Domácnosti sa výrazne zadlžujú, vytvára sa nerovnováha
Bankový sektor aktuálne čelí viacerým hrozbám. Nad bankovým sektorom naďalej visia riziká spojené s nízkymi úrokovými sadzbami. Zároveň sa pri splácaní úverov zvyšuje citlivosť domácností na možný negatívny vývoj v budúcnosti. Upozornila na to Národná banka Slovenska (NBS) v májovej Správe o finančnej stabilite.

Slovenskej centrálnej banke robí robí starosti najmä výrazný rast objemu úverov poskytnutých domácnostiam. „Rast úverov domácnostiam bol aj naďalej najdôležitejším trendom z pohľadu finančnej stability. Medziročné zmeny úverov domácnostiam boli najvyššie v histórii Slovenska, dlhodobo najvyššie v rámci EÚ a v posledných rokoch sa neustále zvyšovali,“ upozorňuje NBS. Tento vývoj podľa centrálnej banky prispieva k vytváraniu nerovnováh.
Absolútny medziročný rast úverov slovenským domácnostiam dosiahol v marci 2017 nové historické maximum, keď objem vzrástol o 3,7 miliardy eur, v relatívnom vyjadrení ide o nárast o 13,9 %. „Takáto dynamika je nielen vysoká, ale v posledných troch rokoch sa zdvojnásobila. Z hľadiska objemu prispievali k rastu úverov domácnostiam najmä úvery na bývanie, ktoré na konci roka 2016 tvorili viac ako 76 % dlhov domácností,“ uvádza správa.
Tento vývoj je rizikový najmä preto, že objem finančných aktív Slovákov podľa NBS patrí k najnižším v EÚ.
V súčasnej situácii sú významným rizikom nízke úrokové sadzby. Pre banky znamenajú nižšiu ziskovosť. Podľa NBS ohrozujú nízke úrokové sadzby predovšetkým malé a stredne veľké banky. „Čistá úroková marža v období od konca roka 2014 do marca 2017 postupne výrazne klesla z 3,1 % na 2,5 % a pokračovanie tohto trendu možno očakávať aj v nasledujúcom období,“ informuje NBS.
Na druhej strane, klientov môže ohroziť prípadný budúci rast úrokov. „Nárast sadzieb by sa mohol negatívne dotknúť subjektov splácajúcich bankám úvery, ktoré majú krátku fixáciu sadzieb. Tento problém je prítomný najmä v podnikovom sektore, v ktorom podstatná časť úverov má fixáciu do jedného roka,“ uvádza NBS.
Ak by klienti prestali splácať úvery bol by to výrazný problém aj pre banky, ktorým by rástli náklady na zlyhané úvery. „Tie v súčasnosti dosahujú historicky najnižšie úrovne, ale ukazuje sa, že aj mierne zvýšenie týchto nákladov môže mať pomerne významný dosah na ziskovosť bánk,“ upozorňuje centrálna banka.
Podiel zlyhaných úverov na bývanie sa pohyboval v blízkosti hranice 0 %. Počas roka 2016 však stúpla miera zlyhania spotrebiteľských úverov, ktorá prekročila úroveň 3 %.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení
- 2.Penta sa obula do koalície PS/Spolu, ich Lex Haščák vníma ako populistický nezmysel
- 3.Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej strany ĽSNS, na príčine je aj odsúdenie Mazureka
- 4.Hroncová počíta so schválením zmeny financovania RTVS, navýšenie pomôže k stabilizácií aj realizácií projektov
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur