Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovné poistenie si dnes vybavíte už aj na dovolenku v rizikovej krajine

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Získať funkčné cestovné poistenie počas uplynulého roku nebolo jednoduché. Situácia v Európe sa však pred blížiacou sa letnou sezónou zlepšuje a s ňou aj možnosti poistenia. Viaceré slovenské poisťovne vás dokonca kryjú aj v prípade, ak sa vyberiete na dovolenku mimo takzvaných „zelených krajín“ cestovného semaforu. Pri pozitívnom COVID teste máte nárok na liečebné náklady, hotelovú karanténu i novú letenku domov.

image

Foto: Shutterstock

Krytie aj v rizikovej krajine

Krátkodobé cestovné poistenie prešlo faceliftom a po novom kryje viaceré situácie súvisiace s koronavírusom. Poisťovne tak reagujú na postupujúcu vakcináciu obyvateľov, uvoľňovanie opatrení a rozbiehajúci sa cestovný ruch. Poistné krytie v takzvaných zelených krajinách pokrývajú všetky poisťovne, na rizikové regióny si však trúfli len niektoré. 

Prvou poisťovňou, ktorá na Slovensku ponúkla špeciálne cestovné poistenie aj do rizikových krajín, bola Union, a jej ponuka platí aj pre tohtoročnú letnú sezónu. „Klienti Unionu môžu už od konca minulého roka využiť možnosť rozšíreného poistného krytia prostredníctvom doplnkového poistenia Pandemic,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Poistenie sa vzťahuje na všetky krajiny sveta bez ohľadu na epidemiologickú situáciu, platí teda aj v rizikových „červených a čiernych krajinách“.     

Príklad z praxe: Koľko vyjde cestovné poistenie pre 4-člennú rodinu?

 • Cestuje 4-členná rodina – 2 dospelé osoby, 2 deti do veku 18 rokov.
 • Krajinou pobytu je Taliansko.
 • Trvanie pobytu: 10 dní.
 • Riziková skupina: turista.
 • Základné poistenie liečebných nákladov v zahraničí je 36 eur.
 • Doplnkové poistenie Pandemic predstavuje 54 eur.
 • Kompletné cestovné poistenie aj s krytím ochorenia na koronavírus vyjde 4-člennú rodinu na 90 eur.

(Zdroj: Poisťovňa Union)

Osmelili sa aj ďalšie poisťovne

K Unionu sa tento rok postupne pridávajú ďalšie poisťovne. Ak si napríklad objednáte štandardné cestovné poistenie v poisťovniach Uniqa či v Európskej cestovnej poisťovni (ECP) patriacej pod skupinu Generali, poistka vás bude chrániť okrem iného aj pred koronavírusom, a to v ktorejkoľvek krajine sveta bez ohľadu na jej epidemiologickú situáciu

Uniqa rozšírila podmienky krátkodobého cestovného poistenia k 1. júnu 2021. „Ak si klienti aktuálne uzatvoria krátkodobé cestovné poistenie, majú už kryté liečebné náklady na ambulantné ošetrenie, lieky a prípadnú hospitalizáciu alebo repatriáciu súvisiacu s nákazou COVID-19 bez ohľadu na farebné označenie krajiny,“ vysvetľuje produktová manažérka cestovného poistenia Uniqa Ľubomíra Hricová. Poisťovňa kompenzuje aj prípadné uviaznutie v hotelovej karanténe do výšky 1 500 eur a poisťuje aj firemnú klientelu, respektíve služobné cesty do zahraničia.

Novinku v oblasti cestovného poistenia plánuje aj Kooperativa, ktorá na letnú sezónu chystá špeciálne pripoistenie na COVID-19. „Bude obsahovať krytie rizík aj v červených, respektíve čiernych krajinách, ktoré budú konkrétne vymenované,“ predstavuje novinku PR manažérka Silvia Nosková Illášová. Poisťovňa teda ponúkne podobné krytie ako má Union či Uniqa. Kompenzuje liečebné náklady, pobyt v karanténe či preplatenie letenky.

Na štart letnej dovolenkovej sezóny zareagovala aj najväčšia poisťovňa na trhu, Allianz – Slovenská poisťovňa. Tá krytie COVID-19 s účinnosťou od 10. mája 2021 zapracovala do svojich produktov cestovného poistenia, no liečebné náklady či náklady na karanténu kryje len v prípade ciest do takzvaných „zelených krajín“. Tam aktuálne patria všetky členské štáty EÚ. Rovnaký postup uplatňuje aj poisťovňa ČSOB. Tá sa takisto riadi cestovateľským semaforom a situácie spojené s  COVID-19 pokrýva len v zelených regiónoch Európy.

Celoročné poistenie platí len v „zelených krajinách“

Poisťovňa Uniqa upozorňuje, že v prípade celoročného cestovného poistenia sa krytie nákladov na liečbu COVID-19 stále riadi cestovateľským semaforom, a toto pravidlo v zásade platí pre všetky poisťovne. V praxi to znamená, že pri vycestovaní do takzvanej „zelenej krajiny“ je cestovné poistenie platné v plnom rozsahu aj v prípade, že sa poistenec nakazí koronavírusom. V ostatných krajinách mimo zelenej zóny však nie sú prípady nákazy koronavírusom v ročnom poistení pokryté.

Výnimkou je, ak sa klient s ročným cestovným poistením vyberie do „zelenej krajiny“, a tá sa počas jeho pobytu zmení na červenú alebo čiernu. V tom prípade mu bude poistná ochrana z cestovného poistenia Uniqa poskytnutá v plnom rozsahu a poisťovňa cestujúcemu bezplatne predĺži platnosť poistenia aj počas trvania karantény. 

Ak poistenec vycestuje do krajiny, do ktorej sa pre pandémiu neodporúča cestovať a liečebné náklady vzniknú z akéhokoľvek iného dôvodu, jeho poistenie platí. Ak si teda napríklad zlomíte nohu vo Veľkej Británii, ktorá aktuálne patrí medzi takzvané čierne krajiny, toto riziko je v rámci cestovného poistenia kryté.

Pozitívny test pred dovolenkou

Slovenské poisťovne pokrývajú aj prípady, keď v dôsledku pozitívneho testu pred odletom na dovolenku či po prílete do destinácie cestujúci smeruje do karantény. ECP v tejto súvislosti pokrýva storno dovolenky v prípade pozitívneho RT-PCR testu najskôr 14 dní pred odletom a následne kedykoľvek počas zájazdu. 

Stornopoplatky vám vrátia v prípade pozitívneho testu na COVID-19 aj v poisťovniach Uniqa či Allianz – SP. V prípade týchto poisťovní však k poistnej udalosti môže dôjsť až tesne pred odchodom na dovolenku, respektíve najskôr tri dni pred odletom. Podmienkou totiž je, aby bol cestujúci pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom nie starším ako 72 hodín

V prípade cestovného poistenia od Allianz – SP sú v súvislosti s koronavírusom pokryté aj situácie s oneskoreným alebo predčasným návratom. Poistenie platí nielen pri ochorení na COVID-19 poistenej osoby, ale aj v prípade blízkej osoby či spolucestujúceho. Allianz – SP pokrýva tiež storno zájazdu, keď poistený je povinný predložiť potvrdenie o nariadení karantény vystavené ošetrujúcim lekárom alebo hygienikom.

Vrátenie peňazí za dovolenku či letenku sa nevzťahuje na situácie, keď dôjde k zatváraniu hraníc či rušeniu letov. Riešenie týchto situácií je v kompetencii leteckých spoločností či cestovných kancelárií.

Vstupné a výstupné COVID testy poisťovne nepreplácajú

Test pred odletom alebo po návrate do vlasti cestovné poistenie finančne kompenzuje len po indikácii od lekára. Poistná kompenzácia nie je určená pre umožnenie vstupu alebo výstupu z krajiny. Vstupné aj výstupné PCR/AG testy si cestujúci hradí sám.

Generali chráni aj pri horúčke na letisku

Poisťovňa Generali v rámci nového COVID pripoistenia pokrýva aj situácie, keď cestujúcim neumožnia nástup do lietadla kvôli zvýšenej telesnej teplote. „Náklady, ktoré vznikli z dôvodu zrušenia cesty, uhradíme klientovi aj jeho spolupoisteným osobám, s ktorými mal na dovolenku vycestovať,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Katarína Kukurová. 

Toto pripoistenie v prípade Generali platí vo všetkých krajinách bez ohľadu na cestovateľský semafor, teda aj v „červených a čiernych krajinách“. Podľa hovorkyne poisťovne bude spustené v najbližších dňoch, teda ešte pred oficiálnym príchodom leta.

Cestovné poistenie v „zelených krajinách“ – toto pokrývajú všetky poisťovne

 • Ubytovanie v prípade nariadenej karantény v zahraničí, alebo vreckové na zaplatenie takéhoto ubytovania.
 • Ambulantné ošetrenie vrátane predpísaných liekov a hospitalizáciu.
 • Prepravu do a zo zdravotníckeho zariadenia, repatriáciu, respektíve prepravu do vlasti. 
 • Cestovné náklady na návrat späť do vlasti v inom, ako pôvodne predpokladanom termíne, ak nebude možné využiť pôvodne predpokladaný dopravný prostriedok – nová letenka, lístok na vlak a podobne.
 • Storno zájazdu v prípade pozitívneho testu v čase pred odletom.
bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

27.9.2021 Zuzana Mecková

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák

Pandemická situácia sa síce zhoršuje, ale všetci cestovatelia veria, že tomuto spôsobu trávenia voľného času určite nie je koniec. Pri ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Odložené sociálne odvody je potrebné uhradiť najneskôr do konca septembra

Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Vývoz produktov chemického priemyslu z krajín EÚ do sveta je oveľa vyšší ako ich dovoz

Krajiny Európskej únie sú dôležitým exportérom produktov chemického priemyslu do zahraničia. Vývoz produktov chemického priemyslu z ...

25.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Amazon vlani prijala pol milióna nových zamestnancov, teraz by chcela ďalších 125-tisíc

Najbohatší muž sveta Jeff Bezos len pred dvomi mesiacmi odstúpil z čela internetového obchodu Amazon. Spoločnosť zanechal vo výbornej ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

24.9.2021 Magdaléna Švančarková

Na požiadanie o mladomanželskú pôžičku zostáva už iba niekoľko dní. Záujem je zatiaľ len minimálny

Mladomanželské pôžičky, ako pomoc pre mladých ľudí, ktorí si potrebujú zabezpečiť alebo zariadiť svoje prvé spoločné bývanie, ...

22.9.2021 Naďa Černá

Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?

Operácie očí sú čoraz viac vyhľadávané. Ľuďom poskytujú možnosť zlepšiť si zrak a zároveň sa zbaviť okuliarov či kontaktných ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Európske poisťovne vlani zaznamenali miliardové straty. Najviac sa prepadlo životné poistenie

Uplynulý pandemický rok bol náročný pre každého, poisťovne nevynímajúc. Celkové poistné kleslo v dvoch tretinách európskych krajín. ...

13.9.2021 Naďa Černá

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Všímajte si benefity a dajte si pozor na termíny

Zdravotná poisťovňa nám musí poskytovať kvalitnú zdravotnú ochranu, ktorá sa odvíja od našich potrieb. Niekedy sa však stane, že nám po ...

13.9.2021 Dominik Horváth

Vatikánska banka: Na účte má 5 miliárd dolárov, za sebou niekoľko škandálov a pred sebou reformy pápeža Františka

Takmer na deň presne po 18 rokoch na Slovensko opäť prišiel na návštevu pápež katolíckej cirkvi a panovník štátu Vatikán. Hoci Svätý ...

10.9.2021 Redakcia FinReport

Najviac škôd tento rok spôsobili povodne a víchrice, najdrahšie vychádza krupobitie

Silné nárazové búrky a následné záplavy na strednom Slovensku, tornádo na východnom Slovensku, ale aj víchrice a krupobitia vo viacerých ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot: Záujem o vzdialenú komunikáciu je cestou k hybridnej starostlivosti o klientov

Čoraz viac Slovákov preferuje vzdialenú komunikáciu. Naučila ich to pandémia koronavírusu. Len v júli tohto roku stúpol počet nových ...

9.9.2021 Zuzana Mecková

Pozor na výbery hotovosti z bankomatu v cudzine. Poplatok za konverziu môže vyjsť až príliš draho

Mnoho občanov Slovenska každoročne navštívi zahraničné krajiny, často aj mimo eurozóny. Pri výbere hotovosti z bankomatu alebo pri ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 2. 2.
  Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné
 5. 5.
  Komunálne voľby v Grazi nečakane vyhrali komunisti, získali takmer 30 percent hlasov