Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovné poistenie si dnes vybavíte už aj na dovolenku v rizikovej krajine

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Získať funkčné cestovné poistenie počas uplynulého roku nebolo jednoduché. Situácia v Európe sa však pred blížiacou sa letnou sezónou zlepšuje a s ňou aj možnosti poistenia. Viaceré slovenské poisťovne vás dokonca kryjú aj v prípade, ak sa vyberiete na dovolenku mimo takzvaných „zelených krajín“ cestovného semaforu. Pri pozitívnom COVID teste máte nárok na liečebné náklady, hotelovú karanténu i novú letenku domov.

image

Foto: Shutterstock

Krytie aj v rizikovej krajine

Krátkodobé cestovné poistenie prešlo faceliftom a po novom kryje viaceré situácie súvisiace s koronavírusom. Poisťovne tak reagujú na postupujúcu vakcináciu obyvateľov, uvoľňovanie opatrení a rozbiehajúci sa cestovný ruch. Poistné krytie v takzvaných zelených krajinách pokrývajú všetky poisťovne, na rizikové regióny si však trúfli len niektoré. 

Prvou poisťovňou, ktorá na Slovensku ponúkla špeciálne cestovné poistenie aj do rizikových krajín, bola Union, a jej ponuka platí aj pre tohtoročnú letnú sezónu. „Klienti Unionu môžu už od konca minulého roka využiť možnosť rozšíreného poistného krytia prostredníctvom doplnkového poistenia Pandemic,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Poistenie sa vzťahuje na všetky krajiny sveta bez ohľadu na epidemiologickú situáciu, platí teda aj v rizikových „červených a čiernych krajinách“.     

Príklad z praxe: Koľko vyjde cestovné poistenie pre 4-člennú rodinu?

 • Cestuje 4-členná rodina – 2 dospelé osoby, 2 deti do veku 18 rokov.
 • Krajinou pobytu je Taliansko.
 • Trvanie pobytu: 10 dní.
 • Riziková skupina: turista.
 • Základné poistenie liečebných nákladov v zahraničí je 36 eur.
 • Doplnkové poistenie Pandemic predstavuje 54 eur.
 • Kompletné cestovné poistenie aj s krytím ochorenia na koronavírus vyjde 4-člennú rodinu na 90 eur.

(Zdroj: Poisťovňa Union)

Osmelili sa aj ďalšie poisťovne

K Unionu sa tento rok postupne pridávajú ďalšie poisťovne. Ak si napríklad objednáte štandardné cestovné poistenie v poisťovniach Uniqa či v Európskej cestovnej poisťovni (ECP) patriacej pod skupinu Generali, poistka vás bude chrániť okrem iného aj pred koronavírusom, a to v ktorejkoľvek krajine sveta bez ohľadu na jej epidemiologickú situáciu

Uniqa rozšírila podmienky krátkodobého cestovného poistenia k 1. júnu 2021. „Ak si klienti aktuálne uzatvoria krátkodobé cestovné poistenie, majú už kryté liečebné náklady na ambulantné ošetrenie, lieky a prípadnú hospitalizáciu alebo repatriáciu súvisiacu s nákazou COVID-19 bez ohľadu na farebné označenie krajiny,“ vysvetľuje produktová manažérka cestovného poistenia Uniqa Ľubomíra Hricová. Poisťovňa kompenzuje aj prípadné uviaznutie v hotelovej karanténe do výšky 1 500 eur a poisťuje aj firemnú klientelu, respektíve služobné cesty do zahraničia.

Novinku v oblasti cestovného poistenia plánuje aj Kooperativa, ktorá na letnú sezónu chystá špeciálne pripoistenie na COVID-19. „Bude obsahovať krytie rizík aj v červených, respektíve čiernych krajinách, ktoré budú konkrétne vymenované,“ predstavuje novinku PR manažérka Silvia Nosková Illášová. Poisťovňa teda ponúkne podobné krytie ako má Union či Uniqa. Kompenzuje liečebné náklady, pobyt v karanténe či preplatenie letenky.

Na štart letnej dovolenkovej sezóny zareagovala aj najväčšia poisťovňa na trhu, Allianz – Slovenská poisťovňa. Tá krytie COVID-19 s účinnosťou od 10. mája 2021 zapracovala do svojich produktov cestovného poistenia, no liečebné náklady či náklady na karanténu kryje len v prípade ciest do takzvaných „zelených krajín“. Tam aktuálne patria všetky členské štáty EÚ. Rovnaký postup uplatňuje aj poisťovňa ČSOB. Tá sa takisto riadi cestovateľským semaforom a situácie spojené s  COVID-19 pokrýva len v zelených regiónoch Európy.

Celoročné poistenie platí len v „zelených krajinách“

Poisťovňa Uniqa upozorňuje, že v prípade celoročného cestovného poistenia sa krytie nákladov na liečbu COVID-19 stále riadi cestovateľským semaforom, a toto pravidlo v zásade platí pre všetky poisťovne. V praxi to znamená, že pri vycestovaní do takzvanej „zelenej krajiny“ je cestovné poistenie platné v plnom rozsahu aj v prípade, že sa poistenec nakazí koronavírusom. V ostatných krajinách mimo zelenej zóny však nie sú prípady nákazy koronavírusom v ročnom poistení pokryté.

Výnimkou je, ak sa klient s ročným cestovným poistením vyberie do „zelenej krajiny“, a tá sa počas jeho pobytu zmení na červenú alebo čiernu. V tom prípade mu bude poistná ochrana z cestovného poistenia Uniqa poskytnutá v plnom rozsahu a poisťovňa cestujúcemu bezplatne predĺži platnosť poistenia aj počas trvania karantény. 

Ak poistenec vycestuje do krajiny, do ktorej sa pre pandémiu neodporúča cestovať a liečebné náklady vzniknú z akéhokoľvek iného dôvodu, jeho poistenie platí. Ak si teda napríklad zlomíte nohu vo Veľkej Británii, ktorá aktuálne patrí medzi takzvané čierne krajiny, toto riziko je v rámci cestovného poistenia kryté.

Pozitívny test pred dovolenkou

Slovenské poisťovne pokrývajú aj prípady, keď v dôsledku pozitívneho testu pred odletom na dovolenku či po prílete do destinácie cestujúci smeruje do karantény. ECP v tejto súvislosti pokrýva storno dovolenky v prípade pozitívneho RT-PCR testu najskôr 14 dní pred odletom a následne kedykoľvek počas zájazdu. 

Stornopoplatky vám vrátia v prípade pozitívneho testu na COVID-19 aj v poisťovniach Uniqa či Allianz – SP. V prípade týchto poisťovní však k poistnej udalosti môže dôjsť až tesne pred odchodom na dovolenku, respektíve najskôr tri dni pred odletom. Podmienkou totiž je, aby bol cestujúci pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom nie starším ako 72 hodín

V prípade cestovného poistenia od Allianz – SP sú v súvislosti s koronavírusom pokryté aj situácie s oneskoreným alebo predčasným návratom. Poistenie platí nielen pri ochorení na COVID-19 poistenej osoby, ale aj v prípade blízkej osoby či spolucestujúceho. Allianz – SP pokrýva tiež storno zájazdu, keď poistený je povinný predložiť potvrdenie o nariadení karantény vystavené ošetrujúcim lekárom alebo hygienikom.

Vrátenie peňazí za dovolenku či letenku sa nevzťahuje na situácie, keď dôjde k zatváraniu hraníc či rušeniu letov. Riešenie týchto situácií je v kompetencii leteckých spoločností či cestovných kancelárií.

Vstupné a výstupné COVID testy poisťovne nepreplácajú

Test pred odletom alebo po návrate do vlasti cestovné poistenie finančne kompenzuje len po indikácii od lekára. Poistná kompenzácia nie je určená pre umožnenie vstupu alebo výstupu z krajiny. Vstupné aj výstupné PCR/AG testy si cestujúci hradí sám.

Generali chráni aj pri horúčke na letisku

Poisťovňa Generali v rámci nového COVID pripoistenia pokrýva aj situácie, keď cestujúcim neumožnia nástup do lietadla kvôli zvýšenej telesnej teplote. „Náklady, ktoré vznikli z dôvodu zrušenia cesty, uhradíme klientovi aj jeho spolupoisteným osobám, s ktorými mal na dovolenku vycestovať,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Katarína Kukurová. 

Toto pripoistenie v prípade Generali platí vo všetkých krajinách bez ohľadu na cestovateľský semafor, teda aj v „červených a čiernych krajinách“. Podľa hovorkyne poisťovne bude spustené v najbližších dňoch, teda ešte pred oficiálnym príchodom leta.

Cestovné poistenie v „zelených krajinách“ – toto pokrývajú všetky poisťovne

 • Ubytovanie v prípade nariadenej karantény v zahraničí, alebo vreckové na zaplatenie takéhoto ubytovania.
 • Ambulantné ošetrenie vrátane predpísaných liekov a hospitalizáciu.
 • Prepravu do a zo zdravotníckeho zariadenia, repatriáciu, respektíve prepravu do vlasti. 
 • Cestovné náklady na návrat späť do vlasti v inom, ako pôvodne predpokladanom termíne, ak nebude možné využiť pôvodne predpokladaný dopravný prostriedok – nová letenka, lístok na vlak a podobne.
 • Storno zájazdu v prípade pozitívneho testu v čase pred odletom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.6.2022 Redakcia FinReport

Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4

Európa vrátane Slovenska významne dopláca na rusko-ukrajinský vojnový konflikt. Nadnárodná spoločnosť Coface až 16 európskym krajinám ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Mincovňa Kremnica vyrazila milión pamätných dvojeuroviek s Erazmom Rotterdamským, do obehu prídu od 1. júla 2022

Národná banka Slovenska (NBS) vydáva ďalšiu pamätnú euromincu. Jej nominálna hodnota je 2 eurá a je venovaná 35. výročiu vzdelávacieho ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie

Dôvera v slovenskú ekonomiku zo strany podnikateľov je značne rozkolísaná. Najmä v oblasti priemyslu a služieb v júni 2022 poklesla dokonca ...

29.6.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza, a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok

Prázdniny sa ešte ani nezačali a prvá spomedzi cestovných kancelárií pôsobiacich na Slovensku skrachovala. Úpadok ohlásila cestovná ...

28.6.2022 Robert Juriš

Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné

Prakticky celý svet v súčasnosti čelí dramatickému rastu cien tovarov a služieb. Nárast inflácie ešte urýchlili dôsledky vojenského ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

K bankám, ktoré aj v júni 2022 zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, sa pridala aj Tatra banka. Takmer dva mesiace dokázala ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming

Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali ...

24.6.2022 Robert Juriš

NBS: Banky budú musieť vytvárať väčší kapitálový vankúš

Zadlženosť súkromného sektora rastie. Domácnosti sa obávajú stúpajúcich cien nehnuteľností, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov a ...

23.6.2022 Zuzana Fryč

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

21.6.2022 Zuzana Fryč

Záujem o poistenie právnej ochrany stúpa, poisťovne reagujú rozširovaním svojej ponuky

Poistenie právnej ochrany získava čoraz väčšie povedomie medzi ľuďmi a záujem oň rastie najmä v rámci práva v susedských sporoch či ...

20.6.2022 Robert Juriš

NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne

Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

Najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa opätovne zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Zmena sa týka úverov, ...

Aplikácia

 1. 1.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
 2. 2.
  Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
 3. 3.
  Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
 4. 4.
  Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
 5. 5.
  Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura