Banky na Slovensku ku koncu októbra 2022 dosiahli rekordný zisk 650 miliónov eur
Hoci objem poskytovaných úverov v bankách pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu klesá, bankový sektor má priaznivé predpoklady udržať si kapitálovú silu aj v ďalšom období. Kľúčová z tohto pohľadu je ich schopnosť tvoriť zisk, ktorá napriek neistým časom zostáva zachovaná. Vo svojom najnovšom makroprudenciálnom komentári to tvrdí Národná banka Slovenska (NBS).

Foto. Shutterstock
Bankám sa skrátka darí
Čistý zisk bánk pôsobiacich na Slovensku ku koncu októbra 2022 predstavoval 650 miliónov eur po zdanení. Je to viac, ako dokázali vyprodukovať počas pandemických rokov a dokonca viac ako v rokoch pred koronakrízou. Medziročný nárast predstavuje 1,7 %.
„Po rokoch poklesu úrokových marží sa v dôsledku nárastu úrokových sadzieb znížil tlak na úrokové marže a zároveň sa sektoru bánk podarilo udržať aj solídne tempo úverového rastu. Čisté úrokové príjmy tak bankám medziročne vzrástli o 4,7 %,“ konštatuje NBS s tým, že medziročný prírastok čistých úrokových príjmov v októbri 2022 vzrástol o 63 miliónov eur.
Rast úrokových výnosov podľa správy centrálnej banky výrazne predčil rast úrokových nákladov. „Navyše v dôsledku poskytovaného objemu produkcie, vrátane predaja produktov a služieb tretích strán v podobe investičných a poistných produktov, sa bankám podarilo zvýšiť aj svoje príjmy z poplatkov a provízií o 10,3 %,“ vysvetľuje NBS.
Zisky bánk na slovenskom finančnom trhu v miliónoch eur
Rástli mzdy aj opravné položky
Banky však musia riešiť aj problémy, ktoré im prináša prudko rastúca inflácia a s ňou súvisiace stúpajúce mzdové nároky zamestnancov. Aj preto nie sú zisky bánk ešte vyššie, naopak, finančné domy ich museli korigovať smerom nadol. Napríklad len v októbri 2022 vzrástli administratívne náklady bánk medziročne o 3 %, čo v prepočte predstavuje 28 miliónov eur.
Ďalším faktorom spojeným s nárastom nákladov je tvorba opravných položiek. Po uplynulom roku, keď banky neboli nútené výraznejšie tvoriť opravné položky, sa objem ich tvorby v tomto roku vrátil k ich predkrízovým úrovniam.
Objem čistej tvorby opravných položiek k októbru 2022 tak už prevýšil ich objem za celý minulý rok. Kým v roku 2021 predstavovali opravné položky 125 miliónov eur, k októbru 2022 sa ich tvorba zatiaľ zastavila na úrovni 147 miliónov eur.
Ziskovosť bánk je stále pod priemerom EÚ
Napriek výraznému zlepšeniu ziskovosti slovenského bankového sektora v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa jeho ziskovosť dlhodobo stále nachádza pod úrovňou mediánu bánk Európskej únie.
Kapitálová primeranosť sa znížila
V porovnaní s letom minulého roka sa však znížila kapitálová primeranosť bankového sektora. Napriek tomu sa naďalej nachádza nad svojimi predkrízovými úrovňami. V treťom štvrťroku tohto roku sa udržala na úrovni 19,2 %, pričom v rokoch pred nástupom koronakrízy sa pohybovala v rozpätí od 18 do 18,5 %.
Zaujímavé je, že kapitálová primeranosť bánk pôsobiacich na Slovensku klesá u tých, ktoré sú systémovo významné (o –0,1 % na 18,4 %) a, naopak, rastie u systémovo menej významných (o +0,8 % na 22,3 %).
„Pri systémovo významných bankách však už zohral významnú úlohu tohtoročný zisk, ktorého časť si banky po splnení podmienok zahrnuli do vlastných zdrojov. Dobrou správou je, že kapitál bánk sa nachádza dostatočne nad úrovňou regulatórnych kapitálových požiadaviek a jeho využiteľnosť neobmedzuje ani ukazovateľ finančnej páky a ani priebežná požiadavka na vlastné zdroje a oprávnené záväzky,“ dodáva NBS.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 4.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení