Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovné poistenie si dnes vybavíte už aj na dovolenku v rizikovej krajine

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Získať funkčné cestovné poistenie počas uplynulého roku nebolo jednoduché. Situácia v Európe sa však pred blížiacou sa letnou sezónou zlepšuje a s ňou aj možnosti poistenia. Viaceré slovenské poisťovne vás dokonca kryjú aj v prípade, ak sa vyberiete na dovolenku mimo takzvaných „zelených krajín“ cestovného semaforu. Pri pozitívnom COVID teste máte nárok na liečebné náklady, hotelovú karanténu i novú letenku domov.

image

Foto: Shutterstock

Krytie aj v rizikovej krajine

Krátkodobé cestovné poistenie prešlo faceliftom a po novom kryje viaceré situácie súvisiace s koronavírusom. Poisťovne tak reagujú na postupujúcu vakcináciu obyvateľov, uvoľňovanie opatrení a rozbiehajúci sa cestovný ruch. Poistné krytie v takzvaných zelených krajinách pokrývajú všetky poisťovne, na rizikové regióny si však trúfli len niektoré. 

Prvou poisťovňou, ktorá na Slovensku ponúkla špeciálne cestovné poistenie aj do rizikových krajín, bola Union, a jej ponuka platí aj pre tohtoročnú letnú sezónu. „Klienti Unionu môžu už od konca minulého roka využiť možnosť rozšíreného poistného krytia prostredníctvom doplnkového poistenia Pandemic,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Poistenie sa vzťahuje na všetky krajiny sveta bez ohľadu na epidemiologickú situáciu, platí teda aj v rizikových „červených a čiernych krajinách“.     

Príklad z praxe: Koľko vyjde cestovné poistenie pre 4-člennú rodinu?

 • Cestuje 4-členná rodina – 2 dospelé osoby, 2 deti do veku 18 rokov.
 • Krajinou pobytu je Taliansko.
 • Trvanie pobytu: 10 dní.
 • Riziková skupina: turista.
 • Základné poistenie liečebných nákladov v zahraničí je 36 eur.
 • Doplnkové poistenie Pandemic predstavuje 54 eur.
 • Kompletné cestovné poistenie aj s krytím ochorenia na koronavírus vyjde 4-člennú rodinu na 90 eur.

(Zdroj: Poisťovňa Union)

Osmelili sa aj ďalšie poisťovne

K Unionu sa tento rok postupne pridávajú ďalšie poisťovne. Ak si napríklad objednáte štandardné cestovné poistenie v poisťovniach Uniqa či v Európskej cestovnej poisťovni (ECP) patriacej pod skupinu Generali, poistka vás bude chrániť okrem iného aj pred koronavírusom, a to v ktorejkoľvek krajine sveta bez ohľadu na jej epidemiologickú situáciu

Uniqa rozšírila podmienky krátkodobého cestovného poistenia k 1. júnu 2021. „Ak si klienti aktuálne uzatvoria krátkodobé cestovné poistenie, majú už kryté liečebné náklady na ambulantné ošetrenie, lieky a prípadnú hospitalizáciu alebo repatriáciu súvisiacu s nákazou COVID-19 bez ohľadu na farebné označenie krajiny,“ vysvetľuje produktová manažérka cestovného poistenia Uniqa Ľubomíra Hricová. Poisťovňa kompenzuje aj prípadné uviaznutie v hotelovej karanténe do výšky 1 500 eur a poisťuje aj firemnú klientelu, respektíve služobné cesty do zahraničia.

Novinku v oblasti cestovného poistenia plánuje aj Kooperativa, ktorá na letnú sezónu chystá špeciálne pripoistenie na COVID-19. „Bude obsahovať krytie rizík aj v červených, respektíve čiernych krajinách, ktoré budú konkrétne vymenované,“ predstavuje novinku PR manažérka Silvia Nosková Illášová. Poisťovňa teda ponúkne podobné krytie ako má Union či Uniqa. Kompenzuje liečebné náklady, pobyt v karanténe či preplatenie letenky.

Na štart letnej dovolenkovej sezóny zareagovala aj najväčšia poisťovňa na trhu, Allianz – Slovenská poisťovňa. Tá krytie COVID-19 s účinnosťou od 10. mája 2021 zapracovala do svojich produktov cestovného poistenia, no liečebné náklady či náklady na karanténu kryje len v prípade ciest do takzvaných „zelených krajín“. Tam aktuálne patria všetky členské štáty EÚ. Rovnaký postup uplatňuje aj poisťovňa ČSOB. Tá sa takisto riadi cestovateľským semaforom a situácie spojené s  COVID-19 pokrýva len v zelených regiónoch Európy.

Celoročné poistenie platí len v „zelených krajinách“

Poisťovňa Uniqa upozorňuje, že v prípade celoročného cestovného poistenia sa krytie nákladov na liečbu COVID-19 stále riadi cestovateľským semaforom, a toto pravidlo v zásade platí pre všetky poisťovne. V praxi to znamená, že pri vycestovaní do takzvanej „zelenej krajiny“ je cestovné poistenie platné v plnom rozsahu aj v prípade, že sa poistenec nakazí koronavírusom. V ostatných krajinách mimo zelenej zóny však nie sú prípady nákazy koronavírusom v ročnom poistení pokryté.

Výnimkou je, ak sa klient s ročným cestovným poistením vyberie do „zelenej krajiny“, a tá sa počas jeho pobytu zmení na červenú alebo čiernu. V tom prípade mu bude poistná ochrana z cestovného poistenia Uniqa poskytnutá v plnom rozsahu a poisťovňa cestujúcemu bezplatne predĺži platnosť poistenia aj počas trvania karantény. 

Ak poistenec vycestuje do krajiny, do ktorej sa pre pandémiu neodporúča cestovať a liečebné náklady vzniknú z akéhokoľvek iného dôvodu, jeho poistenie platí. Ak si teda napríklad zlomíte nohu vo Veľkej Británii, ktorá aktuálne patrí medzi takzvané čierne krajiny, toto riziko je v rámci cestovného poistenia kryté.

Pozitívny test pred dovolenkou

Slovenské poisťovne pokrývajú aj prípady, keď v dôsledku pozitívneho testu pred odletom na dovolenku či po prílete do destinácie cestujúci smeruje do karantény. ECP v tejto súvislosti pokrýva storno dovolenky v prípade pozitívneho RT-PCR testu najskôr 14 dní pred odletom a následne kedykoľvek počas zájazdu. 

Stornopoplatky vám vrátia v prípade pozitívneho testu na COVID-19 aj v poisťovniach Uniqa či Allianz – SP. V prípade týchto poisťovní však k poistnej udalosti môže dôjsť až tesne pred odchodom na dovolenku, respektíve najskôr tri dni pred odletom. Podmienkou totiž je, aby bol cestujúci pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom nie starším ako 72 hodín

V prípade cestovného poistenia od Allianz – SP sú v súvislosti s koronavírusom pokryté aj situácie s oneskoreným alebo predčasným návratom. Poistenie platí nielen pri ochorení na COVID-19 poistenej osoby, ale aj v prípade blízkej osoby či spolucestujúceho. Allianz – SP pokrýva tiež storno zájazdu, keď poistený je povinný predložiť potvrdenie o nariadení karantény vystavené ošetrujúcim lekárom alebo hygienikom.

Vrátenie peňazí za dovolenku či letenku sa nevzťahuje na situácie, keď dôjde k zatváraniu hraníc či rušeniu letov. Riešenie týchto situácií je v kompetencii leteckých spoločností či cestovných kancelárií.

Vstupné a výstupné COVID testy poisťovne nepreplácajú

Test pred odletom alebo po návrate do vlasti cestovné poistenie finančne kompenzuje len po indikácii od lekára. Poistná kompenzácia nie je určená pre umožnenie vstupu alebo výstupu z krajiny. Vstupné aj výstupné PCR/AG testy si cestujúci hradí sám.

Generali chráni aj pri horúčke na letisku

Poisťovňa Generali v rámci nového COVID pripoistenia pokrýva aj situácie, keď cestujúcim neumožnia nástup do lietadla kvôli zvýšenej telesnej teplote. „Náklady, ktoré vznikli z dôvodu zrušenia cesty, uhradíme klientovi aj jeho spolupoisteným osobám, s ktorými mal na dovolenku vycestovať,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Katarína Kukurová. 

Toto pripoistenie v prípade Generali platí vo všetkých krajinách bez ohľadu na cestovateľský semafor, teda aj v „červených a čiernych krajinách“. Podľa hovorkyne poisťovne bude spustené v najbližších dňoch, teda ešte pred oficiálnym príchodom leta.

Cestovné poistenie v „zelených krajinách“ – toto pokrývajú všetky poisťovne

 • Ubytovanie v prípade nariadenej karantény v zahraničí, alebo vreckové na zaplatenie takéhoto ubytovania.
 • Ambulantné ošetrenie vrátane predpísaných liekov a hospitalizáciu.
 • Prepravu do a zo zdravotníckeho zariadenia, repatriáciu, respektíve prepravu do vlasti. 
 • Cestovné náklady na návrat späť do vlasti v inom, ako pôvodne predpokladanom termíne, ak nebude možné využiť pôvodne predpokladaný dopravný prostriedok – nová letenka, lístok na vlak a podobne.
 • Storno zájazdu v prípade pozitívneho testu v čase pred odletom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.12.2022 Robert Juriš

Fintech spoločnosti doplatili na prílišný optimizmus, teraz prepúšťajú tisíce zamestnancov

Fintech spoločnostiam sa stále nedarí tak, ako by si želali. Viaceré z nich plánujú masívne prepúšťať svojich zamestnancov. Niektoré ...

6.12.2022 Zuzana Fryč

Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových

Poisťovne neustále hľadajú nových obchodníkov. Svoje siete majú permanentne rozhodené na finančnom trhu, a to bez ohľadu na to, či majú ...

5.12.2022 Redakcia FinReport

Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) nepredstavujú hrozbu pre decentralizované kryptomeny. Dokonca by mohli pomôcť vybudovať vzájomnú ...

5.12.2022 Roland Régely

Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej

Brigádnici, konatelia či dohodári so skráteným úväzkom si od januára 2023 priplatia na zdravotných odvodoch. Vyplýva to z návrhu zákona o ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov

Nová štúdia od spoločnosti Juniper Research uvádza, že globálna transakčná hodnota trhu platieb B2B v roku 2027 presiahne 111 biliónov ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi

Trh s tabletmi sa prepadáva. Po mimoriadne úspešných pandemických rokoch 2020 a 2021 sa tomuto segmentu prestáva dariť a obchod s nimi sa ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti

Najlepšie hospodárske výsledky za tretí štvrťrok tohto roku zverejnili finančné a spotrebiteľské spoločnosti. Z pohľadu výnosov sú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

15.11.2022 Roland Régely

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových ...

Aplikácia

 1. 1.
  Fintech spoločnosti doplatili na prílišný optimizmus, teraz prepúšťajú tisíce zamestnancov
 2. 2.
  Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových
 3. 3.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 4. 4.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 5. 5.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet