Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky podporujú ekológiu: Energetický certifikát pomôže k výhodnejšej hypotéke na bývanie

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Výhodnejšie úvery na takzvané zelené bývanie sú už realitou aj na Slovensku. Viaceré banky v súčasnosti poskytujú zvýhodnené úrokové sadzby hypoték na moderné energeticky efektívne bývanie. Majitelia nehnuteľností tak nielenže ušetria na energiách, ale zároveň zaplatia menej za úver na bývanie.

image

Foto: Shutterstock

 

Najlacnejší úver na zelené bývanie má 365.bank

V súčasnosti sa preto čoraz viac spomína potreba energetického certifikátu, ktorý prezentuje ekologickú stránku budov. Na ňu už reagujú aj banky, cez ktoré väčšina Slovákov financuje kúpu svojej nehnuteľnosti. Najnižšiu úrokovú sadzbu na hypotéku na zelené bývanie má v súčasnosti  365.bank, ktorej klienti majú možnosť získať úrok od 0,365 % ročne pri fixácii od jedného do troch rokov.

Táto ponuka 365.bank sa týka každého, koho dom alebo byt patrí medzi pasívne budovy a má energetický certifikát triedy A, alebo sa radí do nižšej triedy B, pričom patrí medzi nízkoenergetické domy. Nehnuteľnosti, ktoré na základe certifikátu spĺňajú požadované kritériá, majú výrazne nižšiu spotrebu energie, ktorá je potrebná na ich prevádzku. Výhodou pasívnych domov je, že si vystačia s desatinou energie, ktorú na kúrenie minú bežné stavby.

Klienti s energeticky úsporným bývaním získajú u nás zníženú sadzbu na hypotéku, a to už od úrovne 0,365 % ročne, ak potrebujú financovať bývanie maximálne do hodnoty 70 % z ceny nehnuteľnosti, navyše bez poplatku za poskytnutie úveru,“ uvádza vedúca podpory produktov a predaja v 365.bank Nikola Kovaničová. Nižšiu sadzbu môžu získať aj klienti, ktorí chcú refinancovať svoj doterajší úver na bývanie.

Príklad: So zvýhodneným úrokom sa dá ušetriť aj niekoľko tisíc eur

V 365. bank pri hypotéke 100-tisíc eur na 20 rokov by pri zvýhodnenej sadzbe 0,365 % ročne pri fixácii do troch rokov zaplatil dlžník približne 3 700 eur na úrokoch. Pri priemernej úrokovej sadzbe 0,96 % ročne (podľa augustových štatistík Národnej banky Slovenska) s fixáciou do päť rokov by zaplatil o približne šesťtisíc eur viac.

Nižší úrok aj pri rekonštrukcii

N. Kovaničová dodáva, že výhodnú úrokovú sadzbu na hypotéke môžu získať aj tí klienti, ktorí síce zatiaľ nemajú vysoko úsporné bývanie, no sú ochotní doň investovať. Podmienkou pre klienta je preukázanie, že do jedného roka vykonal úpravy nehnuteľnosti, ktoré výrazne znížili spotrebu energie, čím sa nehnuteľnosť dostala do energetickej kategórie A alebo B.

VÚB banka poskytuje úvery bez poplatku

Zvýšený záujem o zelené projekty registrujú aj vo VÚB banke. „Cítime, že mladí ľudia sa aktívne zamýšľajú nad ekológiou a zelenými témami. Očakávame, že práve oni budú do budúcnosti ,drivermi´ pre zelené riešenia a investovanie do nich,“ hovorí PR manažér banky Dominik Miša.

Aj preto má VÚB vo svojej ponuke zelenú hypotéku, ktorá slúži na financovanie nadobudnutia, výstavby alebo rekonštrukcie bytu či domu, pri ktorej klient investuje do zelených technológií. Ako zelenú technológiu banka akceptuje vetranie rekuperáciou, solárne kolektory na ohrev vody, fotovoltické články na výrobu elektrickej energie, kotly na biomasu, nízkoenergetické, respektíve pasívne domy s energetickým certifikátom A.

Parametre zelenej hypotéky

Tieto parametre má banka nastavené štandardne ako pri ostatných typoch hypoték:

 • minimálna výška hypotéky od 6 600 eur,
 • maximálna výška v závislosti od hodnoty, typu založenej nehnuteľnosti a bonity klienta,
 • maximálna výška financovania je do 90 % ceny nehnuteľnosti v závislosti od typu založenej nehnuteľnosti,
 • lehota splatnosti do 30 rokov,
 • široký výber typu fixácie úrokovej sadzby od jedného, troch, štyroch, piatich až po desať rokov.

„Aktuálnym benefitom zelenej hypotéky je 100-percentná zľava z poplatku za poskytnutie úveru. Aj naďalej plánujeme klientom ponúkať ďalšie zvýhodnenia, a tým ich motivovať, aby investovali do zelených technológií. Takzvané zelené riešenia prinesú majiteľom nielen okamžité výhody, ale hlavne finančné úspory do budúcnosti,“ približuje D. Miša.

V prípade, že sa klient rozhodne podať žiadosť o zelenú hypotéku, potrebuje doložiť aj dokumentáciu, ktorou potvrdí, že ide o zelenú technológiu. Môže ísť buď o znalecký posudok, alebo o niektorý z dokladov v závislosti od účelu hypotéky:

A) V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti ide o energetický certifikát typu A. Pri byte sa predkladá certifikát bytového domu.

B) V prípade, že ide o nadobudnutie rozostavaného bytu či rodinného domu, výstavbu bytu či rodinného domu, alebo rekonštrukciu či údržbu, dokumentáciou je stavebné povolenie, projektová dokumentácia k stavbe, zmluva o dielo, faktúry alebo doklady o nákupe energeticky úsporných technológií.

Podobne aj ČSOB od 1. októbra tohto roka zvýhodňuje svojich klientov, ktorí predložia platný certifikát EPC, poskytnutím úveru na nehnuteľnosť bez poplatku za spracovanie.

Najviac zelených hypoték poskytli v Bratislave

Záujem o zelenú hypotéku prejavili klienti naprieč celým Slovenskom. „Tretina klientov využila zelenú hypotéku v kombinácii s účelom splatenia skôr poskytnutého úveru. Z regionálneho hľadiska bol najväčší podiel zelených hypoték v Bratislave a Západoslovenskom kraji, kde išlo o 39 %. Hneď za ním nasledovali regióny stredného a východného Slovenska s podielom 33 a 28 %,“ opisuje D. Miša.

Zároveň dodáva, že zatiaľ čo v Bratislave boli investície využité na kúpu bytov a rodinných domov, na východnom a strednom Slovensku išlo hlavne o investície do výstavby rodinných domov.

Výhodnejšie sadzby v Slovenskej sporiteľni

Aj v Slovenskej sporiteľni môžu klienti získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu na hypotéku v prípade energeticky úsporných projektov. Podľa hovorkyne Marty Cesnakovej výška úrokovej sadzby naďalej závisí od komplexného posúdenia klienta, vrátane kvality založenej nehnuteľnosti: „Je preto prirodzené, že pokiaľ ľudia žiadajú napríklad o hypotéku na novostavbu v energeticky úspornej budove, môžu získať aj atraktívnejšiu úrokovú sadzbu.“

Zároveň dodáva, že keďže sa banka dlhodobo venuje zodpovednému úverovaniu aj z pohľadu životného prostredia, je u nej už štandardom, že výhodnú hypotéku môžu klienti dostať v rámci štandardnej žiadosti o úver.

Zelené bývanie = dvojnásobná úspora

Energeticky úsporné bývanie by pritom malo priniesť jej majiteľom hneď dvojnásobnú úsporu. „Keďže budúci rok majú významne narásť ceny energií, môže ušetriť majiteľom bytov či domov aj stovky eur ročne. Ďalšie tisíce eur ušetria na znížených úrokoch za hypotéku,“ dopĺňa analytička 365.bank Jana Glasová.  

Zelené hypotéky aj v Tatra banke

Aj v Tatra banke je jednou z priorít ochrana životného prostredia v oblasti spoločenskej zodpovednosti, o čom svedčí jej nedávna limitovaná ponuka Hypotéka pre modrú planétu, ktorá trvala od 12. júla do 11. septembra tohto roku.

„Počas nej mohli klienti získať pri výške úveru do 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti určenej bankou úrokovú sadzbu 0,75 % ročne pri 3-ročnej fixácii a 0,85 % ročne pri 5-ročnej fixácii. Pritom poplatok za úver predstavoval 99 eur,“ reaguje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Podmienkou poskytnutia zvýhodnenej sadzby bolo predloženie energetického certifikátu A0, respektíve A1 k financovanej nehnuteľnosti, pričom zvýhodnené podmienky kampane mohli dostať všetci klienti, ktorí sa kvalifikovali na získanie úveru. Hovorkyňa zároveň dodáva, že hoci sa limitovaná ponuka prednedávnom skončila, klienti sa už teraz môžu tešiť na ďalšie zaujímavé kampane, ktoré pre nich banka v budúcnosti prichystá.

Ďalšie oslovené banky, ako napríklad UniCredit bank či mBank, nám potvrdili, že v súčasnosti žiadny podobný typ hypoték so špeciálnymi úrokovými sadzbami neposkytujú.

Najlacnejší zelený úver pre podnikateľov má VÚB

Orientácia na zelené projekty a s nimi spojené zvýhodnené úvery sa však netýka iba fyzických osôb. Po novom totiž VÚB banka poskytuje možnosť pre podnikateľov a samosprávy získať investičný úver so zvýhodnenou úrokovou sadzbou do 0,3 % ročne na špeciálne projekty, ktoré spĺňajú kritériá cirkulárnej ekonomiky, teda ber ohľad na životné prostredie. Platí to aj pre úvery vyššie ako 20 miliónov eur. Základnou podmienkou je, že všetky takto financované projekty musia byť zrealizované na Slovensku.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Parlament schválil veľkú novelu zákona o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach

Poslanci parlamentu schválili návrh zákona o energetike. Jeho úlohou je najmä transponovanie európskej legislatívy v oblasti vnútorného trhu ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote

Ruská federácia sa prvýkrát za viac ako 100 rokov ocitla v platobnej neschopnosti. Do nedele 26. júna 2022 mala zaplatiť úroky zo ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Twitter dostal pokutu 150 miliónov dolárov za zneužitie dát svojich používateľov

Twitter bude musieť v USA zaplatiť pokutu 150 miliónov dolárov. Orgány činné v trestnom konaní obvinili spoločnosť z nezákonného ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

27.6.2022 Monika Jakábová

Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku

Dvaja z troch mladých ľudí (65,2 %) na Slovensku vo veku 18 až 34 rokov bývajú so svojimi rodičmi. Tento údaj je podstatne vyšší ako ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

Insolvencie v strednej Európe rastú, problémy majú aj slovenské firmy

Insolvencie spoločností v strednej a východnej Európe sa v roku 2021 zvýšili a vo väčšine krajín takmer dosiahli úroveň spred vypuknutia ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming

Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali ...

25.6.2022 Redakcia FinReport

Banky krajín severnej Európy vytvárajú jednotnú platobnú platformu P27

Krajiny severnej Európy sa spájajú, aby vytvorili jednotnú platobnú platformu. Po dvoch rokoch starostlivých príprav sa viac ako tucet bánk ...

24.6.2022 Robert Juriš

NBS: Banky budú musieť vytvárať väčší kapitálový vankúš

Zadlženosť súkromného sektora rastie. Domácnosti sa obávajú stúpajúcich cien nehnuteľností, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov a ...

23.6.2022 Zuzana Fryč

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

21.6.2022 Zuzana Fryč

Záujem o poistenie právnej ochrany stúpa, poisťovne reagujú rozširovaním svojej ponuky

Poistenie právnej ochrany získava čoraz väčšie povedomie medzi ľuďmi a záujem oň rastie najmä v rámci práva v susedských sporoch či ...

20.6.2022 Robert Juriš

NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne

Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

Najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa opätovne zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Zmena sa týka úverov, ...

15.6.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka už piatykrát zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zdražovanie hypotekárnych úverov sa v júni mierne spomalilo, ale neprestáva. Po UniCredit Bank sa k nemu rozhodla pristúpiť aj VÚB banka. Od ...

15.6.2022 Redakcia FinReport

Za tri mesiace sme urobili 5,5 milióna okamžitých platieb

Za prvé tri mesiace, odkedy na Slovensku fungujú okamžité platby, Slováci zrealizovali 5,5 milióna takýchto platieb. Systém bol na Slovensku ...

Aplikácia

 1. 1.
  Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
 2. 2.
  Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
 3. 3.
  Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
 4. 4.
  Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
 5. 5.
  Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %