Cestujete na dovolenku so psom? Precízne si to zorganizujte a dbajte na bezpečnosť
Mnohí psíčkari si nevedia predstaviť, že by mohli tráviť dovolenku bez svojho štvornohého kamaráta. Nechcú ho nechať samého doma či zveriť do opatery niekomu, koho nepoznajú, kým oni si budú užívať letné radosti v dovolenkovej destinácii. Dovolenkový pobyt s domácim miláčikom znie istotne lákavo, no k cestovaniu so psom je potrebné pristupovať zodpovedne a celú akciu krok za krokom precízne naplánovať. Na čo všetko by mal majiteľ psa myslieť a aké kľúčové opatrenia vykonať?

Foto: Shutterstock
Cestovanie so psom podlieha pravidlám, ktoré je potrebné dodržať. Preto môže byť dobrou voľbou sa o týchto usmerneniach informovať ešte skôr, ako začnete plánovať cestu.
Čo zabezpečiť pred cestou
Ak sa chystáte vycestovať so psíkom, nezabudnite si do batožiny pribaliť Európsky pas pre spoločenské zvieratá. Skontrolujte, či je v ňom uvedené vaše meno a adresa, ako aj číslo čipu vášho štvornohého zverenca. Uistite sa, že so sebou máte aj vôdzku, náhubok a obojok so známkou, na ktorej sú uvedené vaše kontaktné údaje.
Okrem toho si tiež zoberte všetky liečivá, ktoré by psík mohol potrebovať, ako sú napríklad lieky, ktoré bežne užíva, dezinfekčný prostriedok, obväzy, pinzeta na vytiahnutie kliešťa, teplomer či lieky proti žalúdočným problémom.
Skôr ako vycestujete, zistite si aj, aké podmienky je potrebné splniť, ak chcete do vašej vysnívanej dovolenkovej destinácie cestovať so svojím štvornohým priateľom. Uistite sa, že psík má platné očkovanie, a ak nemá, dajte ho zaočkovať s časovým predstihom aspoň troch týždňov. Kontaktujte ubytovacie zariadenie, v ktorom plánujete dovolenkový pobyt, a zistite si, aké sú tam pravidlá pri pobyte so psom a koľko budete za jeho prítomnosť platiť.
V prípade, že ste sa toto leto rozhodli pre dovolenku pri mori, overte si, či tam svojho štvornohého kamaráta budete môcť vziať so sebou aj na pláž. Ďalšie hodnotné informácie ohľadne cestovania so psíkom získate od Štátnej veterinárnej správy, na veľvyslanectve či konzuláte cieľovej krajiny, ale aj na oficiálnej webovej stránke EÚ. Na tejto stránke môžete zadať aj konkrétnu krajinu, do ktorej cestujete, a dozvedieť sa o konkrétnych usmerneniach k cestovaniu so psom, a takisto sa tu nachádza zoznam najčastejšie kladených otázok, ktoré s cestovaním so psom súvisia.
Poistenie sa môže zísť
Ak ste si vo vašej poisťovni v rámci poistnej zmluvy dojednali poistenie zariadenia domácnosti, môže vám preplatiť škodu, ktorú váš psík spôsobil aj na dovolenke.
Manažér poistenia majetku Uniqa Zdeněk Hruška vysvetľuje, že „do limitu plnenia sú kryté náklady spojené so zodpovednosťou za škodu, ktorú spôsobí váš domáci miláčik na zdraví alebo majetku tretej osobe na dovolenke v zahraničí v rámci celého sveta, s výnimkou Kanady, USA a Austrálie. V praxi to znamená, že ak váš pes niekoho pohrýzol, poškodil oblečenie, prípadne poškodil zariadenie v mieste ubytovania, škodu vám preplatí poisťovňa, pokiaľ máte poistku domácnosti“.
Toto poistenie podľa neho kryje aj prípady, keď pes pohrýzol iné zviera, a to sa muselo podrobiť veterinárnemu ošetreniu. Poisťovňa priznáva klientom poistné plnenie aj vtedy, ak napríklad pes poškodil drahé oblečenie či bicykel.
Cestovanie lietadlom so psom – áno či nie?
Zvažujete cestovanie lietadlom? Premyslite si, či v tejto súvislosti skutočne chcete vystaviť psíka nadmernému stresu, a berte do úvahy špecifiká jeho povahy a kondície. V prípade, že sa nakoniec rozhodnete využiť služby niektorej leteckej spoločnosti, majte na mysli nasledovné:
- u vybranej leteckej spoločnosti si zistite podmienky, ktoré sa vzťahujú k preprave psa,
- pes bude musieť byť umiestnený v zatvorenej prepravke,
- ak máte malého psa ľahšieho ako 5 kilogramov, môže byť s vami na palube, no budete ho musieť umiestniť do prepravky pod sedadlom, pričom súčet hmotnosti psa a prepravného boxu nemôže byť viac ako 8 kilogramov,
- väčšie psy letecké spoločnosti prepravujú zatvorené v prepravnom boxe v nákladovom priestore,
- poraďte sa s veterinárom, či a ako psíkovi pred cestou podať lieky na upokojenie,
- počet zvierat na palube lietadla je zväčša regulovaný, a preto si svoje letové spojenie nájdite s dostatočným predstihom.
Ako bezpečne cestovať so psom autom
Pri ceste autom so psom je vašou dôležitou povinnosťou postarať sa o bezpečnosť vášho domáceho miláčika a ostatných pasažierov tým, že psíka umiestnite do prepravného boxu a ten pripevníte bezpečnostným pásom. Takisto pre neho môžete vyčleniť priestor za sedadlami, ktorý zabezpečíte mrežami. Ak psíka plánujete prepravovať v batožinovom priestore, dajte ho do klietky alebo prepravného boxu.
V priebehu cesty si dávajte prestávky v pravidelných časových intervaloch a psíka vždy skontrolujte. Uistite sa, že mu nie je zle, a doprajte mu pohyb a dostatok vody. Za žiadnych okolností ho nenechajte v uzamknutom vozidle, lebo môže utrpieť šok z prehriatia či stresu. Kŕmenie pre istotu odložte na čas, keď už budete v cieli.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb
- 3.Cestovný ruch sa zotavuje, no pracovných ciest je stále výrazne menej
- 4.Explodovala raketa Elona Muska Starship, ľudí mala dopraviť až na Mars (video)
- 5.Rusi prišli počas uplynulého dňa na Ukrajine o ďalších deväťsto vojakov, hlásia Ukrajinci