Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bicyklová a kolobežková sezóna sa začala. Ako si ich poistiť čo najvýhodnejšie?

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Jarná sezóna sa už začala a na cestách je čoraz viac bicyklistov a kolobežkárov. Práve oni by teraz mali byť ostražití, pretože sezóna sa začala aj pre zlodejov. Dôležité je nepodceniť zabezpečenie prostredníctvom ochranných prvkov a tiež poistenie týchto dopravných prostriedkov. Riešení je viacero a my sa pozrieme na to, aké možnosti existujú.

krádež bicykla

Foto: Shutterstock

 

Okrem bicyklov aj ďalšie vozidlá

Dobrou správou je, že cyklisti, ktorí preferujú ekologický a zdraviu prospešný spôsob dopravy si môžu svoje dopravné prostriedky poistiť nielen voči riziku krádeže, al aj proti ďalším možným rizikám, ako sú napríklad škody spôsobené vandalizmom či prírodnými živlami.  

Poisťovňa Uniqa eviduje mesačne 10 až 20 krádeží tohto typu, pričom najčastejšie rieši krádeže bicyklov, ktoré tvoria približne 95 % všetkých škôd na bicykloch. Zvyšok sú prípady poškodenia bicykla či kolobežky.

Okrem klasických bicyklov už v súčasnosti poisťovne poisťujú aj elektrobicykle, kolobežky či elektrokolobežky, prívesné vozíky za bicykle, ako aj elektrické trojkolky a štvorkolky pre seniorov. Tie podľa odborného garanta pre neživotné poistenie maklérskeho domu Universal Pavla Michalca už poisťovne zaraďujú do skupiny bicykle a podobné vozidlá s pomocným motorčekom.

Ako súčasť poistenia domácnosti

Dôležitým faktorom, ktorý pri poistení bicykla býva často kľúčový, je miesto, na ktoré sa poistenie bicykla či podobného zariadenia vzťahuje. Viaceré poisťovne totiž poskytujú ochranu v rámci poistenia domácnosti, ktoré v prípade krádeže mimo nej, napríklad na verejnom priestranstve, takto vzniknutú škodu nekryje. Krytie zodpovedá rizikám dohodnutým v zmluve, či už ide o krádež, škody následkom živlov či vandalizmus, ale len na adrese poistenej domácnosti uvedenej v zmluve.

„ČSOB Poisťovňa nerozlišuje medzi bicyklom, elektrobicyklom, respektíve kolobežkou. Podľa poistných podmienok sú to športové potreby. Ich poistenie je súčasťou poistenia domácnosti do určitej štandardnej poistnej sumy v závislosti od zvoleného rozsahu poistenia (balíka),“ konštatuje hovorkyňa poisťovne Anna Jamborová.

Podľa nej ak klientovi nepostačuje štandardný limit, môže si tieto dopravné prostriedky doplnkovo pripoistiť na vyššiu hodnotu. V rámci tohto poistenia sú však športové potreby poistené iba počas ich uskladnenia v poistenej domácnosti.

Aj Uniqa všetky športové potreby kryje v poistení zariadenia domácnosti. „V rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti sú však poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré cyklista spôsobí svojou jazdou. Poistenie platí nielen doma, ale aj v celej Európe,“ dopĺňa B. Lipšicová.

Na čo si dať pri poistení pozor

V rámci poistenia bicykla proti krádeži je veľmi užitočné vopred poznať podmienky jeho zabezpečenia, ktoré sa líšia podľa toho, či je uložený v byte, pivnici, garáži, alebo zamknutý na ulici. Na základe toho potom poisťovňa rozhodne, či a v akej výške škodu klientovi preplatí.

„Pokiaľ sú bicykel, elektrobicykel či trojkolka uložené v pivnici, táto musí mať podľa podmienok poisťovní dvere uzamknuté závesným zámkom s minimálnym priemerom strmeňa 6 milimetrov, pričom uzamykanie visiaceho zámku je buď zámkom s cylindrickou vložkou, alebo s minimálne 3-číselným kódom,“ približuje P. Michalec.

Garáž musí mať plné dvere uzamknuté minimálne zámkom s cylindrickou vložkou. To isté platí aj pre kočikáreň, práčovňu, sušiareň alebo bicykláreň v bytovom dome. Keďže však ide o spoločné priestory, niektoré poisťovne pri krádeži z nich nezaplatia nič, iné majú limit rádovo v stovkách, maximálne však vo výške 500 eur.

„Ak ku krádeži bicykla predsa len dôjde na ulici a poisťovňa takéto riziko kryje, jeho rám musí byť uzamknutý k pevnému stojanu alebo k iným pevným častiam, ako je napríklad plot, zábradlie, stĺp, stojan, strešný nosič, a to zámkom typu "U" s cylindrickou vložkou alebo káblovým, lankovým či reťazovým zámkom s priemerom minimálne 8 milimetrov,“ hovorí P. Michalec.

Dôležité je tiež škodu zdokladovať napríklad zostatkami prekonaného zámku na mieste odcudzenia alebo čerstvou fotografiou uzamknutého bicykla ešte pred jeho opustením.

Praktickejšie je poistiť si priamo bicykel

Niektoré poisťovne ponúkajú aj havarijné poistenie pre bicykle a podobné vozidlá, alebo poistenie bicykla ako samostatný finančný produkt. „V porovnaní s poistením domácnosti má priame poistenie bicykla mnoho výhod. Poistenie bicykla preplatí jeho krádež v rámci celého sveta,“ uvádza hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.

Podľa nej v prípade samostatného poistenia bicykla sa okrem krádeže toto poistenie uzatvára aj pre prípad náhodného poškodenia alebo zničenia poistenej veci nehodou pri jej prevádzkovaní či pri dopravnej nehode. Poistenie kryje aj zodpovednosť klienta za škodu spôsobenú prevádzkovaním poistenej veci.

„Pri samostatnom poistení bicykla má klient nárok na náhradu škody na rozdiel od poistenia domácnosti aj vtedy, ak bol bicykel odcudzený napríklad zo spoločných priestorov (kočikárne, spoločné pivnice), v parku alebo pred obchodom, no bicykel musí byť uzamknutý definovaným typom zámku o nejakú pevnú súčasť,“ dodáva K. Ondra.

S počtom rizík stúpa aj cena poistenia

Majitelia nových bicyklov, elektrobicyklov či elektrických kolobežiek vedia, že ich ceny sa pohybujú v stovkách až tisícoch eur. Trojkolky či štvorkolky pre seniorov stoja orientačne až od vyše tisíc do viac ako 2-tisíc eur.

Práve preto je dôležité vybrať aj poisťovňu, ktorá ponúka dostatočný limit krytia, za ktorý bude možné kúpiť prípadne taký istý prepravný prostriedok. „Niektoré poisťovne majú krytie rádovo v stovkách eur, no maximálny limit na jeden bicykel môže byť 5-tisíc eur,“ tvrdí P. Michalec.

Rovnako dôležitý je v poistných podmienkach aj rozsah rizík, pričom platí, že čím viac rizík kryje poistka a čím vyššie sú limity plnenia, tým vyššia je cena poistenia. Ideálne je doložiť cenu bicykla dokladom o jeho nákupe. Pokiaľ ho majiteľ bicykla nemá, poisťovňa môže určiť cenu bicykla podľa aktuálnej ceny nového bicykla daného modelu a výbavy.

Odložiť ho radšej v byte

V prípade poistenia hodnotnejších bicyklov či elektrobicyklov v rámci poistenia domácnosti P. Michalec odporúča uskladniť ich namiesto spoločných priestorov radšej v byte, keďže takto chránené môžu byť kryté buď do výšky 5-tisíc eur na jeden, alebo až do výšky 50 % z poistnej sumy domácnosti.

„Niektoré poisťovne majú totiž na bicykle, elektrobicykle či trojkolky pre seniorov v priestoroch mimo bytu stanovené percento plnenia z poistnej sumy domácnosti, ktoré tvorí zväčša iba 10 až 20 %. Ak by to bolo 20 %, tak z poistnej sumy domácnosti vo výške 15-tisíc eur to predstavuje 3-tisíc eur, čo pri štvorčlennej domácnosti so štyrmi bicyklami nemusí stačiť,“ upozorňuje odborný garant.

V takomto prípade navrhuje stanoviť si poistnú sumu štandardnej domácnosti vo výške minimálne 10-tisíc eur na jedného člena domácnosti bez ohľadu na vek, čo sumárne vytvorí poistenie domácnosti na minimálne 40-tisíc eur a zároveň zvýši aj krytie bicyklov na 8-tisíc eur.

Ako dobehnúť zlodejov

Ďalší spôsob, ako si majitelia drahších modelov môžu preventívne ochrániť svoj bicykel proti zlodejom, je možnosť zaregistrovať si ho v registri bicyklov a dokúpiť si identifikačnú známku s jedinečným QR kódom. Podľa P. Michalca zlodejom tento krok skomplikuje opätovný predaj kradnutého bicykla, keďže naskenovaním QR kódu je ho možné okamžite identifikovať a nájsť tak právoplatného majiteľa.

Bonusom môžu byť asistenčné služby

Cyklistom sa okrem poistenia môžu v prípade nečakanej udalosti zísť asistenčné služby v rámci celej Európy, ktoré sú najčastejšou súčasťou poistenia vo forme benefitu. Využijú ich napríklad v prípade nehody, keď je potrebné zabezpečiť odvoz cyklistu do zdravotníckeho zariadenia, odvoz bicykla do servisu či jeho opravu po nehode.

Cykloasistencia je nonstop asistenčná služba, ktorá klientom na Slovensku poskytne pomoc a opravu na mieste v prípade defektu alebo poruchy bicykla či elektrobicykla, respektíve odvoz do najbližšieho servisu alebo domov, ak opravu nie je možné vykonať na mieste. Cykloasistencia je automatickou súčasťou každého poistenia, no samostatné poistenie iba bicyklov, elektrobicyklov či kolobežiek neposkytujeme,“ opisuje A. Jamborová.

Pre poisťovňu je potrebné spísať zápis

V prípade krádeže bicykla je nevyhnutné na miesto činu privolať políciu, ktorá spíše zápis potrebný pri hlásení poistnej udalosti. Dôležité je nezabudnúť urobiť si aj viacero fotografií z miesta krádeže.

logo
Prečítajte si tiež:
25.5.2024 Redakcia FinReport

O redukciu uhlíkovej stopy sa prepravcovia tovarov usilujú lepším vyťažovaním letov

Objem leteckej prepravy nákladov v minulom roku stúpol oproti poslednému predpandemickému roku 2019 o 10 %. Príčinou je napríklad zvýšený ...

25.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci si sporia viac. Vyrovnávajú tak straty spôsobené vysokou infláciou

Slovenské domácnosti v tomto roku zvyšujú svoje úspory. Celkový objem ich vkladov len počas prvých dvoch mesiacov tohto roka medziročne ...

24.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok sú opäť o niečo nižšie, nafta sa blíži k hranici 1,50 eura za liter

Ceny pohonných látok na Slovensku priebežne klesajú. Cena nafty sa blíži k hranici 1,50 eura za liter a oba druhy benzínov sú najlacnejšie ...

24.5.2024 Redakcia FinReport

Randall Kroszner: Umelá inteligencia by mala byť vyškolená tak, aby rešpektovala regulácie

„Inovatívne modely umelej inteligencie by mali byť trénované tak, aby rešpektovali ,ústavu´ alebo súbor regulačných pravidiel, čím by ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

24.5.2024 Redakcia FinReport

Životné minimum sa od 1. júla 2024 zvýši na 273,99 eura

Životné minimum bude opäť o niečo vyššie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo nové opatrenie, ktoré túto sumu ...

23.5.2024 Redakcia FinReport

Bankový sektor na Slovensku sa usiluje podnikať udržateľným spôsobom

Banky na Slovensku sú v porovnaní s ostatnými spoločnosťami na trhu verejnosťou vnímané ako zodpovedné firmy. Prispieva k tomu aj ich ...

23.5.2024 Martina Staňová

Hypotéku na Slovensku môžu získať aj občania pracujúci v zahraničí

Za hranicami pracujú desaťtisíce Slovákov. Ak sa rozhodnú kúpiť si nehnuteľnosť na Slovensku, môžu ju financovať pomocou hypotekárneho ...

23.5.2024 Redakcia FinReport

Slovákov láka digitálne nomádstvo, potrebné je však myslieť aj na poistenie

V súčasnosti žije na svete v režime digitálneho nomádstva približne 40 miliónov ľudí. Toto číslo rapídne vzrástlo počas a po pandémii ...

23.5.2024 Redakcia FinReport

Vodiči stále nechápu, že pri nehode pod vplyvom alkoholu im poistenie nepomôže

Alkohol za volant na Slovensku jednoducho nepatrí. Napriek tomu sú niektorí vodiči doslova nepoučiteľní. Len Allianz – Slovenská ...

22.5.2024 Mário Špilberger

S hypotékou je možné financovať aj kúpu nebytových priestorov na bývanie, má to však svoje limity

Viete, čo majú spoločné apartmány, ateliéry a pivničné byty? Hoci sú mnohé z nich evidované ako nebytové priestory, developeri ich často ...

21.5.2024 Roland Régely

Oplatí sa v čase vysokých úrokov robiť mimoriadnu splátku hypotéky či predčasne splatiť úver?

Splácate hypotekárny úver a napriek vysokým životným nákladom sa vám darí odložiť si niečo „bokom“. Čo s takto ušetrenými peniazmi ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Rusko zmrazilo účty a zablokovalo aktíva v hodnote 700 miliónov eur trom západným bankám

Sankcie Západu voči Rusku vytvorili novú situáciu, ktorá je precedensom vo vzťahoch oboch strán. Ruský súd totiž trom západným bankám ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay