Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky pracujú na digitálnych hypotékach. Zostáva im doriešiť niekoľko dôležitých „detailov“

Magdaléna Švančarková Banky a poisťovne Poslať

Trendom tohto roka v bankovníctve je snaha bánk o dokončenie online hypotekárneho úveru, respektíve o finalizáciu čo najväčšieho počtu procesov, ktoré sú pre takúto hypotéku nevyhnutnosťou. Viaceré banky nám potvrdili, že na online hypotéke pracujú. Potrebujú však vyriešiť niektoré zásadné „detaily“.

image

Foto: Shutterstock

Banky na online riešení pracujú, ale...

Digitálna hypotéka by mala uľahčiť a urýchliť získavanie financií pre kúpu či výstavbu nového bývania, ale aj na rekonštrukciu toho pôvodného. Vďaka nej si raz jednoducho a pohodlne vybavíte všetko potrebné. Ideálna predstava, však?

Mnohé banky už komunikujú takýto produkt, ale stále mu niečo chýba, pretože nie všetky procesy sa dajú zrealizovať online bez osobného stretnutia s bankovým úradníkom či bez fyzického podpisovania dokumentov.

„Zatiaľ žiadna banka na Slovensku kompletný presun do online prostredia práve kvôli citlivejšej zmluvnej dokumentácii nezrealizovala,“ vysvetľuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Väčšina bánk poskytuje podanie žiadosti online či online konzultáciu s bankárom. „Požiadať o úver cez online formulár však banky umožňujú výhradne svojim už existujúcim klientom, pretože o ich financiách majú dostatok informácií,“ podotýka analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Online priestor otvára elektronický občiansky preukaz

Ak teda ste klientom banky, vaša cesta k online hypotéke vyzerá nádejne, no stále je tu ale. Doťuknutie úveru, čiže definitívne podpísanie zmluvy, prebieha len v pobočke alebo prostredníctvom finančného sprostredkovateľa. Iba tak je totiž možné overiť totožnosť klienta a zabezpečiť fyzické podpísanie zmluvnej dokumentácie.

„Viem si predstaviť, že by sa osobná návšteva pobočky dala nahradiť elektronickým podpisom s použitím občianskeho preukazu. Vyžadovalo by si to však prístup bankového sektora do IT systému slovensko.sk s možnosťou podpisovať elektronické dokumenty zaručeným elektronickým podpisom,“ analyzuje možnosti M. Búlik.

Získanie úveru však komplikuje aj niekoľko ďalších faktorov. Niekedy môže ísť o staršiu nehnuteľnosť, ktorá vyžaduje viac dokladov, alebo ak o úver žiada neklient banky a jeho bonitu je potrebné detailnejšie overiť.

Pri hypotékach sú často predávajúcimi staršie vekové ročníky, alebo zahraniční či dokonca neplnoletí klienti, ktorí nemajú elektronický občiansky preukaz, a podanie zmluvy o zriadení záložného práva na okresný úrad sa musí realizovať osobne.

Záložnú zmluvu je potrebné podpísať buď fyzicky na papieri, alebo je potrebný elektronický podpis, ktorý aktuálne na Slovensku využíva len minimum ľudí,“ objasňuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne (SLSP) Marta Cesnaková.

eID kartu stále používa len málo ľudí

Kľúčovým riešením pre zlepšenie online procesov aj pri získavaní hypotéky by sa mohol stať elektronický občiansky preukaz (eID karta s čipom) s elektronickým podpisom. Od roku 2014 Ministerstvo vnútra SR vydalo 2,5 milióna eID kariet. Podľa zverejnených údajov Jána Suchala z občianskeho združenia Slovensko.Digital sa však napríklad v roku 2020 aspoň raz prihlásilo do eGovernmentu iba 279 559 ľudí.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Používateľ potrebuje ku karte špeciálnu čítačku a programy nainštalované v počítači, čo môže ľudí odrádzať od jej používania. Podľa odborníkov existuje zámer štátu systém zásadne zjednodušiť a výrazne tak rozšíriť elektronické podpisovanie. „A to je možno príležitosť aj pre banky,“ dopĺňa M. Búlik.

Úverová riaditeľka FinGO.sk však pripomína, že hypotéka je zložitejší produkt. „V procese sa musí zosúladiť viacero legislatívnych noriem. Niektoré finančné domy sa však veľmi intenzívne tejto oblasti venujú, preto možno očakávať, že v najbližších rokoch sa dočkáme prvých lastovičiek,“ objasňuje.

Banky zatiaľ hľadajú riešenia

Pracujeme na ďalších vylepšeniach hypotéky na diaľku, ktoré potom našim klientom predstavíme,“ objasňuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Podobne reagujú aj ďalšie banky. „Digitalizácia patrí medzi naše strategické piliere. Špecializovaný tím zložený z kolegov z rôznych útvarov a IT pracuje na digitalizácii procesov,“ reaguje hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

„Situácia v roku 2020 nám ukázala, že smerovanie banky k online predaju úverov na bývanie a obsluhe klientov na diaľku je správna cesta,“ vysvetľuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Ako sa vybavujú hypotéky v slovenských bankách v súčasnosti?

Poštová banka už teraz umožňuje vykonať niektoré procesy pre získanie hypotéky online. „Vďaka prvej online konzultácii klient zistí, či a za akých podmienok mu hypotéku dokážeme poskytnúť. Na základe tejto komunikácie dostane do e-mailu všetky potrebné informácie – výšku úveru, úrokovú sadzbu a zoznam dokladov, ktoré sú potrebné na dokončenie procesu,“ vysvetľuje hovorkyňa Lýdia Žáčková. Ak sa klient rozhodne pre ponuku, navštívi pobočku banky.

Aj vo VÚB banke pracujú na vylepšeniach hypotéky na diaľku. Všetko sa začína konzultáciou s bankovým poradcom, pričom samotný proces je už potom v jeho kompetencii. Ak je potrebné doložiť nejaké doklady, môže sa dohodnúť s klientom na osobnom stretnutí. No a minimálne bodka na konci získavania úveru v podobe podpisu zmluvy je osobná. Stopercentná online podpora je možná skôr pri zmenách hypotéky.

Slovenská sporiteľňa umožňuje žiadateľovi o úver vybaviť podstatné náležitosti z domu. „Klient nám pošle všetky potrebné podklady online a do pobočky už iba príde podpísať zmluvu,“ objasňuje možnosti hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková.

Žiadateľ o hypotekárny úver v Československej obchodnej banke (ČSOB) v klientskej zóne bankového webu vyplní prehľadný formulár so žiadosťou. Banka ho následne kontaktuje, prekonzultujú detaily a pripravia ponuku. „Pobočku stačí navštíviť až kvôli podpisu zmluvy,“ vysvetľuje hovorkyňa Anna Jamborová.

Ani v mBank neposkytujú úplne digitálnu hypotéku. Klienti musia s poradcom podpísať žiadosť o úver a tiež zmluvy týkajúce sa úveru. „Plánujeme úpravy, o ktorých budeme včas informovať,“ reaguje produktová manažérka banky pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

18.6.2021 Redakcia FinReport

Počet neplatičov DPH za jediný rok stúpol o 40 %. Doteraz ich nikdy nebolo viac

Náročná medicínska aj ekonomická situácia počas uplynulých mesiacov zásadne ovplyvnila drvivú väčšinu podnikateľov. Podľa aktuálnej ...

17.6.2021 Roland Régely

FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok

Pre broker poolovú spoločnosť FinGO.sk bol rok 2020 úspešný vo viacerých oblastiach. Mladá firma rastie aj počas pandémie, minulý rok ...

17.6.2021 Redakcia FinReport

Inflácia vyskočila na 2,2 %. Môže za to zdraženie ovocia a zeleniny, ale aj tabaku a ropy

Inflácia na Slovensku v máji 2021 opäť akcelerovala. Z aprílových 1,6 % poskočila na 2,2 %. Po roku sa tak opäť dostala nad 2 %. ...

16.6.2021 Redakcia FinReport

Finanční makléri z Partners expandujú na Slovensko ako Simplea. Prinesú si aj vlastné finančné produkty

Najväčšia česká sprostredkovateľská skupina Partners Financial Services expanduje na Slovensko. Pre tento svoj krok si vybrala nový názov a ...

16.6.2021 Arian Ali

Neuspeli ste so sťažnosťou u svojej finančnej inštitúcie? Obráťte sa na Národnú banku Slovenska

Na základe opodstatnených žiadostí podaných na Národnú banku Slovenska museli len za uplynulý rok finančné inštitúcie vrátiť ...

16.6.2021 Redakcia FinReport

Úspory občanov v druhom dôchodkovom pilieri presiahli 11 miliárd eur

Objem finančných prostriedkov v druhom dôchodkovom pilieri prekročil hranicu 11 miliárd eur. Presnejšie, k 11. júnu 2021 dosiahol 11 003 540 ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

12.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa predala zelené dlhopisy za 100 miliónov eur

Slovenská sporiteľňa predala emisiu zelených dlhopisov v objeme 100 miliónov eur. Je to prvá emisia zelených dlhopisov tejto banky v rámci ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

Novou výkonnou riaditeľkou Poštovej banky sa stala Melinda Burdanová

Poštová banka sa chce ešte viac priblížiť ku svojim klientom v obciach a v menších mestách prostredníctvom širokej distribučnej siete ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

10.6.2021 Zuzana Mecková

Povinné zmluvné poistenie: Čo robiť, ak ho vinník nemá uzatvorené, alebo dokonca z miesta nehody ušiel?

Ukončenie zákazu vychádzania ako aj postupný príchod leta zvyšujú frekvenciu výskytu vozidiel na cestách. S tým prirodzene súvisí aj ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

365.bank prevezme pobočky Poštovej banky a stane sa z nej moderná plnoformátová banka

Poštovú banku čakajú zásadné zmeny. Pod značku 365.bank, ktorá je jej „odštepným závodom“, začiatkom júla prejdú všetky jej ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Počet pracovnoprávnych sporov sa zdvojnásobil, pomôcť môže poistenie právnej ochrany

Kým v roku 2019 dominovali spory ohľadom neplnenia zmluvných záväzkov, v roku 2020 sa Slováci na právnikov najčastejšie obracali v ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zlikviduje staré platobné karty a vydávať bude už len ekologické

Ekologické aspekty čoraz intenzívnejšie prenikajú aj do bankovníctva. Napríklad Slovenská sporiteľňa vyzvala vlastníkov exspirovaných ...

7.6.2021 Roland Régely

Cestovné poistenie si dnes vybavíte už aj na dovolenku v rizikovej krajine

Získať funkčné cestovné poistenie počas uplynulého roku nebolo jednoduché. Situácia v Európe sa však pred blížiacou sa letnou sezónou ...

5.6.2021 Redakcia FinReport

Počas pandémie narástol počet nielen používateľov internetu, ale aj tých, ktorí si osvojili internetbanking

Pandémia koronavírusu spôsobila, že ľudia museli aj pri bežných činnostiach čoraz viac využívať technológie. V pandemickom období na ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Colníci odhalili v Žiline nadbytok vypáleného destilátu, pestovatelia ovocia musia doplatiť daň
 2. 2.
  FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok
 3. 3.
  Úraduje na Slovensku bankomatová mafia? V Šoporni jeden vybuchol a dva ďalšie boli poškodené (foto)
 4. 4.
  Finanční makléri z Partners expandujú na Slovensko ako Simplea. Prinesú si aj vlastné finančné produkty
 5. 5.
  Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov