Cestovné poistenie: Čo bezpodmienečne musí byť jeho súčasťou a čo ani nie
Hoci sa o cestovnom poistení najviac hovorí v čase letnej dovolenky, zanietení cestovatelia vedia, že ide o celoročnú záležitosť. Zíde sa aj počas víkendových výletov, prázdnin či na zimnej lyžovačke. Zisťovali sme, ako sa pred podpisom zmluvy vyhnúť zbytočnostiam, aké pripoistenia zvážiť a čo by malo byť základom poistenia.
Foto: Shutterstock
Keď prší v púšti
Zdá sa, že poistiť si môžeme naozaj všetko a na poistnom trhu sa občas objavia aj bizarnosti. Cestovateľ, YouTuber a autor blogov Milan Bardún, známy ako Milan bez mapy, v jednom zo svojich videí upozornil na nezmyselné pripoistenie rizika dažďa v púštnej oblasti.
„Toto pripoistenie na mňa vyskočilo náhodou, keď som niečo hľadal na internete k dovolenke v Egypte. Pozrel som si podmienky a zistil som, že poistenie platí v oblasti, kde štatisticky prší tak jeden deň v roku a rozhodne nie počas letných dovolenkových mesiacov,“ priblížil cestovateľ.
„Nebol by som rád, keby bolo na poisťovne vrhané zlé svetlo. Predsa len existujú, aby sme na dovolenke v prípade nejakej nepríjemnej udalosti neskrachovali. Poznať svoju poisťovňu a jej produkt je to najdôležitejšie,“ hovorí M. Bardún.
Potrebné len za istých okolností
Poznáte ten pocit, keď v cieľovej destinácii s napätím čakáte na svoj kufor a okruh čakajúcich okolo vás sa výrazne zužuje? V prípade, že sa svojho kufra nedočkáte, jedným z riešení je mať poistenú batožinu. „Ak batožinu stratí letecká spoločnosť, v prvom rade má ona riešiť škodovú udalosť. Je to súčasť ceny letenky. Ak aerolinky neodškodnia majiteľa batožiny, prichádza na rad poisťovňa. V praxi sa stáva, že aerolinky neriešia odškodnenie, zvlášť ak ide o nízkonákladovú spoločnosť alebo spoločnosť, ktorá nesídli v EÚ,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Poistený len za istých okolností nepotrebuje ani úrazové poistenie v cestovnom poistení. „Trvalé následky kryje väčšinou len v obmedzenej miere. Človek s rizikovým životným poistením ho, samozrejme, nepotrebuje, keďže jeho dlhodobé poistenie ho chráni výrazne lepšie a išlo by okrem toho o dvojité poistenie toho istého rizika,“ vysvetľuje M. Búlik.
Poistenie storna letu sa vám podľa odborníka zíde napríklad vtedy, keď nie je možné zmeniť jeho rezerváciu. O tom, či je samotné poistenie a pripoistenie pre klienta prínosné, rozhoduje aj čas. Je dôležité si zistiť, či cestovné poistenie platí okamžite, najmä ak ho uzatvárame krátko pred odletom a cez internet, alebo sme poistení až po pripísaní platby na účet, čo môže trvať aj niekoľko dní.
Toto určite áno
Správne nastavené cestovné poistenie má svoj význam. „Zmyslom cestovného poistenia je pomoc a podpora v neočakávaných situáciách, ku ktorým môže dôjsť na cestách, a tiež zmiernenie finančnej záťaže klienta. Sú to situácie, keď je potrebná napríklad liečba náhleho ochorenia či ošetrenie úrazu, právna pomoc či finančná pomoc pri strate batožiny alebo krádeži vecí,“ rozmieňa na drobné hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.
Hoci odborníci odporúčajú komplexnejšie balíčky cestovného poistenia, predstavme si, že máme ďalšie nečakané výdavky pred dovolenkou a hľadáme lacnejšie poistenie, ktoré zahŕňa len najnutnejšie riziká. „Základom je poistiť si liečebné náklady. Výdavky na zdravotnú starostlivosť sú v mnohých krajinách mnohonásobne vyššie ako na Slovensku a Európsky preukaz zdravotného poistenia kryje len základné vyšetrenia vo verejných zdravotných zariadeniach. V krajinách mimo Európy vám nepomôže vôbec,“ vystríha riaditeľ pre neživotné poistenie spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.
Čo presne zahŕňa poistenie liečebných nákladov, si prečítame v návrhu poistnej zmluvy. „Pokrýva všetky náklady pri ošetrení vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež prevoz na územie Slovenskej republiky. V prípade úmrtia kryje poistenie prevozu telesných pozostatkov,“ približuje hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Základom cestovného poistenia je aj riziko zodpovednosti za škodu. „Takej, ktorú môže klient neúmyselne spôsobiť niekomu inému, či už ide o škody na zdraví tretej osobe, alebo na majetku, napríklad v prenajatom apartmáne,“ uvádza PR manažérka Komunálnej poisťovne Katarína Balážová.
„V praxi poznáme prípady, keď náklady na liečbu a odškodnenie za spôsobenú ujmu dosiahli sumu až stotisíc eur. Je preto dôležité, aby poistná suma pri zodpovednosti za škodu bola nastavená ideálne na stotisíc eur,“ dopĺňa M. Búlik.
Pri uzatváraní cestovného poistenia je dôležitý aj výber lokality. „V Allianz si klient zvolí z balíkov Slovensko, Európa + Turecko, Svet bez USA a Kanady a Svet. Rozdiel je najmä v cene, keďže v USA a Kanade sú náklady za zdravotnú starostlivosť výrazne vyššie ako v ostatných krajinách,“ hovorí špecialistka externej komunikácie Helena Kanderková.
Čo je pre mňa najlepšie?
Konkrétne riziká cestovného poistenia by si odborníci vyberali podľa typu dovolenky. „Je rozdiel v tom, či si kupujete zájazd do exotiky za niekoľko tisíc eur, alebo sa chystáte na pár dní do niektorej zo susedných krajín, či už pracovne, alebo na výlet s rodinou. Takisto je rozdiel, či do cudziny vycestujete lietadlom, vlakom alebo autom,“ analyzuje J. Krajňák.
Pri vycestovaní do hôr si treba zvoliť poistenie nákladov na technickú pomoc pri záchrannej akcii, pri ceste vlastným motorovým vozidlom je dobré mať aj poistenie asistenčných služieb pre motorové vozidlo,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Union Kristína Baluchová.
Ak už vieme, čo všetko si chceme a potrebujeme poistiť, porovnáme si jednotlivé ponuky. „Všímame si lehotu trvania poistenia, výšku poistnej sumy, rozsah a špecifiká krytia, výšku spoluúčasti a storno podmienky,“ približuje špecialistka externej komunikácie poisťovne Generali Catherine Černochová.
„Záujemca o poistenie by mal pred uzavretím poistnej zmluvy poznať predmet a rozsah poistenia, čo je a nie je poistené. Svoju pozornosť je potrebné venovať výlukám z poistenia aj prípadným povinnostiam, ktoré nám z poistenia vyplývajú, napríklad pri hlásení škodovej udalosti,“ upozorňuje country manager portálu Superpoistenie.sk Vladimír Cvik.
Pre cestovateľa Milana Bardúna je dôležité, aby bolo cestovné poistenie šité na mieru a nestálo pár centov na deň. „Osobne nemám dôveru voči lacným veciam, keď ide o moje zdravie a majetok. Mojim čitateľom vždy odporúčam, aby si vyberali cestovné poistenie a jeho pripoistenia podľa toho, čo budú na dovolenke robiť. Nikto z nás to nemá rád, no v prípade cestovného poistenia sa naozaj oplatí čítať malé písmenká. Najdôležitejšie je poznať, čo zahŕňa, nezahŕňa a do akej výšky som poistený,“ dodáva.
Čo potrebujeme a nepotrebujeme mať v cestovnom poistení?
Určite je potrebné si poistiť: liečebné náklady a zodpovednosť za škodu.
Zvážiť: poistenie cestovných dokladov, poistenie batožiny, poistenie úrazu a poistenie storna letu.
Nepoistiť si: situácie, ktoré sa reálne nestanú (napríklad dážď v púšti), rizikové športy, ak ich nebudeme vykonávať.
Ďalšie poistenia a pripoistenia: závisia od činností, ktoré budeme vykonávať alebo od nášho zdravotného stavu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 2.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Slovensku sa stále nedarí oslobiť kryptomeny od vysokých daní
- 5.Analýza: Okamžité platby zvyšujú HDP krajín a podporujú aj finančnú inklúziu