Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu majú za sebou mimoriadne úspešný rok. Vlani zaznamenali čistý zisk vo výške 829 miliónov eur. Oproti roku 2021 je to o 103 miliónov viac a zároveň najviac od vzniku Slovenskej republiky. Najviac si polepšili v príjmoch z úrokov.

Foto: Shutterstock
Zarobili na úrokoch, poplatkoch aj dividendách
Bankám pomohlo, že minulý rok nezarábali už len na poplatkoch za poskytované finančné služby, ale aj na úrokoch, ktoré počas roka začali strmo narastať. Polepšili si tiež v dividendách od dcérskych spoločností aj v príjmoch z cenných papierov.
Rozdielovou položkou v roku 2022 boli úrokové sadzby úverov na bývanie. Kým na začiatku roka sa priemerný úrok novoposkytnutých hypoték držal tesne nad úrovňou 1 %, na konci roka to už bolo v priemere 3,20 %. Aj vďaka tomu banky len na úrokoch zarobili 1,75 miliardy eur.
Ďalšiu trištvrte miliardu eur (742 miliónov) si banky pripísali na výnosoch z poplatkov a provízií, a dividendy im priniesli 87 miliónov eur.
Až 85 % hypotekárneho trhu má v rukách pätica bánk
Pozrime sa teraz podrobnejšie, ako si banky delia slovenský trh s úvermi na bývanie, ktorý je pri svojom aktuálnom raste pre ne mimoriadne zaujímavý. Podľa dát Národnej banky Slovenska tále platí, že až 85 % trhu drží v rukách päť najväčších bánk pôsobiacich na Slovensku.
Ako sa darilo bankám s predajom úverov na bývanie
Dlhodobým lídrom je Slovenská sporiteľňa, ktorej patrí viac ako štvrtinový podiel na trhu (25,14 %). Na tejto úrovni sa držala prakticky počas celého minulého roku. Medziročný rozdiel totiž predstavuje len plus tri stotiny percentuálneho bodu.
Na druhom mieste s približne pätinovým podielom na slovenskom trhu s úvermi na bývanie sa nachádza VÚB banka (19,90 %). Táto tradične silná banka má za sebou slabší rok, pretože ešte v januári 2022 jej podiel predstavoval 21,48 %, pričom pokles za 12 mesiacov minulého roka predstavuje –1,58 %.
Na treťom mieste sa nachádza ČSOB banka. Vďaka svojej fúzii s OTP bankou sa jej podarilo predstihnúť dovtedy tretiu Tatra banku, a svoj podiel neustále zvyšuje. Kým ku koncu roka 2021 mala podiel 13,81 %, na konci minulého roka roka to už bolo rovných 15 %. Medziročný nárast tak predstavuje +1,19 %.
Hneď za ňou sa nachádza Tatra banka, ktorej podiel na slovenskom trhu úverov na bývanie sa pomaly znižuje. K poslednému dňu minulého roka predstavoval 13,05 %, pričom o 12 mesiacov skôr to bolo 13,62 %. Medziročný pokles predstavuje –0,57 %.
Päticu úverovo najvýkonnejších bánk uzatvára Prima banka. Jej podiel na trhu v decembri 2022 predstavoval 11,46 %, pričom pred rokom to bolo 10,14 %. Jej nárast o +1,32 percentuálneho bodu za 12 mesiacov bol najintenzívnejší spomedzi všetkých bánk na hypotekárnom trhu. Zároveň je však potrebné dodať, že jej rast sa už zastavil. V porovnaní so septembrom a októbrom 2022 jej podiel klesol o 0,06 percentuálneho bodu.
Na nasledujúcich miestach sa nachádzajú UniCredit Bank (5,23 %), Prvá stavebná sporiteľňa (5,05 %) a 365.bank (3,05 %). Podiely ostatných bánk sú na úrovni približne jedného percenta a nižšie.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení