Bez PZP jazdí na Slovensku 314-tisíc vozidiel, zodpovední vodiči doplácajú na tých nepoistených
Po slovenských cestách jazdí približne 314-tisíc nepoistených motorových vozidiel. Zo zákona by síce ich majitelia mali mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie, no z rôznych dôvodov ho uzatvorené nemajú. Aktuálne to predstavuje 8,65 % všetkých evidovaných motorových vozidiel v premávke na Slovensku, pričom tento údaj neustále narastá.

Foto: Shutterstock
Pozícia Slovenska je v rámci EÚ špecifická
„Číslo je to naozaj vysoké a priebežne sa zvyšuje. Pozícia Slovenskej republiky je tak v rámci krajín Európskej únie naozaj špecifická,“ povedal na konferencii SIBAF® fórum 2023 výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) a Slovenskej kancelárie poisťovní (SLASPO) Martin Kaňa.
Podľa jeho slov je alarmujúca už skutočnosť, ako sa v posledných niekoľkých rokoch zvyšovala suma, ktorú poisťovne odvádzajú do Garančného fondu SKP. Z neho sú vyplácané poistné plnenia za škody na majetku a zdraví, ktoré spôsobili nepoistené motorové vozidlá.
Kým v roku 2014 táto suma predstavovala 4 milióny eur, v roku 2021 to bolo o milión eur viac, minulý rok dosiahla už 8 miliónov eur a v tomto roku až 10 miliónov eur.
Príčinou je, že po slovenských cestách v súčasnosti jazdí približne 314-tisíc vozidiel bez povinného zmluvného poistenia, pričom ešte v roku 2014 ich bolo „len“ 208-tisíc.
Pritom systém na Slovensku je nastavený tak, že vodiči s poistením doplácajú na tých, ktorí toto zákonné poistenie uzatvorené nemajú, pretože prispievajú na riešenie dopravných nehôd spôsobených nepoistenými vozidlami.
Odstrašujúce pokuty v zahraničí
Odborník na PZP poukázal na situáciu v okolitých krajinách, ktorá je tam diametrálne odlišná od tej na Slovensku. Napríklad motorové vozidlo strednej triedy, ktoré nie je poistené 15 dní, dostane v Česku a Maďarsku pokutu vo výške približne 40 eur, v Poľsku až 1 553 eur, a tieto pokuty sú vo všetkých krajinách príjmom garančného fondu.
Táto represia na mnohých pôsobí odstrašujúco, a tak počty vodičov bez PZP vo všetkých troch krajinách predstavujú menší podiel ako 2 % na celkovom počte všetkých vodičov. V porovnaní so Slovenskou republikou je to v priemere až päťnásobne menej.
Nádej na nový zákon o PZP stále trvá
Problém na Slovensku nie je len vo výške pokút, ale aj v samotnej realizácii sankcií. „Ročne posielame okresným úradom približne 400-tisíc podaní. Tie však na ich základe dokázali udeliť len asi 6-tisíc pokút. Je zrejmé, že sankcie v tejto podobe nie sú motivačné a väčšina dotknutých motorových vozidiel aj naďalej zostáva nepoistená,“ uviedol ďalej M. Kaňa.
Príležitosť zaviesť príspevok za nepoistené vozidlá do zákona a zabezpečiť tak spravodlivý systém prišla s plánovanou novelou zákona o povinnom zmluvnom poistení. Ten je totiž potrebné zmeniť – do slovenskej legislatívy je nutné transponovať európsku smernicu Motor Insurance Directive.
O návrhoch na zmeny zákona rokovala SKP s ministerstvami vnútra a tiež so zástupcami Národnej banky Slovenska už počas roka 2022, no k dohode o postihovaní nepoistených vozidiel nedošlo. SKP túto situáciu považuje za neudržateľnú a návrh plánuje predložiť spomenutým ministerstvám opakovane aj po zmene vlády.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci
- 2.Heger predstavil na kongrese ITAPA zameranie plánu obnovy Slovenska, vystúpi aj Sulík
- 3.Vodička pri obci Mierovo neprežila čelnú zrážku s autom, v ktorom sa viezla mladá rodina (foto)
- 4.Cez Slovensko sa budú presúvať americkí aj poľskí vojaci
- 5.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur