Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Elektromobilov pribúda, no ich technológie ešte nie sú preverené časom. Môže to priniesť drahšie poistky

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Na cestách pribúda čoraz viac elektrických áut a Slovensko nie je výnimkou. Poisťovne zatiaľ pri cenotvorbe povinného zmluvného poistenia (PZP) nerozlišujú, či ide o elektromobil alebo vozidlo s benzínovým, respektíve naftovým motorom. Auto na elektrinu si dokonca poistíte lacnejšie než to „bežné“. To sa však o niekoľko rokov môže zmeniť. Málo prebádané prevádzkové riziká a vysoké náklady na opravu môžu čoskoro zvýšiť cenu poistného.

elektromobily

Foto: Shutterstock

O cene poistného rozhoduje viacero faktorov

Poisťovne zatiaľ pre elektrické autá nevytvorili žiadnu špeciálnu kategóriu. To znamená, že poistenie elektromobilov sa takmer vo všetkých poisťovniach naceňuje podľa rovnakých kritérií, ako v prípade benzínových či naftových áut.

Do ceny poistenia tak vstupujú faktory, ako zdvihový objem a výkon automobilu, vek vodiča a región, z ktorého pochádza, či bezškodový priebeh,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Niektoré poisťovne sa pri cenotvorbe rozhodujú podľa vlastných kritérií, ako napríklad Kooperativa. Pre stopercentné elektromobily určujeme sadzbu ročného poistného na základe celkovej hmotnosti vozidla,“ objasňuje hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.

Elektromobily majú o niečo lacnejšie PZP

Elektrických áut je na Slovensku zatiaľ málo, a tak štatistiky nehodovosti v prípade týchto vozidiel nevykazujú relevantné dáta. Rizikovosť, ktorá je jedným z faktorov cenotvorby, sa tak posudzuje z dát klasických áut a už spomínaných parametrov bežného vozidla.

Keďže elektromotor nemá žiadny klasický zdvihový objem, v tejto položke vo výpočte svieti pri elektromobile nula. Vďaka tomu má každý elektromobil o niečo lacnejšie PZP v porovnaní s rovnakým modelom auta so spaľovacím motorom,“ komentuje zvýhodnenie elektromobilov voči ostatným autám finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Tri zo štyroch áut v Nórsku sú elektromobily

Najviac elektrických áut jazdí v Číne (4,6 milióna), v Európe (3,3 milióna) a v USA (1,7 milióna). V Európe sa elektromobilmi jazdí najmä v severských krajinách, kde ich podiel už výrazne presahuje celosvetový priemer. V Nórsku predstavuje podiel elektrických áut na trhu 75 %, na Islande 45 % a vo Švédsku 32 %.

Poistíte si aj Teslu, ale nie v každej poisťovni

Na Slovensku už kúpite elektromobil od viacerých značkových predajcov. Niektoré populárne modely tu však zatiaľ nemajú svoje oficiálne zastúpenie, respektíve dílerstvo, a tak si ich záujemcovia musia dovážať zo zahraničia.

Takým prípadom je aj Tesla, ktorej predaje sa v cudzine počítajú na státisíce, no na Slovensku oficiálna predajňa chýba a najbližší showroom je vo Viedni. Otázka potom znie, či možno na Slovensku poistiť aj dovezený elektromobil. Odpoveď znie áno, ale nie v ktorejkoľvek poisťovni

Podľa analytika OVB Mariána Búlika možno individuálne dovezené elektromobily, ako je napríklad Tesla, na Slovensku nielen poistiť, ale dokonca aj financovať. Ročné povinné zmluvné poistenie je lacné a vychádza približne na 100 eur. Havarijná poistka sa začína od cenovky približne 1 500 eur a cena rastie podľa ceny modelu Tesly,“ spresňuje M. Búlik.

Poistenie si však v tomto prípade musí majiteľ auta vyžiadať od poisťovní sám. Generali napríklad takéto poistenie štandardne v ponuke nemá, Allianz – Slovenská poisťovňa alebo Kooperativa áno.

Za vyššími cenami kaska hľadajme batérie

Iná je situácia pri havarijnom poistení, kde síce tiež chýbajú relevantné údaje o rizikovosti, no zároveň existujú objektívne dôvody pre vyššie ceny poistného. Podľa M. Búlika poisťovne kalkulujú s tým, že problematickou časťou elektromobilov sú najmä batérie.

Ide jednoznačne o najdrahšiu súčiastku, pri ktorej nie je stále jasné, kto zodpovedá za jej životnosť. Vychádza sa zatiaľ z teoretickej výdrže desať rokov, tento údaj sa však môže ukázať ako značne nepresný,“ komentuje analytik. 

Elektromobily síce majú nižší počet mechanických súčastí, ktoré sa môžu pri bežnej prevádzke pokaziť, na druhej strane majú tieto vozidlá zraniteľné a drahé miesta.

Životnosť batérií napríklad výrazne ovplyvňuje prostredie, v ktorom sa vozidlo pohybuje, a takisto nízke alebo príliš vysoké teploty. Špecifické je tiež riziko dopravnej nehody, ktorá môže nenávratne zničiť batériu, čím vznikne z hľadiska poistenia totálna škoda a povinnosť preplatiť celkovú hodnotu auta. 

Udržateľné sú najmä vtedy, keď jazdia dlho

Podľa analýz AGCS ekologický prínos elektromobilov závisí najmä od toho, ako dlho vydržia v prevádzke, koľko kilometrov najazdia a aký nákladný bude ich servis. Odborníci výrobcom odporúčajú, aby pred výmenami akumulátorov za nové uprednostňovali ich opravy. Inak budú elektromobily pre ekológiu skôr záťažou.

Problémom môže byť najmä požiar elektromobilu 

Prechod vodičov z benzínu alebo nafty na elektrinu môže podľa odborníkov viesť k zásadnej zmene rizika pre výrobcov, dodávateľov a nakoniec aj poisťovne. Riziko nečakaných problémov či nepredvídateľného poškodenia pri užívaní je totiž stále omnoho vyššie ako v prípade klasických áut. Technológie elektrických áut sú nové a ich nepriestrelnosť ešte nie je overená rokmi, zhodujú sa odborníci.

V prípade poistenia elektromobilov sa zásadné riziká spájajú najmä s ich požiarmi. Neexistuje síce štúdia, ktorá by dokázala, že horia častejšie ako konvenčné vozidlá so spaľovacími motormi, no ak sa tak stane, hasenie požiaru môže kvôli batériám trvať až 24 hodín, čo výrazne zvyšuje poistné náklady.

Navyše požiar elektromobilu, napríklad v podzemných garážach, sa ľahko šíri a môže spôsobiť veľké škody. „Časť odborníkov hovorí, že logickým krokom bude z tohto dôvodu zákaz vjazdu elektromobilov do garáží,“ spresňuje M. Búlik. Aktuálne je v prípade slovenských poisťovní požiar bežne krytý už v základnom balíku havarijného poistenia a odškodnenie klienta vyplýva najmä z toho, ktoré riziká kryje jeho poistná zmluva. 

Budúcnosť automobilizmu je jasne elektrická

Podľa medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) v roku 2018 na svetových cestách jazdilo približne 5,1 milióna elektrických a plug-in hybridných vozidiel. To je až o 2,1 milióna viac ako rok predtým. V roku 2019 tento počet vzrástol na 7,5 milióna a minulý rok už jazdilo po svete viac ako 8,5 milióna elektrických áut či hybridov.

Elektrické autá si postupne získavajú svoje postavenie aj na Slovensku. V roku 2020 sa ich u nás predalo zhruba tisíc, plus niekoľko stoviek sa ich doviezlo zo zahraničia. Prírastky elektromobilov vo svete sú každým rokom viac ako dvojciferné. Do roku 2030 má počet elektromobilov vo svete stúpnuť o viac ako 100 miliónov. Vyplýva to z nedávnej analýzy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).

Stále chýbajú zásadné analýzy

Pre poisťovne môže byť problémom aj spomínaná životnosť batérií. Tá je síce odhadovaná na osem až desať rokov, klesnúť však môže napríklad častým rýchlym nabíjaním, prípadne vplyvom teplotných výkyvov. Otázne je, kto bude v prípade rýchleho poklesu životnosti z titulu nešetrného nabíjania či teplotných výkyvov niesť zodpovednosť za stratu kapacity batérie.

Vzhľadom na pomerne vysokú cenu akumulátorov v tom musí byť pri poistení elektromobilov jas­no, no relevantné analýzy zatiaľ poisťovniam chýbajú. „Aj keď sa tieto autá už niekoľko rokov predávajú a poisťujú aj na Slovensku, na solídne dáta k rizikovosti prevádzky si budú musieť poisťovne ešte dlhšie počkať,“ vysvetľuje analytik OVB. 

Rozdiel v cenách havarijného poistenia klasických áut a elektromobilov aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam zatiaľ nie je zásadný. Podľa hovorkyne poisťovne Generali je však možné, že s rastúcim počtom elektromobilov na cestách sa budú zvyšovať aj ceny poistenia. „Opravy týchto vozidiel sú drahšie. Je preto možné predpokladať, že poisťovne začnú prispôsobovať podmienky poistenia čoraz viac aj tomuto špecifickému segmentu,“ dodáva K. Kukurová.

Ako štát motivuje ku kúpe elektromobilu?

  • Nový elektromobil bolo možné v niekoľkých vlnách získať od novembra 2016 aj s podporou štátu, elektrické autá štát doposiaľ dotoval sumou 5-tisíc eur a plug-in hybridy vo výške 3-tisíc eur.
  • Aktuálne sú dotácie na kúpu elektromobilov pozastavené, vláda však už avizovala ďalšiu schému podpory, ktorou chce motivovať k nákupu nových elektromobilov. Má prísť koncom roku 2021.
  • Ak si na Slovensku kúpite elektromobil, platíte nižšiu sadzbu za registráciu vozidla (33 eur) a to bez ohľadu na výkon elektromobilu. Ak napríklad porovnáme základný model Tesly s benzínovým Volkswagenom s rovnakým výkonom, prvé prihlásenie Tesly stojí 33 eur, pri VW je to 260 eur.
  • Slovensko patrí v sieti dobíjacích staníc k európskemu nadpriemeru.
  • S elektromobilom máte povolený vstup do takzvaných bez- a nízkoemisných zón, ktoré aktuálne vznikajú najmä vo väčších mestách a boli zavedené s cieľom zníženia smogu. Uvažuje sa tiež o zavedení špeciálnych jazdných pruhov pre ekologické autá.
logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

10.4.2024 Zuzana Fryč

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Klienti Fio banky za niektoré tovary či služby zaplatili dvakrát

Fio banka sa obrátila na svojich klientov prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa im ospravedlnila za nepríjemnosti, s ktorými sa ...

8.4.2024 Zuzana Fryč

Obávate sa o osud svojho smartfónu? Takto si ho môžete poistiť

Mobilný telefón, alebo v súčasnosti už vo väčšine prípadov smartfón, je každodennou súčasťou nášho života. No do akej miery ho ...

5.4.2024 Dominik Horváth

Prečo sú na finančnom trhu nielen komerčné, ale aj centrálne banky a ako fungujú?

Centrálne banky sú kľúčovým hráčom vo svetovej ekonomike a zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri riadení menovej politiky, regulácii ...

4.4.2024 Zuzana Fryč

V akých prípadoch vám poisťovňa odmietne uzatvoriť životné poistenie?

Prejavy duševných ochorení, o ktorých sa dnes hovorí čoraz viac, môžu skomplikovať uzatvorenie životného poistenia. Dôležité je preto ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

J&T BANKA vlani dosiahla čistý zisk 218 miliónov eur

J&T BANKA uzavrela minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom vo výške 218 miliónov eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bolo ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Slováci si vyberajú banku najmä podľa výšky poplatku za vedenie účtu

Slováci si tú „svoju” banku vyberajú podľa viacerých kritérií. Tým kľúčovým je výška mesačného poplatku za vedenie bežného ...

30.3.2024 Redakcia FinReport

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nikto nechce zažiť. No keď sa už takáto nepríjemnosť stane, je dobré vedieť, čo môžete urobiť. ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

27.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka rozdelí medzi akcionárov viac ako 155 miliónov eur

Tatra banka dosiahla v minulom roku zisk viac ako 237 miliónov eur. Valné zhromaždenie tejto banky včera rozhodlo, ako naloží s týmito ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay