Banky už vedia, koľko budú platiť štátu, a štátny rozpočet si polepší o 580 miliónov eur
Poslanci parlamentu schválili balík opatrení súvisiaci s konsolidáciou verejných financií. Jeho súčasťou je aj vyššie zdanenie bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Ministerstvo financií SR tvrdí, že efektívna daňová sadzba bude predstavovať spolu 45 %.
Foto: Shutterstock
Zaplatia aj sprostredkovatelia a lízingovky
Zdanenie bánk na Slovensku bude v roku 2024 vyššie, ako bolo doteraz. Bankový odvod, ktorý sme tu mali od roku 2012 do polovice roku 2020, nahradí takzvaný regulovaný odvod. Banky po novom budú platiť štátu zo svojho hospodárskeho výsledku a nie z pasív očistených o vlastné imanie, ako to fungovalo v minulosti.
Podľa slov ministra financií Ladislava Kamenického tak odvod zaplatia len tie banky, ktoré dosiahnu zisk, pričom efektívna daňová sadzba by mala predstavovať 45 %. Rezort financií tak očakáva, že toto opatrenie len v nasledujúcom roku 2024 prinesie do štátnej kasy približne 580 miliónov eur.
Odvod budú musieť zaplatiť aj finanční sprostredkovatelia a lízingové spoločnosti. Pre nich bude tiež platiť, že platenie odvodu sa bude odvíjať od ich zisku, pričom hraničnou sumou sú 3 milióny eur.
Banková asociácia varuje
„Nepredvídateľnosť podnikateľského prostredia vyvoláva obavy aj u zahraničných investorov bánk na Slovensku. Vysoké daňové zaťaženie bankového sektora na jednej strane oslabuje záujem materských bánk investovať v budúcnosti na Slovensku, ako aj ponechať na Slovensku súčasnú úroveň kapitálu. To negatívne ovplyvní rozvoj inovácií v bankovom sektore, ktoré zjednodušujú život klientom,“ vyhlásila deň pred schválením balíka finančných opatrení Slovenská banková asociácia.
Podľa nej sa k návrhom bankových daní kriticky vyjadruje aj Európska centrálna banka (ECB), ktorá vo svojich posledných vyjadreniach varuje pred možnými negatívnymi dôsledkami špeciálnych daní na finančnú stabilitu bánk.
Ako banková asociácia uvádza ďalej, banky na Slovensku budú patriť medzi najviac zaťažené bankové sektory v Európe. Ich ziskovosť je pritom najnižšia v regióne strednej a východnej Európy a patrí medzi najnižšie v rámci krajín EÚ.
Návratnosť vlastného kapitálu slovenských bánk sa pohybuje na úrovni 9 %, pričom najziskovejšie banky v regióne strednej a východnej Európy dosahujú návratnosť prevyšujúcu 15 % a najziskovejšie sektory na Slovensku, ako je napríklad finančné sprostredkovanie, majú návratnosť prevyšujúcu aj viac ako 70 %.
Banky dodržiavajú Memorandum o porozumení
Pri príležitosti zrušenia bankového odvodu v polovici roku 2020 banky podpísali s Ministerstvom financií SR takzvané Memorandum o porozumení. V súvislosti s plnením jeho ustanovení tvrdia, že sa správajú zodpovedne nad rámec pôvodnej dohody.
Konštatujú, že v zmysle memoranda len v tomto roku posilnili vlastné zdroje nevyplatením dividend nad stanovený rámec o 240 %, úverovanie navýšili o 271 % a svoj záväzok financovať vybrané projekty prekročili o 197 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V piatok 1. novembra si pripomíname Sviatok všetkých svätých, obchody budú zatvorené
- 2.Ako si pripraviť rodinný rozpočet na financovanie vysokoškolských štúdií
- 3.Chystá sa veľká dražba filmových kostýmov a rekvizít
- 4.USA posilňujú vojenskú prítomnosť na Blízkom východe, vyslať chcú bombardéry aj torpédoborce
- 5.Počet obyvateľov Bratislavy stúpa, no nie vďaka pôrodnosti, ale migráciou