Banky majú výrazne menej viazaných finančných agentov ako poisťovne, konzultantmi sú ich zamestnanci
Kým poisťovne sa môžu spoľahnúť na služby takmer 7-tisíc viazaných finančných agentov, v prípade bánk je situácia iná. Produkty a služby bánk sprostredkúva len niekoľko stoviek viazaných finančných agentov. Finančné domy totiž pri predaji bankových produktov väčšinou preferujú vlastných zamestnancov, ktorí na to majú príslušné vzdelanie. Vyplýva to z vyjadrení bánk a štatistík Národnej banky Slovenska.
Foto: Freepik
Najviac viazaných agentov sprostredkúva poistenie
Ak sa pozrieme na všetkých viazaných finančných agentov, teda aj tých, ktorí pôsobia v rámci viacerých finančných sektorov, väčšina z nich má licenciu pre sprostredkovanie poistenia alebo zaistenia. V tomto sektore pôsobí takmer 5-tisíc agentov.
Druhým najsilnejším sektorom v rámci slovenského finančného trhu je sprostredkovanie starobného dôchodkového sporenia, v ktorom pôsobí 2 602 viazaných finančných agentov.
Tretím najpočetnejšie zastúpeným sektorom z pohľadu počtu viazaných agentov je sprostredkovanie poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov. Pôsobí v ňom 1 787 sprostredkovateľských subjektov.
Drvivá väčšina zo spomínaných agentov pracuje najmä pre poisťovne. Z celkového počtu takmer sedemtisíc viazaných finančných agentov pracuje pre banky menej ako päťsto subjektov.
Najviac viazaných agentov má k dispozícii VÚB banka
Najväčší počet zazmluvnených finančných agentov má k dispozícii VÚB banka. Aktuálne ich je 344. To je výrazne viac, ako majú k dispozícii zvyšné banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu dohromady. Zároveň je to však podstatne menší počet agentov, než s akým spolupracujú poisťovne.
Druhý najväčší počet viazaných finančných agentov má k dispozícii ČSOB (60), nasledujú UniCredit Bank (7), Tatra banka, 365.bank a Fio banka (po jednom agentovi).
Z údajov Národnej banky Slovenska (NBS) tak vyplýva, že ostatné finančné domy sa väčšinou spoliehajú na vlastné distribučné kanály a tiež služby samostatných finančných agentov, ktorých je na slovenskom trhu približne 400, a ktorí majú k dispozícii viac ako 17-tisíc podriadených finančných agentov.
Napríklad aj najväčšia banka na Slovensku Slovenská sporiteľňa vystupuje voči poisťovniam ako samostatný finančný agent. „Konzultantmi sú zamestnancami banky, ktorí majú absolvovaný príslušný stupeň osobitného finančného vzdelávania,“ vysvetľuje hovorkyňa banky Marta Cesnaková.
Rovnaké odmeňovanie, iný pracovný pomer
Takúto prax potvrdzuje aj hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová: „Zamestnanec banky nie je podnikateľ, na druhej strane viazaný finančný agent je podnikateľ a dane a odvody si odvádza sám.“ Rovnako musí mať povinné zákonné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone jeho činnosti.
Podobnosť medzi konzultantom v bankovej pobočke a viazaným finančným agentom je však v rovnakom stupni odbornej spôsobilosti podľa zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, ktorý musia mať principiálne rovnaký. Aj v otázke odmeňovania podľa bankovej hovorkyne platí, že banka musí za predaj finančných produktov zamestnancami banky postupovať rovnako ako pri províziách finančných agentov.
Platí však, že platy pre zamestnancov ako aj provízie pre finančných agentov nesmú motivovať k predaju bez ohľadu na to, či finančná služba je pre klienta vhodná, výhodná, prípadne či plní jeho potreby a požiadavky.
Pre finančných agentov je tento princíp vyjadrený v §32 zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Pre zamestnancov bánk je tento princíp nepriamo popísaný v zákone o bankách s odkazom na pravidlá EBA.
Poisťovne fungovali vždy cez sprostredkovateľov
Rozdiel medzi využívaním viazaných finančných agentov v poisťovniach a bankách je najmä v tom, že poisťovne historicky nemali svoje predajné siete budované ako pobočky s vlastnými zamestnancami poisťovne, odjakživa využívali a aj využívajú finančných sprostredkovateľov. „Naopak, banky zase vždy mali vlastné pobočky obsadené vlastnými zamestnancami, a to sa mení len postupne,“ uzatvára hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.
Aký je rozdiel medzi viazaným a podriadeným agentom
Rozdiel medzi viazaným a podriadeným finančným agentom je v tom, že kým viazaní agenti majú zmluvu s konkrétnou finančnou inštitúciou, ktorej finančné produkty predávajú, podriadení agenti môžu sprostredkúvať produkty viacerých spoločností v rámci sektorov poistenia alebo zaistenia, kapitálového trhu, prijímania vkladov, poskytovania rôznych druhov úverov, doplnkového a starobného dôchodkového sporenia.
Viazaný finančný agent (VFA) je taká forma finančného sprostredkovania, pri ktorej má agent uzatvorenú zmluvu v rámci každého sektora finančných služieb iba s jedinou finančnou inštitúciou. V praxi tak viazaný agent môže sprostredkovať hypotéku alebo úver iba od jedinej banky a poistenie iba od jedinej poisťovne.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 2.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Analýza: Okamžité platby zvyšujú HDP krajín a podporujú aj finančnú inklúziu
- 5.Slovensku sa stále nedarí oslobiť kryptomeny od vysokých daní