Hľadaj

Banky podporili odklad splátok úverov až na 9 mesiacov, dlžníkov v registri uvádzať nebudú

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Klienti bánk budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať o odklad splátok úverov na šesť až deväť mesiacov. Nové opatrenie sa týka zatiaľ malých klientov, ku ktorým patria občania, SZČO a malé podniky. Žiadatelia navyše nebudú evidovaní ako dlžníci v úverom registri a nehrozí im tak negatívne skóre pri ďalšom úvere v budúcnosti.

image

Foto: shutterstock

O odklad splátok môžete žiadať kedykoľvek počas pandémie

Doteraz viaceré banky poskytovali odklad splátok najčastejšie na jeden až šesť mesiacov. Klienti, ktorí chceli o odklad splátok svojich existujúcich úverov zažiadať, museli banke doložiť jeden z dokladov, ktorý potvrdzoval zníženie ich príjmov. Mohlo ísť o pracovnú neschopnosť (PN), ošetrenie člena rodiny (OČR), potvrdenie o znížení príjmu, potvrdenie o strate zamestnania či čestné vyhlásenie o strate alebo znížení príjmu (ak stratu alebo zníženie príjmu nevie deklarovať inak).

Po novom bude môcť v čase pandémie koronavírusu žiadať o odklad splátok na šesť až deväť mesiacov každá fyzická osoba bez akéhokoľvek potvrdenia. „Súčasťou druhej pomoci vlády či už pre občanov, alebo malé a stredné podniky a SZČO, je odklad splátok na 6 až 9 mesiacov,“ uviedol na tlačovej besede minister financií Eduard Heger.

Forma žiadosti by mala byť veľmi jednoduchá. Stačiť by mala online vyplnená žiadosť, telefonát alebo e-mail na pobočku banky, prípadne osobná návšteva pobočky, ktorej sa chcú banky čo najviac vyhnúť. Nová dohoda by mala vstúpiť podľa Hegera do platnosti budúci týždeň. Súčasťou novej dohody je aj to, že nikto zo žiadateľov o odklad splátok nebude mať záznam v úverovom registri ako dlžník. 

Výhodou je, že na každého občana či firmu bude platiť rovnaký meter. Občania ani firmy sa nemusia obávať, že by sa časom zmenili podmienky a zažiadať o odklad splátok môžu aj neskôr. „Ak sú ľudia schopní momentálne splácať svoj úver, nemusia prísť za bankou okamžite. Klient môže banku požiadať o odklad splátok kedykoľvek počas celého trvania krízy a bude mať rovnaké podmienky ako ostatní,“ priblížil premiér Igor Matovič.

Premiér zároveň vyzval ľudí, aby boli pri odkladaní splátok zodpovední. Podanie formulára o odklade splátok bude síce bezplatné, ale počas predĺženia splátkového obdobia si banky úroky budú počítať.

Úverový register bude pre pandémiu zrušený

Možnosť odloženia splátok z dôvodu pandémie môže žiadateľ využiť len za podmienky, ak nie je v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti. Rovnako tak dlžník nesmie byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa.

Nová dohoda medzi vládou a bankami prináša veľkú výhodu pre klientov. Všetci žiadatelia o odklad splátok počas pandémie koronavírusu už nebudú zahrnutí do tzv. úverového registra, ktorý by im v budúcnosti mohol sťažiť podmienky pre ďalší úver. Všetky banky budú sa zaviažu nepriradzovať negatívne skóre klientom. 

Zmena podmienok prišla krátko po tom, ako predseda parlamentu a líder strany Sme rodina Boris Kollár v utorok po rokovaní s čelnými predstaviteľmi finančného sektora informoval, že ľudia si budú môcť odložiť splátky úverov, hypoték a lízingov o 6 až 9 mesiacov. Už vtedy zdôrazňoval, že banky svojim klientom umožnia odklad splátok bez toho, aby uvádzali pri ich mene negatívny zápis v úverom registri. K schváleniu nového opatrenia teda došlo už o tri dni na to.

Niektoré banky už takéto odklady ponúkajú

VÚB banka ako jedna z prvých bánk ponúkala odklad splátok na 6 mesiacov bez záznamu do registra dlžníkov. Teda už teraz v podstate funguje tak, ako budú čoskoro vďaka opatreniu vlády všetky banky. „My sme ako prvá banka na trhu rozhodli o poskytovaní odkladov splátok, takže túto formu sme už predstavili. Súčasťou toho bol odklad až na 6 mesiacov bez platenia úrokov a istiny bez problémov s úverovým registrom a týkal sa všetkých typov úverov,“ hovorí PR manager VÚB banky, Dominik Miša, ktorý očakáva, že nový zákon by mohol ešte výraznejšie zjednodušiť proces podávania žiadosti o odklad splátok.  

Finančné inštitúcie rozpracovaný návrh plne podporili najmä vzhľadom k dnešnej neľahkej situácii. Podľa Poštovej banky nie je nič výnimočné, že banky poskytujú odklad splátok svojim klientom v núdzovej finančnej situácii. Rozdiel je dnes hlavne v tom, že ekonomické a životné dopady epidémie budú s veľkou pravdepodobnosťou viesť k dočasnému nedostatku financií u väčšej skupiny populácie naraz. 

 „Banka je pripravená týmto ľuďom pomôcť aj formou odkladu splátok, a pre takéto situácie v súčasnosti už zjednodušujeme administratívny proces. Návrh nezaťažovať klientov s odkladom splátok z dôvodu dopadov epidémie negatívnym zápisom do úverového registra pokladáme za veľmi konštruktívny,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky, Lýdia Žáčková. 

V Prvej stavebnej sporiteľni maximálna doba odkladu splátok z dôvodu finančnej tiesne spôsobenej koronavírusom bola pred samotným opatrením vlády umožnená na dva mesiace, kde bol odklad splátok klienta súčasne zaznamenaný v tzv. SRBI, čo je register dlžníkov. Podľa plánovaných zmien legislatívy bola aj táto finančná inštitúcia naklonená zmene pred odsúhlasením tohto opatrenia.

 „Ako v utorok avizoval guvernér NBS Peter Kažimír, je možné, že klienti, ktorým bude schválený odklad splátok z dôvodu finančných problémov spojených s koronavírusom, nebudú mať negatívny skóring do budúcnosti,“ komentoval Radovan Slobodník, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne.

Rovnako aj 365.bank podporila ústretové kroky pre svojich klientov. „Registrujeme ambíciu vlády o paušálny odklad splátok na šesť až deväť mesiacov, a aby odklad splátok nevyžadoval záznam do úverového registra. Ak bude toto opatrenie oficiálne schválené, sme pripravení prispôsobiť naše procesy,“ potvrdila PR manažérka 365.ban, Linda Valko Gáliková.

Nižšie bankové odvody by bankám umožnili viac pomáhať 

Slovenské banky sa ešte v minulom roku museli vysporiadať s navýšením bankového odvodu až o dvojnásobok, ktorý im v novembri 2019 schválil parlament za podpory predošlých vládnych strán. Podľa Národnej banky Slovenska zisk bankového sektora sa v januári tohto roku medziročne znížil o 55,8 % na 20,8 miliónov eur.

Začiatkom februára sa ešte v tom čase opozičné politické strany prikláňali k tomu, že aktuálne nastavený bankový odvod nie je v súlade so systémom a je potrebné ho zmeniť. Medzi nimi boli strany Sloboda a Solidarita, ako aj koalícia PS/Spolu.

Zatiaľ k zmenám výšky bankových odvodov či k jeho zrušeniu nedošlo, no banky si v tomto zastávajú súhlasný názor. Vo viacerých ohľadoch by nižší odvod, alebo jeho zrušenie dokázalo bankám poskytnúť priestor na poskytnutie širšej pomoci. „Áno, dokázali by sme našim klientom poskytnúť väčšie finančné prostriedky na prekonanie tejto pandémie. Takisto čakáme na detaily o avizovaných štátnych garanciách pre podnikateľský sektor,“ potvrdila Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. 

Privatbanka verí, že nižší bankový odvod by zvýšili ziskovosť bánk, vďaka čomu by banky boli schopné poskytnúť vyšší objem úverov. „Zrušenie bankového odvodu by prispelo k lepšej finančnej situácii bánk, čo by sa následne odrazilo v ich väčšej kapacite pri úverovaní,“ ujasnila marketingová manažérka Privatbanky, Marcela Bariaková. 

Aj predstavitelia 365.bank sledujú, akým smerom sa vyvinie táto situácia. „Sme presvedčení o tom, že bankový odvod je protiprávny. Sme súčasťou bankovej skupiny, ktorá už avizovala, že v prípade jeho zrušenia je pripravená tieto prostriedky zdvojnásobiť a poskytnúť vo forme bezúročných pôžičiek,“ uzavrela PR manažérka 365.bank, Linda Valko Gáliková.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.5.2020 Správy

Pandémia priniesla ľuďom hlavne prácu z domu a zmenila spôsob trávenia voľného času, ukázal prieskum SAV

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Najčastejšou zmenou v súvislosti s koronakrízou bola pre ľudí práca z domu a obmedzenie sociálnych kontaktov. ...

29.5.2020 Správy

Globálny turizmus v tomto roku poriadne utrpí, pravdepodobne klesne až o 70 percent

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Globálny turizmus v tomto roku pravdepodobne oslabí až o 70 percent. Povedal to generálny tajomník Svetovej ...

29.5.2020 Správy

O príspevky prvej pomoci za apríl je možné požiadať len do konca mája, upozorňuje Krajniak

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Záujemcovia o príspevky na udržanie pracovných miest za apríl môžu zasielať vyplnené výkazy alebo žiadosti ...

29.5.2020 Správy

Sociálna poisťovňa zverejnila pre firmy a SZČO čestné vyhlásenie na odklad poistného za máj

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, ktorým zamestnávatelia a samostatne zárobkovo ...

29.5.2020 Magdaléna Švančarková

Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. ...

28.5.2020 Správy

V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o štátne príspevky v projekte Prvá pomoc odišlo na účty 125,8 milióna eur. Po stredajšom rokovaní ...

27.5.2020 Správy

Situácia v obciach na Slovensku je alarmujúca, niektoré prišli pre koronakrízu aj o polovicu príjmov

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré obce prišli pre pandémiu o polovicu svojich príjmov. Pre agentúru SITA to uviedla starostka Povrazníka ...

26.5.2020 Správy

Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za ...

26.5.2020 Správy

Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového koronavírusu na ekonomiku ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

23.5.2020 Správy

Tržby počas pandémie vzrástli štyrom z desiatich slovenských e-shopov, ukázal prieskum

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia Covid-19 priniesla zvýšenie tržieb štyrom z desiatich slovenských e-shopov. Pätine sa tržby počas ...

22.5.2020 Správy

Obmedzený režim a zadlžovanie, gastro prevádzkam nepomôže len podpora od zákazníkov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 3. 3.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt