Ďalšia banka má vážne problémy. Tentoraz to je švajčiarska Credit Suisse
Viaceré banky majú v posledných dňoch a týždňoch problémy. A nie sú to len americké banky. Najnovšie sa medzi „problematickými“ objavila aj silná a tradičná švajčiarska značka symbolizujúca tamojšiu solídnosť a spoľahlivosť. Reč je o Credit Suisse, ktorá má viac ako 150-ročnú históriu a dáva prácu vyše 50-tisíc zamestnancom. Práve táto banka musela v uplynulých dňoch priznať, že hodnota jej akcií sa prepadla až o štvrtinu a obchodovanie s nimi bolo dokonca niekoľkokrát pozastavené.
Foto: Shutterstock
Problémy – problémy – problémy
Credit Suisse pred niekoľkými dňami vyhlásila, že musí odložiť finalizáciu a vydanie svojej výročnej správy, pretože zistila zásadné nedostatky vo svojich finančných výkazoch za posledné dva roky. Námietku voči vykazovaniu finančných tokov, pre zmenu v rokoch 2019 a 2020, vzniesla aj americká komisia pre cenné papiere a burzy. Urobila tak napriek tomu, že toto obdobie už malo byť účtovne uzatvorené.
Otázniky visia aj nad priebehom a výsledkami kontrolných postupov realizovaných v bankovom dome v rokoch 2021 a 2022. Negatívne stanovisko v tejto súvislosti vydala renomovaná audítorská spoločnosť PwC.
Čo sa v banke stalo vlani
Credit Suisse už dlhšie čelí viacerým škandálom. Napríklad vlani na začiatku roka odstúpil jej riaditeľ Antonio Horta-Osorio preto, lebo porušil pravidlá karantény. Na svoju funkciu rezignoval po menej ako roku od zvolenia. Reštrukturalizácia najvyššieho manažmentu tu však prebieha už niekoľko rokov.
V apríli 2022 sa prevalil ďalší a podstatne väčší škandál, keď unikli dôverné informácie z 30-tisíc klientskych účtov. Vysvitlo, že viacero prominentných klientov banky už pred založením svojich účtov čelilo obvineniu z trestných činov spojených napríklad s obchodovaním s ľuďmi, drogami alebo korupciou.
Vyšetrovanie ukázalo, že banka po celé roky poskytovala svoje služby podozrivým klientom. K známym „zákazníkom“ patril napríklad filipínsky diktátor Ferdinand Marcoss s manželkou Imeldou, ktorí si pod falošnými menami uložili 5 až 10 miliárd dolárov, ktoré ukradli zo štátneho rozpočtu.
Banka tiež utrpela straty kvôli bankrotu finančného podniku Greensill podporujúceho oceliareň Liberty Steel. Nepekne sa jej dotkol aj pád amerického fondu Archegos.
Ako zareagovali klienti
Keďže banke sa nedarí dostatočne hodnoverne čeliť problémom, ktoré sa na ňu valia v niekoľkých vlnách, prišla nepríjemná reakcia zo strany klientov. Len vo štvrtom štvrťroku minulého roku si vybrali zo svojich účtov približne 110 miliárd švajčiarskych frankov a banka sa kvôli odlevu hotovosti začala potýkať s nedostatkom likvidity.
Výsledkom je, že Credit Suisse v roku 2022 zaznamenala čistú stratu 7,3 miliardy švajčiarskych frankov. V mínuse však bola už v roku 2021, keď stratu vyčíslila na 1,65 miliardy frankov.
Aktuálne síce uvádza, že rozbieha rozsiahlu kampaň, ako získať vklady naspäť, zároveň však dodáva, že výbery financií z účtov napriek tomu stále pokračujú.
Hrozí jej nútená správa?
V súvislosti s Credit Suisse je zrejmé, že problémy v danom sektore sa najviac prejavia na už oslabených firmách. „Práve takou je aj táto banka, ktorá sa drží len vďaka svojej značke a pomoci saudských investorov, ktorí si pri švajčiarskej banke cenia anonymitu vkladov a finančných pohybov, čo je neslávne známa prednosť švajčiarskeho bankového sektora,“ myslí si analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Podľa jeho slov by Credit Suisse „za bežných okolností už možno mala byť v nútenej správe“. Jej problém totiž spočíva aj v tom, že nie je súčasťou európskej regulácie a na rozdiel od iných bánk v nej neprišlo k navyšovaniu kapitálu a ďalším stabilizačným opatreniam presadzovaným Európskou centrálnou bankou.
Zatiaľ sú zatvorené tri americké banky
Problémy sa zatiaľ prejavili najmä u amerických bánk, z ktorých tri museli byť zatvorené. Prvou bola banka Silvergate, ktorá poskytovala služby kryptomenovým firmám. Druhá banka, ktorá sa ocitla v ťažkostiach, bola Silicon Valley Bank. Jej pád je pre ekonomiku USA významnejší, keďže ide o najväčší krach banky od finančnej krízy v roku 2008. Ako tretia sa v problémoch ocitla Signature Bank s vkladmi za viac ako 88 miliárd dolárov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikatelia si môžu znížiť daň superodpočtom, ten sa zvyšuje na 200 %
- 3.Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti
- 4.Pozor na nakupovanie vianočných darčekov na splátky
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby