Domácnosti sa výrazne zadlžujú, vytvára sa nerovnováha
Bankový sektor aktuálne čelí viacerým hrozbám. Nad bankovým sektorom naďalej visia riziká spojené s nízkymi úrokovými sadzbami. Zároveň sa pri splácaní úverov zvyšuje citlivosť domácností na možný negatívny vývoj v budúcnosti. Upozornila na to Národná banka Slovenska (NBS) v májovej Správe o finančnej stabilite.
Slovenskej centrálnej banke robí robí starosti najmä výrazný rast objemu úverov poskytnutých domácnostiam. „Rast úverov domácnostiam bol aj naďalej najdôležitejším trendom z pohľadu finančnej stability. Medziročné zmeny úverov domácnostiam boli najvyššie v histórii Slovenska, dlhodobo najvyššie v rámci EÚ a v posledných rokoch sa neustále zvyšovali,“ upozorňuje NBS. Tento vývoj podľa centrálnej banky prispieva k vytváraniu nerovnováh.
Absolútny medziročný rast úverov slovenským domácnostiam dosiahol v marci 2017 nové historické maximum, keď objem vzrástol o 3,7 miliardy eur, v relatívnom vyjadrení ide o nárast o 13,9 %. „Takáto dynamika je nielen vysoká, ale v posledných troch rokoch sa zdvojnásobila. Z hľadiska objemu prispievali k rastu úverov domácnostiam najmä úvery na bývanie, ktoré na konci roka 2016 tvorili viac ako 76 % dlhov domácností,“ uvádza správa.
Tento vývoj je rizikový najmä preto, že objem finančných aktív Slovákov podľa NBS patrí k najnižším v EÚ.
V súčasnej situácii sú významným rizikom nízke úrokové sadzby. Pre banky znamenajú nižšiu ziskovosť. Podľa NBS ohrozujú nízke úrokové sadzby predovšetkým malé a stredne veľké banky. „Čistá úroková marža v období od konca roka 2014 do marca 2017 postupne výrazne klesla z 3,1 % na 2,5 % a pokračovanie tohto trendu možno očakávať aj v nasledujúcom období,“ informuje NBS.
Na druhej strane, klientov môže ohroziť prípadný budúci rast úrokov. „Nárast sadzieb by sa mohol negatívne dotknúť subjektov splácajúcich bankám úvery, ktoré majú krátku fixáciu sadzieb. Tento problém je prítomný najmä v podnikovom sektore, v ktorom podstatná časť úverov má fixáciu do jedného roka,“ uvádza NBS.
Ak by klienti prestali splácať úvery bol by to výrazný problém aj pre banky, ktorým by rástli náklady na zlyhané úvery. „Tie v súčasnosti dosahujú historicky najnižšie úrovne, ale ukazuje sa, že aj mierne zvýšenie týchto nákladov môže mať pomerne významný dosah na ziskovosť bánk,“ upozorňuje centrálna banka.
Podiel zlyhaných úverov na bývanie sa pohyboval v blízkosti hranice 0 %. Počas roka 2016 však stúpla miera zlyhania spotrebiteľských úverov, ktorá prekročila úroveň 3 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V piatok 1. novembra si pripomíname Sviatok všetkých svätých, obchody budú zatvorené
- 2.Online nákupy: Čitatelia stále dávajú prednosť tlačeným pred elektronickými knihami
- 3.Eurostat: Októbrová inflácia v eurozóne dosiahla rovné 2 %, na Slovensku až 3,5 %
- 4.Pánska jazda v Košiciach: objavte mesto nevídaných možností
- 5.Najväčšou metropolou EÚ je Paríž s 12,4 miliónmi obyvateľov pred Madridom a Barcelonou