Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto nezranil, od 1. júla 2022 už nebude potrebné volať políciu. Kolíziu bude možné riešiť len ako škodovú udalosť bez ohľadu na výšku škody v prípade, ak s tým budú súhlasiť všetci účastníci nehody.

dopravná nehoda ako poistná udalosť

Foto: Shutterstock

Novela zákona je už podpísaná

Podľa novely zákona č. 8/2009 o cestnej premávke sa po novom udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla, a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode v akejkoľvek výške na niektorom z vozidiel bez akéhokoľvek zranenia, nebude považovať za dopravnú nehodu, ale len za škodovú udalosť. Novelu už podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a účinnosť nadobudne od 1. júla 2022.

V praxi to znamená, že keď sa stane dopravná nehoda bez zranení, vznikne len poistná udalosť, ku ktorej nebude nevyhnutné volať políciu.  

Vypúšťa sa ustanovenie o výške hmotnej škody

V novele zákona sa vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého je dopravná nehoda udalosť v cestnej premávke, pri ktorej „na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona“.

Hmotnú škodu prevyšujúcu jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona považujú autori novely z hľadiska hospodárskeho a ekonomického vývoja od roku 2009 za už prekonanú.

„Podľa novely tým odpadne finančný limit v hodnote 3 990 eur, pri prekročení ktorého bolo povinné riešiť vec s políciou, ktorá poisťovni potvrdila, kto nehodu zavinil, čo sa vypĺňa aj do tlačiva, ktoré musí mať každý vodič vo vozidle. Naďalej však poisťovňa v rámci svojho postupu nechá auto prezrieť svojimi odborníkmi, ktorí identifikujú škody na vozidle a odhadnú ich hodnotu,“ vysvetľuje advokátka z advokátskej kancelárie Accace Legal SK Simona Klučiarová.

Na urýchlenie riešenia na mieste nehody

Novela zákona tak umožní účastníkom škodovej udalosti plne využiť právo vec vybaviť prostredníctvom náhrady škody priamo prostredníctvom poisťovne aj bez prítomnosti policajta na mieste nehody. Cieľom tejto novinky je snaha o odstránenie zbytočného blokovania a obmedzovania plynulosti cestnej premávky až do príchodu policajta.

Túto zmenu hodnotí pozitívne aj S. Klučiarová: „Pokiaľ sa účastníci nehody vedia navzájom dohodnúť na jej zavinení a vyplnia príslušné tlačivá, vec vedia pomerne rýchlo vybaviť na mieste a nie je viac potrebné čakať na príchod polície.

Zároveň však nie je vylúčený príchod policajta na miesto kolízie v prípade, že sa účastníci nehody nevedia dohodnúť na zavinení, alebo ak by niektorý z účastníkov škodovej udalosti trval na príchode policajta.

Po novom tiež platí, že ak policajt zistí, že sú splnené všetky zákonné podmienky pre škodovú udalosť, nebude potrebná rozsiahla dokumentácia udalosti ako pri dopravnej nehode, čím sa takisto podstatne zníži zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky.

„Dá sa konštatovať, že táto zmena v mnohých prípadoch urýchli vyrovnania nárokov poškodených. Účastníci by však mali dbať na to, aby na mieste zabezpečili dostatok dôkazov. Môže nastať aj prípad, kde účastníci nesprávne vyhodnotia mieru zavinenia a policajný záznam, respektíve neprítomnosť polície na mieste, bude v neprospech účastníkov,“ upozorňuje vedúci likvidácie poisťovne Premium IC Pavol Ondruška.

Môžu nastať problémy s dokazovaním

Poisťovniam, ktoré sa nebudú môcť oprieť o policajnú správu, to však môže priniesť prácu navyše. „Novela zákona o cestnej premávke bude pre nás znamenať, že najmä pri sporných poistných udalostiach budeme musieť viac došetrovať po vlastnej línii, keďže už nebudeme mať k dispozícii policajné správy, z ktorých môžeme vychádzať,“ opisuje špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková.

Dodáva však, že aj naďalej platí, že k dopravnej nehode je potrebné privolať políciu v prípade, ak bol niekto zranený, usmrtený, alebo bol poškodený verejný majetok, prípadne ak sa obaja účastníci dopravnej nehody nevedia dohodnúť.

Ani podľa PR špecialistky poisťovne Uniqa Beaty Lipšicovej sa nedá vylúčiť, že táto zmena môže spôsobiť problémy s dokazovacou povinnosťou ohľadom viny alebo spoluviny. „Policajné vyšetrovanie zo svojej podstaty práve prítomnosťou policajných odborníkov pomáha pri došetrovaní právneho základu nároku, pomáha vniesť svetlo do detailných okolností príčiny vzniku dopravných nehôd,“ dodáva.  

Niektoré situácie sa bez polície nezaobídu

B. Lipšicová si však na druhej strane myslí, že situácia je v súčasnosti taká, že vo veľkom percente prípadov sú motoristi schopní dohodnúť sa na mieste vzniku dopravnej nehody na jej zavinení a sú schopní zachytiť tieto okolnosti do spoločných záznamov o dopravnej nehode, ktoré na mieste vypĺňajú. V prípade, že sa účastníci dopravnej nehody na jej zavinení zhodnúť nedokážu, poisťovňa im odporúča aj po nadobudnutí účinnosti novely radšej kontaktovať políciu.

Rozdielne sú podľa nej situácie, keď sa bez účasti polície vyšetrovanie nehody určite nezaobíde, a to nielen vtedy, keď dôjde ku škode na zdraví niektorého z účastníkov, ale aj ak ide o situáciu, keď dôjde k poškodeniu cesty, alebo všeobecne prospešného zariadenia, či k úniku nebezpečných kvapalín z niektorého zo zúčastnených vozidiel. Môže to byť napríklad olej, ropné látky a podobne. Vtedy zákon ukladá povinnosť privolať políciu.

Ani P. Ondruška sa neobáva, že by pri likvidácii poistnej udalosti poisťovňa nevedela posúdiť dopravnú nehodu. Aj v minulosti sa podľa neho stávalo, že účastníci nevedeli odhadnúť výšku škody, a ak sa dohodli, políciu nevolali, pričom samotná škoda presahovala 3 990 eur.

Podľa slov advokátky S. Klučiarovej je tiež potrebné poukázať na to, že isté situácie sa za určitých okolností budú stále považovať za dopravnú nehodu, a to vtedy, ak je vodič niektorého z vozidiel pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, prípadne ak sa účastníci nehody nedohodnú na zavinení, alebo jeden z účastníkov z miesta nehody ujde. Aj v takých prípadoch naďalej trvá povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu policajtom.

Hoci sa poisťovňa Premium nezameriava na poistenie vozidiel, napriek tomu sa pri riešení škôd stretáva s dopravnými nehodami a škodovými udalosťami. „Prispôsobiť sa zmene zákona a rešpektovať ho musia najmä vodiči a účastníci nehody. Jeden z povinných dokladov pri havárii vozidiel je jednoznačne správa polície alebo vypísaný záznam o nehode s uvedenou mierou zavinenia účastníkov,“ uzatvára P. Ondruška.

Podobne to majú aj v susedných štátoch

Aj u našich susedov je možné nájsť určité podobnosti v úprave zákona o cestnej premávke.  Napríklad v Rakúsku sa pri spôsobení len hmotnej škody povinnosť oznámiť dopravnú nehodu na najbližšej policajnej stanici nevzťahuje na tých jej účastníkov, ktorí si navzájom preukázali svoje mená a adresy. V Maďarsku zase klasifikácia dopravnej nehody závisí od miery ublíženia na zdraví spôsobenej vinníkom nehody, bez ohľadu na stupeň materiálnej škody.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Najviac držiteľov kryptomien je medzi Indami, najvyššie výnosy však dosahujú Američania

Počet Američanov, ktorí prijímajú kryptomeny, stále rastie. V tomto roku ho podporuje nielen intenzívny záujem o nové technológie, ale aj ...

14.6.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku dosahuje „príjemných“ 2,2 %, no ceny potravín sa opäť zvyšujú

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji 2024 mierne vzrástli, medzimesačne aj medziročne. V porovnaní s aprílom zdraželi aj ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Kedy nemusia brigádnici platiť preddavky na daň

Obdobie letných brigád prináša zvýšený počet dohôd o brigádnickej práci. Aj z takto nadobudnutých príjmov je potrebné platiť preddavky ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky na Slovensku opäť výrazne zlacneli

Letná motoristická sezóna je v plnom prúde, no ceny pohonných látok namiesto tradičného predprázdninového rastu na Slovensku klesajú. ...

14.6.2024 Mário Špilberger

Spotreba sladených nápojov kvôli dani poklesne, chce to však čas

Nielen tabakové výrobky, ale aj sladené nealkoholické nápoje budú pravdepodobne od nového roka drahšie. Schvaľovanie novej dane je ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

mBank prináša karty z recyklovaného plastu určené aj pre zrakovo hendikepovaných klientov

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že všetky platobné karty na trhu sú rovnaké. Formátom aj materiálom. Jediným zásadným na prvý pohľad ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Robert Juriš

ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

6.6.2024 Redakcia FinReport

Záplavy: Poisťovne evidujú stovky poistných udalostí. Ako nahlásiť škody po povodni?

Aktuálna povodňová situácia na Slovensku udržiava v napätí nielen občanov, ktorí bývajú a žijú v blízkosti rozvodnených vodných ...

4.6.2024 Martina Staňová

Banky lákajú klientov na účty s odmenami

V posledných mesiacoch mnohé banky spustili kampane na akvizíciu nových klientov. Za otvorenie účtu ponúkajú finančné odmeny. K získaniu ...

4.6.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o PZP mieri do parlamentných výborov

Príprava dlho očakávanej novely zákona o povinnom zmluvnom poistení vstupuje do ďalšej fázy. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a ...

4.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie rakoviny ponúka viacero poisťovní, špeciálny poistný produkt majú iba tri z nich

Hoci počet aj závažnosť onkologických ochorení každoročne narastá, a stúpa aj záujem o samostatné poistenie týchto ochorení, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay