Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovné poistenie si dnes vybavíte už aj na dovolenku v rizikovej krajine

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Získať funkčné cestovné poistenie počas uplynulého roku nebolo jednoduché. Situácia v Európe sa však pred blížiacou sa letnou sezónou zlepšuje a s ňou aj možnosti poistenia. Viaceré slovenské poisťovne vás dokonca kryjú aj v prípade, ak sa vyberiete na dovolenku mimo takzvaných „zelených krajín“ cestovného semaforu. Pri pozitívnom COVID teste máte nárok na liečebné náklady, hotelovú karanténu i novú letenku domov.

image

Foto: Shutterstock

Krytie aj v rizikovej krajine

Krátkodobé cestovné poistenie prešlo faceliftom a po novom kryje viaceré situácie súvisiace s koronavírusom. Poisťovne tak reagujú na postupujúcu vakcináciu obyvateľov, uvoľňovanie opatrení a rozbiehajúci sa cestovný ruch. Poistné krytie v takzvaných zelených krajinách pokrývajú všetky poisťovne, na rizikové regióny si však trúfli len niektoré. 

Prvou poisťovňou, ktorá na Slovensku ponúkla špeciálne cestovné poistenie aj do rizikových krajín, bola Union, a jej ponuka platí aj pre tohtoročnú letnú sezónu. „Klienti Unionu môžu už od konca minulého roka využiť možnosť rozšíreného poistného krytia prostredníctvom doplnkového poistenia Pandemic,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Poistenie sa vzťahuje na všetky krajiny sveta bez ohľadu na epidemiologickú situáciu, platí teda aj v rizikových „červených a čiernych krajinách“.     

Príklad z praxe: Koľko vyjde cestovné poistenie pre 4-člennú rodinu?

 • Cestuje 4-členná rodina – 2 dospelé osoby, 2 deti do veku 18 rokov.
 • Krajinou pobytu je Taliansko.
 • Trvanie pobytu: 10 dní.
 • Riziková skupina: turista.
 • Základné poistenie liečebných nákladov v zahraničí je 36 eur.
 • Doplnkové poistenie Pandemic predstavuje 54 eur.
 • Kompletné cestovné poistenie aj s krytím ochorenia na koronavírus vyjde 4-člennú rodinu na 90 eur.

(Zdroj: Poisťovňa Union)

Osmelili sa aj ďalšie poisťovne

K Unionu sa tento rok postupne pridávajú ďalšie poisťovne. Ak si napríklad objednáte štandardné cestovné poistenie v poisťovniach Uniqa či v Európskej cestovnej poisťovni (ECP) patriacej pod skupinu Generali, poistka vás bude chrániť okrem iného aj pred koronavírusom, a to v ktorejkoľvek krajine sveta bez ohľadu na jej epidemiologickú situáciu

Uniqa rozšírila podmienky krátkodobého cestovného poistenia k 1. júnu 2021. „Ak si klienti aktuálne uzatvoria krátkodobé cestovné poistenie, majú už kryté liečebné náklady na ambulantné ošetrenie, lieky a prípadnú hospitalizáciu alebo repatriáciu súvisiacu s nákazou COVID-19 bez ohľadu na farebné označenie krajiny,“ vysvetľuje produktová manažérka cestovného poistenia Uniqa Ľubomíra Hricová. Poisťovňa kompenzuje aj prípadné uviaznutie v hotelovej karanténe do výšky 1 500 eur a poisťuje aj firemnú klientelu, respektíve služobné cesty do zahraničia.

Novinku v oblasti cestovného poistenia plánuje aj Kooperativa, ktorá na letnú sezónu chystá špeciálne pripoistenie na COVID-19. „Bude obsahovať krytie rizík aj v červených, respektíve čiernych krajinách, ktoré budú konkrétne vymenované,“ predstavuje novinku PR manažérka Silvia Nosková Illášová. Poisťovňa teda ponúkne podobné krytie ako má Union či Uniqa. Kompenzuje liečebné náklady, pobyt v karanténe či preplatenie letenky.

Na štart letnej dovolenkovej sezóny zareagovala aj najväčšia poisťovňa na trhu, Allianz – Slovenská poisťovňa. Tá krytie COVID-19 s účinnosťou od 10. mája 2021 zapracovala do svojich produktov cestovného poistenia, no liečebné náklady či náklady na karanténu kryje len v prípade ciest do takzvaných „zelených krajín“. Tam aktuálne patria všetky členské štáty EÚ. Rovnaký postup uplatňuje aj poisťovňa ČSOB. Tá sa takisto riadi cestovateľským semaforom a situácie spojené s  COVID-19 pokrýva len v zelených regiónoch Európy.

Celoročné poistenie platí len v „zelených krajinách“

Poisťovňa Uniqa upozorňuje, že v prípade celoročného cestovného poistenia sa krytie nákladov na liečbu COVID-19 stále riadi cestovateľským semaforom, a toto pravidlo v zásade platí pre všetky poisťovne. V praxi to znamená, že pri vycestovaní do takzvanej „zelenej krajiny“ je cestovné poistenie platné v plnom rozsahu aj v prípade, že sa poistenec nakazí koronavírusom. V ostatných krajinách mimo zelenej zóny však nie sú prípady nákazy koronavírusom v ročnom poistení pokryté.

Výnimkou je, ak sa klient s ročným cestovným poistením vyberie do „zelenej krajiny“, a tá sa počas jeho pobytu zmení na červenú alebo čiernu. V tom prípade mu bude poistná ochrana z cestovného poistenia Uniqa poskytnutá v plnom rozsahu a poisťovňa cestujúcemu bezplatne predĺži platnosť poistenia aj počas trvania karantény. 

Ak poistenec vycestuje do krajiny, do ktorej sa pre pandémiu neodporúča cestovať a liečebné náklady vzniknú z akéhokoľvek iného dôvodu, jeho poistenie platí. Ak si teda napríklad zlomíte nohu vo Veľkej Británii, ktorá aktuálne patrí medzi takzvané čierne krajiny, toto riziko je v rámci cestovného poistenia kryté.

Pozitívny test pred dovolenkou

Slovenské poisťovne pokrývajú aj prípady, keď v dôsledku pozitívneho testu pred odletom na dovolenku či po prílete do destinácie cestujúci smeruje do karantény. ECP v tejto súvislosti pokrýva storno dovolenky v prípade pozitívneho RT-PCR testu najskôr 14 dní pred odletom a následne kedykoľvek počas zájazdu. 

Stornopoplatky vám vrátia v prípade pozitívneho testu na COVID-19 aj v poisťovniach Uniqa či Allianz – SP. V prípade týchto poisťovní však k poistnej udalosti môže dôjsť až tesne pred odchodom na dovolenku, respektíve najskôr tri dni pred odletom. Podmienkou totiž je, aby bol cestujúci pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom nie starším ako 72 hodín

V prípade cestovného poistenia od Allianz – SP sú v súvislosti s koronavírusom pokryté aj situácie s oneskoreným alebo predčasným návratom. Poistenie platí nielen pri ochorení na COVID-19 poistenej osoby, ale aj v prípade blízkej osoby či spolucestujúceho. Allianz – SP pokrýva tiež storno zájazdu, keď poistený je povinný predložiť potvrdenie o nariadení karantény vystavené ošetrujúcim lekárom alebo hygienikom.

Vrátenie peňazí za dovolenku či letenku sa nevzťahuje na situácie, keď dôjde k zatváraniu hraníc či rušeniu letov. Riešenie týchto situácií je v kompetencii leteckých spoločností či cestovných kancelárií.

Vstupné a výstupné COVID testy poisťovne nepreplácajú

Test pred odletom alebo po návrate do vlasti cestovné poistenie finančne kompenzuje len po indikácii od lekára. Poistná kompenzácia nie je určená pre umožnenie vstupu alebo výstupu z krajiny. Vstupné aj výstupné PCR/AG testy si cestujúci hradí sám.

Generali chráni aj pri horúčke na letisku

Poisťovňa Generali v rámci nového COVID pripoistenia pokrýva aj situácie, keď cestujúcim neumožnia nástup do lietadla kvôli zvýšenej telesnej teplote. „Náklady, ktoré vznikli z dôvodu zrušenia cesty, uhradíme klientovi aj jeho spolupoisteným osobám, s ktorými mal na dovolenku vycestovať,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Katarína Kukurová. 

Toto pripoistenie v prípade Generali platí vo všetkých krajinách bez ohľadu na cestovateľský semafor, teda aj v „červených a čiernych krajinách“. Podľa hovorkyne poisťovne bude spustené v najbližších dňoch, teda ešte pred oficiálnym príchodom leta.

Cestovné poistenie v „zelených krajinách“ – toto pokrývajú všetky poisťovne

 • Ubytovanie v prípade nariadenej karantény v zahraničí, alebo vreckové na zaplatenie takéhoto ubytovania.
 • Ambulantné ošetrenie vrátane predpísaných liekov a hospitalizáciu.
 • Prepravu do a zo zdravotníckeho zariadenia, repatriáciu, respektíve prepravu do vlasti. 
 • Cestovné náklady na návrat späť do vlasti v inom, ako pôvodne predpokladanom termíne, ak nebude možné využiť pôvodne predpokladaný dopravný prostriedok – nová letenka, lístok na vlak a podobne.
 • Storno zájazdu v prípade pozitívneho testu v čase pred odletom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

18.6.2021 Redakcia FinReport

Počet neplatičov DPH za jediný rok stúpol o 40 %. Doteraz ich nikdy nebolo viac

Náročná medicínska aj ekonomická situácia počas uplynulých mesiacov zásadne ovplyvnila drvivú väčšinu podnikateľov. Podľa aktuálnej ...

17.6.2021 Roland Régely

FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok

Pre broker poolovú spoločnosť FinGO.sk bol rok 2020 úspešný vo viacerých oblastiach. Mladá firma rastie aj počas pandémie, minulý rok ...

17.6.2021 Redakcia FinReport

Inflácia vyskočila na 2,2 %. Môže za to zdraženie ovocia a zeleniny, ale aj tabaku a ropy

Inflácia na Slovensku v máji 2021 opäť akcelerovala. Z aprílových 1,6 % poskočila na 2,2 %. Po roku sa tak opäť dostala nad 2 %. ...

16.6.2021 Redakcia FinReport

Finanční makléri z Partners expandujú na Slovensko ako Simplea. Prinesú si aj vlastné finančné produkty

Najväčšia česká sprostredkovateľská skupina Partners Financial Services expanduje na Slovensko. Pre tento svoj krok si vybrala nový názov a ...

16.6.2021 Arian Ali

Neuspeli ste so sťažnosťou u svojej finančnej inštitúcie? Obráťte sa na Národnú banku Slovenska

Na základe opodstatnených žiadostí podaných na Národnú banku Slovenska museli len za uplynulý rok finančné inštitúcie vrátiť ...

16.6.2021 Redakcia FinReport

Úspory občanov v druhom dôchodkovom pilieri presiahli 11 miliárd eur

Objem finančných prostriedkov v druhom dôchodkovom pilieri prekročil hranicu 11 miliárd eur. Presnejšie, k 11. júnu 2021 dosiahol 11 003 540 ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

12.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa predala zelené dlhopisy za 100 miliónov eur

Slovenská sporiteľňa predala emisiu zelených dlhopisov v objeme 100 miliónov eur. Je to prvá emisia zelených dlhopisov tejto banky v rámci ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

Novou výkonnou riaditeľkou Poštovej banky sa stala Melinda Burdanová

Poštová banka sa chce ešte viac priblížiť ku svojim klientom v obciach a v menších mestách prostredníctvom širokej distribučnej siete ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

10.6.2021 Zuzana Mecková

Povinné zmluvné poistenie: Čo robiť, ak ho vinník nemá uzatvorené, alebo dokonca z miesta nehody ušiel?

Ukončenie zákazu vychádzania ako aj postupný príchod leta zvyšujú frekvenciu výskytu vozidiel na cestách. S tým prirodzene súvisí aj ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

365.bank prevezme pobočky Poštovej banky a stane sa z nej moderná plnoformátová banka

Poštovú banku čakajú zásadné zmeny. Pod značku 365.bank, ktorá je jej „odštepným závodom“, začiatkom júla prejdú všetky jej ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Počet pracovnoprávnych sporov sa zdvojnásobil, pomôcť môže poistenie právnej ochrany

Kým v roku 2019 dominovali spory ohľadom neplnenia zmluvných záväzkov, v roku 2020 sa Slováci na právnikov najčastejšie obracali v ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zlikviduje staré platobné karty a vydávať bude už len ekologické

Ekologické aspekty čoraz intenzívnejšie prenikajú aj do bankovníctva. Napríklad Slovenská sporiteľňa vyzvala vlastníkov exspirovaných ...

5.6.2021 Redakcia FinReport

Počas pandémie narástol počet nielen používateľov internetu, ale aj tých, ktorí si osvojili internetbanking

Pandémia koronavírusu spôsobila, že ľudia museli aj pri bežných činnostiach čoraz viac využívať technológie. V pandemickom období na ...

4.6.2021 Redakcia FinReport

Európsky bankový sektor sa začína zotavovať. Pomôže mu nárast úrokových sadzieb aj vyššia inflácia

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sa až nebezpečne približujú k nule a sadzby na vklady sa v niektorých bankách prepadli dokonca do ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok
 2. 2.
  Colníci odhalili v Žiline nadbytok vypáleného destilátu, pestovatelia ovocia musia doplatiť daň
 3. 3.
  Finanční makléri z Partners expandujú na Slovensko ako Simplea. Prinesú si aj vlastné finančné produkty
 4. 4.
  Úraduje na Slovensku bankomatová mafia? V Šoporni jeden vybuchol a dva ďalšie boli poškodené (foto)
 5. 5.
  Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov