Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky je možné získať až do výšky 400 eur

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Termín pre podanie daňového priznania z príjmu fyzických osôb, respektíve k ročnému zúčtovaniu dane za rok 2021, sa pomaly blíži. Klienti s hypotékou majú v daňovom priznaní možnosť uplatniť si daňový bonus na zaplatené úroky, ak pri podpise úveru splnili stanovené podmienky. Doklad o zaplatených úrokoch získajú klienti v banke, kde požiadali o úver. Toto potvrdenie stačí potom doložiť k svojmu ročnému zúčtovaniu dane, prípadne k daňovému priznaniu.

image

Foto: Shutterstock

Niektoré banky vydávajú toto potvrdenie v elektronickej forme, alebo ho posielajú poštou automaticky, v iných je potrebné si o potvrdenie požiadať. Pozrime sa podrobnejšie, ako to funguje v jednotlivých bankách a o koľko sa dá znížiť daňový základ vďaka zaplateným úrokom z hypotéky.

Podmienky veku, príjmu aj termínu

Daňový bonus na zaplatené úroky sa vzťahuje na tých klientov a klientky, ktorí získali úver po 31. decembri 2017. Na získanie nároku je kľúčový vek žiadateľa do 35 rokovpríjmová hranica maximálne 1,3-násobok priemernej ročnej mzdy v národnom hospodárstve.

„Napríklad ak klient hypotéku podpisoval v roku 2021, jeho príjmový strop pre uplatnenie daňového bonusu bol 1 472,90 eura v hrubom, respektíve 2 945,80 eura, ak sú v úvere dve osoby,” opisuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová. 

„Mladí ľudia si môžu uplatniť daňový bonus do výšky 50 % zaplatených úrokov z úveru až do 50-tisíc eur, maximálne však 400 eur ročne, na obdobie prvých piatich rokov splácania po prvom čerpaní hypotéky,“ približuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Svoju daň z príjmov si klient následne môže znížiť o sumu vypočítaného daňového bonusu zo zaplatených úrokov. Ak je klient zamestnancom a požiada svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, tak mu štát v tomto zúčtovaní môže vrátiť až 400 eur. Ak ide o podnikateľa s hypotékou, ten si o sumu bonusu môže znížiť svoju daňovú povinnosť.

Na refinancovaný úver sa daňová úľava nevzťahuje

„Úver, ktorý banka klientovi poskytla, môže byť, samozrejme, aj vyšší, ale bonus sa počíta len zo zaplatených úrokov najviac zo spomínanej sumy 50-tisíc eur,“ spresňuje E. Šablová. Je však potrebné si dať pozor aj na časté refinancovanie hypotéky, keďže v tomto prípade platí, že ak klient hypotéku do piatich rokov od čerpania refinancoval, na refinančný úver sa daňová úľava nevzťahuje.

Výpočet maximálneho mesačného príjmu

Riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk radí, ako sa vypočítava maximálny mesačný príjem v závislosti od času podpisovania úveru. Nárok na uplatnenie daňového bonusu má klient vtedy, ak sa spolu s ostatnými podmienkami v čase podpisovania úverovej zmluvy zmestil do tohto maximálneho príjmového stropu:

1) Ak klient podpisoval hypotéku v roku 2021, jeho maximálny mesačný príjem sa vypočítava podľa roku 2020. Priemerná hrubá mzda v Slovenskej republike bola v tom roku 1 133 eur, čo pre účely nároku na daňový bonus znamená maximálny príjem do 1 472,90 eura v hrubom.

2) V prípade, že sú v úvere zapísané dve osoby, napríklad manželia či partneri, tento príjem sa vynásobí dvoma, čiže spoločný príjem nesmie presiahnuť 2945,80 eura.

3) Aj u živnostníkov a s.r.o-čkárov s hypotékou si banka ich dokladované príjmy predelí a vyráta priemerný mesačný príjem, z ktorého vychádza.

4) Ak klient úver podpisoval v roku 2020, jeho príjmový strop pre uplatnenie daňového bonusu bol 1 419,60 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 839,20 eura v prípade zahrnutia dvoch osôb v úvere. 

5) Ak sa úverová zmluva podpisovala v roku 2019, príjmový strop pre daňový bonus bol 1 316,90 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 633,80 eura pri dvoch osobách v úvere.

6) Pri podpise hypotéky v roku 2018 príjmový strop pre daňový bonus predstavoval 1 240,20 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 480,40 eura pri dvoch osobách v úvere.

Termíny sa u zamestnancov a podnikateľov líšia

Potvrdenie o zaplatených úrokoch z banky odovzdá zamestnanec svojmu zamestnávateľovi spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane, o ktoré je podľa zákona povinný požiadať najneskôr do 15. februára 2022. Podnikatelia, prípadne zamestnanci, ktorí si budú podávať daňové priznanie sami, priložia toto potvrdenie k svojmu daňovému priznaniu, ktoré je nevyhnutné podať do 31. marca 2022. V prípade žiadosti o odklad podania daňového priznania je termín stanovený do 30. júna 2022.

Aké pravidlá majú jednotlivé banky?

ČSOB: Pre potvrdenie nie je potrebné chodiť osobne do pobočky alebo oň špeciálne žiadať. Banka aktuálne spracováva tieto potvrdenia a na prelome januára a februára ich bude posielať poštou ako poštovú zásielku druhej triedy všetkým tým, ktorí na jeho získanie spĺňajú nárok. O tom, že im potvrdenie bolo odoslané poštou, ich bude banka informovať e-mailom.

Fio banka: Potvrdenie o zaplatených úrokov z hypotéky banka vystavuje, keď si o to klient požiada, napríklad prostredníctvom internetbankingu, telefonicky alebo osobne v pobočke. Na vystavení pracuje banka obratom a potvrdenie je pripravené približne do troch dní. Klientom sa potvrdenie posiela poštou.

mBank: Klientom banka vystavuje potvrdenie o zaplatených úrokoch na ich žiadosť. Pripravuje ho v papierovej forme, prípadne na základe dohody s klientom ho posiela aj e-mailom. Tieto žiadosti sa v banke spracúvajú priebežne a klient potvrdenie dostane o niekoľko dní od požiadania.

Oberbank: Banka vystaví potvrdenie klientovi na základe jeho žiadosti najneskôr do 30 dní od požiadania.

Prima banka: Potvrdenia na zaplatené úroky už banka zaslala svojim klientom do elektronického bankovníctva.

Slovenská sporiteľňa: Banka posielala klientom, ktorí spĺňajú podmienky daňového bonusu,  potvrdenie o zaplatených úrokoch automaticky a bezplatne elektronicky do aplikácie George. Klientom, ktorí Georgea nemajú, ho poslali poštou.

Tatra banka: V roku 2022 banka vybraným klientom priniesla novinku. Žiadosť o potvrdenie na priznanie daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2021 si môžu poslať cez internetbanking alebo mobilnú aplikáciu. Klient získa potvrdenie online. V prípade, že klient tieto služby nemá k dispozícii, môže navštíviť ktorúkoľvek pobočku banky, alebo kontaktovať telefonickú službu. Banka odporúča, aby tak klienti urobili skôr ako do 31. marca 2022, keďže banky majú povinnosť vystaviť potvrdenie do 30 kalendárnych dní.

UniCredit Bank: Za zmluvy o úvere na bývanie podpísané v rokoch 2018, 2019 a 2020, ku ktorým už banka potvrdenie vystavila v predošlom roku, pošle aj tento rok automaticky. Zmluvy o úveroch na bývanie podpísané a čerpané v roku 2021 pošle do konca januára automaticky tým klientom, ktorí spĺňajú parametre na daňový bonus za zaplatené úroky.

VÚB banka: Potvrdenie klientom banka posiela automaticky do ich online bankovníctva, odkiaľ si ho vedia stiahnuť. Ostáva však aj možnosť vyžiadania potvrdenia v pobočke.

365.bank: Banka zašle potvrdenie automaticky poštou na korešpondenčnú adresu všetkým klientom, ktorí spĺňajú nárok na daňový bonus. 

Zdroj: Banky

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v Bratislave. Rozhodnutie ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Nízkopríjmové domácnosti sa dočkajú inflačnej pomoci, potravinových balíčkov či dotácie na stravu

Rezort práce pokračuje v pomoci občanom a kompenzuje im tak rast životných nákladov. Len v máji poskytli úrady práce dotáciu na stravu pre ...

7.6.2023 Robert Juriš

Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala

Pre slovenský trh s bytmi je charakteristické, že dopyt po novom alebo vlastnom bývaní je vyšší ako ponuka, a to platí dlhodobo. Preto ...

7.6.2023 Zuzana Fryč

Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov

Už onedlho, od 1. júla 2023, vstúpi do účinnosti novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa zvýši priemerný starobný dôchodok ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Tisíce Slovákov každý rok končia v osobnom bankrote

Za prvé štyri mesiace tohto roka na Slovensku skončilo v osobnom bankrote 2 628 ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Vatikánska banka vlani dosiahla zisk takmer 30 miliónov eur

Bankám sa v minulom roku vo všeobecnosti darilo dobre, vatikánsku banku nevynímajúc. Svoj zisk v porovnaní s rokom 2021 dokázal tento ...

6.6.2023 Zuzana Fryč

Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania

Keďže banky pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby neposkytujú žiadne zásadné výhody pri žiadaní o úver na bývanie, cesta k ...

6.6.2023 Martin Jamnický

Kryptoburza Binance čelí 13 obvineniam, ku dnu ťahá aj dôveru v kryptomeny

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a spolu s ňou aj jej zakladateľa a šéfa Changpeng ...

6.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie

Národná banka Slovenska rozhodnutím z 1. júna 2023 odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v ...

5.6.2023 Roland Régely

Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí

Od júla tohto roku sa zvyšuje životné minimum, a preto stúpne aj suma, ktorú je potrebné odpočítať od príjmu žiadateľa o hypotéku. To ...

3.6.2023 Redakcia FinReport

Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur

Každú desiatu smrteľnú nehodu vo svete spôsobí alkohol, pričom prvenstvo v rebríčku si drží východná Európa. Ak vodič spôsobí nehodu ...

2.6.2023 Zuzana Fryč

Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím

Počet elektromobilov a plug-in hybridov aj na slovenských cestách neustále rastie. Poisťovne prispôsobujú svoju ponuku produktov aj tejto ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Najinovatívnejšou bankou v strednej a východnej Európe je Tatra banka

Global Finance priniesol zoznam najinovatívnejších bánk na svete. V oblasti strednej a východnej Európy zvíťazila Tatra ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Prezidentka podpísala novinky v zákone o stavebnom sporení

Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne po jej zlúčení alebo predaji by v budúcnosti mohla byť napríklad aj banka. V minulosti to možné ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami

Dve banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu vstupujú do nového mesiaca so zmenenými –zvýšenými úrokovými sadzbami svojich ...

31.5.2023 Robert Juriš

Poisťovne na Slovensku vlani vygenerovali zisky v objeme 191 miliónov eur

Tak, ako sa vlani darilo bankám dosahovať rekordné zisky, úspešné boli aj poisťovne pôsobiace na slovenskom finančnom trhu. Ich zisk v roku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra S&P potvrdila skupine Uniqa rating A so stabilným výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila doterajší rating A pre európsku skupinu Uniqa Insurance Group, pre rakúsku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

UBS kúpila Credit Suisse za 3 miliardy, no prevzatie banky ju bude stáť ďalších vyše 15 miliárd eur

Prevzatie skrachovanej banky Credit Suisse švajčiarskou trhovou jednotkou – bankou UBS, bude stáť viac ako 15,5 miliardy eur. Toto prevzatie ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay