Hľadaj

Chcú si prilepšiť podvodmi, ale poisťovne proti nim nasadzujú súdnych znalcov a detektívov

Banky a poisťovne Poslať

Poisťovne v tomto roku hlásia nárast poistných podvodov. Zdá sa, že zlá ekonomická situácia priniesla na trh viacero špekulantov. Pritom poistný podvod v hodnote nad 266 eur je trestným činom, aj keď je iba v štádiu pokusu. V prípade preukázania viny hrozí až 15 rokov odňatia slobody, samozrejme, v závislosti od výšky škody.

image

Foto: Shutterstock

Poistné podvody v poisťovniach

Allianz – Slovenská poisťovňa odhalila za prvý polrok 2020 až 1 613 podozrivých prípadov v hodnote vyše 4,72 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu polroku je to o 331 pokusov viac. Najväčší nárast bol v rámci životného poistenia, a to o 120 percent, najmä pri úrazoch a trvalých následkoch.

Klienti chceli vyťažiť čo najviac zo starších úrazov. „Po určitom čase požadovali navýšené poistné plnenia, na ktoré nemali nárok,“ konštatuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – SP Jaroslava Zemanová.

Aj v poisťovni Generali v prvom polroku 2020 zaznamenali mierny nárast poisťovacích podvodov. Ich počet medziročne stúpol o 4 percentá, najmä v rámci životného poistenia a poistenia motorových vozidiel. Pri majetkovom poistení došlo, naopak, k poklesu.

„Z našich skúseností vyplýva, že so zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou obyvateľov, ako aj podnikateľských subjektov, rastie počet poisťovacích podvodov. Vzhľadom na makroekonomický vývoj sa dá predpokladať, že v nasledujúcom období môže dôjsť k ďalšiemu nárastu pokusov o poistné podvody,“ objasňuje špecialistka externej a internej komunikácie Generali Katarína Kukurová.

Zvýšený počet pokusov odhalili aj v poisťovni Kooperativa. „Evidujeme aj nárast priemernej sumy, o ktorú ide v pokuse o poistný podvod,“ vysvetľuje hovorkyňa Silvia Nosková Illášová s tým, že najviac ich bolo v oblasti poistenia motorových vozidiel.

Niektoré poisťovne v súvislosti s pandémiou nezaznamenali výrazný nárast poistných podvodov, napríklad v Uniqe a v NN Životnej poisťovni. „Prijali sme niekoľko opatrení s cieľom zabrániť zneužitiu súčasnej ťažkej situácie,“ vysvetľuje PR manažérka Daniela Tomášková s tým, že mnohí klienti v poistných podvodoch naivne vidia ľahko zarobené peniaze.

Podvodníci skúšajú navyšovať škody, deklarujú ujmu na zdraví

Poistné podvody sa vo všeobecnosti týkajú životného, aj neživotného poistenia. Časté sú pokusy podvádzať pri poistení motorových vozidiel. Ide o prípady, keď si poškodení a vinníci vymieňajú pozície pri nehode, ak napríklad vinník nemá havarijné poistenie. Poisťovne sa stretávajú aj so zámerným navyšovaním škody. Klient si tak umelo zvyšuje poistné plnenie, ktoré však v takej výške pri havárii určite nevzniklo.

Ďalším typom podvodného konania je, že v rámci životného poistenia klienti uzatvárajú poistné zmluvy až po vzniku poistnej udalosti. Zmluvy sú šité na mieru, čiže sa poistia iba tie riziká, ktoré sa vzťahujú na daný úraz.

„Stretávame sa aj s prípadmi, keď sa nás klienti snažia presvedčiť, že im ujma na zdraví vznikla v dôsledku úrazu,“ vysvetľuje praktiky podvodníkov PR špecialistka poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová s tým, že následným prešetrením poisťovňa zistí, že klient utrpel ujmu ešte pred deklarovaným úrazom, alebo dokonca neutrpel vôbec žiadnu ujmu.

Poisťovňa Uniqa na základe podozrení za uplynulý rok preverila 164 prípadov. Z toho 86 percent bolo z oblasti neživotného poistenia. Podvodné konanie preukázali v 64 percentách zo všetkých prípadov.

Klienti sa niekedy snažia zatajiť aj naozaj podstatné aspekty. „Za veľkou skupinou pokusov o podvod je aj alkohol. Ak sa zistí, že poistná udalosť sa spájala s požitím alkoholu, dochádza ku kráteniu poistného plnenia,“ objasňuje D. Tomášková z NN Životnej poisťovne.

Novinkou sú tiež fiktívne úrazy. „Klienti do hlásenia poistnej udalosti s pomocou ošetrujúceho lekára uvedú nepravdivé údaje o vzniku a rozsahu zranenia, pričom deklarovaný úraz vôbec neutrpeli, a takto si následne uplatňujú rôzne nároky, ktoré majú uvedené v poistnej zmluve,“ dopĺňa B. Lipšicová z poisťovne Uniqa.

Niektorí klienti skúšajú aj úmyselné poškodenie zdravia či falšovanie zdravotnej dokumentácie. NN Životná poisťovňa uvádza príklad, keď klient po uzatvorení zmluvy nahlásil zlomeninu predlaktia. Pomocou programu na úpravu fotografií vymenil údaje svojho kamaráta za vlastné, a takýto doklad predložil poisťovni. Poisťovňa to však odhalila.

Samotné odhaľovanie podvodov vždy trvá určitý čas. Najstarší prípad, spred približne 10 rokov, uvádza NN Životná poisťovňa. Poisťovniam sa dokonca podarilo prekaziť plány aj organizovaným skupinám.

Znalci, agentúry, polícia, ale aj register

Poisťovne odhaľujú poistné podvody aj vďaka spolupráci so Slovenskou asociáciou poisťovní, ale tiež na základe platformy, kde si navzájom vymieňajú informácie. Okrem toho poisťovne majú vlastné špecializované oddelenia pozostávajúce z vyšetrovateľov a analytikov, ktoré odhaľujú trestnú činnosť, spolupracujú s políciou, s detektívnymi agentúrami a súdnymi znalcami.

Využívajú tiež register poistných udalostí, ktorý začal fungovať v roku 2017. Zriadili ho členovia Slovenskej asociácie poisťovní. Slúži na výmenu informácií o poistných udalostiach, na overovanie údajov, obsahuje detaily o škodách.

Ďalej využívajú rôzne technológie, ako sú diagnostika dát z dopravnej nehody, satelitné snímky pri majetkových škodách, ale aj hydrometeorologické aplikácie. Používajú aj ďalšie metódy. Hlasový analyzátor dokáže rozlíšiť vedomé klamstvo. Simulačné softvéry vedia zhodnotiť, či zranenia naozaj mohli vzniknúť počas uvádzanej dopravnej nehody. Takisto využívajú prevenciu.

„Niektoré poistné zmluvy totiž vykazujú známky účelového poistenia už pri vstupe. Aj preto sme pred tromi rokmi zaviedli obhliadky poškodených vozidiel starších ako jeden rok pri vstupe do havarijného poistenia,“ vysvetľuje H. Kanderková z Allianz - SP. Pri životnom poistení zase komplexnejšie skúmajú lekárske správy a röntgenové snímky pri úrazoch.

„Pri riešení rozsiahlejších a závažnejších prípadov spolupracujeme s ostatnými poisťovňami, s políciou, prípadne s rôznymi externými spoločnosťami, a na odhaľovanie podvodov často využívame služby detektívnych agentúr a súdnych znalcov. Pri úrazoch v životnom poistení prípady konzultujeme s posudkovými lekármi, chirurgmi, ortopédmi a traumatológmi,“ reaguje B. Lipšicová z poisťovne Uniqa.

V Generali pomáhajú odhaľovať podozrivé udalosti aj takzvané automatické scenáre. Hľadajú spoločné vzory správania sa pomocou matematických metód. „Pri každom piatom takto definovanom podnete sa podozrenie aj potvrdí,“ uzatvára K. Kukurová z Generali.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.10.2020 Redakcia FinReport

Na Slovensko prichádza online poistenie pre psov a mačky

V mnohých slovenských domácnostiach robia radosť nielen deti, ale aj domáce zvieratká. Napríklad psy a mačky. Každý ich chovateľ vie, že ...

21.10.2020 Zuzana Mecková

Povodne znovu trápia Slovákov. Ako získať čo najrýchlejšiu pomoc od poisťovne?

Viac ako dva týždne Slovensko trápili silné zrážky. Mohutné dažde spôsobili povodne a škody na majetku vo výške viac než milión eur. ...

20.10.2020 Redakcia FinReport

Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii

Poisťovňa Premium, ktorá pôsobí na Slovensku štyri roky, sa stala súčasťou najrozšírenejšieho online porovnávača poistných produktov ...

20.10.2020 Robert Juriš

Vladimír Pikora: Najlepším receptom na koronakrízu sú pot a slzy, ale ľuďom sa musí oplatiť pracovať

Hovorí, že v ekonomickom boji s koronakrízou by pomohlo znižovanie daní. Zároveň striktne nesúhlasí, aby ľudia dostávali pomoc bez ...

19.10.2020 Magdaléna Švančarková

Niektoré známe značky likvidujú svoje predajne na Slovensku, iné k nám zase prichádzajú

Na slovenskom trhu v oblasti maloobchodu pribudnú noví hráči a niektoré známe značky, naopak, odchádzajú. Dôvodom je očakávaný pokles ...

18.10.2020 Redakcia FinReport

Prieskum: Tri štvrtiny nakupujúcich dávajú prednosť miestnym obchodom

Tri štvrtiny nakupujúcich kvôli pandémii dávajú prednosť obchodom a službám v susedstve. Traja z piatich ľudí dôverujú odporúčaniam ...

18.10.2020 Dominik Horváth

Schyľuje sa k celosvetovej vojne „batérií“ a zapoja sa aj Slováci

V Európe začínajú vznikať nové spoločnosti výrobcov batérií do elektromobilov. Ich cieľom je konkurovať Číne, ktorá momentálne udáva ...

17.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Historické motorky sú vhodné „sústo“ pre tých najnáročnejších fanúšikov

Popri čítaní nášho článku o investovaní do klasických automobilov si mnohí moto fanúšikovia položili prirodzenú otázku: A čo tak ...

17.10.2020 Redakcia FinReport

Inflácia je na trojročnom minime, ceny potravín sú takmer rovnaké ako vlani

Ekonomika Slovenskej republiky sa v tomto roku v porovnaní s tým predchádzajúcim môže prepadnúť o 7 až 10 %. Zato inflácia sa momentálne ...

16.10.2020 Redakcia FinReport

Skupina Uniqa prevzala spoločnosti AXA. Do fúzie poisťovní investovala miliardu eur

Rakúska poisťovacia spoločnosť Uniqa Insurance Group, v rámci ktorej pôsobí aj slovenská Uniqa poisťovňa, včerajšou transakciou ...

12.10.2020 Zuzana Mecková

Konsolidácia úverov dokáže znížiť náklady na splátky o stovky eur ročne a zároveň zvyšuje prehľad o záväzkoch

Ak sa naskytne možnosť získať výhodnejšie podmienky pre svoje úvery, prečo ju nevyužiť? Konsolidácia úverov umožňuje zlúčiť ...

8.10.2020 Magdaléna Švančarková

Na slovenskom finančnom trhu vzniká niekoľko zaujímavých strategických spojení

Spájanie firiem alebo kúpa jednej firmy druhou je zvyčajne strategickým riešením pre rast spoločností. Cieľom je posilniť svoju trhovú ...

7.10.2020 Dominik Horváth

Hekerské útoky na vozidlá sú hrozbou, problémy musia riešiť aj poisťovne

Poisťovňa Allianz predstavila svoju víziu o budúcnosti v oblasti IT bezpečnosti prepojených vozidiel. Hlavnou témou konferencie Allianz Motor ...

6.10.2020 Zuzana Mecková

Kedy je najlepší čas uzatvoriť životné poistenie a na čo pri tom nesmieme zabudnúť?

Slováci v uzatváraní životného poistenia zaostávajú za západnými krajinami. Omnoho radšej si poisťujú svoj majetok. Dobrá správa je, ...

5.10.2020 Magdaléna Švančarková

Poštová poisťovňa mení majiteľa. Bude to Union?

Poštová poisťovňa onedlho zmení majiteľa. O jej predaji z portfólia finančnej skupiny J&T sa hovorí už vyše roka. Meno potenciálneho ...

4.10.2020 Redakcia FinReport

Bankové služby pod vplyvom pandémie posilňujú v online priestore

Pandémia koronavírusu vystavila banky a poisťovne tlaku, aby komunikáciu so svojimi klientmi presunuli viac do online priestoru. Najväčšou ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

20.9.2020 Redakcia FinReport

Oplatí sa zmeniť zdravotnú poisťovňu? Tu je 6 rád pre vaše lepšie rozhodnutie

Zmeniť zdravotnú poisťovňu môže mať zmysel. Hlavne pre toho, kto intenzívnejšie využíva zdravotnícku starostlivosť. Aj medzi ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vladimír Pikora: Najlepším receptom na koronakrízu sú pot a slzy, ale ľuďom sa musí oplatiť pracovať
 2. 2.
  Na Slovensko prichádza online poistenie pre psov a mačky
 3. 3.
  Finančník a poslanec NRSR, Erik Ňarjaš, riadil globálne finančné inštitúcie, teraz radí ako sa dostať z finančnej krízy
 4. 4.
  Povodne znovu trápia Slovákov. Ako získať čo najrýchlejšiu pomoc od poisťovne?
 5. 5.
  Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii