj čakacia lehota, je obdobie, ktoré plynie po uzatvorení poistnej zmluvy. Počas nej klient nemusí dostať ...

27.11.2024 Redakcia FinReport

Už aj Slovenská sporiteľňa sa s hypotékami dostala pod hranicu 4 %

Aj najväčšia banka na Slovensku sa pridala k tým, ktoré už znížili najvýhodnejšie úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov pod ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay