Až dve tretiny Slovákov sa hrnú do hypotéky nepripravení, nemajú finančnú rezervu a sú príliš zaúverovaní
Slováci sa často ponáhľajú zobrať si úver, hoci na to vôbec nemusia byť pripravení. Podľa prieskumu spoločnosti FinGo.sk až dvom tretinám ľudí chýba finančná rezerva, majú nestabilný príjem, alebo splácajú iné úvery. Toto sú najväčšie prekážky na ceste k hypotéke, ktorá je v súčasnosti najvyužívanejším prostriedkom na získanie prvého vlastného, nového či lepšieho bývania.

Foto: Shutterstock
Finančnú prípravu na hypotekárny úver sa neoplatí podceňovať
Do prieskumu z konca uplynulého roka sa zapojilo viac ako sto finančných sprostredkovateľov z celého Slovenska. „Najväčšie percento maklérov (65 %) sa stretáva s tým, že klienti podceňujú finančnú prípravu na hypotekárny záväzok, nemajú vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, splácajú aj iné úvery, ktoré im môžu znemožniť čerpanie nového úveru, alebo majú nestabilný príjem, ktorý im tiež môže skrížiť cestu k hypotéke,“ komentuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.
Podľa jej slov druhou najčastejšou chybou (59 %) je to, že klient automaticky najskôr požiada o hypotéku vo svojej banke, pritom to nemusí byť preňho to najvýhodnejšie riešenie. Ak mu jeho banka úver neschváli, automaticky sa dostáva do úverového registra.
Až 6 z 10 ľudí sa zase nechá zlákať na reklamu a propagované top úroky na hypotékach, ktoré však v skutočnosti nedostanú, alebo sú podmienené uzavretím ďalších služieb. „Môže to byť povinné otvorenie účtu alebo poistenie úveru v banke. Tieto služby však tvoria pre klienta ďalšie náklady. Ľudia si to často neuvedomujú, no zakúpením ďalších služieb za svoj úver zaplatia v konečnom dôsledku viac, ako keby si zobrali hypotéku s vyšším úrokom, ale bez dodatočných podmienok,“ vysvetľuje odborníčka na úvery.
Najskôr riešme financie, až potom bývanie, nie naopak
Podľa prieskumu viac ako tretina ľudí (39 %) najskôr hľadá nehnuteľnosť, a až potom sa zaujíma o svoje možnosti úverovania. Čiže až keď nájdu vhodný byt či dom, začnú preverovať, či im banka dokáže poskytnúť úver a v akej výške. „Je naozaj dobré, ak si ľudia vopred preveria, kde sú ich finančné limity. Aby si rezervovali takú nehnuteľnosť, ktorú si môžu finančne dovoliť, respektíve na kúpu ktorej im banka bude schopná požičať,“ radí E. Šablová s tým, že pomerne často sa stáva, že klient zbytočne uhradí rezervačný poplatok za nehnuteľnosť, ktorú si napokon nekúpi, a príde tak o tisícky eur.
Podľa prieskumu je častým problémom aj to, že samotní klienti často nemajú prehľad o úverových štandardoch v jednotlivých bankách. Preto si hypotéku sami nevyriešia napriek tomu, že iná banka by im ju vedela poskytnúť. „Zároveň 37 % ľudí nedokáže skoordinovať všetky kroky potrebné k úveru. To im spôsobuje časový stres a v najhoršom prípade aj znemožnenie čerpania úveru,“ konštatuje odborníčka.
Kvalifikovaná pomoc pri hypotéke je viac ako vítaná
Preto je podľa nej dobré, aby si klient zobral na pomoc kvalitného finančného sprostredkovateľa. Nezávislý hypotekárny špecialista má oveľa väčší prehľad o podmienkach, akceptácii žiadateľov o úver, ale aj o rozdieloch v ich posudzovaní naprieč celým bankovým trhom. Klientovi ušetrí nielen finančné prostriedky, ale aj čas a stres.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Bratislavské Staré Mesto spravilo výnimku a dočasne pre koronavírus umožní vstup autom aj do pešej zóny
- 2.Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
- 3.Nitra zaznamenala menej COVID-19 pozitívnych ako pred týždňom, otestovali viac ľudí
- 4.Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?
- 5.Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov