Bonifikácia hypoték: Maximálne 150 eur mesačne a bez refinancovania
Poslanci parlamentu schválili návrh na poskytnutie pomoci pre občanov, ktorí čelia alebo budú čeliť zvýšeným splátkam hypotekárnych úverov. Urobili tak napriek odporu Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá opakovane vyhlásila, že plošná podpora nie je nevyhnutná. O príspevok bude nutné žiadať úrad práce a nedosiahnu naň napríklad tí, ktorí svoj úver refinancovali.

Zdroj: Freepik
80 miliónov eur za rok
Kým celkový „účet“ za bonifikáciu hypotekárnych úverov ešte nie je známy, rozpočet na budúcoročnú pomoc už vláda vyčíslila. Štátny rozpočet vyjde príspevok pre dlžníkov na 72 miliónov eur. Ďalších 8 miliónov eur bude použitých na administratívne náklady ministerstva práce. Štát totiž plánuje zamestnať tristo ľudí na úradoch práce, aby dokázal zabezpečiť spracovanie žiadostí o príspevok.
Počas ďalších rokov bude pomoc závisieť aj od ekonomickej situácie v krajine. Vláda si ponechala možnosť upraviť maximálnu výšku príspevku v zákone o štátnom rozpočte v závislosti od toho, v akej kondícii budú verejné financie a finančná situácia občanov Slovenska.
Maximálne 150 eur mesačne
Výška príspevku od štátu sa bude počítať z rozdielu medzi pôvodnou a zvýšenou splátkou po prvom refixe v tej istej banke. Poskytnutý príspevok bude vo výške 75 % tohto rozdielu, s maximom 150 eur mesačne a celkovým ročným limitom 1 800 eur.
Kto dosiahne na príspevok?
Príspevok na pokrytie vyššej splátky hypotéky bude prístupný len pre dlžníkov s príjmom do 1,6-násobku priemernej mzdy. To aktuálne predstavuje 2 086 eur mesačne. Hypotekárna pomoc bude zameraná len na spotrebiteľov a nebude sa týkať firiem. Ak úver na bývanie splácajú dvaja ľudia, hranicou bude dvojnásobok stanoveného príjmu.
Posudzovanie príjmu prebehne vždy v januári, pričom štát zoberie do úvahy príjem spred dvoch rokov uvedený v daňovom priznaní.
V prípade prekročenia stanovenej hranice môže byť zohľadnený aj príjem spred dvoch rokov, ktorý však bude vyžadovať dodatočné doloženie. V prípade poklesu zárobku sa bude zohľadňovať príjem za posledných šesť mesiacov.
NBS: Splátky zdražejú maximálne do 100 eur
Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) situácia vôbec nie je dramatická. Splátky priemerného dlžníka by v najbližších rokoch mali stúpnuť o 92 eur, pričom pre dve tretiny hypoték to bude znamenať najviac sto eur. Centrálna banka očakáva, že z 350-tisíc hypoték s refixom do konca roku 2025 bude až 230-tisíc mať splátku zvýšenú nanajvýš o stovku.
Potrebná žiadosť na úrad práce
O príspevok bude možné požiadať písomne raz za rok a dlžník si príspevok bude musieť vyžiadať od úradu práce. K žiadosti bude potrebné priložiť aj úverovú zmluvu.
Úrad práce následne posúdi nárok na základe údajov o príjme z daňových priznaní, pričom informácie o úvere dodajú banky. Vyplácanie príspevku tak bude zabezpečené len pre tých, ktorí oň požiadajú a splnia vyššie uvedené podmienky.
Stopka pre refinancované hypotéky
Príspevok bude platiť na úvery, ktoré dlžník splácal v roku 2023 a budú po prvom refixe. Nebude sa týkať nových úverov poskytnutých od začiatku roka 2024 po prípadnom ďalšom zdražovaní. Príspevok bude vyplácaný len na jednu zmluvu o úvere a na jednu nehnuteľnosť na Slovensku využívanú na bývanie.
Nehnuteľnosť zároveň nebude môcť byť prenajatá, no budú v nej môcť bývať príbuzní dlžníka. Pri žiadosti o príspevok sa budú vyžadovať aj ich osobné údaje. Na novinku nedosiahnu tí, ktorí svoju hypotéku refinancovali. Príspevok totiž nebude poskytovaný na hypotéku prenesenú do inej banky.
Pomoc pre mladých dlžníkov po novom
Okrem bonifikácie sa od budúceho roka rozšíri aj skupina mladých ľudí do 35 rokov, ktorá bude mať nárok na hypotekárnu pomoc pre mladých.
Úpravy zahŕňajú zvýšenie príjmu pre poskytnutie daňového bonusu z 1,3-násobku na 1,6-násobok priemernej mzdy, pričom odpadá aj obmedzenie veľkosti úveru na 50-tisíc eur. Daňový bonus na hypotéku pre mladých sa zvýši z terajších 400 eur na 1 200 eur ročne.
Daňový bonus za rok 2023
Poslanci Národnej rady SR začiatkom decembra v zrýchlenom legislatívnom konaní schválil aj ďalšiu formu pomoci tým, ktorí už v tomto roku nezvládajú uhrádzať zvýšené splátky svojich hypotekárnych úverov.
Takíto bankoví klienti si po novom môžu uplatniť jednorazový daňový bonus do výšky 150 eur mesačne, najviac 1 800 eur ročne. Daňový bonus si uplatnia v daňovom priznaní za tento kalendárny rok, pričom o túto sumu sa zníži daň hypotekárneho dlžníka.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Agenti pozor, NBS chce výrazne zvýšiť poplatky
- 2.Typický slovenský milionár je muž, päťdesiatnik, zaujíma sa najmä o dlhopisy
- 3.Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová
- 4.V Bratislave sa otvára unikátny koncept OC pre bývanie
- 5.Elena Kohútiková: Stane sa členkou dozornej rady vo VÚB Generali