Hľadaj

Epidemiologička radí necestovať, poisťovne karanténu v zahraničí nekryjú

Banky a poisťovne Poslať

Koronavírus COVID-19 je veľmi blízko. Európou sa vírus začal šíriť rýchlejšie hneď po tom, čo zachvátil hlavne sever Talianska. Potvrdili ho už aj v susednom Rakúsku, dokonca vo Viedni. Epidemiologička radí - necestujte! Nákazu môžu šíriť i ľudia, ktorí nemusia mať žiadne príznaky ochorenia, no sú infekční. Navyše, ani cestovné poistenie nekryje náklady spojené s karanténou v zahraničí.

image

Foto: shutterstock

Štát vydáva výstrahy pred cestovaním

Ministerstvo zahraničných vecí SR vydáva upozornenie pred cestovaním do jednotlivých krajín, ktoré sú postihnuté koronavírusom. Krajiny rozdelilo do štyroch stupňov varovania a odporúčania, kam v súčasnej situácii necestovať. V niektorých prípadoch ministerstvo dokonca odporúča opustiť krajinu. Oznamy a upozornenia pred cestovaním môžete nájsť na webe ministerstva.

Druhý stupeň upozornenia, ktorý predstavuje zváženie nevyhnutnosti cestovania do určitých oblastí, vydalo naše ministerstvo pre Kórejsku republiku. Ide hlavne o cestovanie do oblastí s najväčším výskytom nákazy – mesta Daegu a oblasti Cheongdo. Kórejská vláda tu vyhlásila už najvyšší stupeň vírusového ohrozenia. Rušia sa verejné podujatia, odložil sa začiatok vyučovania v niektorých školách a škôlkach, letecké spoločnosti obmedzujú alebo rušia lety na letisko v Daegu.

Ministerstvo informovalo i o rýchlom šírení vírusu v Japonsku, kde úrady zaevidovali hneď na začiatku viac než 61 prípadov infikovaných koronavírusom a ďalších 454 bolo identifikovaných na samotnej výletnej lodi Diamond Princess, ktorá sa nachádza v karanténe v prístave Jokohama. V nedeľu sa počet nakazených na lodi zvýšil na 705 osôb a vírusu podľahli už traja pasažieri. Na palube bolo pôvodne 3 711 osôb vrátane posádky. Vrátane týchto prípadov evidujú v Japonsku doteraz viac ako 890 nakazených ľudí.

Od utorka naše ministerstvo upozorňuje i na výskyt koronavírusu COVID-19 v Španielsku – na Kanárskych ostrovoch (Tenerife) a v Katalánsku (v Barcelone). K rozšíreniu vírusu došlo pomerne rýchlo, preto boli prijaté opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. Podľa Euronews sa dovolenkári na ostrove Tenerife odrazu ocitli v uzavretom hoteli v karanténe, keďže sa v ňom už pohybovali nakazení turisti. „Je zakázané ísť von z hotelovej izby a máme málo informácií o tom, čo sa deje,“ informovala švédska turistka Harriet, ktorá sa karantény, ako mnoho ďalších dovolenkárov, nechcene musela zúčastniť. Trvalo vraj šesť až sedem hodín, kým dostali v hoteli nejaké jedlo. Personál sa však už pred turistami viditeľne chránil.

Ešte prísnejšie kroky zaviedli Taliani v severných regiónoch – v Lombardsku, Benátsku a Piemonte. Niekoľko prípadov eviduje aj severná časť regiónu Emília Romaňa, najnovšie i Toskánsko a Sicília. V izolácii je približne 50-tisíc osôb. V stredu tu ohlásili 528 nakazených a 14 obetí. Doposiaľ sa uzdravilo 42 ľudí. Niektoré mestá sú úplne uzatvorené.

Epidemiologička radí necestovať

Podľa epidemiologičky Juliany Paškovej nákazu môžu šíriť i ľudia, ktorí ešte nemusia mať žiadne príznaky ochorenia, v tzv. „inkubačnom čase“, no i napriek tomu môžu byť infekční.

Ďalším dôvodom, prečo radí do zahraničia necestovať, je to, že výlet či dovolenka snov sa zrazu môže zvrtnúť podobne, ako v hoteli na ostrove Tenerife. Dovolenkári v zahraničí sa môžu z minúty na minútu ocitnúť v karanténe i na niekoľko dní alebo aj týždňov, kde im to nakoniec môžu ešte aj vyúčtovať. „Je tu riziko karantény, ak sa cestovateľ stane ,kontaktom´ potvrdeného prípadu infekcie. Stačí, ak sa ocitnete v spoločnom ubytovacom zariadení,“ priblížila na svojom facebooku epidemiologička Pašková.

Aby toho nebolo málo, stále riskujete svoje zdravie, keďže možnosť nakazenia šíriacim sa vírusom v zahraničí sa tak zvyšuje. „Cestovné poistenie zväčša nepokrýva náklady na karanténu, poučný je aj príbeh lode Diamond Princess, keď pri každom novom prípade začalo 14-dňové karanténne opatrenie odznova,“ dodáva epidemiologička.

Cestovné poistenie náklady na karanténu nekryje

Poisťovne v rámci cestovného poistenia zvyčajne kryjú bežné riziká spojené s cestou do zahraničia, ako sú liečebné náklady, batožina, úrazy, poistenie pátrania a záchrany, zodpovednosti za škodu až po poistenie storna.

Náklady na karanténu poisťovne vo svojich krytiach nemajú. „Karanténa nie je hospitalizácia v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu a klient po karanténe nedostane lekársku správu na základe ktorej by poisťovňa mohla náklady uhradiť,“ reaguje Helena Kanderková z odboru firemnej komunikácie Allianz - Slovenská poisťovňa.

Ani poisťovňa Generali neposkytuje krytie nákladov na karanténu z cestovného poistenia. No poisťovňa nemusí svojim klientom preplatiť ani liečebné náklady, ak sa koronavírusom nakazia v krajine, pre ktorú bola vyhlásená výstraha 3. alebo 4. stupňa Ministerstvom zahraničných vecí SR už pred vycestovaním. „Takáto situácia je totiž vo výlukách z poistenia, keďže klient sa riziku nákazy vystavil dobrovoľne, a to aj napriek odporúčaniu štátnych orgánov nevycestovať,“ objasňuje špecialistka komunikácie Generali Poisťovne, Katarína Kukurová.

Všetky liečebné náklady poistenca nakazeného koronavírusom v zahraničí by Poisťovna Generali hradila len v prípade, ak pred jeho nástupom na cestu nebola vyhlásená výstraha ministerstva. „Cestovné poistenie kryje všetky náklady spojené s liečbou, ak by poistený na cestách ochorel,“ dopĺňa Katarína Kukurová z Generali.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
31.5.2020 Správy

Pandémia priniesla ľuďom hlavne prácu z domu a zmenila spôsob trávenia voľného času, ukázal prieskum SAV

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Najčastejšou zmenou v súvislosti s koronakrízou bola pre ľudí ...

29.5.2020 Magdaléna Švančarková

Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. ...

29.5.2020 Správy

Globálny turizmus v tomto roku poriadne utrpí, pravdepodobne klesne až o 70 percent

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Globálny turizmus v tomto roku pravdepodobne oslabí až o 70 percent. Povedal to generálny tajomník Svetovej ...

29.5.2020 Správy

O príspevky prvej pomoci za apríl je možné požiadať len do konca mája, upozorňuje Krajniak

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Záujemcovia o príspevky na udržanie pracovných miest za apríl môžu zasielať vyplnené výkazy alebo žiadosti ...

29.5.2020 Správy

Sociálna poisťovňa zverejnila pre firmy a SZČO čestné vyhlásenie na odklad poistného za máj

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár ...

28.5.2020 Správy

V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o štátne ...

27.5.2020 Správy

Situácia v obciach na Slovensku je alarmujúca, niektoré prišli pre koronakrízu aj o polovicu príjmov

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré obce prišli pre pandémiu o polovicu svojich príjmov. Pre agentúru SITA to uviedla starostka Povrazníka ...

26.5.2020 Správy

Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za ...

26.5.2020 Správy

Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového ...

23.5.2020 Správy

Tržby počas pandémie vzrástli štyrom z desiatich slovenských e-shopov, ukázal prieskum

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia Covid-19 priniesla zvýšenie tržieb štyrom z desiatich slovenských e-shopov. Pätine sa tržby počas ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

22.5.2020 Správy

Obmedzený režim a zadlžovanie, gastro prevádzkam nepomôže len podpora od zákazníkov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Auto vošlo do protismeru, pri čelnej zrážke zahynul v Banskej Bystrici jeden z vodičov
 2. 2.
  Finanční sprostredkovatelia zaznamenali najúspešnejší rok, najviac rástli investície
 3. 3.
  Fiľov závod na papierové obaly ECO – BAGS Myjava rozširuje výrobu
 4. 4.
  Kompromis o európskom fonde obnovy môže byť na svete už tento týždeň
 5. 5.
  Ženy nie sú schránky na rodenie detí, vyhlásila poslankyňa Cigániková k téme interrupcií