Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Desaťpercentný cashback za platbu kartou, znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo či finančný bonus za založenie účtu. Banky pritvrdili v konkurenčnom boji o klientov a lákajú nových zákazníkov viacerými novinkami. Financial Report sumarizuje najzaujímavejšie benefity pri jednotlivých bankových ponukách v roku 2021.

image

Foto: Shutterstock

Niektoré výhody ťahajú doslova z rukáva

Slovenské banky v prípade hypotekárnych úverov lákajú na viacero finančných zvýhodnení. Ak nebudeme brať do úvahy výšku úrokových sadzieb a dĺžku fixácie, finančné inštitúcie ponúkajú najmä znalecký posudok k nehnuteľnosti zadarmo, náhradu poplatkov za zápis do katastra nehnuteľností, ale aj odpustenie poplatku za poskytnutie úveru

V prípade hypoték pritom nejde o nové benefity. Mnohé banky ich ponúkajú už niekoľko rokov a podľa potreby ich „vyťahujú z rukáva“. To podľa odborníkov na financie svedčí aj o tom, že na určité skupiny obyvateľstva takéto stimuly skutočne zaberajú

Bezplatný znalecký posudok vybavíte aktuálne v dvoch bankách. Na Slovensku ho ponúkajú BKS Bank a UniCredit Bank. Kým prvá z inštitúcií si v tomto ohľade nekladie žiadne podmienky a uhradí akýkoľvek znalecký posudok klienta, UniCredit Bank rozlišuje, či ide o byt, alebo rodinný dom. Pri byte banka preplatí posudok maximálne do výšky 150 eur, v prípade rodinného domu až do 210 eur. Klient si však musí poistiť schopnosť splácať hypotéku a akcia platí len pre úvery do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti založenej v prospech banky.

Preplatia aj zápis do katastra nehnuteľností

Benefit bezplatného zápisu v katastri nehnuteľností ponúka aktuálne jediná banka – ČSOB. A pridáva k tomu ešte dva zaujímavé bonusy. Za refinancovanie úveru z inej banky do ČSOB možno získať odmenu vo výške až troch mesačných splátok na základe výšky prenesenej hypotéky, maximálne však 1 500 eur. Druhým bonusom je potom možnosť bezplatných mimoriadnych splátok cez aplikáciu SmartBanking mesačne vo výške 1,50 % zo zostatku istiny.

Najčastejšie skloňovaným benefitom v prípade slovenských hypoték je odpustenie poplatku za poskytnutie hypotéky, čo niektoré banky komunikujú ako 100 % zľavu. Momentálne tento bonus bez dodatočných podmienok ponúkajú VÚB banka, Fio banka, mBank, Poštová banka a Prima banka. Aj UniCredit bank uplatňuje 100 % zľavu na poplatku za poskytnutie úveru, no len pre úvery s poistením do 80 % z hodnoty zábezpeky. Bežne sa pritom za poskytnutie hypotekárneho úveru platia stovky eur.

Finančný bonus a účet bez poplatkov

Slovenská sporiteľňa a Tatra banka sa tento rok rozhodli motivovať nových klientov finančnou odmenou za založenie účtu. Obe banky navyše pridávajú aj vedenie účtu bez poplatku na rok zadarmo. V prípade Slovenskej sporiteľne výška bonusu závisí od toho, akým spôsobom si klient založí svoj účet. Väčšiu sumu – 60 eur, získa nový zákazník za predpokladu, že si založí svoje konto na diaľku. Nižšiu sumu – 30 eur, klient získa za založenie účtu v pobočke.

Klienti Slovenskej sporiteľne potrebujú na získanie vyššieho bonusu splniť dve podmienky. Musia zaplatiť mobilom alebo hodinkami jednorazovo aspoň sto eur a tiež si nechať na účet zasielať pravidelný príjem vo výške aspoň 300 eur počas minimálne troch mesiacov. Za príjem sa pritom nepovažujú transakcie medzi vlastnými účtami. Akciová ponuka sa týka študentského účtu, účtu pre mladých, osobného účtu, ako aj osobného účtu Exclusive. Banka potom pripíše sumu tým klientom, ktorí si účet stihnú otvoriť do 31. októbra tohto roku (od 1. mája 2021). 

Tatra banka láka nových klientov na účet zadarmo a prispeje aj na sporenie. V porovnaní so Slovenskou sporiteľňou nie je nevyhnutné zakladať si účet na diaľku, respektíve cez internet. Potrebné je však aktívne ho využívať.

Za aktívne využívanie účtu sa v prípade Tatra banky považuje to, ak sa klient aspoň raz za mesiac prihlási do mobilnej aplikácie a zároveň zrealizuje aspoň jednu platbu debetnou kartou. Za každý mesiac, v ktorom klient splní tieto dve podmienky, mu banka pripíše na sporiaci účet sedem eur. Benefit možno využívať maximálne 12 mesiacov a novinka platí len pre osoby staršie ako 20 rokov, ktoré sú zároveň novými klientmi banky. Celkový bonus je tak vo výške 84 eur.

Bezplatný účet najnovšie ponúka aj ČSOB. Získa ho ten, kto si ho založí online respektíve cez mobilnú aplikáciu SmartBanking a nebude využívať služby v pobočke. Nový klient tiež môže bez obmedzení vyberať svoje peniaze z bankomatov ČSOB a OTP banky. Zadarmo sú aj vklady cez vkladomatyneplatí ani za platobnú kartu.

Cashback po novom? Moneyback

Nakúpite v obchode, zaplatíte a po odpísaní finančných prostriedkov z účtov vám na ňom naspäť pristane určité percento z ceny nákupu. Cashback je fenomén, ktorý zatiaľ očaril klientov najmä na Západe. Na Slovensku ho však väčšina bánk prehliada. Ak neberieme do úvahy program Mastercard Priceless Specials, ktorý sa minulý rok skončil, alebo tohtoročnú novinku Vivid Money, slovenské banky s možnosťou cashbacku za platby obchodníkom spočítate na prstoch jednej ruky. 

Jednou z nich je UniCredit bank. Pri využití programu U-šetrite zákazník síce hradí plnú sumu služby alebo produktu, ale následne mu bude suma zodpovedajúca výške vopred dohodnutej zľavy pripísaná naspäť na účet. Týmto spôsobom môžu klienti UniCredit bank u vybraných obchodníkov získať cashback do výšky od 1 až do 15 %. Ušetriť možno najmä nákupom cez internet – peniaze späť sa dajú získať pri platbách za palivo, drogériu, oblečenie, letenky či ubytovanie.

Najnovším počinom v oblasti cashbacku je ponuka Slovenskej sporiteľne. Tá prostredníctvom služby Moneyback sľubuje vrátenie peňazí vo výške do 10 % z platby kartou. Podmienkou je mať účet v banke a používať mobilnú aplikáciu George. Klienti však zľavu nezískavajú automaticky a musia si ju aktivovať, rovnako ako ponuku odmien. Tie sú podľa vyjadrení banky šité na mieru každému klientovi. 

Peniaze naspäť, teda Moneyback, získate napríklad za nákup v Lidli, Nay, 101 Drogerie či OMV, kde sporiteľňa vracia 5 % z platby. Klienti nezískajú odmenu za platbu kartu okamžite, ale až začiatkom nasledujúceho mesiaca. Samotné obchody však môžu limitovať výšku zľavy, teda cashbacku, a klient je o tom vopred informovaný prostredníctvom mobilnej aplikácie George.

Dateio: Jedna z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne

Službu Moneyback aj U-šetrite spustili banky v spolupráci s česko-slovenským startupom Dateio. Spoločnosť Deloitte ho zaradila do rebríčka Fast 50 ako jednu z najrýchlejšie rastúcich firiem v regióne.

Benefity, na ktoré banky aktuálne lákajú klientov

BKS bank: Bezplatný znalecký posudok.

FIO banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

mBank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Poštová banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

Prima banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

VÚB banka: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky.

365.bank: 100 % zľava na poplatok za poskytnutie hypotéky a vedenie účtu zadarmo bez akýchkoľvek ďalších podmienok. 

ČSOB: Bezplatný zápis v katastri nehnuteľností a online účet bez poplatku pre tých, ktorí nevyužívajú služby pobočky.

Slovenská sporiteľňa: Vedenie účtu na 12 mesiacov je pre nových klientov zadarmo. K dispozícii je finančný bonus 60 eur pri založení účtu na diaľku a cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 10 % z ceny nákupu.

Tatra banka: Vedenie účtu na 12 mesiacov pre nových klientov je zadarmo plus bonus 84 eur ročne na sporenie za aktívne využívanie účtu.

UniCredit Bank: Banka preplatí znalecký posudok na byt (150 eur) či rodinný dom (210 eur), poskytuje 100 % zľavu na poplatok za poskytnutie hypotéky, cashback za nákupy u vybraných obchodníkov do 15 % z ceny nákupu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.7.2021 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat, no na prvenstvo to nestačilo

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Starší ľudia investujú vyššie sumy, mladší nižšie. Môžu si to dovoliť, pretože majú viac času

Päťtisíc eur ako jednorazová investícia. Takáto je priemerná suma, ktorú Slováci starší ako 35 rokov investujú do podielových fondov. U ...

27.7.2021 Redakcia FinReport

Bitcoin znovu rastie a opäť sú príčinou slová Elona Muska. Požaduje jediné – ekologickejšiu ťažbu kryptomien

Najrozšírenejšia mena bitcoin po celý uplynulý týždeň oscilovala okolo psychologickej hranice 30-tisíc dolárov za kus. Teraz však dostala ...

27.7.2021 Redakcia FinReport

Hovoríte doma o spoločných peniazoch? Najlepšie je začať čo najskôr, už pred svadbou

Štatistiky hovoria, že až 90 % konfliktov v domácnosti vzniká kvôli peniazom. Dôvodom je zvyčajne nesprávne nastavenie spoločného ...

27.7.2021 Magdaléna Švančarková

Pod vplyvom českého tornáda Slováci začali zásadne prehodnocovať poistenie svojho majetku

Leto prinieslo živelné katastrofy vo viacerých krajinách. Na Slovensku zvlášť zarezonovalo tornádo na Morave a záplavy v Nemecku, ale aj u ...

27.7.2021 Robert Juriš

Skupina Wüstenrot utlmuje stavebnú sporiteľňu, no rozbieha novú brokerskú spoločnosť

Nad stavebným sporením na Slovensku sa zmráka. Wüstenrot stavebná sporiteľňa končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Ceny nehnuteľností v Bratislave stále rastú. Príčinou je nedostatočná ponuka na trhu, byty sa predávajú „z papiera“

Dopyt po novom bývaní v Bratislave sa oproti minulému roku zvýšil 2,5-násobne. A to aj napriek neustále rastúcim cenám nového bývania. ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Tatra banka: Klienti si môžu vybrať, či budú bankovať v Lite alebo Full verzii mobilnej aplikácie

Tatra banka upravila svoju mobilnú aplikáciu tak, že pri jej používaní dáva svojim klientom na výber. Buď si zvolia Lite verziu, ktorá ...

25.7.2021 Redakcia FinReport

Veľká Británia je natoľko frustrovaná z (ne)zvládania pandémie, že dôsledky brexitu zatiaľ nepocítila

Veľká Británia má problém. Kvôli pandémii koronavírusu sa stále radí medzi takzvané čierne krajiny a prepadáva sa aj jej ekonomika. ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

21.7.2021 Magdaléna Švančarková

Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?

Nemecká ING Bank DiBa sa rozhodla sprísniť podmienky vedenia účtov. Sumy nad 50-tisíc eur zaťaží úrokom –0,5 % ročne. Nové podmienky ...

18.7.2021 Redakcia FinReport

Krádež alebo vykradnutie auta na dovolenke pokrýva havarijné poistenie, musíte však kontaktovať políciu

Pricestovali ste na dovolenku autom a v zahraničí vám ho vykradli, prípadne celé ukradli? Hoci je to pre každého vodiča určite stresová ...

15.7.2021 Redakcia FinReport

Právnici poisťovne Wüstenrot riešia zvýšený počet susedských sporov. Ich počet sa medziročne zdvojnásobil

Za prvých päť mesiacov tohto roka právnici riešili takmer rovnaké množstvo susedských sporov ako za celý rok 2020. Naďalej stúpa aj počet ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Pred Prezidentským palácom v Bratislave protestujú desiatky ľudí, búria sa proti novele zvýhodňujúcej zaočkovaných
 2. 2.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat, no na prvenstvo to nestačilo
 3. 3.
  Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?
 4. 4.
  Používanie cookies
 5. 5.
  Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil