Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky je možné získať až do výšky 400 eur
Termín pre podanie daňového priznania z príjmu fyzických osôb, respektíve k ročnému zúčtovaniu dane za rok 2021, sa pomaly blíži. Klienti s hypotékou majú v daňovom priznaní možnosť uplatniť si daňový bonus na zaplatené úroky, ak pri podpise úveru splnili stanovené podmienky. Doklad o zaplatených úrokoch získajú klienti v banke, kde požiadali o úver. Toto potvrdenie stačí potom doložiť k svojmu ročnému zúčtovaniu dane, prípadne k daňovému priznaniu.

Foto: Shutterstock
Niektoré banky vydávajú toto potvrdenie v elektronickej forme, alebo ho posielajú poštou automaticky, v iných je potrebné si o potvrdenie požiadať. Pozrime sa podrobnejšie, ako to funguje v jednotlivých bankách a o koľko sa dá znížiť daňový základ vďaka zaplateným úrokom z hypotéky.
Podmienky veku, príjmu aj termínu
Daňový bonus na zaplatené úroky sa vzťahuje na tých klientov a klientky, ktorí získali úver po 31. decembri 2017. Na získanie nároku je kľúčový vek žiadateľa do 35 rokov a príjmová hranica maximálne 1,3-násobok priemernej ročnej mzdy v národnom hospodárstve.
„Napríklad ak klient hypotéku podpisoval v roku 2021, jeho príjmový strop pre uplatnenie daňového bonusu bol 1 472,90 eura v hrubom, respektíve 2 945,80 eura, ak sú v úvere dve osoby,” opisuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.
„Mladí ľudia si môžu uplatniť daňový bonus do výšky 50 % zaplatených úrokov z úveru až do 50-tisíc eur, maximálne však 400 eur ročne, na obdobie prvých piatich rokov splácania po prvom čerpaní hypotéky,“ približuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
Svoju daň z príjmov si klient následne môže znížiť o sumu vypočítaného daňového bonusu zo zaplatených úrokov. Ak je klient zamestnancom a požiada svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, tak mu štát v tomto zúčtovaní môže vrátiť až 400 eur. Ak ide o podnikateľa s hypotékou, ten si o sumu bonusu môže znížiť svoju daňovú povinnosť.
Na refinancovaný úver sa daňová úľava nevzťahuje
„Úver, ktorý banka klientovi poskytla, môže byť, samozrejme, aj vyšší, ale bonus sa počíta len zo zaplatených úrokov najviac zo spomínanej sumy 50-tisíc eur,“ spresňuje E. Šablová. Je však potrebné si dať pozor aj na časté refinancovanie hypotéky, keďže v tomto prípade platí, že ak klient hypotéku do piatich rokov od čerpania refinancoval, na refinančný úver sa daňová úľava nevzťahuje.
Výpočet maximálneho mesačného príjmu
Riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk radí, ako sa vypočítava maximálny mesačný príjem v závislosti od času podpisovania úveru. Nárok na uplatnenie daňového bonusu má klient vtedy, ak sa spolu s ostatnými podmienkami v čase podpisovania úverovej zmluvy zmestil do tohto maximálneho príjmového stropu:
1) Ak klient podpisoval hypotéku v roku 2021, jeho maximálny mesačný príjem sa vypočítava podľa roku 2020. Priemerná hrubá mzda v Slovenskej republike bola v tom roku 1 133 eur, čo pre účely nároku na daňový bonus znamená maximálny príjem do 1 472,90 eura v hrubom.
2) V prípade, že sú v úvere zapísané dve osoby, napríklad manželia či partneri, tento príjem sa vynásobí dvoma, čiže spoločný príjem nesmie presiahnuť 2945,80 eura.
3) Aj u živnostníkov a s.r.o-čkárov s hypotékou si banka ich dokladované príjmy predelí a vyráta priemerný mesačný príjem, z ktorého vychádza.
4) Ak klient úver podpisoval v roku 2020, jeho príjmový strop pre uplatnenie daňového bonusu bol 1 419,60 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 839,20 eura v prípade zahrnutia dvoch osôb v úvere.
5) Ak sa úverová zmluva podpisovala v roku 2019, príjmový strop pre daňový bonus bol 1 316,90 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 633,80 eura pri dvoch osobách v úvere.
6) Pri podpise hypotéky v roku 2018 príjmový strop pre daňový bonus predstavoval 1 240,20 eura pri jednom žiadateľovi, respektíve 2 480,40 eura pri dvoch osobách v úvere.
Termíny sa u zamestnancov a podnikateľov líšia
Potvrdenie o zaplatených úrokoch z banky odovzdá zamestnanec svojmu zamestnávateľovi spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane, o ktoré je podľa zákona povinný požiadať najneskôr do 15. februára 2022. Podnikatelia, prípadne zamestnanci, ktorí si budú podávať daňové priznanie sami, priložia toto potvrdenie k svojmu daňovému priznaniu, ktoré je nevyhnutné podať do 31. marca 2022. V prípade žiadosti o odklad podania daňového priznania je termín stanovený do 30. júna 2022.
Aké pravidlá majú jednotlivé banky?
ČSOB: Pre potvrdenie nie je potrebné chodiť osobne do pobočky alebo oň špeciálne žiadať. Banka aktuálne spracováva tieto potvrdenia a na prelome januára a februára ich bude posielať poštou ako poštovú zásielku druhej triedy všetkým tým, ktorí na jeho získanie spĺňajú nárok. O tom, že im potvrdenie bolo odoslané poštou, ich bude banka informovať e-mailom.
Fio banka: Potvrdenie o zaplatených úrokov z hypotéky banka vystavuje, keď si o to klient požiada, napríklad prostredníctvom internetbankingu, telefonicky alebo osobne v pobočke. Na vystavení pracuje banka obratom a potvrdenie je pripravené približne do troch dní. Klientom sa potvrdenie posiela poštou.
mBank: Klientom banka vystavuje potvrdenie o zaplatených úrokoch na ich žiadosť. Pripravuje ho v papierovej forme, prípadne na základe dohody s klientom ho posiela aj e-mailom. Tieto žiadosti sa v banke spracúvajú priebežne a klient potvrdenie dostane o niekoľko dní od požiadania.
Oberbank: Banka vystaví potvrdenie klientovi na základe jeho žiadosti najneskôr do 30 dní od požiadania.
Prima banka: Potvrdenia na zaplatené úroky už banka zaslala svojim klientom do elektronického bankovníctva.
Slovenská sporiteľňa: Banka posielala klientom, ktorí spĺňajú podmienky daňového bonusu, potvrdenie o zaplatených úrokoch automaticky a bezplatne elektronicky do aplikácie George. Klientom, ktorí Georgea nemajú, ho poslali poštou.
Tatra banka: V roku 2022 banka vybraným klientom priniesla novinku. Žiadosť o potvrdenie na priznanie daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2021 si môžu poslať cez internetbanking alebo mobilnú aplikáciu. Klient získa potvrdenie online. V prípade, že klient tieto služby nemá k dispozícii, môže navštíviť ktorúkoľvek pobočku banky, alebo kontaktovať telefonickú službu. Banka odporúča, aby tak klienti urobili skôr ako do 31. marca 2022, keďže banky majú povinnosť vystaviť potvrdenie do 30 kalendárnych dní.
UniCredit Bank: Za zmluvy o úvere na bývanie podpísané v rokoch 2018, 2019 a 2020, ku ktorým už banka potvrdenie vystavila v predošlom roku, pošle aj tento rok automaticky. Zmluvy o úveroch na bývanie podpísané a čerpané v roku 2021 pošle do konca januára automaticky tým klientom, ktorí spĺňajú parametre na daňový bonus za zaplatené úroky.
VÚB banka: Potvrdenie klientom banka posiela automaticky do ich online bankovníctva, odkiaľ si ho vedia stiahnuť. Ostáva však aj možnosť vyžiadania potvrdenia v pobočke.
365.bank: Banka zašle potvrdenie automaticky poštou na korešpondenčnú adresu všetkým klientom, ktorí spĺňajú nárok na daňový bonus.
Zdroj: Banky
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu
- 3.Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení
- 4.Penta sa obula do koalície PS/Spolu, ich Lex Haščák vníma ako populistický nezmysel
- 5.Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala