Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Desaťpercentný cashback za platbu kartou, znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo či finančný bonus za založenie účtu. Banky pritvrdili v konkurenčnom boji o klientov a lákajú nových zákazníkov viacerými novinkami. Financial Report sumarizuje najzaujímavejšie benefity pri jednotlivých bankových ponukách v roku 2021.

image

Foto: Shutterstock

Niektoré výhody ťahajú doslova z rukáva

Slovenské banky v prípade hypotekárnych úverov lákajú na viacero finančných zvýhodnení. Ak nebudeme brať do úvahy výšku úrokových sadzieb a dĺžku fixácie, finančné inštitúcie ponúkajú najmä znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo, náhradu poplatkov za zápis do katastra nehnuteľností, ale aj odpustenie poplatku za poskytnutie úveru

V prípade hypoték pritom nejde o nové benefity. Mnohé banky ich ponúkajú už niekoľko rokov a podľa potreby ich „vyťahujú z rukáva“. To podľa odborníkov na financie svedčí aj o tom, že na určité skupiny obyvateľstva takéto stimuly skutočne zaberajú

Bezplatný znalecký posudok vybavíte aktuálne v dvoch bankách. Na Slovensku ho ponúkajú BKS Bank a UniCredit Bank. Kým prvá z inštitúcií si v tomto ohľade nekladie žiadne podmienky a uhradí akýkoľvek znalecký posudok klienta, UniCredit Bank rozlišuje, či ide o byt, alebo rodinný dom. Pri byte banka preplatí posudok maximálne do výšky 150 eur, v prípade rodinného domu až do 210 eur. Klient si však musí poistiť schopnosť splácať hypotéku a akcia platí len pre úvery do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti založenej v prospech banky.

Preplatia aj zápis do katastra nehnuteľností

Benefit bezplatného zápisu v katastri nehnuteľností ponúka aktuálne jediná banka – ČSOB. A pridáva k tomu ešte dva zaujímavé bonusy. Za refinancovanie úveru z inej banky do ČSOB možno získať odmenu vo výške až troch mesačných splátok na základe výšky prenesenej hypotéky, maximálne však 1 500 eur. Druhým bonusom je potom možnosť bezplatných mimoriadnych splátok cez aplikáciu SmartBanking mesačne vo výške 1,50 % zo zostatku istiny.

Najčastejšie skloňovaným benefitom v prípade slovenských hypoték je odpustenie poplatku za poskytnutie hypotéky, čo niektoré banky komunikujú ako 100 % zľavu. Momentálne tento bonus bez dodatočných podmienok ponúkajú VÚB banka, Fio banka, mBank, Poštová banka a Prima banka. Aj UniCredit bank uplatňuje 100 % zľavu na poplatku za poskytnutie úveru, no len pre úvery s poistením do 80 % z hodnoty zábezpeky. Bežne sa pritom za poskytnutie hypotekárneho úveru platia stovky eur.

Finančný bonus a účet bez poplatkov

Slovenská sporiteľňa a Tatra banka sa tento rok rozhodli motivovať nových klientov finančnou odmenou za založenie účtu. Obe banky navyše pridávajú aj vedenie účtu bez poplatku na rok zadarmo. V prípade Slovenskej sporiteľne výška bonusu závisí od toho, akým spôsobom si klient založí svoj účet. Väčšiu sumu – 60 eur, získa nový zákazník za predpokladu, že si založí svoje konto na diaľku. Nižšiu sumu – 30 eur, klient získa za založenie účtu v pobočke.

Klienti Slovenskej sporiteľne potrebujú na získanie vyššieho bonusu splniť dve podmienky. Musia zaplatiť mobilom alebo hodinkami jednorazovo aspoň sto eur a tiež si nechať na účet zasielať pravidelný príjem vo výške aspoň 300 eur počas minimálne troch mesiacov. Za príjem sa pritom nepovažujú transakcie medzi vlastnými účtami. Akciová ponuka sa týka študentského účtu, účtu pre mladých, osobného účtu, ako aj osobného účtu Exclusive. Banka potom pripíše sumu tým klientom, ktorí si účet stihnú otvoriť do 31. októbra tohto roku (od 1. mája 2021). 

Tatra banka láka nových klientov na účet zadarmo a prispeje aj na sporenie. V porovnaní so Slovenskou sporiteľňou nie je nevyhnutné zakladať si účet na diaľku, respektíve cez internet. Potrebné je však aktívne ho využívať.

Za aktívne využívanie účtu sa v prípade Tatra banky považuje to, ak sa klient aspoň raz za mesiac prihlási do mobilnej aplikácie a zároveň zrealizuje aspoň jednu platbu debetnou kartou. Za každý mesiac, v ktorom klient splní tieto dve podmienky, mu banka pripíše na sporiaci účet sedem eur. Benefit možno využívať maximálne 12 mesiacov a novinka platí len pre osoby staršie ako 20 rokov, ktoré sú zároveň novými klientmi banky. Celkový bonus je tak vo výške 84 eur.

Bezplatný účet najnovšie ponúka aj ČSOB. Získa ho ten, kto si ho založí online respektíve cez mobilnú aplikáciu SmartBanking a nebude využívať služby v pobočke. Nový klient tiež môže bez obmedzení vyberať svoje peniaze z bankomatov ČSOB a OTP banky. Zadarmo sú aj vklady cez vkladomatyneplatí ani za platobnú kartu.

Cashback po novom? Moneyback

Nakúpite v obchode, zaplatíte a po odpísaní finančných prostriedkov z účtov vám na ňom naspäť pristane určité percento z ceny nákupu. Cashback je fenomén, ktorý zatiaľ očaril klientov najmä na Západe. Na Slovensku ho však väčšina bánk prehliada. Ak neberieme do úvahy program Mastercard Priceless Specials, ktorý sa minulý rok skončil, alebo tohtoročnú novinku Vivid Money, slovenské banky s možnosťou cashbacku za platby obchodníkom spočítate na prstoch jednej ruky. 

Jednou z nich je UniCredit bank. Pri využití programu U-šetrite zákazník síce hradí plnú sumu služby alebo produktu, ale následne mu bude suma zodpovedajúca výške vopred dohodnutej zľavy pripísaná naspäť na účet. Týmto spôsobom môžu klienti UniCredit bank u vybraných obchodníkov získať cashback do výšky od 1 až do 15 %. Ušetriť možno najmä nákupom cez internet – peniaze späť sa dajú získať pri platbách za palivo, drogériu, oblečenie, letenky či ubytovanie.

Najnovším počinom v oblasti cashbacku je ponuka Slovenskej sporiteľne. Tá prostredníctvom služby Moneyback sľubuje vrátenie peňazí vo výške do 10 % z platby kartou. Podmienkou je mať účet v banke a používať mobilnú aplikáciu George. Klienti však zľavu nezískavajú automaticky a musia si ju aktivovať, rovnako ako ponuku odmien. Tie sú podľa vyjadrení banky šité na mieru každému klientovi. 

Peniaze naspäť, teda Moneyback, získate napríklad za nákup v Lidli, Nay, 101 Drogerie či OMV, kde sporiteľňa vracia 5 % z platby. Klienti nezískajú odmenu za platbu kartu okamžite, ale až začiatkom nasledujúceho mesiaca. Samotné obchody však môžu limitovať výšku zľavy, teda cashbacku, a klient je o tom vopred informovaný prostredníctvom mobilnej aplikácie George.

Dateio: Jedna z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne

Službu Moneyback aj U-šetrite spustili banky v spolupráci s česko-slovenským startupom Dateio. Spoločnosť Deloitte ho zaradila do rebríčka Fast 50 ako jednu z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne.

Benefity, na ktoré banky aktuálne lákajú klientov

BKS bank: Bezplatný znalecký posudok.

FIO banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

mBank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Poštová banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Prima banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

VÚB banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

365.bank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky a vedenie účtu zadarmo bez akýchkoľvek ďalších podmienok. 

ČSOB: Bezplatný zápis v katastri nehnuteľností a online účet bez poplatku pre tých, ktorí nevyužívajú služby pobočky.

Slovenská sporiteľňa: Vedenie účtu na 12 mesiacov je pre nových klientov zadarmo. K dispozícii je finančný bonus 60 eur pri založení účtu na diaľku a cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 10 % z ceny nákupu.

Tatra banka: Vedenie účtu na 12 mesiacov pre nových klientov je zadarmo plus bonus 84 eur ročne na sporenie za aktívne využívanie účtu.

UniCredit Bank: Banka preplatí znalecký posudok na byt (150 eur) či rodinný dom (210 eur), poskytuje 100 % zľavu na poplatok za poskytnutie hypotéky, cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 15 % z ceny nákupu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

21.10.2021 Roland Régely

TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov

Mať k dispozícii veľkú „armádu“ podriadených finančných agentov ešte neznamená, že automaticky dosiahnete najväčšie tržby v ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

19.10.2021 Zuzana Mecková

Spotrebiteľský úver s úrokom 0,00 % ponúkajú tri banky. Ich podmienky sa líšia najmä v poplatkoch

Spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 0,00 % ročne, to znie naozaj lákavo. Aby ste využili tú najvýhodnejšiu pôžičku na trhu, je dobré ...

18.10.2021 Zuzana Mecková

Väčšina úrokových sadzieb sporiacich účtov na Slovensku sa nachádza hlboko pod úrovňou súčasnej inflácie

Úrokové sadzby sporiacich účtov u jednotlivých bánk sa v súčasnosti výrazne líšia a väčšina z nich ani zďaleka nedosahuje úroveň ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Väčšina krajín EÚ považuje COVID-19 v súvislosti s prácou za chorobu z povolania, tri za pracovný úraz

Európsky štatistický úrad Eurostat zrealizoval celoeurópsky prieskum o tom, či je ochorenie na koronavírus v súvislosti s prácou na úrovni ...

16.10.2021 Redakcia FinReport

Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?

Jesenné obdobie so sebou prináša aj častejšie komplikácie na cestách. Okrem tradičného zhoršenia počasia, výdatnejších zrážok, ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Agentúra Moody’s Investors Service zvýšila Tatra banke rating z úrovne A3 na A2

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila dlhodobý depozitný rating Tatra banky o jeden stupeň z úrovne A3 na A2. Rating banky ...

13.10.2021 Andrej Vida

Refinancovanie hypotéky nie je len o získaní najnižšieho úroku. Čo všetko musíme zobrať do úvahy?

Dostali ste z banky list, že sa onedlho skončí obdobie fixácie úrokovej sadzby vášho úveru? Ak áno, mnohí z vás sa určite zamysleli, či ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

mBank prináša eKartu na internetové platby, ktorá nie je vyrobená z plastu, ale je virtuálna

Klienti mBank majú k dispozícii nový finančný nástroj. Je ním virtuálna platobná eKarta, ktorá im umožní realizovať online platby na ...

12.10.2021 Magdaléna Švančarková

Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť

Havarijné poistenie dokáže vykryť škody majiteľovi motorového vozidla, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Odporúča sa pri nových či ...

9.10.2021 Redakcia FinReport

Slovenská záručná a rozvojová banka vyplatila cestovkám v rámci návratnej pomoci prvých 20 miliónov eur

Za prvé tri týždne od zverejnenia výzvy na podávanie žiadostí o návratnú finančnú pomoc pre cestovné kancelárie prijala Slovenská ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov
 3. 3.
  Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO
 4. 4.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 5. 5.
  Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere