Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Desaťpercentný cashback za platbu kartou, znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo či finančný bonus za založenie účtu. Banky pritvrdili v konkurenčnom boji o klientov a lákajú nových zákazníkov viacerými novinkami. Financial Report sumarizuje najzaujímavejšie benefity pri jednotlivých bankových ponukách v roku 2021.

bankové lákadlá

Foto: Shutterstock

Niektoré výhody ťahajú doslova z rukáva

Slovenské banky v prípade hypotekárnych úverov lákajú na viacero finančných zvýhodnení. Ak nebudeme brať do úvahy výšku úrokových sadzieb a dĺžku fixácie, finančné inštitúcie ponúkajú najmä znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo, náhradu poplatkov za zápis do katastra nehnuteľností, ale aj odpustenie poplatku za poskytnutie úveru

V prípade hypoték pritom nejde o nové benefity. Mnohé banky ich ponúkajú už niekoľko rokov a podľa potreby ich „vyťahujú z rukáva“. To podľa odborníkov na financie svedčí aj o tom, že na určité skupiny obyvateľstva takéto stimuly skutočne zaberajú

Bezplatný znalecký posudok vybavíte aktuálne v dvoch bankách. Na Slovensku ho ponúkajú BKS Bank a UniCredit Bank. Kým prvá z inštitúcií si v tomto ohľade nekladie žiadne podmienky a uhradí akýkoľvek znalecký posudok klienta, UniCredit Bank rozlišuje, či ide o byt, alebo rodinný dom. Pri byte banka preplatí posudok maximálne do výšky 150 eur, v prípade rodinného domu až do 210 eur. Klient si však musí poistiť schopnosť splácať hypotéku a akcia platí len pre úvery do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti založenej v prospech banky.

Preplatia aj zápis do katastra nehnuteľností

Benefit bezplatného zápisu v katastri nehnuteľností ponúka aktuálne jediná banka – ČSOB. A pridáva k tomu ešte dva zaujímavé bonusy. Za refinancovanie úveru z inej banky do ČSOB možno získať odmenu vo výške až troch mesačných splátok na základe výšky prenesenej hypotéky, maximálne však 1 500 eur. Druhým bonusom je potom možnosť bezplatných mimoriadnych splátok cez aplikáciu SmartBanking mesačne vo výške 1,50 % zo zostatku istiny.

Najčastejšie skloňovaným benefitom v prípade slovenských hypoték je odpustenie poplatku za poskytnutie hypotéky, čo niektoré banky komunikujú ako 100 % zľavu. Momentálne tento bonus bez dodatočných podmienok ponúkajú VÚB banka, Fio banka, mBank, Poštová banka a Prima banka. Aj UniCredit bank uplatňuje 100 % zľavu na poplatku za poskytnutie úveru, no len pre úvery s poistením do 80 % z hodnoty zábezpeky. Bežne sa pritom za poskytnutie hypotekárneho úveru platia stovky eur.

Finančný bonus a účet bez poplatkov

Slovenská sporiteľňa a Tatra banka sa tento rok rozhodli motivovať nových klientov finančnou odmenou za založenie účtu. Obe banky navyše pridávajú aj vedenie účtu bez poplatku na rok zadarmo. V prípade Slovenskej sporiteľne výška bonusu závisí od toho, akým spôsobom si klient založí svoj účet. Väčšiu sumu – 60 eur, získa nový zákazník za predpokladu, že si založí svoje konto na diaľku. Nižšiu sumu – 30 eur, klient získa za založenie účtu v pobočke.

Klienti Slovenskej sporiteľne potrebujú na získanie vyššieho bonusu splniť dve podmienky. Musia zaplatiť mobilom alebo hodinkami jednorazovo aspoň sto eur a tiež si nechať na účet zasielať pravidelný príjem vo výške aspoň 300 eur počas minimálne troch mesiacov. Za príjem sa pritom nepovažujú transakcie medzi vlastnými účtami. Akciová ponuka sa týka študentského účtu, účtu pre mladých, osobného účtu, ako aj osobného účtu Exclusive. Banka potom pripíše sumu tým klientom, ktorí si účet stihnú otvoriť do 31. októbra tohto roku (od 1. mája 2021). 

Tatra banka láka nových klientov na účet zadarmo a prispeje aj na sporenie. V porovnaní so Slovenskou sporiteľňou nie je nevyhnutné zakladať si účet na diaľku, respektíve cez internet. Potrebné je však aktívne ho využívať.

Za aktívne využívanie účtu sa v prípade Tatra banky považuje to, ak sa klient aspoň raz za mesiac prihlási do mobilnej aplikácie a zároveň zrealizuje aspoň jednu platbu debetnou kartou. Za každý mesiac, v ktorom klient splní tieto dve podmienky, mu banka pripíše na sporiaci účet sedem eur. Benefit možno využívať maximálne 12 mesiacov a novinka platí len pre osoby staršie ako 20 rokov, ktoré sú zároveň novými klientmi banky. Celkový bonus je tak vo výške 84 eur.

Bezplatný účet najnovšie ponúka aj ČSOB. Získa ho ten, kto si ho založí online respektíve cez mobilnú aplikáciu SmartBanking a nebude využívať služby v pobočke. Nový klient tiež môže bez obmedzení vyberať svoje peniaze z bankomatov ČSOB a OTP banky. Zadarmo sú aj vklady cez vkladomatyneplatí ani za platobnú kartu.

Cashback po novom? Moneyback

Nakúpite v obchode, zaplatíte a po odpísaní finančných prostriedkov z účtov vám na ňom naspäť pristane určité percento z ceny nákupu. Cashback je fenomén, ktorý zatiaľ očaril klientov najmä na Západe. Na Slovensku ho však väčšina bánk prehliada. Ak neberieme do úvahy program Mastercard Priceless Specials, ktorý sa minulý rok skončil, alebo tohtoročnú novinku Vivid Money, slovenské banky s možnosťou cashbacku za platby obchodníkom spočítate na prstoch jednej ruky. 

Jednou z nich je UniCredit bank. Pri využití programu U-šetrite zákazník síce hradí plnú sumu služby alebo produktu, ale následne mu bude suma zodpovedajúca výške vopred dohodnutej zľavy pripísaná naspäť na účet. Týmto spôsobom môžu klienti UniCredit bank u vybraných obchodníkov získať cashback do výšky od 1 až do 15 %. Ušetriť možno najmä nákupom cez internet – peniaze späť sa dajú získať pri platbách za palivo, drogériu, oblečenie, letenky či ubytovanie.

Najnovším počinom v oblasti cashbacku je ponuka Slovenskej sporiteľne. Tá prostredníctvom služby Moneyback sľubuje vrátenie peňazí vo výške do 10 % z platby kartou. Podmienkou je mať účet v banke a používať mobilnú aplikáciu George. Klienti však zľavu nezískavajú automaticky a musia si ju aktivovať, rovnako ako ponuku odmien. Tie sú podľa vyjadrení banky šité na mieru každému klientovi. 

Peniaze naspäť, teda Moneyback, získate napríklad za nákup v Lidli, Nay, 101 Drogerie či OMV, kde sporiteľňa vracia 5 % z platby. Klienti nezískajú odmenu za platbu kartu okamžite, ale až začiatkom nasledujúceho mesiaca. Samotné obchody však môžu limitovať výšku zľavy, teda cashbacku, a klient je o tom vopred informovaný prostredníctvom mobilnej aplikácie George.

Dateio: Jedna z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne

Službu Moneyback aj U-šetrite spustili banky v spolupráci s česko-slovenským startupom Dateio. Spoločnosť Deloitte ho zaradila do rebríčka Fast 50 ako jednu z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne.

Benefity, na ktoré banky aktuálne lákajú klientov

BKS bank: Bezplatný znalecký posudok.

FIO banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

mBank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Poštová banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Prima banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

VÚB banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

365.bank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky a vedenie účtu zadarmo bez akýchkoľvek ďalších podmienok. 

ČSOB: Bezplatný zápis v katastri nehnuteľností a online účet bez poplatku pre tých, ktorí nevyužívajú služby pobočky.

Slovenská sporiteľňa: Vedenie účtu na 12 mesiacov je pre nových klientov zadarmo. K dispozícii je finančný bonus 60 eur pri založení účtu na diaľku a cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 10 % z ceny nákupu.

Tatra banka: Vedenie účtu na 12 mesiacov pre nových klientov je zadarmo plus bonus 84 eur ročne na sporenie za aktívne využívanie účtu.

UniCredit Bank: Banka preplatí znalecký posudok na byt (150 eur) či rodinný dom (210 eur), poskytuje 100 % zľavu na poplatok za poskytnutie hypotéky, cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 15 % z ceny nákupu.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom

Počet online podvodov významne rastie. Len za posledné necelé tri roky sa zvýšil o 530 %. Metódy podvodníkov sú sofistikované. Sú veľmi ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

27.11.2023 Robert Juriš

Agentúra Moody´s ponechala Slovensku pôvodný rating A2 s negatívnym výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Moody´s opäť prehodnocovala rating Slovenskej republiky. Tentoraz sa rozhodla ponechať ho na pôvodnej ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa dostal nad hranicu 38-tisíc dolárov a pôjde vyššie

Kryptomeny zvyknú mávať silný a úspešný koniec roka. Inak to nie je ani v súčasnosti, keď sa cena bitcoinu vyšplhala nad úroveň ...

27.11.2023 Andrej Vida

Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru

Na slovenskom realitnom trhu nastal v poslednom období útlm. Predaj nehnuteľností klesol skokovo vtedy, keď naše banky začali zdvíhať ...

22.11.2023 Robert Juriš

Digitalizácia v bankovníctve by mohla uľahčiť život úplne každému

Digitalizácia bankovníctva sa začala ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu. No práve počas nej akcelerovala najrýchlejšie. Mnohé ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

Digitálna úverová novinka určená pre podnikateľov

Tatra banka pre svojich klientov – podnikateľov pripravila ďalšiu digitálnu novinku. V mobilnej aplikácii môžu po zadaní niektorých ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

Uniqa: Celková výška škôd po zemetrasení je takmer 3,5 milióna eur

Mesiac po zemetrasení na východe Slovenska eviduje poisťovňa Uniqa už 1 181 nahlásených poistných udalostí v odhadovanej výške 3,4 ...

21.11.2023 Zuzana Fryč

Kooperativa predbehla Allianz, stala sa lídrom na slovenskom poistnom trhu

Novou jednotkou na slovenskom poistnom trhu sa v prvom polroku tohto roku stala poisťovňa Kooperativa. Dosiahla najvyššie predpísané poistné, ...

20.11.2023 Redakcia FinReport

V UniCredit Bank sa schyľuje k štrajku. Zamestnancom vadia nízke platy

Zamestnanci UniCredit Bank sa so svojím vedením nevedia dohodnúť na budúcoročných platoch. Začali preto zbierať podpisy na vyhlásenie ...

16.11.2023 Zuzana Fryč

Ceny PZP sa zvyšujú o 6 až 8,5 %. Ktorí vodiči zaplatia najviac a ktorí najmenej?

Poisťovne pri predlžovaní zmlúv avizujú zdražovanie povinného zmluvného poistenia (PZP) medziročne v priemere okolo 6 až 8,5 %, hoci ...

16.11.2023 Redakcia FinReport

Rakúska banka Gutmann prináša na Slovensko svoje privátne bankovníctvo

Rakúska privátna banka s viac ako 100-ročnou tradíciou mieri aj na Slovensko. Chce osloviť najmä slovenskú privátnu klientelu so záujmom o ...

16.11.2023 Redakcia FinReport

UNIQA Insurance Group s ratingom A- so stabilným výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) vystavila značke UNIQA priaznivé vysvedčenie. Potvrdila ratingy UNIQA Österreich ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay