Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky je možné získať až do výšky 400 eur

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Termín pre podanie daňového priznania z príjmu fyzických osôb, respektíve k ročnému zúčtovaniu dane za rok 2021, sa pomaly blíži. Klienti s hypotékou majú v daňovom priznaní možnosť uplatniť si daňový bonus na zaplatené úroky, ak pri podpise úveru splnili stanovené podmienky. Doklad o zaplatených úrokoch získajú klienti v banke, kde požiadali o úver. Toto potvrdenie stačí potom doložiť k svojmu ročnému zúčtovaniu dane, prípadne k daňovému priznaniu.

daňový bonus

Foto: Shutterstock

Niektoré banky vydávajú toto potvrdenie v elektronickej forme, alebo ho posielajú poštou automaticky, v iných je potrebné si o potvrdenie požiadať. Pozrime sa podrobnejšie, ako to funguje v jednotlivých bankách a o koľko sa dá znížiť daňový základ vďaka zaplateným úrokom z hypotéky.

Podmienky veku, príjmu aj termínu

Daňový bonus na zaplatené úroky sa vzťahuje na tých klientov a klientky, ktorí získali úver po 31. decembri 2017. Na získanie nároku je kľúčový vek žiadateľa do 35 rokovpríjmová hranica maximálne 1,3-násobok priemernej ročnej mzdy v národnom hospodárstve.

„Napríklad ak klient hypotéku podpisoval v roku 2021, jeho príjmový strop pre uplatnenie daňového bonusu bol 1 472,90 eura v hrubom, respektíve 2 945,80 eura, ak sú v úvere dve osoby,” opisuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová. 

„Mladí ľudia si môžu uplatniť daňový bonus do výšky 50 % zaplatených úrokov z úveru až do 50-tisíc eur, maximálne však 400 eur ročne, na obdobie prvých piatich rokov splácania po prvom čerpaní hypotéky,“ približuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Svoju daň z príjmov si klient následne môže znížiť o sumu vypočítaného daňového bonusu zo zaplatených úrokov. Ak je klient zamestnancom a požiada svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, tak mu štát v tomto zúčtovaní môže vrátiť až 400 eur. Ak ide o podnikateľa s hypotékou, ten si o sumu bonusu môže znížiť svoju daňovú povinnosť.

Na refinancovaný úver sa daňová úľava nevzťahuje

„Úver, ktorý banka klientovi poskytla, môže byť, samozrejme, aj vyšší, ale bonus sa počíta len zo zaplatených úrokov najviac zo spomínanej sumy 50-tisíc eur,“ spresňuje E. Šablová. Je však potrebné si dať pozor aj na časté refinancovanie hypotéky, keďže v tomto prípade platí, že ak klient hypotéku do piatich rokov od čerpania refinancoval, na refinančný úver sa daňová úľava nevzťahuje.

Výpočet maximálneho mesačného príjmu

Riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk radí, ako sa vypočítava maximálny mesačný príjem v závislosti od času podpisovania úveru. Nárok na uplatnenie daňového bonusu má klient vtedy, ak sa spolu s ostatnými podmienkami v čase podpisovania úverovej zmluvy zmestil do tohto maximálneho príjmového stropu:

1) Ak klient podpisoval hypotéku v roku 2021, jeho maximálny mesačný príjem sa vypočítava podľa roku 2020. Priemerná hrubá mzda v Slovenskej republike bola v tom roku 1 133 eur, čo pre účely nároku na daňový bonus znamená maximálny príjem do 1 472,90 eura v hrubom.

2) V prípade, že sú v úvere zapísané dve osoby, napríklad manželia či partneri, tento príjem sa vynásobí dvoma, čiže spoločný príjem nesmie presiahnuť 2945,80 eura.

3) Aj u živnostníkov a s.r.o-čkárov s hypotékou si banka ich dokladované príjmy predelí a vyráta priemerný mesačný príjem, z ktorého vychádza.

4) Ak klient úver podpisoval v roku 2020, jeho príjmový strop pre uplatnenie daňového bonusu bol 1 419,60 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 839,20 eura v prípade zahrnutia dvoch osôb v úvere. 

5) Ak sa úverová zmluva podpisovala v roku 2019, príjmový strop pre daňový bonus bol 1 316,90 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 633,80 eura pri dvoch osobách v úvere.

6) Pri podpise hypotéky v roku 2018 príjmový strop pre daňový bonus predstavoval 1 240,20 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 480,40 eura pri dvoch osobách v úvere.

Termíny sa u zamestnancov a podnikateľov líšia

Potvrdenie o zaplatených úrokoch z banky odovzdá zamestnanec svojmu zamestnávateľovi spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane, o ktoré je podľa zákona povinný požiadať najneskôr do 15. februára 2022. Podnikatelia, prípadne zamestnanci, ktorí si budú podávať daňové priznanie sami, priložia toto potvrdenie k svojmu daňovému priznaniu, ktoré je nevyhnutné podať do 31. marca 2022. V prípade žiadosti o odklad podania daňového priznania je termín stanovený do 30. júna 2022.

Aké pravidlá majú jednotlivé banky?

ČSOB: Pre potvrdenie nie je potrebné chodiť osobne do pobočky alebo oň špeciálne žiadať. Banka aktuálne spracováva tieto potvrdenia a na prelome januára a februára ich bude posielať poštou ako poštovú zásielku druhej triedy všetkým tým, ktorí na jeho získanie spĺňajú nárok. O tom, že im potvrdenie bolo odoslané poštou, ich bude banka informovať e-mailom.

Fio banka: Potvrdenie o zaplatených úrokov z hypotéky banka vystavuje, keď si o to klient požiada, napríklad prostredníctvom internetbankingu, telefonicky alebo osobne v pobočke. Na vystavení pracuje banka obratom a potvrdenie je pripravené približne do troch dní. Klientom sa potvrdenie posiela poštou.

mBank: Klientom banka vystavuje potvrdenie o zaplatených úrokoch na ich žiadosť. Pripravuje ho v papierovej forme, prípadne na základe dohody s klientom ho posiela aj e-mailom. Tieto žiadosti sa v banke spracúvajú priebežne a klient potvrdenie dostane o niekoľko dní od požiadania.

Oberbank: Banka vystaví potvrdenie klientovi na základe jeho žiadosti najneskôr do 30 dní od požiadania.

Prima banka: Potvrdenia na zaplatené úroky už banka zaslala svojim klientom do elektronického bankovníctva.

Slovenská sporiteľňa: Banka posielala klientom, ktorí spĺňajú podmienky daňového bonusu,  potvrdenie o zaplatených úrokoch automaticky a bezplatne elektronicky do aplikácie George. Klientom, ktorí Georgea nemajú, ho poslali poštou.

Tatra banka: V roku 2022 banka vybraným klientom priniesla novinku. Žiadosť o potvrdenie na priznanie daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2021 si môžu poslať cez internetbanking alebo mobilnú aplikáciu. Klient získa potvrdenie online. V prípade, že klient tieto služby nemá k dispozícii, môže navštíviť ktorúkoľvek pobočku banky, alebo kontaktovať telefonickú službu. Banka odporúča, aby tak klienti urobili skôr ako do 31. marca 2022, keďže banky majú povinnosť vystaviť potvrdenie do 30 kalendárnych dní.

UniCredit Bank: Za zmluvy o úvere na bývanie podpísané v rokoch 2018, 2019 a 2020, ku ktorým už banka potvrdenie vystavila v predošlom roku, pošle aj tento rok automaticky. Zmluvy o úveroch na bývanie podpísané a čerpané v roku 2021 pošle do konca januára automaticky tým klientom, ktorí spĺňajú parametre na daňový bonus za zaplatené úroky.

VÚB banka: Potvrdenie klientom banka posiela automaticky do ich online bankovníctva, odkiaľ si ho vedia stiahnuť. Ostáva však aj možnosť vyžiadania potvrdenia v pobočke.

365.bank: Banka zašle potvrdenie automaticky poštou na korešpondenčnú adresu všetkým klientom, ktorí spĺňajú nárok na daňový bonus. 

Zdroj: Banky

logo
Prečítajte si tiež:
14.6.2024 Redakcia FinReport

Kedy nemusia brigádnici platiť preddavky na daň

Obdobie letných brigád prináša zvýšený počet dohôd o brigádnickej práci. Aj z takto nadobudnutých príjmov je potrebné platiť preddavky ...

13.6.2024 Robert Juriš

Ceny bytov stúpajú, no realitný boom sa zatiaľ nekoná

Po prvých piatich mesiacoch tohto roka je slovenský realitný trh v pluse o 3,2 %. Stúpajú ceny starších aj novších bytov. Pozitívny signál ...

13.6.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Slovensko musí zlepšiť udržateľnosť verejných financií

Deficit verejnej správy sa na Slovensku medziročne výrazne zvýšil a skončil na úrovni viac ako 6 miliárd eur. A ako podiel na hrubom domácom ...

13.6.2024 Robert Juriš

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

S príchodom tohtoročného leta, od 1. júla 2024, začne platiť novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá zmení niektoré doteraz platné ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Reálne mzdy v priebehu posledného roka stúpli o 7 %

Reálne mzdy v sledovaných odvetviach rástli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o viac ako 7 %. Najviac sa zvýšili zárobky ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Študentky, pozor! Nárok na tehotenské a materské dávky majú len ženy s nemocenským poistením

Študentky ani mladé tehotné ženy po skončení štúdia nemajú automaticky nárok na tehotenskú a materskú dávku. Podmienkou na ich získanie ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Robert Juriš

ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

6.6.2024 Redakcia FinReport

Záplavy: Poisťovne evidujú stovky poistných udalostí. Ako nahlásiť škody po povodni?

Aktuálna povodňová situácia na Slovensku udržiava v napätí nielen občanov, ktorí bývajú a žijú v blízkosti rozvodnených vodných ...

4.6.2024 Martina Staňová

Banky lákajú klientov na účty s odmenami

V posledných mesiacoch mnohé banky spustili kampane na akvizíciu nových klientov. Za otvorenie účtu ponúkajú finančné odmeny. K získaniu ...

4.6.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o PZP mieri do parlamentných výborov

Príprava dlho očakávanej novely zákona o povinnom zmluvnom poistení vstupuje do ďalšej fázy. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a ...

4.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie rakoviny ponúka viacero poisťovní, špeciálny poistný produkt majú iba tri z nich

Hoci počet aj závažnosť onkologických ochorení každoročne narastá, a stúpa aj záujem o samostatné poistenie týchto ochorení, ...

3.6.2024 Mário Špilberger

Keď požiadate banku o vyčíslenie zostatku úveru, pochopí, že to s jeho prenosom inde myslíte vážne

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sa v posledných mesiacoch stabilizovali na úrovni medzi 4 až 5 %. Výkyvy, obyčajne smerom nahor, sú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay