Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Desaťpercentný cashback za platbu kartou, znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo či finančný bonus za založenie účtu. Banky pritvrdili v konkurenčnom boji o klientov a lákajú nových zákazníkov viacerými novinkami. Financial Report sumarizuje najzaujímavejšie benefity pri jednotlivých bankových ponukách v roku 2021.

image

Foto: Shutterstock

Niektoré výhody ťahajú doslova z rukáva

Slovenské banky v prípade hypotekárnych úverov lákajú na viacero finančných zvýhodnení. Ak nebudeme brať do úvahy výšku úrokových sadzieb a dĺžku fixácie, finančné inštitúcie ponúkajú najmä znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo, náhradu poplatkov za zápis do katastra nehnuteľností, ale aj odpustenie poplatku za poskytnutie úveru

V prípade hypoték pritom nejde o nové benefity. Mnohé banky ich ponúkajú už niekoľko rokov a podľa potreby ich „vyťahujú z rukáva“. To podľa odborníkov na financie svedčí aj o tom, že na určité skupiny obyvateľstva takéto stimuly skutočne zaberajú

Bezplatný znalecký posudok vybavíte aktuálne v dvoch bankách. Na Slovensku ho ponúkajú BKS Bank a UniCredit Bank. Kým prvá z inštitúcií si v tomto ohľade nekladie žiadne podmienky a uhradí akýkoľvek znalecký posudok klienta, UniCredit Bank rozlišuje, či ide o byt, alebo rodinný dom. Pri byte banka preplatí posudok maximálne do výšky 150 eur, v prípade rodinného domu až do 210 eur. Klient si však musí poistiť schopnosť splácať hypotéku a akcia platí len pre úvery do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti založenej v prospech banky.

Preplatia aj zápis do katastra nehnuteľností

Benefit bezplatného zápisu v katastri nehnuteľností ponúka aktuálne jediná banka – ČSOB. A pridáva k tomu ešte dva zaujímavé bonusy. Za refinancovanie úveru z inej banky do ČSOB možno získať odmenu vo výške až troch mesačných splátok na základe výšky prenesenej hypotéky, maximálne však 1 500 eur. Druhým bonusom je potom možnosť bezplatných mimoriadnych splátok cez aplikáciu SmartBanking mesačne vo výške 1,50 % zo zostatku istiny.

Najčastejšie skloňovaným benefitom v prípade slovenských hypoték je odpustenie poplatku za poskytnutie hypotéky, čo niektoré banky komunikujú ako 100 % zľavu. Momentálne tento bonus bez dodatočných podmienok ponúkajú VÚB banka, Fio banka, mBank, Poštová banka a Prima banka. Aj UniCredit bank uplatňuje 100 % zľavu na poplatku za poskytnutie úveru, no len pre úvery s poistením do 80 % z hodnoty zábezpeky. Bežne sa pritom za poskytnutie hypotekárneho úveru platia stovky eur.

Finančný bonus a účet bez poplatkov

Slovenská sporiteľňa a Tatra banka sa tento rok rozhodli motivovať nových klientov finančnou odmenou za založenie účtu. Obe banky navyše pridávajú aj vedenie účtu bez poplatku na rok zadarmo. V prípade Slovenskej sporiteľne výška bonusu závisí od toho, akým spôsobom si klient založí svoj účet. Väčšiu sumu – 60 eur, získa nový zákazník za predpokladu, že si založí svoje konto na diaľku. Nižšiu sumu – 30 eur, klient získa za založenie účtu v pobočke.

Klienti Slovenskej sporiteľne potrebujú na získanie vyššieho bonusu splniť dve podmienky. Musia zaplatiť mobilom alebo hodinkami jednorazovo aspoň sto eur a tiež si nechať na účet zasielať pravidelný príjem vo výške aspoň 300 eur počas minimálne troch mesiacov. Za príjem sa pritom nepovažujú transakcie medzi vlastnými účtami. Akciová ponuka sa týka študentského účtu, účtu pre mladých, osobného účtu, ako aj osobného účtu Exclusive. Banka potom pripíše sumu tým klientom, ktorí si účet stihnú otvoriť do 31. októbra tohto roku (od 1. mája 2021). 

Tatra banka láka nových klientov na účet zadarmo a prispeje aj na sporenie. V porovnaní so Slovenskou sporiteľňou nie je nevyhnutné zakladať si účet na diaľku, respektíve cez internet. Potrebné je však aktívne ho využívať.

Za aktívne využívanie účtu sa v prípade Tatra banky považuje to, ak sa klient aspoň raz za mesiac prihlási do mobilnej aplikácie a zároveň zrealizuje aspoň jednu platbu debetnou kartou. Za každý mesiac, v ktorom klient splní tieto dve podmienky, mu banka pripíše na sporiaci účet sedem eur. Benefit možno využívať maximálne 12 mesiacov a novinka platí len pre osoby staršie ako 20 rokov, ktoré sú zároveň novými klientmi banky. Celkový bonus je tak vo výške 84 eur.

Bezplatný účet najnovšie ponúka aj ČSOB. Získa ho ten, kto si ho založí online respektíve cez mobilnú aplikáciu SmartBanking a nebude využívať služby v pobočke. Nový klient tiež môže bez obmedzení vyberať svoje peniaze z bankomatov ČSOB a OTP banky. Zadarmo sú aj vklady cez vkladomatyneplatí ani za platobnú kartu.

Cashback po novom? Moneyback

Nakúpite v obchode, zaplatíte a po odpísaní finančných prostriedkov z účtov vám na ňom naspäť pristane určité percento z ceny nákupu. Cashback je fenomén, ktorý zatiaľ očaril klientov najmä na Západe. Na Slovensku ho však väčšina bánk prehliada. Ak neberieme do úvahy program Mastercard Priceless Specials, ktorý sa minulý rok skončil, alebo tohtoročnú novinku Vivid Money, slovenské banky s možnosťou cashbacku za platby obchodníkom spočítate na prstoch jednej ruky. 

Jednou z nich je UniCredit bank. Pri využití programu U-šetrite zákazník síce hradí plnú sumu služby alebo produktu, ale následne mu bude suma zodpovedajúca výške vopred dohodnutej zľavy pripísaná naspäť na účet. Týmto spôsobom môžu klienti UniCredit bank u vybraných obchodníkov získať cashback do výšky od 1 až do 15 %. Ušetriť možno najmä nákupom cez internet – peniaze späť sa dajú získať pri platbách za palivo, drogériu, oblečenie, letenky či ubytovanie.

Najnovším počinom v oblasti cashbacku je ponuka Slovenskej sporiteľne. Tá prostredníctvom služby Moneyback sľubuje vrátenie peňazí vo výške do 10 % z platby kartou. Podmienkou je mať účet v banke a používať mobilnú aplikáciu George. Klienti však zľavu nezískavajú automaticky a musia si ju aktivovať, rovnako ako ponuku odmien. Tie sú podľa vyjadrení banky šité na mieru každému klientovi. 

Peniaze naspäť, teda Moneyback, získate napríklad za nákup v Lidli, Nay, 101 Drogerie či OMV, kde sporiteľňa vracia 5 % z platby. Klienti nezískajú odmenu za platbu kartu okamžite, ale až začiatkom nasledujúceho mesiaca. Samotné obchody však môžu limitovať výšku zľavy, teda cashbacku, a klient je o tom vopred informovaný prostredníctvom mobilnej aplikácie George.

Dateio: Jedna z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne

Službu Moneyback aj U-šetrite spustili banky v spolupráci s česko-slovenským startupom Dateio. Spoločnosť Deloitte ho zaradila do rebríčka Fast 50 ako jednu z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne.

Benefity, na ktoré banky aktuálne lákajú klientov

BKS bank: Bezplatný znalecký posudok.

FIO banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

mBank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Poštová banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Prima banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

VÚB banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

365.bank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky a vedenie účtu zadarmo bez akýchkoľvek ďalších podmienok. 

ČSOB: Bezplatný zápis v katastri nehnuteľností a online účet bez poplatku pre tých, ktorí nevyužívajú služby pobočky.

Slovenská sporiteľňa: Vedenie účtu na 12 mesiacov je pre nových klientov zadarmo. K dispozícii je finančný bonus 60 eur pri založení účtu na diaľku a cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 10 % z ceny nákupu.

Tatra banka: Vedenie účtu na 12 mesiacov pre nových klientov je zadarmo plus bonus 84 eur ročne na sporenie za aktívne využívanie účtu.

UniCredit Bank: Banka preplatí znalecký posudok na byt (150 eur) či rodinný dom (210 eur), poskytuje 100 % zľavu na poplatok za poskytnutie hypotéky, cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 15 % z ceny nákupu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.6.2022 Redakcia FinReport

Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4

Európa vrátane Slovenska významne dopláca na rusko-ukrajinský vojnový konflikt. Nadnárodná spoločnosť Coface až 16 európskym krajinám ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Mincovňa Kremnica vyrazila milión pamätných dvojeuroviek s Erazmom Rotterdamským, do obehu prídu od 1. júla 2022

Národná banka Slovenska (NBS) vydáva ďalšiu pamätnú euromincu. Jej nominálna hodnota je 2 eurá a je venovaná 35. výročiu vzdelávacieho ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie

Dôvera v slovenskú ekonomiku zo strany podnikateľov je značne rozkolísaná. Najmä v oblasti priemyslu a služieb v júni 2022 poklesla dokonca ...

29.6.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza, a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok

Prázdniny sa ešte ani nezačali a prvá spomedzi cestovných kancelárií pôsobiacich na Slovensku skrachovala. Úpadok ohlásila cestovná ...

28.6.2022 Robert Juriš

Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné

Prakticky celý svet v súčasnosti čelí dramatickému rastu cien tovarov a služieb. Nárast inflácie ešte urýchlili dôsledky vojenského ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

K bankám, ktoré aj v júni 2022 zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, sa pridala aj Tatra banka. Takmer dva mesiace dokázala ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming

Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali ...

24.6.2022 Robert Juriš

NBS: Banky budú musieť vytvárať väčší kapitálový vankúš

Zadlženosť súkromného sektora rastie. Domácnosti sa obávajú stúpajúcich cien nehnuteľností, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov a ...

23.6.2022 Zuzana Fryč

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

21.6.2022 Zuzana Fryč

Záujem o poistenie právnej ochrany stúpa, poisťovne reagujú rozširovaním svojej ponuky

Poistenie právnej ochrany získava čoraz väčšie povedomie medzi ľuďmi a záujem oň rastie najmä v rámci práva v susedských sporoch či ...

20.6.2022 Robert Juriš

NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne

Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

Najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa opätovne zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Zmena sa týka úverov, ...

Aplikácia

 1. 1.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
 2. 2.
  Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
 3. 3.
  Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
 4. 4.
  Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
 5. 5.
  Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok