Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank
Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank prevezme iná americká banka Flagstar Bank. Zvyšné finančné prostriedky klientov banky zostanú v správe Federálnej spoločnosti pre poistenie vkladov (FDIC). Švajčiarsku Credit Suisse, ktorá sa tiež ocitla v problémoch, zase prevezme jej bezprostredný konkurent banka UBS.

Foto:
Desiatky miliónov dolárov vkladov aj aktív
K uzatvoreniu komerčnej banky Signature Bank pôsobiacej na území štátov New York, Kalifornia, Severná Karolína, Connecticut a Nevada došlo na začiatku minulého týždňa.
Podľa ministerstva financií štátu New York aktíva banky predstavovali 110,4 miliardy dolárov a vklady klientov dosahujú 88,6 miliardy dolárov. Približne štvrtina jej vkladov je v kryptomenách, pričom banka už koncom minulého roku avizovala zníženie tohto rizikového kapitálu.
O záväzky sa podelili Flagstar Bank a FDIC
V súčasnosti to vyzerá tak, že o časť financií klientov banky sa postará iná banka a o zvyšok Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC). Podľa informácie agentúry Reuters takmer všetky vklady prevezme do svojej správy Flagstar Bank, ktorá je dcérskou spoločnosťou New York Community Bancorp.
Prevezme tiež časť úverového portfólia Signature Bank a všetkých jej 40 bankových pobočiek. V správe FDIC tak zostanú 4 miliardy vkladov klientov tejto banky a približne 60 miliárd dolárov v podobe úverových záväzkov.
O riešenie sa postará konkurenčná banka
O riešenie bankových problémov vo Švajčiarsku sa postarala miestna centrálna banka. Tá rozhodla, že Credit Suisse, ktorá sa ocitla v problémoch, prevezme konkurenčná banka UBS. Navyše Švajčiarska centrálna banka na posilnenie likvidity poskytne 100 miliárd švajčiarskych frankov.
Švajčiarsky prezident Alain Berset povedal, že zachrániť Credit Suisse tak, aby prežila bez pomoci inej banky, už vzhľadom na stratu dôvery nebolo možné. Banka s viac ako 150-ročnou históriou sa dostala do problémov kvôli chybným rozhodnutiam manažmentu a tiež kvôli viacerým finančným škandálom. „Zlomili“ ju až minulotýždňové masívne výbery hotovosti klientmi, ktorí v ňu stratili dôveru.
Ďalšie dve skrachované banky
Spolu so Signature Bank skrachovali aj ďalšie dve americké banky – Silicon Valley Bank a kryptomenová banka Silvergate Capital. Vklady klientov v nich v celkovom súčte predstavujú viac ako 300 miliónov dolárov. Najmä pád Silicon Valley Bank je považovaný za mimoriadne problematický, pretože je to najväčší krach banky od finančnej krízy v roku 2008.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur