Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto nezranil, od 1. júla 2022 už nebude potrebné volať políciu. Kolíziu bude možné riešiť len ako škodovú udalosť bez ohľadu na výšku škody v prípade, ak s tým budú súhlasiť všetci účastníci nehody.

image

Foto: Shutterstock

Novela zákona je už podpísaná

Podľa novely zákona č. 8/2009 o cestnej premávke sa po novom udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla, a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode v akejkoľvek výške na niektorom z vozidiel bez akéhokoľvek zranenia, nebude považovať za dopravnú nehodu, ale len za škodovú udalosť. Novelu už podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a účinnosť nadobudne od 1. júla 2022.

V praxi to znamená, že keď sa stane dopravná nehoda bez zranení, vznikne len poistná udalosť, ku ktorej nebude nevyhnutné volať políciu.  

Vypúšťa sa ustanovenie o výške hmotnej škody

V novele zákona sa vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého je dopravná nehoda udalosť v cestnej premávke, pri ktorej „na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona“.

Hmotnú škodu prevyšujúcu jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona považujú autori novely z hľadiska hospodárskeho a ekonomického vývoja od roku 2009 za už prekonanú.

„Podľa novely tým odpadne finančný limit v hodnote 3 990 eur, pri prekročení ktorého bolo povinné riešiť vec s políciou, ktorá poisťovni potvrdila, kto nehodu zavinil, čo sa vypĺňa aj do tlačiva, ktoré musí mať každý vodič vo vozidle. Naďalej však poisťovňa v rámci svojho postupu nechá auto prezrieť svojimi odborníkmi, ktorí identifikujú škody na vozidle a odhadnú ich hodnotu,“ vysvetľuje advokátka z advokátskej kancelárie Accace Legal SK Simona Klučiarová.

Na urýchlenie riešenia na mieste nehody

Novela zákona tak umožní účastníkom škodovej udalosti plne využiť právo vec vybaviť prostredníctvom náhrady škody priamo prostredníctvom poisťovne aj bez prítomnosti policajta na mieste nehody. Cieľom tejto novinky je snaha o odstránenie zbytočného blokovania a obmedzovania plynulosti cestnej premávky až do príchodu policajta.

Túto zmenu hodnotí pozitívne aj S. Klučiarová: „Pokiaľ sa účastníci nehody vedia navzájom dohodnúť na jej zavinení a vyplnia príslušné tlačivá, vec vedia pomerne rýchlo vybaviť na mieste a nie je viac potrebné čakať na príchod polície.

Zároveň však nie je vylúčený príchod policajta na miesto kolízie v prípade, že sa účastníci nehody nevedia dohodnúť na zavinení, alebo ak by niektorý z účastníkov škodovej udalosti trval na príchode policajta.

Po novom tiež platí, že ak policajt zistí, že sú splnené všetky zákonné podmienky pre škodovú udalosť, nebude potrebná rozsiahla dokumentácia udalosti ako pri dopravnej nehode, čím sa takisto podstatne zníži zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky.

„Dá sa konštatovať, že táto zmena v mnohých prípadoch urýchli vyrovnania nárokov poškodených. Účastníci by však mali dbať na to, aby na mieste zabezpečili dostatok dôkazov. Môže nastať aj prípad, kde účastníci nesprávne vyhodnotia mieru zavinenia a policajný záznam, respektíve neprítomnosť polície na mieste, bude v neprospech účastníkov,“ upozorňuje vedúci likvidácie poisťovne Premium IC Pavol Ondruška.

Môžu nastať problémy s dokazovaním

Poisťovniam, ktoré sa nebudú môcť oprieť o policajnú správu, to však môže priniesť prácu navyše. „Novela zákona o cestnej premávke bude pre nás znamenať, že najmä pri sporných poistných udalostiach budeme musieť viac došetrovať po vlastnej línii, keďže už nebudeme mať k dispozícii policajné správy, z ktorých môžeme vychádzať,“ opisuje špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková.

Dodáva však, že aj naďalej platí, že k dopravnej nehode je potrebné privolať políciu v prípade, ak bol niekto zranený, usmrtený, alebo bol poškodený verejný majetok, prípadne ak sa obaja účastníci dopravnej nehody nevedia dohodnúť.

Ani podľa PR špecialistky poisťovne Uniqa Beaty Lipšicovej sa nedá vylúčiť, že táto zmena môže spôsobiť problémy s dokazovacou povinnosťou ohľadom viny alebo spoluviny. „Policajné vyšetrovanie zo svojej podstaty práve prítomnosťou policajných odborníkov pomáha pri došetrovaní právneho základu nároku, pomáha vniesť svetlo do detailných okolností príčiny vzniku dopravných nehôd,“ dodáva.  

Niektoré situácie sa bez polície nezaobídu

B. Lipšicová si však na druhej strane myslí, že situácia je v súčasnosti taká, že vo veľkom percente prípadov sú motoristi schopní dohodnúť sa na mieste vzniku dopravnej nehody na jej zavinení a sú schopní zachytiť tieto okolnosti do spoločných záznamov o dopravnej nehode, ktoré na mieste vypĺňajú. V prípade, že sa účastníci dopravnej nehody na jej zavinení zhodnúť nedokážu, poisťovňa im odporúča aj po nadobudnutí účinnosti novely radšej kontaktovať políciu.

Rozdielne sú podľa nej situácie, keď sa bez účasti polície vyšetrovanie nehody určite nezaobíde, a to nielen vtedy, keď dôjde ku škode na zdraví niektorého z účastníkov, ale aj ak ide o situáciu, keď dôjde k poškodeniu cesty, alebo všeobecne prospešného zariadenia, či k úniku nebezpečných kvapalín z niektorého zo zúčastnených vozidiel. Môže to byť napríklad olej, ropné látky a podobne. Vtedy zákon ukladá povinnosť privolať políciu.

Ani P. Ondruška sa neobáva, že by pri likvidácii poistnej udalosti poisťovňa nevedela posúdiť dopravnú nehodu. Aj v minulosti sa podľa neho stávalo, že účastníci nevedeli odhadnúť výšku škody, a ak sa dohodli, políciu nevolali, pričom samotná škoda presahovala 3 990 eur.

Podľa slov advokátky S. Klučiarovej je tiež potrebné poukázať na to, že isté situácie sa za určitých okolností budú stále považovať za dopravnú nehodu, a to vtedy, ak je vodič niektorého z vozidiel pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, prípadne ak sa účastníci nehody nedohodnú na zavinení, alebo jeden z účastníkov z miesta nehody ujde. Aj v takých prípadoch naďalej trvá povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu policajtom.

Hoci sa poisťovňa Premium nezameriava na poistenie vozidiel, napriek tomu sa pri riešení škôd stretáva s dopravnými nehodami a škodovými udalosťami. „Prispôsobiť sa zmene zákona a rešpektovať ho musia najmä vodiči a účastníci nehody. Jeden z povinných dokladov pri havárii vozidiel je jednoznačne správa polície alebo vypísaný záznam o nehode s uvedenou mierou zavinenia účastníkov,“ uzatvára P. Ondruška.

Podobne to majú aj v susedných štátoch

Aj u našich susedov je možné nájsť určité podobnosti v úprave zákona o cestnej premávke.  Napríklad v Rakúsku sa pri spôsobení len hmotnej škody povinnosť oznámiť dopravnú nehodu na najbližšej policajnej stanici nevzťahuje na tých jej účastníkov, ktorí si navzájom preukázali svoje mená a adresy. V Maďarsku zase klasifikácia dopravnej nehody závisí od miery ublíženia na zdraví spôsobenej vinníkom nehody, bez ohľadu na stupeň materiálnej škody.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.6.2022 Magdaléna Švančarková

Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku

Výhody, zľavy, špeciálne salóniky a miliónové poistné krytie pri cestovnom poistení patrili medzi bonusy kreditnej karty Diners Club. Tá ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti

„Éra ultranízkej inflácie v eurozóne sa už pravdepodobne nevráti,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Dnes je posledný deň na podanie odloženého daňového priznania

Na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ako aj na zaplatenie dane za rok 2021, zostávajú už posledné hodiny. Tým, ktorí ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Finanční riaditelia spoločnosti Achmea si na Slovensku a v Grécku vymenia svoje pozície

Po piatich rokoch pôsobenia v slovenskom Unione, ktorý je dcérskou spoločnosťou holandskej firmy Achmea, bol finančný riaditeľ (CFO) René ...

30.6.2022 Naďa Černá

Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém

Dlho očakávaný príchod streamovacej platformy Disney+ sa stal realitou už aj na Slovensku. Pre diváka to znamená rozšírenie ponuky o ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny bude v júli, auguste a septembri 2022 až trikrát vyšší, ako bol doteraz. Po novom bude ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

K bankám, ktoré aj v júni 2022 zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, sa pridala aj Tatra banka. Takmer dva mesiace dokázala ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming

Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali ...

24.6.2022 Robert Juriš

NBS: Banky budú musieť vytvárať väčší kapitálový vankúš

Zadlženosť súkromného sektora rastie. Domácnosti sa obávajú stúpajúcich cien nehnuteľností, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov a ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

21.6.2022 Zuzana Fryč

Záujem o poistenie právnej ochrany stúpa, poisťovne reagujú rozširovaním svojej ponuky

Poistenie právnej ochrany získava čoraz väčšie povedomie medzi ľuďmi a záujem oň rastie najmä v rámci práva v susedských sporoch či ...

20.6.2022 Robert Juriš

NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne

Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

Najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa opätovne zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Zmena sa týka úverov, ...

15.6.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka už piatykrát zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zdražovanie hypotekárnych úverov sa v júni mierne spomalilo, ale neprestáva. Po UniCredit Bank sa k nemu rozhodla pristúpiť aj VÚB banka. Od ...

Aplikácia

 1. 1.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 2. 2.
  Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
 3. 3.
  Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
 4. 4.
  Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
 5. 5.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia