Bankám sa na Slovensku mimoriadne darí. Za desať mesiacov vygenerovali zisk 651 miliónov eur
Bankám na Slovensku sa v tomto roku mimoriadne darí. Ich čistý zisk po zdanení ku koncu októbra dosiahol 651 miliónov eur. Napriek tomu, že rastie objem úverov poskytovaných domácnostiam aj podnikom, banky zostávajú opatrné. Aj na nasledujúci štvrťrok sa rozhodli ponechať proticyklický kapitálový vankúš, ktorým vyvažujú riziká expanzívnych tendencií na finančnom trhu, na úrovni 1 %.

Foto: Shutterstock
Úvery rastú počas celého roka
Podľa dát Národnej banky Slovenska (NBS) bankové úvery poskytnuté domácnostiam akcelerujú počas celého roka 2021. V úvode roka rástli mesačne tesne pod úrovňou 6 %, v októbri to už bolo viac ako 8 %. „Silný dopyt vidieť najmä pri úveroch na bývanie. Dôvodom je priaznivá dostupnosť úverov, zotavujúca sa ekonomika a rastúce ceny bývania,“ píše NBS vo svojom makroprudenciálnom komentári.
Banky stavili na politiku mimoriadne nízkych úrokových sadzieb svojich úverov. Napríklad úroveň pri spotrebiteľských úveroch v posledných dvoch mesiacoch zaznamenala najväčší pokles za posledných 5 rokov. Vzrástla aj miera predčasného splácania úverov. Naopak, aj naďalej klesá miera zlyhaných úverov.
Ceny bytov rastú a je ich nedostatok
Jedným z faktorov, prečo sa darí úverom na bývanie, sú stále stúpajúce ceny nehnuteľností. Tie si aj v treťom štvrťroku 2021 zachovali dvojciferné tempo rastu. „Ceny domov a bytov na Slovensku rastú rýchlo aj na európske pomery. V prvom polroku tohto roku predstihli rast cien v eurozóne o 10 percentuálnych bodov,“ konštatuje NBS s tým, že problémom trhu s bytmi je predovšetkým ich nedostatok.
Konečne rastú aj podnikové úvery
Zlepšenie je vidieť aj na trhu podnikových úverov. A to aj napriek tomu, že Slovensko čelí tretej vlne pandémie koronavírusu a firmy zápasia s rastom cien energií a vstupov, ako aj s výpadkom v dodávateľsko-odberateľských reťazcoch.
Po mesiacoch poklesov úverov podnikom sa úverová dynamika aj v tejto oblasti preklopila do kladných hodnôt. Viaceré trendy zároveň poukazujú na zlepšovanie situácie na trhu podnikových úverov, ktoré k októbru 2021 medziročne rástli o 1,1 %. Podniky po dlhom čase významnejšie čerpali aj dlhodobé investičné úvery, najmä tie so splatnosťou nad 5 rokov.
Stále vysoká kapitálová primeranosť
Toto všetko sú dôvody, ktoré v tomto roku umožňujú bankám pôsobiacim na slovenskom finančnom trhu dosahovať výrazne väčšie zisky ako v minulosti. Čistý zisk k októbru predstavuje 651 miliónov eur, čo je 1,8-násobkom zisku v predchádzajúcom roku.
Hlavným zdrojom zlepšenia bilancie však je výrazne nižšia tvorba opravných položiek, ktorá v roku 2020 súvisela s ich preventívnou tvorbou počas ekonomických lockdownov po vypuknutí pandémie koronavírusu. Hospodárenie bánk sa zlepšilo aj po zrušení bankového odvodu. Naopak, banky naďalej čelia tlaku nízkych úrokových marží, v dôsledku čoho sa ich čistý úrokový príjem medziročne znížil o 3,7 %.
Dobrou správou je, že kapitálová primeranosť bánk zostáva aj naďalej na vysokej úrovni. V treťom štvrťroku tohto roku predstavovala 20,3 %, čo znamená, že bankový sektor stále disponuje dostatočným kapitálom pre poskytovanie úverov do ekonomiky – z pohľadu ich objemu aj štruktúry.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?