Dovolenka autom? Problémy môžu robiť najmä poruchy
Aj tento rok budú medzi Slovákmi populárne dovolenkové destinácie, ktoré sú dostupné vlastným autom, overenou klasikou je Chorvátsko, ale aj iné krajiny od Česka až po Grécko, či Turecko. Cesta vlastným autom môže byť skutočne cenovo výhodná, no je potrebné brať do úvahy náklady a problémy, ktoré môže priniesť.

Zdroj foto: Shutterstock
Poistenie vozidla za hranicami funguje v podstate rovnako ako doma. Poistné produkty totiž majú územnú platnosť, ktorá presahuje územie Slovenska. V každom prípade je dobré pred cestou kontrolovať územnú platnosť poistky. K povinnému zmluvnému poisteniu (PZP) poisťovne vydávajú zelenú kartu, ktorá je potvrdením o uzavretí PZP v zahraničí. V tejto karte sú vyznačené krajiny, v ktorých je poistenie platné. Ak vodič v týchto krajinách spôsobí dopravnú nehodu a škodu iným, postup je podobný ako keby sa táto situácia odohrala na Slovensku. Uhradenie škôd na vlastnom vozidle môže klient žiadať od poisťovne v rámci havarijného poistenia.
„Tak ako doma, aj na zahraničných cestách platí, že škody, ktoré spôsobí vodič na cudzom vozidle, sú hradené z PZP vozidla, ktoré šoféroval. Pred odchodom na dovolenku by si klienti určite nemali zabudnúť pribaliť zelenú kartu, ktorá má medzinárodnú platnosť, jej forma je štandardizovaná a preukazuje existenciu a platnosť jeho PZP. Škody spôsobené na jeho vlastnom vozidle sú hradené z havarijného poistenia, ak ho mal klient uzatvorené a platí na území celej EÚ a Turecka. Škodovú udalosť v zahraničí by mal dovolenkár poisťovni písomne nahlásiť do 30 dní od jej vzniku,“ upozorňuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB Poisťovne.
Z pohľadu poistenia je problémovejšou situáciou porucha vozidla. V tomto prípade poisťovne vzniknutú škodu nehradia. „Samotná porucha vozidla totiž nie je poistnou udalosťou, nakoľko škoda nevznikla pri nehode, respektíve kolízii. Avšak súčasťou PZP aj havarijného poistenia sú asistenčné služby, ktoré dovolenkárovi s pokazeným autom pomôžu vyriešiť jeho problém. Môžu mu pomôcť nájsť najbližší autoservis, uhradiť náklady spojené s odťahom vozidla, zabezpečiť náhradné vozidlo či ubytovanie,“ hovorí Anna Jamborová.
Mnohí dovolenkári volia cestu autom, pretože je jednoducho najvýhodnejšia. Do úvahy však v tomto prípade treba brať ceny pohonných hmôt, ktoré sú v súčasnosti výrazne drahšie ako v minulom roku. „Ceny ropy Brent sú totiž v súčasnosti až o takmer 50 % vyššie ako pred rokom, a to sa premieta aj do cien palív. Tie sa nielenže nachádzajú na svojich tohtoročných maximách, ale výrazne drahšie sú aj oproti vlaňajšku. Za liter motorovej nafty zaplatíme v priemere viac až o takmer 14 %, benzín 95 oktánový nás vyjde drahšie o zhruba 9 % a benzín 98 oktánový o 8 %. Drahšie palivá dovolenkárov netešia, keďže sa premietajú aj do vyšších cestovných nákladov. A to nielen pri tankovaní na benzínkach, ale podpisujú sa aj pod zdražovanie dopravných služieb vrátane leteckej prepravy. Okrem toho platí, že drahšia ropa sa premieta aj do zdražovania potravín a v podstate všetkých tovarov a služieb, keďže tie treba nielen vyrobiť, ale aj prepraviť k zákazníkom,“ hovorí Jana Glasová, analytička Poštovej banky.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 2.Samostatný finančný agent INSIA SK sa stal súčasťou medzinárodnej maklérskej skupiny Unilink
- 3.Generálny pardon: Uhraďte svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni do konca augusta 2023 a nemusíte platiť penále
- 4.Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje na úrovni 17 %. Prečo zaostávame?
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet