Banky pripravujú čiernu listinu s podvádzajúcimi klientmi
Slovenské banky sa pripravujú na zavedenie nového systému zdieľania informácií o podvodných klientoch. Bankový blacklist (čierna listina) je reakciou na zvyšujúce sa množstvo sofistikovaných podvodov, ktoré vďaka technologickému pokroku čoraz viac ohrozujú finančné inštitúcie aj bežných klientov. Vytváranie čiernych listín bánk však nebude povinné, ale dobrovoľné, a bude závisieť aj od toho, ako sa k jeho napĺňaniu postavia samotné banky.
Foto: Shutterstock
Novinka má platiť už o niekoľko týždňov
Vláda SR koncom augusta tohto roku schválila novelu zákona o dohľade nad finančným trhom, ktorá okrem iného umožní bankám aj výmenu informácií o nekalých praktikách klientov.
„Podvodníci využívajú rozmanitú škálu postupov a techník vrátane krádeže autentifikačných prvkov, rôznych manipulatívnych techník či predstierania identity, čo bežní klienti banky dokážu len ťažko odhaliť, ak nemajú dostatočnú úroveň povedomia a informácií o podvode,“ zdôvodňuje novinku Ministerstvo financií SR.
Systém výmeny informácií o ľuďoch, ktorí sú v banke na čiernej listine, by mal byť oficiálne zavedený od januára 2025. Novelu zákona však ešte musí schváliť parlament, ktorý v súčasnosti nie je uznášaniaschopný.
Kto sa dostane na bankový blacklist?
Nový systém umožní bankám medzi sebou zdieľať údaje o klientoch, ktorí sú podozriví z nelegálnych činností, alebo predstavujú riziko, napríklad v prípade úverových podvodov.
Tento register bude obsahovať mená klientov, u ktorých existuje podozrenie, že by mohli spôsobiť škodu nielen jednej banke, ale aj jej klientom a ďalším finančným inštitúciám. Do blacklistu môžu byť zaradení aj tí, ktorí sa pokúsili o podvod, alebo osoby spadajúce pod medzinárodné sankcie. Banky už teraz disponujú zoznamom vlastných klientov, pri ktorých majú podozrenie z nekalých praktík.
„Rozširuje sa okruh osôb, o ktorých banka alebo pobočka zahraničnej banky preukázateľne zistí, že porušujú zákony alebo iné všeobecne záväzné právne predpisy, alebo existuje odôvodnené riziko nedodržiavania zákonov či iných všeobecne záväzných predpisov v súvislosti s vykonávaním bankových obchodov, alebo existuje odôvodnené riziko, že by mohlo dôjsť ku škode vo vzťahu k banke alebo k pobočke zahraničnej banky, alebo ich klientom, či k inej banke a k inej pobočke zahraničnej banky a ich klientom,“ vysvetľuje rezort financií.
Nateraz nie je jasné, či všetky banky začnú využívať jednotný systém, alebo budú medzi sebou zdieľať rôzne vlastné platformy. O stanovisko k bankovej čiernej listine sme požiadali aj Národnú banku Slovenska, ktorá sa zatiaľ nevyjadrila. Tému budeme ďalej aktualizovať.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aká bude výška 13. dôchodku v decembri 2024
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor