ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby
Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho očakávané znižovanie kľúčových úrokových sadzieb ECB sa začalo, hoci vo svojom prvom kroku len o 25 stotín percentuálneho bodu zo 4,5 na 4,25 %. Bankári vyhodnotili, že májové mierne zvýšenie inflácie v krajinách eurozóny bolo len prechodné, a že so svojím rozhodnutím už nemusia čakať na priaznivejšie podmienky.

Foto: Shutterstock
Pokles po ôsmich rokoch
Európska centrálna banka naposledy znižovala svoje úrokové sadzby v roku 2016, a tie sa až do tretieho roku pandémie koronavírusu pohybovali na úrovni okolo 0 %. Vtedy sa však roztočila inflačná špirála, ktorá sa rýchlo dostala na dvojciferné hodnoty, a európski bankári museli zakročiť ráznym sprísnením menovej politiky.
Opakovane zahlasovali za zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb, ktoré sa v septembri minulého roku vyšplhali až na úroveň 4,5 %. Odvtedy sa držali na svojom dlhoročnom maxime a odborná verejnosť vášnivo diskutovala o tom, ako dlho na tomto vrchole vydržia.
V roku 2024 možno ešte dvakrát
Ekonomickí analytici očakávajú, že do konca tohto roku sa budú kľúčové úrokové sadzby ECB znižovať ešte najmenej dvakrát – v septembri a novembri 2024 dohromady o približne jeden percentuálny bod. Všetko však bude závisieť od vývoja spotrebiteľských cien v krajinách eurozóny.
V apríli 2024 totiž klesla inflácia v krajinách, v ktorých sa platí eurom, na 2,4 %. Počas nasledujúceho mesiaca však po dlhšom čase stúpla na 2,6 %, keď išli nahor najmä ceny služieb, a neistota sprevádzaná obavami o osud ekonomiky aj rodinných rozpočtov z uplynulých mesiacov boli späť.
V tejto súvislosti je potrebné dodať, že centrálna banka vyčkávala so znižovaním úrokových sadzieb aj preto, lebo sa opakovane potrebovala uistiť, že inflácia sa dokáže zastabilizovať blízko jej vlastného dvojpercentného cieľa.
Na druhej strane centrálne banky iných európskych krajín – Švédska, Švajčiarska, Česka či Maďarska – už k znižovaniu úrokových sadzieb pristúpili skôr, a to aj napriek tomu, že inflácia v týchto krajinách v nedávnej minulosti bola vyššia ako v eurozóne.
Geopolitická situácia vo svete
V kontexte s ďalšou úpravou úrokových sadzieb ECB je dôležitý nielen ďalší vývoj inflácie, ale tiež geopolitická situácia vo viacerých kľúčových oblastiach. Koncom tohto roka sa netrpezlivo očakávajú prezidentské voľby v USA. Prípadný návrat Donalda Trumpa by určite priniesol zmenu v doterajšej ekonomickej politike krajiny.
Otázny je tiež vývoj čínskej ekonomickej politiky vo svete, a zvlášť v Európe. V neposlednom rade tiež bude dôležité sledovať vývoj nemeckej ekonomiky, ktorá je najsilnejšou v Európe, pričom tá slovenská je na ňu intenzívne naviazaná.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí
- 5.Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?