Banky sa pripravujú na nárast nesplácaných úverov
Tisíce bankových klientov v apríli požiadali o odklad splátok svojich úverov. Eskalácia rizík spojených s nižšou solventnosťou klientov a prípadnými problémami so splácaním úverov sa tak presúvajú na rok 2021. Otázkou zostáva, budú títo bankoví klienti po uplynutí deviatich mesiacov opäť schopní splácať svoje úvery? A sú na možné problémy pripravené banky?

Foto: Shutterstock
Odklad splátok úveru až na 9 mesiacov prijali občania aj firmy veľmi pozitívne. Vytvorila sa tak značná disponibilná suma peňazí, ktorá ľuďom či podnikateľom počas koronakrízy zostala k dispozícii na ich ďalšie fungovanie. Národná banka Slovenska odhaduje túto sumu na 800 miliónov eur.
Toto opatrenie bolo naozaj prezieravé. Veď aktuálne sa v roku 2020 počíta s prepadom HDP až o 10,3 %. Koronakríza si svoju daň vyberie aj na trhu práce. Nezamestnanosť sa do konca tohto roka môže vyšplhať až na 10 %. Otázkou teda zostáva, či po uplynutí odkladu budú klienti schopní splácať svoje záväzky.
NBS rieši situáciu už dnes
Národná banka Slovenska (NBS) o odklade splátok hovorí aj ako o strate reálneho kontaktu s klientmi bánk na deväť mesiacov: „Negatívom tohto opatrenia je, že sme stratili akúsi orientáciu v čase, a to znamená, že my aj komerčné banky teraz nemáme jasné informácie o kvalite našich klientov,“ vysvetľuje guvernér NBS Peter Kažimír.
Aj preto sa NBS rozhodla riziko ohrozenia finančnej stability spojenej s odkladom splátok riešiť zodpovedne a v dostatočnom časovom predstihu. V spolupráci s prieskumnou agentúrou a komerčnými bankami prichádza s verejným prieskumom domácností. Jej hlavným cieľom je zistiť stav osobných financií domácností a schopnosť splácať úvery po ukončení splátkového moratória.
„Na mesačnej báze sa budeme snažiť získavať maximum informácií o solventnosti našich domácností. O získané údaje sa potom podelíme s komerčnými bankami a tiež s verejnosťou,“ konštatuje Peter Kažimír.
Domácnosti sú rizikovejšie ako firmy
Na otázku, kto predstavuje väčšie riziko pre stabilitu bankového sektora, má Národná banka Slovenska jednoznačnú odpoveď. Podľa viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora sú firmy lepšie čitateľné ako domácnosti. Banky poznajú o niečo viac históriu firiem a vedia tak lepšie odhadnúť ich schopnosti splácať svoje záväzky.
„Najviac sa obávame o sektor domácností. Existujú dva dôvody. Jedným je, že za posledných šesť rokov sa tu objem úverov zdvojnásobil a druhým je dôvod, že nevieme presne, aká je ich schopnosť budúceho splácania,“ hovorí Ľ. Ódor.
Práve preto je spomínaný prieskum zameraný vyslovene na domácnosti, ktoré čerpajú úvery. Okrem prieskumu sa NBS chystá prijať ďalšie opatrenia na zníženie rizika. Možnosťou je napríklad rozšírenie poistenia v nezamestnanosti.
Banky vytvárajú opravné položky
Aj Slovenská banková asociácia pripúšťa, že niektoré skupiny klientov môžu po ukončení 9-mesačného odkladu splátok mať problém vrátiť sa k bežnému splácaniu úverov. Považujú za zodpovedné, aby sa banky na možnú situáciu začali pripravovať už dnes.
„Banky sa pripravujú na prípadné problémy tak, že vytárajú opravné položky k budúcim nesplácaným úverom. Týmto zodpovedným prístupom sa banky sa vyhnú jednorazovému negatívnemu efektu, ktorý môže nastať po skončení odkladu splátok,“ opisuje situáciu analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia.
Riziko nesplácaných úverov vzrastie od nového roka
V Tatra banke dosiaľ požiadalo o odklad splátok vyše 20-tisíc klientov, pričom išlo prevažne o fyzické osoby. Či však budú schopní splácať svoje úvery po 9-mesačnom odklade, to zatiaľ ostáva otázne.
„Či klienti budú úvery splácať, alebo nie, závisí aj od faktorov, ktoré banka nevie priamo ovplyvniť. Spomeniem napríklad vývoj ekonomiky a očakávania budúceho vývoja. Predpokladáme, že rizikovosť vzrastie najmä v nasledujúcom roku,“ približuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.
Podobne neistú budúcnosť so splácaním úverov vidí aj Slovenská sporiteľňa. „Momentálne je veľmi ťažké odhadovať, čo sa stane po skončení 9-mesačných odkladov. Situáciu pozorne sledujeme, analyzujeme a na zmeny budeme reagovať,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Slovenská sporiteľňa zaznamenala najväčší objem žiadostí o odklad splátok úverov počas prvých týždňov platnosti novej legislatívy. Podľa štatistiky išlo prevažne o odklad splátok u spotrebných úverov.
„Počas kulminácie koronakrízy sme zaznamenali aj niekoľko stoviek žiadostí denne,“ pokračuje Marta Cesnaková. Aktuálne sa záujem o odklad splátok úverov výrazne znížil. Banka eviduje za uplynulé dni už len niekoľko žiadostí denne. Štatistika tiež ukázala, že takmer 90 % klientov posiela žiadosť o odklad digitálne prostredníctvom mobilnej aplikácie George.
Nezvládajú splácať úvery odložené na tri mesiace
OTP Banka zaznamenala do konca júla tohto roka 4 793 žiadostí o odklad splátok. „Schválených bolo o niečo menej, presne 4 547 žiadostí vo výške viac než 101 miliónov eur,“ konštatuje hovorca OTP Banky Róbert Varšányi.
V Poštovej banke o odklad splátok kvôli koronakríze požiadalo niekoľko tisíc klientov. „Aktuálne riešime klientov, ktorí si zvolili kratší odklad splátok na jeden až tri mesiace s tým, že momentálna situácia im nedovoľuje začať splácať svoje záväzky,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková z Poštovej banky.
Dôležitú úlohu má na starosti aj samotná banka: „Z našej strany bude potrebná aj správna komunikácia smerom ku klientovi pred ukončením odkladu, aby presne vedel, odkedy a akú splátku bude opäť splácať,“ uzavrela L. Žáčková.
Čo si musíme uvedomiť pri odložení splácania úveru
Klienti bánk si od 9. apríla tohto roku môžu odložiť splátky úverov na bývanie aj splátky spotrebiteľských úverov. Maximálna lehota odkladu splatnosti je deväť mesiacov. Odklad je bez poplatku, čo však neznamená odpustenie dlhu alebo úroku. Počas odkladu klient neplatí istinu, úver sa však úročí. Po obnovení splácania sa tak splátka úveru zvýši. Pre klientov je dôležité, že odklad neznamená negatívny zápis v úverovom registri.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné
- 5.Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023