Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Analýza DNA a ďalšie zdravotné benefity od poisťovní pre kvalitnejší život

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Aktuálny zdravotný stav a zdravý životný štýl patria medzi základné otázky, o ktoré sa zaujímajú poisťovne pri uzatváraní životného poistenia s klientmi. Niektoré poisťovne sú však ešte aktívnejšie a svojim klientom vo forme benefitov ponúkajú špecializované služby zamerané na prevenciu zdravia, ako napríklad osobnú genetickú analýzu, ktorá im na základe testu DNA vzoriek poskytne konkrétne odporúčania ohľadom stravy, športu, spánku a celkového životného štýlu.

image

Foto: Shutterstock

Šancu majú aj neklienti poisťovne

Program genetickej analýzy NutriFit MyLifestyle ako benefit k životnému poisteniu začala Allianz – Slovenská poisťovňa ponúkať svojim klientom už v roku 2018, pričom rovnaké podmienky jeho získania platia až doteraz. Analýzu môžu získať aj tí klienti, ktorí si v rámci životného poistenia pripoistia aj riziko v podobe kritických chorôb.

Vďaka jednému testu DNA sa dá zistiť, aký účinný je metabolizmus sacharidov a tukov záujemcu, ktoré vitamíny a minerály mu môžu chýbať, aké pohybové aktivity najlepšie podporujú jeho športové predispozície, ale aj ako zvláda stres, či koľko spánku potrebuje jeho organizmus. Na základe výsledkov získa konkrétne odporúčania, ktorými môže zmeniť kvalitu svojho života. 

Podľa slov špecialistky externej komunikácie poisťovne Heleny Kanderkovej program genetickej analýzy NutriFit doteraz využilo takmer 60-tisíc klientov. Súťaž o získanie programu však spustili až tento rok vo vylepšenej a najmä digitálnej verzii personalizovaných konkrétnych odporúčaní v oblasti stravovacích návykov, diéty, pohybu, ale aj celkového blahobytu, spánku či zvládania stresu.

Stačí vyplniť formulár súťaže

Poisťovňa možnosť urobiť si DNA test aktuálne ponúka komukoľvek, kto vyplní kontaktný formulár na jej webovej stránke, čím sa záujemca automaticky zaradí do žrebovania. „Zo zaregistrovaných účastníkov vyžrebujeme troch výhercov, ktorí získajú program genetickej analýzy. Tí, ktorí nebudú mať šťastie v súťaži, však takisto môžu získať DNA analýzu uzatvorením životného poistenia v Allianz s pripoistením rizika kritických chorôb,“ opisuje H. Kanderková.

Analýzu pripravuje slovinská spoločnosť

Pri analýzach poisťovňa spolupracuje so slovinskou spoločnosťou GenePlanet, ktorá tieto osobné DNA analýzy pripravuje. Robí odber DNA vzoriek a realizuje aj samotnú personalizovanú genetickú analýzu. Samotná poisťovňa tak nemá prístup k odobraným vzorkám ani k výsledkom analýzy. Spracovanú analýzu s intuitívnou vizualizáciou výsledkov dostanú používatelia v digitálnej forme prostredníctvom online platformy, ktorú môžu mať vo svojom počítači alebo aj vo vlastnom vrecku vďaka mobilnej aplikácii.

Priamo do aplikácie si používateľ vie nahrať svoje vstupy, napríklad výsledky krvných testov, telesné miery či alergie alebo intolerancie, čo preňho otvára nové možnosti pri prevencii a predchádzaní ochoreniam. Testovanie je jednoduché a bezpečné, vyžaduje si len vzorku slín.

S 200-eurovou zľavou na test

S podobným benefitom prichádza aj zdravotná poisťovňa Union, ktorá svojim poistencom poskytuje možnosť využitia genetickej analýzy dokonca so zľavou vo výške 200 eur. Z DNA4fit sa záujemca dozvie viac o svojich predispozíciách, pomôže lepšie pochopiť procesy vo svojom tele a dostane personalizované informácie o tom, aká strava je preňho najvhodnejšia a aký druh športu si má vybrať.  

Výstupy analýzy sú prehľadne vysvetlené a poistenci poisťovne v rámci zvýhodneného produktového balíka dostanú okrem časovo limitovaného vitamínového balíčka DNA Reštart v hodnote 50 eur aj stravovací plán COOK4fit.

Aj táto analýza je založená na odbere slín, pričom poistenec nemusí nikam chodiť, pretože odberový set mu poisťovňa doručí priamo domov, pričom samotný odber mu zaberie len niekoľko minút. Odber následne doručí do DNA4fit poštou alebo kuriérom a výsledok rozboru vyhodnotia odborníci v laboratóriách vo Veľkej Británii, Chorvátsku alebo Švédsku. Bežný DNA test stojí 499 eur, no po 200-eurovej zľave záujemca za analýzu zaplatí 299 eur. Túto možnosť majú všetci poistenci Unionu.

DNA test ako prevencia pred rakovinou

Okrem toho poisťovňa Union ako jediná zdravotná poisťovňa od júna minulého roka začala preplácať svojim poistenkám špeciálny DNA test nazývaný BRCAscreen v hodnote 130 eur,  ktorý spoľahlivo odhalí DNA predispozície na dedičnú rakovinu prsníka a vaječníkov,“ hovorí riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v ZP Union Elena Májeková.

Odborný riaditeľ Laboratória genomickej medicíny GHC GENETICS SK v Bratislave Michal Konečný dodáva, že pre poistencov Unionu môže test indikovať lekár so špecializáciou lekárska genetika alebo klinická onkológia, ktorý odoberie vzorku krvi alebo ster z vnútornej strany líca a zašle ho do laboratória. Výsledok DNA testu je známy spravidla do 10 dní.

Test je určený pre zdravé ženy s pozitívnou rodinnou anamnézou rakoviny prsníka u príbuznej staršej ako 45 rokov, alebo pre ženy pacientky s nádorom prsníka nad 45 rokov a bez rodinnej anamnézy. V prípade, že bude výsledok pozitívny a dokáže sa prítomnosť mutácie, žena má automaticky nárok na špeciálny preventívny manažment s prísnym sledovaním zdravotného stavu a doplnením spektra preventívnych vyšetrení, ako sú napríklad sonografia či mamografia prsníkov. Nárok na genetické vyšetrenie majú následne aj jej pokrvní príbuzní.

Zamerali sa na prémiové lekárske benefity

NN poisťovňa aktuálne poskytuje svojim klientom, ktorí majú v poisťovni uzatvorené životné poistenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie, bezplatné prémiové lekárske benefity, ku ktorým patria lekár na telefóne a konzultácie so špecialistami a s koučmi, prednostné vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI) či druhý lekársky názor na stanovenú diagnózu. „Poisťovňa v budúcnosti plánuje rozšíriť tieto benefity o ďalšie zdravotné služby, ako napríklad mobilná aplikácia, ktorá pomôže našim klientom zdravo žiť,“ dopĺňa PR manažérka Daniela Tomášková.

Viacero benefitov z telemedicíny naraz

Poisťovňa Kooperativa v súvislosti so zdravím prišla s novými asistenčnými službami z telemedicíny s novou pridanou hodnotou. Balík eDoctor zahrnutý v cene životného poistenia Profi komplet funguje na bezkontaktnej komunikácii a sprostredkúva konzultácie o telesnom aj duševnom zdraví. Tieto benefity môžu klienti využívať aj opakovane.

„Naši klienti po novom získavajú cez jednu poistnú zmluvu konzultácie s odborníkmi na duševné zdravie, prístup do COVID-19 poradne zameranej aj na poradenstvo pri pretrvávajúcich zdravotných komplikáciách, špeciálny diagnostický test v prípade onkologického ochorenia a mnohé ďalšie služby v oblasti telemedicíny, ako napríklad neobmedzenú telefonickú linku zdravia na akékoľvek konzultácie zdravotného stavu s odborným personálom,“ približuje hovorkyňa Silvia Nosková Illášová.

Podľa nej sú odborné a nadštandardné služby starostlivosti o zdravie dostupné kedykoľvek na diaľku, a to bez ohľadu na to, v ktorej zdravotnej poisťovni sú klienti Kooperativy poistení. „Súčasťou nového balíka zdravotníckej asistencie je aj aplikácia TeleDoc, ktorá umožňuje spravovať všetky ponúkané služby cez osobný účet v mobilnom telefóne. Dostupná je cez App Store a Google Play a po prihlásení stačí zadať číslo poistnej zmluvy, vďaka čomu je možné využívať služby bezplatne a okamžite,“ dopĺňa hovorkyňa.

Poisťovňa okrem toho naďalej ponúka službu Druhý medicínsky názor, kde majú klienti možnosť konzultovať závažnú diagnózu alebo plánovaný medicínsky zákrok na diaľku s odborníkmi z renomovaných zahraničných kliník.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.11.2022 Naďa Černá

Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov

Masívnu sieťotlač s názvom White Disaster, ktorá je jedným z najvýznamnejších diel Andyho Warhola, predala aukčná spoločnosť Sotheby's ...

30.11.2022 Redakcia FinReport

Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka 2022 o 14,5 % vyššie ako v rovnakom období ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

28.11.2022 Robert Juriš a Naďa Černá

Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami

Nositeľmi najhodnotnejších brandov na svete sú technologické firmy. Suverénne najcennejšou značkou na svete podľa rebríčka Interbrand je ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

15.11.2022 Roland Régely

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových ...

12.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvom tretinám Slovákov sa zhoršila finančná situácia a každý tretí nemá žiadne úspory

Očakávania Slovákov v súvislosti s vývojom finančnej situácie domácností sa výrazne zhoršili. Rovnako klesá aj ich bilancia príjmov a ...

11.11.2022 Martin Jamnický

Hlas herca Júliusa Satinského pomohli oživiť umelá inteligencia a hĺbkové učenie

Slovenská sporiteľňa zaujala reklamou, v ktorej oživila hlas známeho herca Júliusa Satinského. Využila služby ukrajinskej spoločnosti ...

Aplikácia

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %
 3. 3.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 4. 4.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke