Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovné poistenie si dnes vybavíte už aj na dovolenku v rizikovej krajine

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Získať funkčné cestovné poistenie počas uplynulého roku nebolo jednoduché. Situácia v Európe sa však pred blížiacou sa letnou sezónou zlepšuje a s ňou aj možnosti poistenia. Viaceré slovenské poisťovne vás dokonca kryjú aj v prípade, ak sa vyberiete na dovolenku mimo takzvaných „zelených krajín“ cestovného semaforu. Pri pozitívnom COVID teste máte nárok na liečebné náklady, hotelovú karanténu i novú letenku domov.

cestovné poistenie

Foto: Shutterstock

Krytie aj v rizikovej krajine

Krátkodobé cestovné poistenie prešlo faceliftom a po novom kryje viaceré situácie súvisiace s koronavírusom. Poisťovne tak reagujú na postupujúcu vakcináciu obyvateľov, uvoľňovanie opatrení a rozbiehajúci sa cestovný ruch. Poistné krytie v takzvaných zelených krajinách pokrývajú všetky poisťovne, na rizikové regióny si však trúfli len niektoré. 

Prvou poisťovňou, ktorá na Slovensku ponúkla špeciálne cestovné poistenie aj do rizikových krajín, bola Union, a jej ponuka platí aj pre tohtoročnú letnú sezónu. „Klienti Unionu môžu už od konca minulého roka využiť možnosť rozšíreného poistného krytia prostredníctvom doplnkového poistenia Pandemic,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Poistenie sa vzťahuje na všetky krajiny sveta bez ohľadu na epidemiologickú situáciu, platí teda aj v rizikových „červených a čiernych krajinách“.     

Príklad z praxe: Koľko vyjde cestovné poistenie pre 4-člennú rodinu?

 • Cestuje 4-členná rodina – 2 dospelé osoby, 2 deti do veku 18 rokov.
 • Krajinou pobytu je Taliansko.
 • Trvanie pobytu: 10 dní.
 • Riziková skupina: turista.
 • Základné poistenie liečebných nákladov v zahraničí je 36 eur.
 • Doplnkové poistenie Pandemic predstavuje 54 eur.
 • Kompletné cestovné poistenie aj s krytím ochorenia na koronavírus vyjde 4-člennú rodinu na 90 eur.

(Zdroj: Poisťovňa Union)

Osmelili sa aj ďalšie poisťovne

K Unionu sa tento rok postupne pridávajú ďalšie poisťovne. Ak si napríklad objednáte štandardné cestovné poistenie v poisťovniach Uniqa či v Európskej cestovnej poisťovni (ECP) patriacej pod skupinu Generali, poistka vás bude chrániť okrem iného aj pred koronavírusom, a to v ktorejkoľvek krajine sveta bez ohľadu na jej epidemiologickú situáciu

Uniqa rozšírila podmienky krátkodobého cestovného poistenia k 1. júnu 2021. „Ak si klienti aktuálne uzatvoria krátkodobé cestovné poistenie, majú už kryté liečebné náklady na ambulantné ošetrenie, lieky a prípadnú hospitalizáciu alebo repatriáciu súvisiacu s nákazou COVID-19 bez ohľadu na farebné označenie krajiny,“ vysvetľuje produktová manažérka cestovného poistenia Uniqa Ľubomíra Hricová. Poisťovňa kompenzuje aj prípadné uviaznutie v hotelovej karanténe do výšky 1 500 eur a poisťuje aj firemnú klientelu, respektíve služobné cesty do zahraničia.

Novinku v oblasti cestovného poistenia plánuje aj Kooperativa, ktorá na letnú sezónu chystá špeciálne pripoistenie na COVID-19. „Bude obsahovať krytie rizík aj v červených, respektíve čiernych krajinách, ktoré budú konkrétne vymenované,“ predstavuje novinku PR manažérka Silvia Nosková Illášová. Poisťovňa teda ponúkne podobné krytie ako má Union či Uniqa. Kompenzuje liečebné náklady, pobyt v karanténe či preplatenie letenky.

Na štart letnej dovolenkovej sezóny zareagovala aj najväčšia poisťovňa na trhu, Allianz – Slovenská poisťovňa. Tá krytie COVID-19 s účinnosťou od 10. mája 2021 zapracovala do svojich produktov cestovného poistenia, no liečebné náklady či náklady na karanténu kryje len v prípade ciest do takzvaných „zelených krajín“. Tam aktuálne patria všetky členské štáty EÚ. Rovnaký postup uplatňuje aj poisťovňa ČSOB. Tá sa takisto riadi cestovateľským semaforom a situácie spojené s  COVID-19 pokrýva len v zelených regiónoch Európy.

Celoročné poistenie platí len v „zelených krajinách“

Poisťovňa Uniqa upozorňuje, že v prípade celoročného cestovného poistenia sa krytie nákladov na liečbu COVID-19 stále riadi cestovateľským semaforom, a toto pravidlo v zásade platí pre všetky poisťovne. V praxi to znamená, že pri vycestovaní do takzvanej „zelenej krajiny“ je cestovné poistenie platné v plnom rozsahu aj v prípade, že sa poistenec nakazí koronavírusom. V ostatných krajinách mimo zelenej zóny však nie sú prípady nákazy koronavírusom v ročnom poistení pokryté.

Výnimkou je, ak sa klient s ročným cestovným poistením vyberie do „zelenej krajiny“, a tá sa počas jeho pobytu zmení na červenú alebo čiernu. V tom prípade mu bude poistná ochrana z cestovného poistenia Uniqa poskytnutá v plnom rozsahu a poisťovňa cestujúcemu bezplatne predĺži platnosť poistenia aj počas trvania karantény. 

Ak poistenec vycestuje do krajiny, do ktorej sa pre pandémiu neodporúča cestovať a liečebné náklady vzniknú z akéhokoľvek iného dôvodu, jeho poistenie platí. Ak si teda napríklad zlomíte nohu vo Veľkej Británii, ktorá aktuálne patrí medzi takzvané čierne krajiny, toto riziko je v rámci cestovného poistenia kryté.

Pozitívny test pred dovolenkou

Slovenské poisťovne pokrývajú aj prípady, keď v dôsledku pozitívneho testu pred odletom na dovolenku či po prílete do destinácie cestujúci smeruje do karantény. ECP v tejto súvislosti pokrýva storno dovolenky v prípade pozitívneho RT-PCR testu najskôr 14 dní pred odletom a následne kedykoľvek počas zájazdu. 

Stornopoplatky vám vrátia v prípade pozitívneho testu na COVID-19 aj v poisťovniach Uniqa či Allianz – SP. V prípade týchto poisťovní však k poistnej udalosti môže dôjsť až tesne pred odchodom na dovolenku, respektíve najskôr tri dni pred odletom. Podmienkou totiž je, aby bol cestujúci pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom nie starším ako 72 hodín

V prípade cestovného poistenia od Allianz – SP sú v súvislosti s koronavírusom pokryté aj situácie s oneskoreným alebo predčasným návratom. Poistenie platí nielen pri ochorení na COVID-19 poistenej osoby, ale aj v prípade blízkej osoby či spolucestujúceho. Allianz – SP pokrýva tiež storno zájazdu, keď poistený je povinný predložiť potvrdenie o nariadení karantény vystavené ošetrujúcim lekárom alebo hygienikom.

Vrátenie peňazí za dovolenku či letenku sa nevzťahuje na situácie, keď dôjde k zatváraniu hraníc či rušeniu letov. Riešenie týchto situácií je v kompetencii leteckých spoločností či cestovných kancelárií.

Vstupné a výstupné COVID testy poisťovne nepreplácajú

Test pred odletom alebo po návrate do vlasti cestovné poistenie finančne kompenzuje len po indikácii od lekára. Poistná kompenzácia nie je určená pre umožnenie vstupu alebo výstupu z krajiny. Vstupné aj výstupné PCR/AG testy si cestujúci hradí sám.

Generali chráni aj pri horúčke na letisku

Poisťovňa Generali v rámci nového COVID pripoistenia pokrýva aj situácie, keď cestujúcim neumožnia nástup do lietadla kvôli zvýšenej telesnej teplote. „Náklady, ktoré vznikli z dôvodu zrušenia cesty, uhradíme klientovi aj jeho spolupoisteným osobám, s ktorými mal na dovolenku vycestovať,“ komentuje hovorkyňa poisťovne Katarína Kukurová. 

Toto pripoistenie v prípade Generali platí vo všetkých krajinách bez ohľadu na cestovateľský semafor, teda aj v „červených a čiernych krajinách“. Podľa hovorkyne poisťovne bude spustené v najbližších dňoch, teda ešte pred oficiálnym príchodom leta.

Cestovné poistenie v „zelených krajinách“ – toto pokrývajú všetky poisťovne

 • Ubytovanie v prípade nariadenej karantény v zahraničí, alebo vreckové na zaplatenie takéhoto ubytovania.
 • Ambulantné ošetrenie vrátane predpísaných liekov a hospitalizáciu.
 • Prepravu do a zo zdravotníckeho zariadenia, repatriáciu, respektíve prepravu do vlasti. 
 • Cestovné náklady na návrat späť do vlasti v inom, ako pôvodne predpokladanom termíne, ak nebude možné využiť pôvodne predpokladaný dopravný prostriedok – nová letenka, lístok na vlak a podobne.
 • Storno zájazdu v prípade pozitívneho testu v čase pred odletom.
logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

17.4.2024 Robert Juriš

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa už o niekoľko dní skončia. Čo bude s ich ďalšími službami?

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Desiatka bánk na Slovensku začína používať jednotný ESG dotazník pre zákazníkov

Desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu začína používať nový jednotný ESG (Environmental – Social – Governance) ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

10.4.2024 Zuzana Fryč

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Klienti Fio banky za niektoré tovary či služby zaplatili dvakrát

Fio banka sa obrátila na svojich klientov prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa im ospravedlnila za nepríjemnosti, s ktorými sa ...

8.4.2024 Zuzana Fryč

Obávate sa o osud svojho smartfónu? Takto si ho môžete poistiť

Mobilný telefón, alebo v súčasnosti už vo väčšine prípadov smartfón, je každodennou súčasťou nášho života. No do akej miery ho ...

5.4.2024 Dominik Horváth

Prečo sú na finančnom trhu nielen komerčné, ale aj centrálne banky a ako fungujú?

Centrálne banky sú kľúčovým hráčom vo svetovej ekonomike a zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri riadení menovej politiky, regulácii ...

4.4.2024 Zuzana Fryč

V akých prípadoch vám poisťovňa odmietne uzatvoriť životné poistenie?

Prejavy duševných ochorení, o ktorých sa dnes hovorí čoraz viac, môžu skomplikovať uzatvorenie životného poistenia. Dôležité je preto ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay