Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Banky podporujú ekológiu: Energetický certifikát pomôže k výhodnejšej hypotéke na bývanie

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Výhodnejšie úvery na takzvané zelené bývanie sú už realitou aj na Slovensku. Viaceré banky v súčasnosti poskytujú zvýhodnené úrokové sadzby hypoték na moderné energeticky efektívne bývanie. Majitelia nehnuteľností tak nielenže ušetria na energiách, ale zároveň zaplatia menej za úver na bývanie.

image

Foto: Shutterstock

 

Najlacnejší úver na zelené bývanie má 365.bank

V súčasnosti sa preto čoraz viac spomína potreba energetického certifikátu, ktorý prezentuje ekologickú stránku budov. Na ňu už reagujú aj banky, cez ktoré väčšina Slovákov financuje kúpu svojej nehnuteľnosti. Najnižšiu úrokovú sadzbu na hypotéku na zelené bývanie má v súčasnosti  365.bank, ktorej klienti majú možnosť získať úrok od 0,365 % ročne pri fixácii od jedného do troch rokov.

Táto ponuka 365.bank sa týka každého, koho dom alebo byt patrí medzi pasívne budovy a má energetický certifikát triedy A, alebo sa radí do nižšej triedy B, pričom patrí medzi nízkoenergetické domy. Nehnuteľnosti, ktoré na základe certifikátu spĺňajú požadované kritériá, majú výrazne nižšiu spotrebu energie, ktorá je potrebná na ich prevádzku. Výhodou pasívnych domov je, že si vystačia s desatinou energie, ktorú na kúrenie minú bežné stavby.

Klienti s energeticky úsporným bývaním získajú u nás zníženú sadzbu na hypotéku, a to už od úrovne 0,365 % ročne, ak potrebujú financovať bývanie maximálne do hodnoty 70 % z ceny nehnuteľnosti, navyše bez poplatku za poskytnutie úveru,“ uvádza vedúca podpory produktov a predaja v 365.bank Nikola Kovaničová. Nižšiu sadzbu môžu získať aj klienti, ktorí chcú refinancovať svoj doterajší úver na bývanie.

Príklad: So zvýhodneným úrokom sa dá ušetriť aj niekoľko tisíc eur

V 365. bank pri hypotéke 100-tisíc eur na 20 rokov by pri zvýhodnenej sadzbe 0,365 % ročne pri fixácii do troch rokov zaplatil dlžník približne 3 700 eur na úrokoch. Pri priemernej úrokovej sadzbe 0,96 % ročne (podľa augustových štatistík Národnej banky Slovenska) s fixáciou do päť rokov by zaplatil o približne šesťtisíc eur viac.

Nižší úrok aj pri rekonštrukcii

N. Kovaničová dodáva, že výhodnú úrokovú sadzbu na hypotéke môžu získať aj tí klienti, ktorí síce zatiaľ nemajú vysoko úsporné bývanie, no sú ochotní doň investovať. Podmienkou pre klienta je preukázanie, že do jedného roka vykonal úpravy nehnuteľnosti, ktoré výrazne znížili spotrebu energie, čím sa nehnuteľnosť dostala do energetickej kategórie A alebo B.

VÚB banka poskytuje úvery bez poplatku

Zvýšený záujem o zelené projekty registrujú aj vo VÚB banke. „Cítime, že mladí ľudia sa aktívne zamýšľajú nad ekológiou a zelenými témami. Očakávame, že práve oni budú do budúcnosti ,drivermi´ pre zelené riešenia a investovanie do nich,“ hovorí PR manažér banky Dominik Miša.

Aj preto má VÚB vo svojej ponuke zelenú hypotéku, ktorá slúži na financovanie nadobudnutia, výstavby alebo rekonštrukcie bytu či domu, pri ktorej klient investuje do zelených technológií. Ako zelenú technológiu banka akceptuje vetranie rekuperáciou, solárne kolektory na ohrev vody, fotovoltické články na výrobu elektrickej energie, kotly na biomasu, nízkoenergetické, respektíve pasívne domy s energetickým certifikátom A.

Parametre zelenej hypotéky

Tieto parametre má banka nastavené štandardne ako pri ostatných typoch hypoték:

 • minimálna výška hypotéky od 6 600 eur,
 • maximálna výška v závislosti od hodnoty, typu založenej nehnuteľnosti a bonity klienta,
 • maximálna výška financovania je do 90 % ceny nehnuteľnosti v závislosti od typu založenej nehnuteľnosti,
 • lehota splatnosti do 30 rokov,
 • široký výber typu fixácie úrokovej sadzby od jedného, troch, štyroch, piatich až po desať rokov.

„Aktuálnym benefitom zelenej hypotéky je 100-percentná zľava z poplatku za poskytnutie úveru. Aj naďalej plánujeme klientom ponúkať ďalšie zvýhodnenia, a tým ich motivovať, aby investovali do zelených technológií. Takzvané zelené riešenia prinesú majiteľom nielen okamžité výhody, ale hlavne finančné úspory do budúcnosti,“ približuje D. Miša.

V prípade, že sa klient rozhodne podať žiadosť o zelenú hypotéku, potrebuje doložiť aj dokumentáciu, ktorou potvrdí, že ide o zelenú technológiu. Môže ísť buď o znalecký posudok, alebo o niektorý z dokladov v závislosti od účelu hypotéky:

A) V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti ide o energetický certifikát typu A. Pri byte sa predkladá certifikát bytového domu.

B) V prípade, že ide o nadobudnutie rozostavaného bytu či rodinného domu, výstavbu bytu či rodinného domu, alebo rekonštrukciu či údržbu, dokumentáciou je stavebné povolenie, projektová dokumentácia k stavbe, zmluva o dielo, faktúry alebo doklady o nákupe energeticky úsporných technológií.

Podobne aj ČSOB od 1. októbra tohto roka zvýhodňuje svojich klientov, ktorí predložia platný certifikát EPC, poskytnutím úveru na nehnuteľnosť bez poplatku za spracovanie.

Najviac zelených hypoték poskytli v Bratislave

Záujem o zelenú hypotéku prejavili klienti naprieč celým Slovenskom. „Tretina klientov využila zelenú hypotéku v kombinácii s účelom splatenia skôr poskytnutého úveru. Z regionálneho hľadiska bol najväčší podiel zelených hypoték v Bratislave a Západoslovenskom kraji, kde išlo o 39 %. Hneď za ním nasledovali regióny stredného a východného Slovenska s podielom 33 a 28 %,“ opisuje D. Miša.

Zároveň dodáva, že zatiaľ čo v Bratislave boli investície využité na kúpu bytov a rodinných domov, na východnom a strednom Slovensku išlo hlavne o investície do výstavby rodinných domov.

Výhodnejšie sadzby v Slovenskej sporiteľni

Aj v Slovenskej sporiteľni môžu klienti získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu na hypotéku v prípade energeticky úsporných projektov. Podľa hovorkyne Marty Cesnakovej výška úrokovej sadzby naďalej závisí od komplexného posúdenia klienta, vrátane kvality založenej nehnuteľnosti: „Je preto prirodzené, že pokiaľ ľudia žiadajú napríklad o hypotéku na novostavbu v energeticky úspornej budove, môžu získať aj atraktívnejšiu úrokovú sadzbu.“

Zároveň dodáva, že keďže sa banka dlhodobo venuje zodpovednému úverovaniu aj z pohľadu životného prostredia, je u nej už štandardom, že výhodnú hypotéku môžu klienti dostať v rámci štandardnej žiadosti o úver.

Zelené bývanie = dvojnásobná úspora

Energeticky úsporné bývanie by pritom malo priniesť jej majiteľom hneď dvojnásobnú úsporu. „Keďže budúci rok majú významne narásť ceny energií, môže ušetriť majiteľom bytov či domov aj stovky eur ročne. Ďalšie tisíce eur ušetria na znížených úrokoch za hypotéku,“ dopĺňa analytička 365.bank Jana Glasová.  

Zelené hypotéky aj v Tatra banke

Aj v Tatra banke je jednou z priorít ochrana životného prostredia v oblasti spoločenskej zodpovednosti, o čom svedčí jej nedávna limitovaná ponuka Hypotéka pre modrú planétu, ktorá trvala od 12. júla do 11. septembra tohto roku.

„Počas nej mohli klienti získať pri výške úveru do 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti určenej bankou úrokovú sadzbu 0,75 % ročne pri 3-ročnej fixácii a 0,85 % ročne pri 5-ročnej fixácii. Pritom poplatok za úver predstavoval 99 eur,“ reaguje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Podmienkou poskytnutia zvýhodnenej sadzby bolo predloženie energetického certifikátu A0, respektíve A1 k financovanej nehnuteľnosti, pričom zvýhodnené podmienky kampane mohli dostať všetci klienti, ktorí sa kvalifikovali na získanie úveru. Hovorkyňa zároveň dodáva, že hoci sa limitovaná ponuka prednedávnom skončila, klienti sa už teraz môžu tešiť na ďalšie zaujímavé kampane, ktoré pre nich banka v budúcnosti prichystá.

Ďalšie oslovené banky, ako napríklad UniCredit bank či mBank, nám potvrdili, že v súčasnosti žiadny podobný typ hypoték so špeciálnymi úrokovými sadzbami neposkytujú.

Najlacnejší zelený úver pre podnikateľov má VÚB

Orientácia na zelené projekty a s nimi spojené zvýhodnené úvery sa však netýka iba fyzických osôb. Po novom totiž VÚB banka poskytuje možnosť pre podnikateľov a samosprávy získať investičný úver so zvýhodnenou úrokovou sadzbou do 0,3 % ročne na špeciálne projekty, ktoré spĺňajú kritériá cirkulárnej ekonomiky, teda ber ohľad na životné prostredie. Platí to aj pre úvery vyššie ako 20 miliónov eur. Základnou podmienkou je, že všetky takto financované projekty musia byť zrealizované na Slovensku.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.12.2022 Robert Juriš

Fintech spoločnosti doplatili na prílišný optimizmus, teraz prepúšťajú tisíce zamestnancov

Fintech spoločnostiam sa stále nedarí tak, ako by si želali. Viaceré z nich plánujú masívne prepúšťať svojich zamestnancov. Niektoré ...

6.12.2022 Zuzana Fryč

Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových

Poisťovne neustále hľadajú nových obchodníkov. Svoje siete majú permanentne rozhodené na finančnom trhu, a to bez ohľadu na to, či majú ...

5.12.2022 Redakcia FinReport

Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) nepredstavujú hrozbu pre decentralizované kryptomeny. Dokonca by mohli pomôcť vybudovať vzájomnú ...

5.12.2022 Roland Régely

Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej

Brigádnici, konatelia či dohodári so skráteným úväzkom si od januára 2023 priplatia na zdravotných odvodoch. Vyplýva to z návrhu zákona o ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov

Nová štúdia od spoločnosti Juniper Research uvádza, že globálna transakčná hodnota trhu platieb B2B v roku 2027 presiahne 111 biliónov ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi

Trh s tabletmi sa prepadáva. Po mimoriadne úspešných pandemických rokoch 2020 a 2021 sa tomuto segmentu prestáva dariť a obchod s nimi sa ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti

Najlepšie hospodárske výsledky za tretí štvrťrok tohto roku zverejnili finančné a spotrebiteľské spoločnosti. Z pohľadu výnosov sú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

15.11.2022 Roland Régely

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových ...

Aplikácia

 1. 1.
  Fintech spoločnosti doplatili na prílišný optimizmus, teraz prepúšťajú tisíce zamestnancov
 2. 2.
  Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových
 3. 3.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 4. 4.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 5. 5.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet