Desatoro: Ako s financiami na dovolenke?
Digitalizácia so sebou prináša mnoho výhod. Jednou z nich sú aj platobné karty, ktorými dovolenkári môžu platiť a vyberať hotovosť skoro vo všetkých krajinách sveta. Magazín Financial Report pripravil desatoro pravidiel, na ktoré by klient banky nemal zabúdať pri uskutočňovaní platieb počas svojej dovolenky.

Zdroj foto: Pixabay.com
1. Pozor na dátumy
Pred odjazdom je potrebné skontrolovať si platnosť platobnej karty. Tú je možné využiť skoro vo všetkých krajinách sveta. Ak by platnosť karty vypršala počas pobytu v zahraničí, klient môže požiadať o expresné vydanie platobnej karty a nechať si ju doručiť napríklad kuriérom. To môže klienta stáť aj desiatky eur. Klient v takom prípade platí poplatok banke za vydanie karty a k tomu skutočné náklady kuriérskej služby.
2. Uplatňovanie balíkov služieb v zahraničí
Klient by si mal vopred overiť, či sú platby kartou v zahraničí súčasťou balíka služieb a či sa v zvolenej destinácii nenachádzajú bankomaty patriace do rovnakej skupiny, ako ich domáca banka. V tom prípade bývajú výbery spravidla zvýhodnené.
3. Správne nastavenie limitov
Nastavenie denného limitu na platobné transakcie môže byť užitočným nástrojom na kontrolovanie dovolenkových výdavkov. „Pokiaľ radi nakupujete, predídete aj impulzívnym a zbytočne drahým nákupom, ktoré by ste mohli neskôr ľutovať. Limit si môžete nastaviť osobitne pre hotovostné transakcie a transakcie na internete,“ uvádza UniCredit Bank. Zároveň denné limity môžu obmedziť prípadné zneužitie odcudzenej platobnej karty. Na druhej strane je potrebné prispôsobiť limity napríklad aj cenovej hladine v konkrétnej destinácii, aby neboli príliš obmedzujúce, prípadne zbytočne voľné.
4. Viac platobných kariet
Na cesty je vhodné vziať si dve platobné karty, ak by sa jedna z nich náhodou poškodila. „Je vhodné mať dva druhy platobných kariet, a to debetnú a kreditnú. Karty sa odporúčajú držať oddelene. V prípade krádeže či straty peňaženky klientovi zostane ešte jedna karta. Okrem toho debetnú kartu nemusí akceptovať každý obchodník v zahraničí. Výhodou kreditnej karty je to, že klient jej prostredníctvom čerpá úver. Pre mnohých obchodníkov tak môže klient s kreditnou kartou pôsobiť dôveryhodnejšie. Napríklad požičovne áut vyžadujú väčšinou ‚kreditku‘. Kreditná karta sa taktiež hodí na rezervácie či platenie v obchode, s debetnou kartou, naopak, vyberajte z bankomatu,“ upozorňuje UniCredit Bank.
5. Opatrne s dynamickým prepočtom meny
V krajinách, v ktorých sa neplatí eurom, môžu dať obchodníci na výber, či chce klient platbu prostredníctvom terminálu hradiť v lokálnej mene, alebo v eurách. Banky odporúčajú zvoliť platbu v lokálnej mene a nevyužívať takzvaný dynamický prepočet. Platba v tamojšej mene je pre klientov totiž výhodnejšia. „Odporúčame vždy platbu v lokálnej mene a nevyužívať takzvaný dynamický prepočet. Platba v tamojšej mene je pre klientov totiž finančne výhodnejšia,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.
„Výhodou dynamického prepočtu je, že priamo v bankomate vidíte presnú sumu, ktorá vám odíde z účtu, okrem prípadného poplatku za výber. Negatívom je spravidla menej výhodný výmenný kurz,“ upozorňuje Slovenská sporiteľňa. „Ten určuje prevádzkovateľ zahraničného bankomatu a prax ukazuje, že klienti, ktorí si zvolia výber bez prepočtu, zaplatia v konečnom dôsledku menej. Rozdiel môže predstavovať aj niekoľko eur,“ upozorňuje Bednár. SLSP zároveň upozorňuje, že pri výbere bez prepočtu sa transakcia prepočíta kurzom kartovej spoločnosti, ktorý je zvyčajne výhodnejší.
6. Ak nastane problém, komunikujte
Nielen na dovolenke sa môže stať, že platobnú kartu klient stratí alebo je odcudzená spolu s ďalšími dokladmi. V zahraničí môže byť táto situácia však komplikovanejšia. V takomto prípade treba čo najskôr kontaktovať príslušnú banku a kartu nechať zablokovať. Telefónne číslo klientskeho čísla banky je potrebné mať uložené vo svojom telefóne. Pomôže pri krádeži karty alebo pri zabudnutom PIN kóde.
7. Karta nesmie ostať bez dozoru
Svoju kartu si klient musí strážiť. Preto by ju nemal nechávať bez dozoru a už vôbec nikomu neoznamovať svoj PIN kód. Ten by sa nemal písať na kartu alebo na kúsok papiera vloženého pri karte. Klient by sa mal tiež vyvarovať situáciám, keď obchodník odíde s platobnou kartou niekam do útrob obchodu, mohlo by hroziť skopírovanie údajov z platobnej karty.
8. Keď klient menu kupuje, banka predáva
Pri výmene eur za cudziu menu pri pokladni v banke klient sleduje kurz „valuty predaj“. Naopak, pri výmene cudzej meny za eurá po vrátení sa na Slovensko je pre klienta dôležitý kurz „valuty nákup“. Dovolenkári by sa mali pokúsiť zbaviť drobnejších súm ešte v destinácii, napríklad mince bude na Slovensku problematické zameniť.
9. Starostlivo vyberajte bankomat
Klienti by mali používať iba také bankomaty, ktoré pôsobia dôveryhodne. Ak by nastala situácia, že by klientovi bankomat platobnú kartu alebo samotnú hotovosť nevydal bez akéhokoľvek vysvetlenia, klient by z miesta nemal odchádzať a kontaktovať banku alebo políciu. Pomôcť môže aj infolinka domácej banky. Ak je pri výbere z bankomatu klientovi niečo podozrivé, mal by radšej výber hotovosti prerušiť a svoje podozrenia ohlásiť. Vhodnejšie je používať bankomaty v interiéroch budov alebo v tesnej blízkosti bankových pobočiek. Takéto bankomaty sú lepšie chránené a je menej pravdepodobné, že ich podvodníci upravili.
10. Hotovosť je potrebná, nie však veľa
Klienti v zahraničí by mali platiť predovšetkým platobnou kartou, hotovosť by mala byť iba nevyhnutným doplnkom určeným na situácie, keď nie je možné platobnú kartu použiť. Podľa informatívneho prepočtu SLSP je práve platba kartou najvýhodnejšou alternatívou, ako uhradiť v Chorvátsku napríklad 5 000 kún (HRK). Celkové náklady sa podľa zvoleného kurzu vyšplhali na 683,27 eura. Vzhľadom na poplatky môže byť táto suma o 10 eur vyššia. Na opačnej strane spektra je výmena chorvátskej hotovosti v banke na Slovensku. V tomto prípade 5 000 HRK stojí 705,51 eura. Podľa prepočtu SLSP je v porovnaní s touto alternatívou výhodnejší výber hotovosti z bankomatov chorvátskej banky v rámci materskej siete a aj výber hotovosti z bankomatu inej chorvátskej banky.
10 pravidiel práce s peniazmi v zahraničí:
1. Klient by si mal pred odchodom do zahraničia skontrolovať platnosť platobných kariet.
2. Klient by si mal zistiť, ako sa bude v zahraničí uplatňovať balík služieb k jeho účtu.
3. Dôležité je správne nastavenie limitov na platobných prostriedkoch.
4. Klient by mal mať v zahraničí viac platobných kariet rôzneho druhu.
5. Dynamický prepočet meny je pre klientov slovenských bánk v prevažnej miere nevýhodný.
6. Pri problémoch by mali klienti kontaktovať miestnu, prípadne svoju banku.
7. Platobná karta nesmie zostať bez dozoru.
8. Pri výmene peňazí by mal klient sledovať správny výmenný kurz.
9. Podozrivým bankomatom je potrebné sa vyhnúť.
10. Hotovosť je v zahraničí potrebná, no len v primeranom objeme.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Test v strede reklama
- 2.Primátor Popradu zvolal na žiadosť poslancov zasadnutie zastupiteľstva k sporu v priemyselnom parku
- 3.15. jún - Deň otcov: Oslávme hrdinov každodenného života
- 4.Click to Pay mieri na nové trhy, Slovensku sa zatiaľ vyhýba
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom