Bude krach Silicon Valley Bank kopírovať pád Lehman Brothers? Prichádzajú kritické dni
Akcie amerických aj európskych bankových spoločností oslabujú, reagujú tak na krach americkej Silicon Valley Bank. Inštitúciu položila na kolená platobná neschopnosť. Obavy vzbudzuje najmä fakt, že ide o najväčší bankrot od pádu banky Lehman Brothers počas finančnej krízy v roku 2008. Časť expertov a analytikov nepredpokladá, že by táto udalosť dokázala poškodiť celý sektor, či dokonca zasiahnuť globálnu ekonomiku. Ďalší však upozorňujú, že je priskoro predpovedať, či ide len o izolovanú záležitosť. Nervozitu totiž vzbudzuje aj krach newyorskej Signature Bank.
Foto: Shutterstock
Ešte koncom roka bola Silicon Valley Bank s aktívami v hodnote 212 miliárd dolárov šestnástou najväčšou bankou v Spojených štátoch. Dnes je na kolenách a nielen najväčšie, ale najmä menšie finančné inštitúcie sa obávajú, aby im jej pád neukrojil zo ziskov, či dokonca neotriasol ich základmi. Správcom banky je už totiž Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC).
Keď sa startup zmenil na endup
Za pádom Silicon Valley Bank vidia médiá aj analytici niekoľko faktorov. Medzi nimi napríklad rastúce úroky, ale aj strach z ekonomickej recesie, či výrazné spomalenie trhu s primárnymi ponukami akcií.
Banka sa okrem toho špecializovala na technologické spoločnosti podporované rizikovým kapitálom. Medzi jej klientov patrili v minulosti napríklad Airbnb či Uber. Startupy však teraz zažívajú útlm, no tradičné banky sa ich smerom príliš neorientujú, to znamená, že by jej pád nemal byť predzvesťou hlbších problémov.
Analytik pre výskum akcií spoločnosti CFRA RESEARCH Alexander Yokum pre agentúru Reuters vysvetľuje, že za krachom banky nebolo systémové zlyhanie: „Mali skvelý obchodný model, len sa príliš vystavili riziku. Ak by ich portfólio cenných papierov bolo rozmiestnené trochu inak, to znamená, že by neboli až tak veľmi dlhodobé, dlhopisy by príliš neklesli a všetko by bolo v poriadku.“
Keby sa ľudia nebáli...
Analytici z Wall Street s týmto názorom súhlasia, medzi nimi aj Banka Morgan Stanley. Vydala už vyhlásenie, že Silicon Valley Bank sa do problémov dostala, lebo sa špecializovala na technológie podporované rizikovým kapitálom a na požičiavanie startupom.
Analytik Alexander Yokum zdôrazňuje: „Banky sú v oveľa lepšej pozícii, ako boli predtým. Je dôležité upozorňovať, že krach nesúvisí s úvermi. Nie sme v situácii, že by ľudia vo veľkej miere nesplácali svoje záväzky, len si vyberajú peniaze, takže je to akési proroctvo, ktoré si spôsobili samy. Keby sa ľudia nebáli, vlastne by nebol žiadny problém.“
Podľa jeho slov nastala zaujímavá situácia, hoci bankoví klienti vlastne mohli toto problematické obdobie jednoducho prečkať. „Portfóliá cenných papierov sú síce pod vodou, no keby ľudia nevyberali vklady, neprekážalo by to až tak veľmi. Jednoducho by sa dlhopisy vrátili po čase na svoju pôvodnú hodnotu, a oni by neprišli o žiadne peniaze,“ uvádza ďalej odborník.
Fond pomôže upokojiť situáciu
Federálny rezervný systém (FED) a Federálna spoločnosť pre poistenia vkladov (FDIC) sú však opatrnejšie a zvažujú dokonca možnosť, že vytvoria fond, ktorý by regulačným orgánom umožnil pokryť vklady v bankách, ktoré sa dostanú do zlej situácie.
Podľa agentúry Bloomberg ide o dobré opatrenie, keďže by mohlo upokojiť vkladateľov a zamedziť panike. Americká ministerka financií Janet Yellenová v rozhovore pre televíziu CBC News povedala, že neuvažuje o rozsiahlej finančnej pomoci, keďže americký bankový systém, je podľa nej bezpečný.
Konzervatívnejší Briti volia opatrnejšie vyhlásenia
V oveľa opatrnejšom duchu sa o problémoch bánk diskutuje v Spojenom kráľovstve. Viac ako 250 šéfov britských technologických firiem podpísalo list pre šéfa štátnej pokladnice Jeremyho Hunta, v ktorom žiadajú vládnu intervenciu. Nemenovaný zdroj z technologickej firmy pre BBC povedal, že situácia by mohla byť pre britský technologický sektor smrteľná. Jeremy Hunt situáciu upokojoval tvrdením, že vláda pracuje na pláne, ktorý zabezpečí, aby firmy boli počas niekoľkých najbližších dní schopné uspokojiť svoje potreby peňažných tokov.
Reťazová reakcia alebo nesúvisiaca náhoda
Silicon Valley Bank však počas posledných dní nebola jediná, ktorá podľahla tlaku. V USA zatvorili aj ďalšiu banku. Situácia v newyorskej Signature Bank, ktorej trhová hodnota predstavuje približne 4,4 miliardy dolárov, je však odlišná. Potreby jej vkladateľov už totiž uspokojuje americké ministerstvo financií.
Komerčná banka mala koncom septembra 2022 približne štvrtinu svojich vkladov zo sektora kryptomien. V decembri však oznámila, že objem týchto vkladov zredukuje o 8 miliárd dolárov. Oveľa známejšia však bola v zámorí tým, že dlhé roky poskytovala služby exprezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho rodine. No spoluprácu s ním ukončila už predvlani po útoku na Capitol.
Dôležité je zachovať pokoj a vyhnúť sa panike
Čo všetko vyvolá a spôsobí krach americkej Silicon Valley Bank, ktorá na trhu pôsobila 40 rokov, ukážu už najbližšie dni. Analytici aj politici sa zhodujú, že najväčším problémom by bola panika. Dôležité je preto zachovať pokoj, ako napríklad pri pokri. Práve pri jeho hraní totiž Bill Biggerstaff a Robert Medearis v roku 1982 dostali nápad založiť túto banku.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ceny povinného zmluvného poistenia môžu opäť rásť, výhodou je jazdiť bez nehody
- 2.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 3.INOFEST 2024: S dôrazom na umelú inteligenciu, vesmírnu a cirkulárnu ekonomiku
- 4.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor