Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky pracujú na digitálnych hypotékach. Zostáva im doriešiť niekoľko dôležitých „detailov“

Magdaléna Švančarková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Trendom tohto roka v bankovníctve je snaha bánk o dokončenie online hypotekárneho úveru, respektíve o finalizáciu čo najväčšieho počtu procesov, ktoré sú pre takúto hypotéku nevyhnutnosťou. Viaceré banky nám potvrdili, že na online hypotéke pracujú. Potrebujú však vyriešiť niektoré zásadné „detaily“.

image

Foto: Shutterstock

Banky na online riešení pracujú, ale...

Digitálna hypotéka by mala uľahčiť a urýchliť získavanie financií pre kúpu či výstavbu nového bývania, ale aj na rekonštrukciu toho pôvodného. Vďaka nej si raz jednoducho a pohodlne vybavíte všetko potrebné. Ideálna predstava, však?

Mnohé banky už komunikujú takýto produkt, ale stále mu niečo chýba, pretože nie všetky procesy sa dajú zrealizovať online bez osobného stretnutia s bankovým úradníkom či bez fyzického podpisovania dokumentov.

„Zatiaľ žiadna banka na Slovensku kompletný presun do online prostredia práve kvôli citlivejšej zmluvnej dokumentácii nezrealizovala,“ vysvetľuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Väčšina bánk poskytuje podanie žiadosti online či online konzultáciu s bankárom. „Požiadať o úver cez online formulár však banky umožňujú výhradne svojim už existujúcim klientom, pretože o ich financiách majú dostatok informácií,“ podotýka analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Online priestor otvára elektronický občiansky preukaz

Ak teda ste klientom banky, vaša cesta k online hypotéke vyzerá nádejne, no stále je tu ale. Doťuknutie úveru, čiže definitívne podpísanie zmluvy, prebieha len v pobočke alebo prostredníctvom finančného sprostredkovateľa. Iba tak je totiž možné overiť totožnosť klienta a zabezpečiť fyzické podpísanie zmluvnej dokumentácie.

„Viem si predstaviť, že by sa osobná návšteva pobočky dala nahradiť elektronickým podpisom s použitím občianskeho preukazu. Vyžadovalo by si to však prístup bankového sektora do IT systému slovensko.sk s možnosťou podpisovať elektronické dokumenty zaručeným elektronickým podpisom,“ analyzuje možnosti M. Búlik.

Získanie úveru však komplikuje aj niekoľko ďalších faktorov. Niekedy môže ísť o staršiu nehnuteľnosť, ktorá vyžaduje viac dokladov, alebo ak o úver žiada neklient banky a jeho bonitu je potrebné detailnejšie overiť.

Pri hypotékach sú často predávajúcimi staršie vekové ročníky, alebo zahraniční či dokonca neplnoletí klienti, ktorí nemajú elektronický občiansky preukaz, a podanie zmluvy o zriadení záložného práva na okresný úrad sa musí realizovať osobne.

Záložnú zmluvu je potrebné podpísať buď fyzicky na papieri, alebo je potrebný elektronický podpis, ktorý aktuálne na Slovensku využíva len minimum ľudí,“ objasňuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne (SLSP) Marta Cesnaková.

eID kartu stále používa len málo ľudí

Kľúčovým riešením pre zlepšenie online procesov aj pri získavaní hypotéky by sa mohol stať elektronický občiansky preukaz (eID karta s čipom) s elektronickým podpisom. Od roku 2014 Ministerstvo vnútra SR vydalo 2,5 milióna eID kariet. Podľa zverejnených údajov Jána Suchala z občianskeho združenia Slovensko.Digital sa však napríklad v roku 2020 aspoň raz prihlásilo do eGovernmentu iba 279 559 ľudí.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Používateľ potrebuje ku karte špeciálnu čítačku a programy nainštalované v počítači, čo môže ľudí odrádzať od jej používania. Podľa odborníkov existuje zámer štátu systém zásadne zjednodušiť a výrazne tak rozšíriť elektronické podpisovanie. „A to je možno príležitosť aj pre banky,“ dopĺňa M. Búlik.

Úverová riaditeľka FinGO.sk však pripomína, že hypotéka je zložitejší produkt. „V procese sa musí zosúladiť viacero legislatívnych noriem. Niektoré finančné domy sa však veľmi intenzívne tejto oblasti venujú, preto možno očakávať, že v najbližších rokoch sa dočkáme prvých lastovičiek,“ objasňuje.

Banky zatiaľ hľadajú riešenia

Pracujeme na ďalších vylepšeniach hypotéky na diaľku, ktoré potom našim klientom predstavíme,“ objasňuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Podobne reagujú aj ďalšie banky. „Digitalizácia patrí medzi naše strategické piliere. Špecializovaný tím zložený z kolegov z rôznych útvarov a IT pracuje na digitalizácii procesov,“ reaguje hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

„Situácia v roku 2020 nám ukázala, že smerovanie banky k online predaju úverov na bývanie a obsluhe klientov na diaľku je správna cesta,“ vysvetľuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Ako sa vybavujú hypotéky v slovenských bankách v súčasnosti?

Poštová banka už teraz umožňuje vykonať niektoré procesy pre získanie hypotéky online. „Vďaka prvej online konzultácii klient zistí, či a za akých podmienok mu hypotéku dokážeme poskytnúť. Na základe tejto komunikácie dostane do e-mailu všetky potrebné informácie – výšku úveru, úrokovú sadzbu a zoznam dokladov, ktoré sú potrebné na dokončenie procesu,“ vysvetľuje hovorkyňa Lýdia Žáčková. Ak sa klient rozhodne pre ponuku, navštívi pobočku banky.

Aj vo VÚB banke pracujú na vylepšeniach hypotéky na diaľku. Všetko sa začína konzultáciou s bankovým poradcom, pričom samotný proces je už potom v jeho kompetencii. Ak je potrebné doložiť nejaké doklady, môže sa dohodnúť s klientom na osobnom stretnutí. No a minimálne bodka na konci získavania úveru v podobe podpisu zmluvy je osobná. Stopercentná online podpora je možná skôr pri zmenách hypotéky.

Slovenská sporiteľňa umožňuje žiadateľovi o úver vybaviť podstatné náležitosti z domu. „Klient nám pošle všetky potrebné podklady online a do pobočky už iba príde podpísať zmluvu,“ objasňuje možnosti hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková.

Žiadateľ o hypotekárny úver v Československej obchodnej banke (ČSOB) v klientskej zóne bankového webu vyplní prehľadný formulár so žiadosťou. Banka ho následne kontaktuje, prekonzultujú detaily a pripravia ponuku. „Pobočku stačí navštíviť až kvôli podpisu zmluvy,“ vysvetľuje hovorkyňa Anna Jamborová.

Ani v mBank neposkytujú úplne digitálnu hypotéku. Klienti musia s poradcom podpísať žiadosť o úver a tiež zmluvy týkajúce sa úveru. „Plánujeme úpravy, o ktorých budeme včas informovať,“ reaguje produktová manažérka banky pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

27.9.2021 Zuzana Mecková

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák

Pandemická situácia sa síce zhoršuje, ale všetci cestovatelia veria, že tomuto spôsobu trávenia voľného času určite nie je koniec. Pri ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Odložené sociálne odvody je potrebné uhradiť najneskôr do konca septembra

Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Vývoz produktov chemického priemyslu z krajín EÚ do sveta je oveľa vyšší ako ich dovoz

Krajiny Európskej únie sú dôležitým exportérom produktov chemického priemyslu do zahraničia. Vývoz produktov chemického priemyslu z ...

25.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Amazon vlani prijala pol milióna nových zamestnancov, teraz by chcela ďalších 125-tisíc

Najbohatší muž sveta Jeff Bezos len pred dvomi mesiacmi odstúpil z čela internetového obchodu Amazon. Spoločnosť zanechal vo výbornej ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

24.9.2021 Magdaléna Švančarková

Na požiadanie o mladomanželskú pôžičku zostáva už iba niekoľko dní. Záujem je zatiaľ len minimálny

Mladomanželské pôžičky, ako pomoc pre mladých ľudí, ktorí si potrebujú zabezpečiť alebo zariadiť svoje prvé spoločné bývanie, ...

22.9.2021 Naďa Černá

Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?

Operácie očí sú čoraz viac vyhľadávané. Ľuďom poskytujú možnosť zlepšiť si zrak a zároveň sa zbaviť okuliarov či kontaktných ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Európske poisťovne vlani zaznamenali miliardové straty. Najviac sa prepadlo životné poistenie

Uplynulý pandemický rok bol náročný pre každého, poisťovne nevynímajúc. Celkové poistné kleslo v dvoch tretinách európskych krajín. ...

13.9.2021 Naďa Černá

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Všímajte si benefity a dajte si pozor na termíny

Zdravotná poisťovňa nám musí poskytovať kvalitnú zdravotnú ochranu, ktorá sa odvíja od našich potrieb. Niekedy sa však stane, že nám po ...

13.9.2021 Dominik Horváth

Vatikánska banka: Na účte má 5 miliárd dolárov, za sebou niekoľko škandálov a pred sebou reformy pápeža Františka

Takmer na deň presne po 18 rokoch na Slovensko opäť prišiel na návštevu pápež katolíckej cirkvi a panovník štátu Vatikán. Hoci Svätý ...

10.9.2021 Redakcia FinReport

Najviac škôd tento rok spôsobili povodne a víchrice, najdrahšie vychádza krupobitie

Silné nárazové búrky a následné záplavy na strednom Slovensku, tornádo na východnom Slovensku, ale aj víchrice a krupobitia vo viacerých ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot: Záujem o vzdialenú komunikáciu je cestou k hybridnej starostlivosti o klientov

Čoraz viac Slovákov preferuje vzdialenú komunikáciu. Naučila ich to pandémia koronavírusu. Len v júli tohto roku stúpol počet nových ...

9.9.2021 Zuzana Mecková

Pozor na výbery hotovosti z bankomatu v cudzine. Poplatok za konverziu môže vyjsť až príliš draho

Mnoho občanov Slovenska každoročne navštívi zahraničné krajiny, často aj mimo eurozóny. Pri výbere hotovosti z bankomatu alebo pri ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 2. 2.
  Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné
 5. 5.
  Komunálne voľby v Grazi nečakane vyhrali komunisti, získali takmer 30 percent hlasov