Dolárových milionárov kríza nevyrušila. Veria svojim portfóliám a prichádzajú na chuť private equity
Dolároví milionári na Slovensku a v Česku napriek ekonomickým turbulenciám nestrácajú dôveru vo svoje finačné portfóliá. Najzaujímavejšie zhodnotenie očakávajú od investovania do akcií zahraničných firiem, do realít a private equity. Dokonca ani masívne poklesy na trhoch nie sú pre nich dôvodom na paniku. Naopak, zostávajú pokojní dúfajúc, že akciový trh presúva majetok netrpezlivých k trpezlivým.

Foto: Shutterstock
Portfóliá nerozpredávajú, ale dokupujú aktíva
Z prieskumu medzi dolárovými milionármi v krajinách bývalej federácie pod názvom J&T Banka Wealth Report ďalej vyplynulo, že títo úspešní ľudia sú presvedčení, že ich investičné portfóliá z dlhodobého hľadiska prekonajú aj infláciu, ktorá sa vlani v priemere dostala na úroveň takmer 13 %.
Preto svoje portfóliá ani pod tlakom poklesov nerozpredávajú, práve naopak, dokupujú nové aktíva, pretože veria v ich budúce zhodnotenie. Dôležitejší než časovanie trhu je pre nich výber akcií, do ktorých plánujú investovať. Pohybov na trhu sa teda neboja, naopak, využívajú ich vo svoj prospech.
„Svedčí to o finančnej vyspelosti milionárov, keď štyria z piatich v našom prieskume deklarovali, že napriek aktuálne vysokej inflácii svoj spôsob investovania nezmenili a uvedomujú si, že z dlhodobého hľadiska ich investičné portfólio infláciu prekoná, hoci počas najbližšieho obdobia môže za ňou zaostávať,“ vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.
Akcie, nehnuteľnosti a private equity
Za najzaujímavejšie investície z hľadiska potenciálneho zhodnotenia respondenti prieskumu už tretí rok po sebe označili investície do akcií (38 %). Za nimi nasledujú investície do stavebných pozemkov (28 %) a rezidenčných nehnuteľností (23 %).
Milionári si totiž uvedomujú, že ponuka investičných nehnuteľností je veľmi limitovaná, čo bude mať aj v budúcnosti vplyv na rast ich cien, pričom tento typ investícií vnímajú aj ako zaistenie sa proti vysokej inflácii.
Až 22 % milionárov si myslí, že v najbližšom čase prinesú atraktívne zhodnotenie aj investície do private equity. Naproti tomu, najväčší ústup dôvery zaznamenali kryptomeny, ktorým z hľadiska budúceho zhodnotenia neverí až 46 % bohatých, pričom väčšina oslovených vníma kryptoaktíva ako finančnú bublinu bez reálnej hodnoty.
Majetok milionárov bude rásť, hoci pomalšie
V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom, keď dve tretiny dolárových milionárov uviedli, že ich majetok za posledných 12 mesiacov narástol, v aktuálnom prieskume túto možnosť označila len tretina bohatých. Respondenti však aj naďalej zostávajú optimistickí, pretože až takmer 40 % z nich očakáva, že hodnota ich majetku v roku 2023 porastie.
Inflácia má viacero príčin a dva spúšťače
Slovenskí milionári tiež presne pomenúvajú príčiny, prečo je inflácia v krajine taká vysoká (štvrtá najvyššia v rámci eurozóny – pozn. red.). „Podmienky pre vysokú infláciu vytvorili politika lacných peňazí, vysoké štátne dlhy a nezodpovedná energetická politika na celoeurópskej úrovni. Jej spúšťačmi však boli protikovidové opatrenia a vojna na Ukrajine,“ konštatuje ďalej banková riaditeľka.
Podľa jej slov väčšina milionárov si tiež myslí, že Európska centrálna banka mala vzhľadom na ekonomický vývoj začať s prijímaním protiinflačných opatrení v podobe zvyšovania kľúčových úrokových sadzieb už podstatne skôr ako v lete minulého roku, podobne, ako to urobil americký Federálny rezervný úrad (FED).
Ako vyzerá „priemerný“ dolárový milionár?
Ak by sa spriemerovali všetky dostupné dáta, je to muž vo veku približne 53 rokov. Má liberálno-pravicové zmýšľanie, správa sa spoločensky zodpovedne a je proeurópsky orientovaný. Slovenskí dolároví milionári sú podstatne mladší, ako je priemer v iných krajinách. Aktuálnym trendom však je nárast počtu žien milionárok. Kým v roku 2017 tvorili len 3 % z celkového počtu milionárov na Slovensku, v súčasnosti ich podiel predstavuje 16 %.
Viac optimizmu a menej zelených energií
Milionári považujú súčasnú ekonomickú situáciu vzhľadom k investíciám za najhoršiu od začiatku merania prieskumu Wealth Report. „Z pohľadu vývoja na akciovom trhu máme za sebou jeden z najhorších rokov v dejinách Wall Street, a z pohľadu dlhopisového trhu to bol úplne najhorší rok v USA,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Napriek tomu milionári vnímajú situáciu o čosi pozitívnejšie než bežná populácia. Mnohí z nich veria, že ich majetok porastie aj v budúcom roku. Zároveň si tiež vo väčšej miere než ostatní ľudia uvedomujú, že spoločná európska mena je v čase vysokej inflácie pre Slovensko pozitívom a v prípadnom návrate späť k slovenskej korune nevidia zmysel.
Zaujímavý je tiež ich postoj k niektorým ďalším dôležitým témam. Napríklad riešenie energetickej krízy a vysokej inflácie vidia milionári na európskej úrovni v návrate k jadrovej ekonomike, v budovaní nových zdrojov výroby elektriny či v obmedzovaní neadresných výdavkov štátu. Preferujú tiež zavedenie stimulačných mechanizmov na úsporu energií a kompenzácií pre ohrozené skupiny obyvateľstva.
Za problém Slovenska považujú aj nestabilitu na našej politickej scéne a tiež nedostatok lídrov, ktorí by vytýčili, akým smerom sa má krajina uberať,“ uzatvára A. Macaláková.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet