Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto nezranil, od 1. júla 2022 už nebude potrebné volať políciu. Kolíziu bude možné riešiť len ako škodovú udalosť bez ohľadu na výšku škody v prípade, ak s tým budú súhlasiť všetci účastníci nehody.

image

Foto: Shutterstock

Novela zákona je už podpísaná

Podľa novely zákona č. 8/2009 o cestnej premávke sa po novom udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla, a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode v akejkoľvek výške na niektorom z vozidiel bez akéhokoľvek zranenia, nebude považovať za dopravnú nehodu, ale len za škodovú udalosť. Novelu už podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a účinnosť nadobudne od 1. júla 2022.

V praxi to znamená, že keď sa stane dopravná nehoda bez zranení, vznikne len poistná udalosť, ku ktorej nebude nevyhnutné volať políciu.  

Vypúšťa sa ustanovenie o výške hmotnej škody

V novele zákona sa vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého je dopravná nehoda udalosť v cestnej premávke, pri ktorej „na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona“.

Hmotnú škodu prevyšujúcu jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona považujú autori novely z hľadiska hospodárskeho a ekonomického vývoja od roku 2009 za už prekonanú.

„Podľa novely tým odpadne finančný limit v hodnote 3 990 eur, pri prekročení ktorého bolo povinné riešiť vec s políciou, ktorá poisťovni potvrdila, kto nehodu zavinil, čo sa vypĺňa aj do tlačiva, ktoré musí mať každý vodič vo vozidle. Naďalej však poisťovňa v rámci svojho postupu nechá auto prezrieť svojimi odborníkmi, ktorí identifikujú škody na vozidle a odhadnú ich hodnotu,“ vysvetľuje advokátka z advokátskej kancelárie Accace Legal SK Simona Klučiarová.

Na urýchlenie riešenia na mieste nehody

Novela zákona tak umožní účastníkom škodovej udalosti plne využiť právo vec vybaviť prostredníctvom náhrady škody priamo prostredníctvom poisťovne aj bez prítomnosti policajta na mieste nehody. Cieľom tejto novinky je snaha o odstránenie zbytočného blokovania a obmedzovania plynulosti cestnej premávky až do príchodu policajta.

Túto zmenu hodnotí pozitívne aj S. Klučiarová: „Pokiaľ sa účastníci nehody vedia navzájom dohodnúť na jej zavinení a vyplnia príslušné tlačivá, vec vedia pomerne rýchlo vybaviť na mieste a nie je viac potrebné čakať na príchod polície.

Zároveň však nie je vylúčený príchod policajta na miesto kolízie v prípade, že sa účastníci nehody nevedia dohodnúť na zavinení, alebo ak by niektorý z účastníkov škodovej udalosti trval na príchode policajta.

Po novom tiež platí, že ak policajt zistí, že sú splnené všetky zákonné podmienky pre škodovú udalosť, nebude potrebná rozsiahla dokumentácia udalosti ako pri dopravnej nehode, čím sa takisto podstatne zníži zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky.

„Dá sa konštatovať, že táto zmena v mnohých prípadoch urýchli vyrovnania nárokov poškodených. Účastníci by však mali dbať na to, aby na mieste zabezpečili dostatok dôkazov. Môže nastať aj prípad, kde účastníci nesprávne vyhodnotia mieru zavinenia a policajný záznam, respektíve neprítomnosť polície na mieste, bude v neprospech účastníkov,“ upozorňuje vedúci likvidácie poisťovne Premium IC Pavol Ondruška.

Môžu nastať problémy s dokazovaním

Poisťovniam, ktoré sa nebudú môcť oprieť o policajnú správu, to však môže priniesť prácu navyše. „Novela zákona o cestnej premávke bude pre nás znamenať, že najmä pri sporných poistných udalostiach budeme musieť viac došetrovať po vlastnej línii, keďže už nebudeme mať k dispozícii policajné správy, z ktorých môžeme vychádzať,“ opisuje špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková.

Dodáva však, že aj naďalej platí, že k dopravnej nehode je potrebné privolať políciu v prípade, ak bol niekto zranený, usmrtený, alebo bol poškodený verejný majetok, prípadne ak sa obaja účastníci dopravnej nehody nevedia dohodnúť.

Ani podľa PR špecialistky poisťovne Uniqa Beaty Lipšicovej sa nedá vylúčiť, že táto zmena môže spôsobiť problémy s dokazovacou povinnosťou ohľadom viny alebo spoluviny. „Policajné vyšetrovanie zo svojej podstaty práve prítomnosťou policajných odborníkov pomáha pri došetrovaní právneho základu nároku, pomáha vniesť svetlo do detailných okolností príčiny vzniku dopravných nehôd,“ dodáva.  

Niektoré situácie sa bez polície nezaobídu

B. Lipšicová si však na druhej strane myslí, že situácia je v súčasnosti taká, že vo veľkom percente prípadov sú motoristi schopní dohodnúť sa na mieste vzniku dopravnej nehody na jej zavinení a sú schopní zachytiť tieto okolnosti do spoločných záznamov o dopravnej nehode, ktoré na mieste vypĺňajú. V prípade, že sa účastníci dopravnej nehody na jej zavinení zhodnúť nedokážu, poisťovňa im odporúča aj po nadobudnutí účinnosti novely radšej kontaktovať políciu.

Rozdielne sú podľa nej situácie, keď sa bez účasti polície vyšetrovanie nehody určite nezaobíde, a to nielen vtedy, keď dôjde ku škode na zdraví niektorého z účastníkov, ale aj ak ide o situáciu, keď dôjde k poškodeniu cesty, alebo všeobecne prospešného zariadenia, či k úniku nebezpečných kvapalín z niektorého zo zúčastnených vozidiel. Môže to byť napríklad olej, ropné látky a podobne. Vtedy zákon ukladá povinnosť privolať políciu.

Ani P. Ondruška sa neobáva, že by pri likvidácii poistnej udalosti poisťovňa nevedela posúdiť dopravnú nehodu. Aj v minulosti sa podľa neho stávalo, že účastníci nevedeli odhadnúť výšku škody, a ak sa dohodli, políciu nevolali, pričom samotná škoda presahovala 3 990 eur.

Podľa slov advokátky S. Klučiarovej je tiež potrebné poukázať na to, že isté situácie sa za určitých okolností budú stále považovať za dopravnú nehodu, a to vtedy, ak je vodič niektorého z vozidiel pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, prípadne ak sa účastníci nehody nedohodnú na zavinení, alebo jeden z účastníkov z miesta nehody ujde. Aj v takých prípadoch naďalej trvá povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu policajtom.

Hoci sa poisťovňa Premium nezameriava na poistenie vozidiel, napriek tomu sa pri riešení škôd stretáva s dopravnými nehodami a škodovými udalosťami. „Prispôsobiť sa zmene zákona a rešpektovať ho musia najmä vodiči a účastníci nehody. Jeden z povinných dokladov pri havárii vozidiel je jednoznačne správa polície alebo vypísaný záznam o nehode s uvedenou mierou zavinenia účastníkov,“ uzatvára P. Ondruška.

Podobne to majú aj v susedných štátoch

Aj u našich susedov je možné nájsť určité podobnosti v úprave zákona o cestnej premávke.  Napríklad v Rakúsku sa pri spôsobení len hmotnej škody povinnosť oznámiť dopravnú nehodu na najbližšej policajnej stanici nevzťahuje na tých jej účastníkov, ktorí si navzájom preukázali svoje mená a adresy. V Maďarsku zase klasifikácia dopravnej nehody závisí od miery ublíženia na zdraví spôsobenej vinníkom nehody, bez ohľadu na stupeň materiálnej škody.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpli, naopak, cena nafty jemne klesá

Ceny pohonných látok sa od začiatku tohto roka vyvíjajú ako na hojdačke. Po počiatočnej novoročnej stagnácii sa ceny benzínu začali ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Ako správne nahlásiť analytické údaje za svojich zamestnancov Sociálnej poisťovni

Zamestnávatelia majú novú povinnosť. Od začiatku tohto roku musia oznamovať Sociálnej poisťovni analytické údaje za všetkých svojich ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa upravuje úrokové sadzby svojich hypoték, zdražuje úvery s jednoročnou fixáciou

Aj najväčšia banka so štvrtinovým podielom na slovenskom hypotekárnom trhu sa rozhodla upraviť úrokové sadzby svojich úverov na bývanie ...

25.1.2023 Martin Jamnický

Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky

Mladí ľudia splácajúci hypotekárny úver by si nemali nechať ujsť možnosť získať daňový bonus za už zaplatené úroky z ich úveru. ...

25.1.2023 Robert Juriš

Na klientov VÚB banky útočia podvodníci. Mieria na ich internetbanking a zneužívajú kryptomeny

Klienti VÚB banky pri otváraní služieb internetbankingu čítajú odkaz, v ktorom ich banka dôrazne varuje pred možnými podvodmi. Hrozí im ...

25.1.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa valorizovala dôchodky, pri minimálnych bude vyplácať výhodnejšiu penziu

Dôchodky sa k začiatku tohto roku opäť valorizovali. Tentoraz to bolo o 11,8 %. Dôchodky sa zvyšujú automaticky a penzisti o ich úpravu ...

23.1.2023 Martin Jamnický

Úrokové sadzby svojich hypoték opäť zdvíha aj ČSOB banka

Ďalšou bankou, ktorá na začiatku roku 2023 upravila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov smerom nahor, je ČSOB banka. Zvýšila ich v ...

21.1.2023 Redakcia FinReport

Nepoistené vozidlá budú v roku 2023 stáť vodičov 10 miliónov eur

Poisťovne poskytujúce povinné zmluvné poistenie navyšujú pre rok 2023 garančný fond Slovenskej kancelárie poisťovateľov na 10 miliónov ...

19.1.2023 Robert Juriš

Podvodníci vlani spáchali najviac poistných podvodov v histórii

Poistné podvody sú takmer také staré ako poistky samotné. Keď sa ich počet zvýšil počas pandémie koronavírusu, poisťovne to pripisovali ...

19.1.2023 Roland Régely

Študentský účet: Ktoré banky ho ponúkajú zadarmo a aké výhody prináša?

Prieskumy z posledných rokov ukazujú, že väčšina stredoškolákov na Slovensku má otvorený bankový účet. Pre vysokoškolských študentov ...

17.1.2023 Martin Jamnický

mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte

Kým úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku rastú už takmer 12 mesiacov, úroky na sporení sa dvíhajú len veľmi skromne a ...

17.1.2023 Roland Régely

Čím ste starší, tým menej peňazí vám banka požičia. Novým limitom je vek nad 40 rokov

Ľudia starší ako 40 rokov už tento rok môžu mať problém získať vyššiu hypotéku. Ovplyvní to aj mladších klientov, ktorí na získanie ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 2. 2.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
 3. 3.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 4. 4.
  Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy
 5. 5.
  Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)