Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Analýza DNA a ďalšie zdravotné benefity od poisťovní pre kvalitnejší život

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Aktuálny zdravotný stav a zdravý životný štýl patria medzi základné otázky, o ktoré sa zaujímajú poisťovne pri uzatváraní životného poistenia s klientmi. Niektoré poisťovne sú však ešte aktívnejšie a svojim klientom vo forme benefitov ponúkajú špecializované služby zamerané na prevenciu zdravia, ako napríklad osobnú genetickú analýzu, ktorá im na základe testu DNA vzoriek poskytne konkrétne odporúčania ohľadom stravy, športu, spánku a celkového životného štýlu.

testy DNA

Foto: Shutterstock

Šancu majú aj neklienti poisťovne

Program genetickej analýzy NutriFit MyLifestyle ako benefit k životnému poisteniu začala Allianz – Slovenská poisťovňa ponúkať svojim klientom už v roku 2018, pričom rovnaké podmienky jeho získania platia až doteraz. Analýzu môžu získať aj tí klienti, ktorí si v rámci životného poistenia pripoistia aj riziko v podobe kritických chorôb.

Vďaka jednému testu DNA sa dá zistiť, aký účinný je metabolizmus sacharidov a tukov záujemcu, ktoré vitamíny a minerály mu môžu chýbať, aké pohybové aktivity najlepšie podporujú jeho športové predispozície, ale aj ako zvláda stres, či koľko spánku potrebuje jeho organizmus. Na základe výsledkov získa konkrétne odporúčania, ktorými môže zmeniť kvalitu svojho života. 

Podľa slov špecialistky externej komunikácie poisťovne Heleny Kanderkovej program genetickej analýzy NutriFit doteraz využilo takmer 60-tisíc klientov. Súťaž o získanie programu však spustili až tento rok vo vylepšenej a najmä digitálnej verzii personalizovaných konkrétnych odporúčaní v oblasti stravovacích návykov, diéty, pohybu, ale aj celkového blahobytu, spánku či zvládania stresu.

Stačí vyplniť formulár súťaže

Poisťovňa možnosť urobiť si DNA test aktuálne ponúka komukoľvek, kto vyplní kontaktný formulár na jej webovej stránke, čím sa záujemca automaticky zaradí do žrebovania. „Zo zaregistrovaných účastníkov vyžrebujeme troch výhercov, ktorí získajú program genetickej analýzy. Tí, ktorí nebudú mať šťastie v súťaži, však takisto môžu získať DNA analýzu uzatvorením životného poistenia v Allianz s pripoistením rizika kritických chorôb,“ opisuje H. Kanderková.

Analýzu pripravuje slovinská spoločnosť

Pri analýzach poisťovňa spolupracuje so slovinskou spoločnosťou GenePlanet, ktorá tieto osobné DNA analýzy pripravuje. Robí odber DNA vzoriek a realizuje aj samotnú personalizovanú genetickú analýzu. Samotná poisťovňa tak nemá prístup k odobraným vzorkám ani k výsledkom analýzy. Spracovanú analýzu s intuitívnou vizualizáciou výsledkov dostanú používatelia v digitálnej forme prostredníctvom online platformy, ktorú môžu mať vo svojom počítači alebo aj vo vlastnom vrecku vďaka mobilnej aplikácii.

Priamo do aplikácie si používateľ vie nahrať svoje vstupy, napríklad výsledky krvných testov, telesné miery či alergie alebo intolerancie, čo preňho otvára nové možnosti pri prevencii a predchádzaní ochoreniam. Testovanie je jednoduché a bezpečné, vyžaduje si len vzorku slín.

S 200-eurovou zľavou na test

S podobným benefitom prichádza aj zdravotná poisťovňa Union, ktorá svojim poistencom poskytuje možnosť využitia genetickej analýzy dokonca so zľavou vo výške 200 eur. Z DNA4fit sa záujemca dozvie viac o svojich predispozíciách, pomôže lepšie pochopiť procesy vo svojom tele a dostane personalizované informácie o tom, aká strava je preňho najvhodnejšia a aký druh športu si má vybrať.  

Výstupy analýzy sú prehľadne vysvetlené a poistenci poisťovne v rámci zvýhodneného produktového balíka dostanú okrem časovo limitovaného vitamínového balíčka DNA Reštart v hodnote 50 eur aj stravovací plán COOK4fit.

Aj táto analýza je založená na odbere slín, pričom poistenec nemusí nikam chodiť, pretože odberový set mu poisťovňa doručí priamo domov, pričom samotný odber mu zaberie len niekoľko minút. Odber následne doručí do DNA4fit poštou alebo kuriérom a výsledok rozboru vyhodnotia odborníci v laboratóriách vo Veľkej Británii, Chorvátsku alebo Švédsku. Bežný DNA test stojí 499 eur, no po 200-eurovej zľave záujemca za analýzu zaplatí 299 eur. Túto možnosť majú všetci poistenci Unionu.

DNA test ako prevencia pred rakovinou

Okrem toho poisťovňa Union ako jediná zdravotná poisťovňa od júna minulého roka začala preplácať svojim poistenkám špeciálny DNA test nazývaný BRCAscreen v hodnote 130 eur,  ktorý spoľahlivo odhalí DNA predispozície na dedičnú rakovinu prsníka a vaječníkov,“ hovorí riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v ZP Union Elena Májeková.

Odborný riaditeľ Laboratória genomickej medicíny GHC GENETICS SK v Bratislave Michal Konečný dodáva, že pre poistencov Unionu môže test indikovať lekár so špecializáciou lekárska genetika alebo klinická onkológia, ktorý odoberie vzorku krvi alebo ster z vnútornej strany líca a zašle ho do laboratória. Výsledok DNA testu je známy spravidla do 10 dní.

Test je určený pre zdravé ženy s pozitívnou rodinnou anamnézou rakoviny prsníka u príbuznej staršej ako 45 rokov, alebo pre ženy pacientky s nádorom prsníka nad 45 rokov a bez rodinnej anamnézy. V prípade, že bude výsledok pozitívny a dokáže sa prítomnosť mutácie, žena má automaticky nárok na špeciálny preventívny manažment s prísnym sledovaním zdravotného stavu a doplnením spektra preventívnych vyšetrení, ako sú napríklad sonografia či mamografia prsníkov. Nárok na genetické vyšetrenie majú následne aj jej pokrvní príbuzní.

Zamerali sa na prémiové lekárske benefity

NN poisťovňa aktuálne poskytuje svojim klientom, ktorí majú v poisťovni uzatvorené životné poistenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie, bezplatné prémiové lekárske benefity, ku ktorým patria lekár na telefóne a konzultácie so špecialistami a s koučmi, prednostné vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI) či druhý lekársky názor na stanovenú diagnózu. „Poisťovňa v budúcnosti plánuje rozšíriť tieto benefity o ďalšie zdravotné služby, ako napríklad mobilná aplikácia, ktorá pomôže našim klientom zdravo žiť,“ dopĺňa PR manažérka Daniela Tomášková.

Viacero benefitov z telemedicíny naraz

Poisťovňa Kooperativa v súvislosti so zdravím prišla s novými asistenčnými službami z telemedicíny s novou pridanou hodnotou. Balík eDoctor zahrnutý v cene životného poistenia Profi komplet funguje na bezkontaktnej komunikácii a sprostredkúva konzultácie o telesnom aj duševnom zdraví. Tieto benefity môžu klienti využívať aj opakovane.

„Naši klienti po novom získavajú cez jednu poistnú zmluvu konzultácie s odborníkmi na duševné zdravie, prístup do COVID-19 poradne zameranej aj na poradenstvo pri pretrvávajúcich zdravotných komplikáciách, špeciálny diagnostický test v prípade onkologického ochorenia a mnohé ďalšie služby v oblasti telemedicíny, ako napríklad neobmedzenú telefonickú linku zdravia na akékoľvek konzultácie zdravotného stavu s odborným personálom,“ približuje hovorkyňa Silvia Nosková Illášová.

Podľa nej sú odborné a nadštandardné služby starostlivosti o zdravie dostupné kedykoľvek na diaľku, a to bez ohľadu na to, v ktorej zdravotnej poisťovni sú klienti Kooperativy poistení. „Súčasťou nového balíka zdravotníckej asistencie je aj aplikácia TeleDoc, ktorá umožňuje spravovať všetky ponúkané služby cez osobný účet v mobilnom telefóne. Dostupná je cez App Store a Google Play a po prihlásení stačí zadať číslo poistnej zmluvy, vďaka čomu je možné využívať služby bezplatne a okamžite,“ dopĺňa hovorkyňa.

Poisťovňa okrem toho naďalej ponúka službu Druhý medicínsky názor, kde majú klienti možnosť konzultovať závažnú diagnózu alebo plánovaný medicínsky zákrok na diaľku s odborníkmi z renomovaných zahraničných kliník.

logo
Prečítajte si tiež:
24.6.2024 Redakcia FinReport

Byrokracia v EÚ bujnie, nárasty sú v stovkách percent

Od prijatia Maastrichtskej zmluvy (od 1. januára 1994 do 1. januára 2024) sa počet právnych predpisov EÚ zvýšil o 729 % a od prijatia ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Dotácia na stravu pokračuje, žiadatelia o ňu musia splniť dve povinnosti

Zabezpečiť jedlo pre deti v školských zariadeniach, viesť ich k zdravým stravovacím návykom a odbremeniť rodičov od nadmerných ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Ekonomická situácia sa zlepšuje, odhady rastu sú čoraz optimistickejšie

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 2,7 %. Odvoláva sa pritom na nižšiu infláciu a ...

24.6.2024 Robert Juriš

Katastrofické scenáre o nesplácaní hypoték sa nenaplnili, objem poskytnutých úverov začal rásť

Trh s hypotékami pomaly opäť začína ožívať. Jeden zo samostatných finančných agentov pôsobiacich na slovenskom trhu tvrdí, že za menej ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

NKÚ: Slovensko zaostáva v strategickom riadení aj vo vyvodzovaní osobnej zodpovednosti

Slovensko potrebuje jasnú stratégiu smerovania, lebo na súčasnej ceste dlhodobého udržateľného rozvoja sa čoraz viac potáca, zraňuje a ...

24.6.2024 Mário Špilberger

Ponúk na skrátený úväzok je málo. Ako sa na ňom dohodnúť so zamestnávateľom?

Ženy s malými deťmi, študenti či seniori často túžia po práci na skrátený úväzok. Momentálne sú vo výhode tí, ktorí hľadajú menej ...

23.6.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Každý druhý Slovák už platí mobilom a každý piaty hodinkami

Nákupné zvyky slovenských zákazníkov sa vyvíjajú. Drvivá väčšina ľudí sa nezaobíde bez smartfónu, čo sa prejavuje aj na rýchlom ...

21.6.2024 Robert Juriš

Banky na Slovensku zvyšujú svoje zisky, hoci majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ

Kumulovaný zisk v bankovom sektore v prvých troch mesiacoch tohto roka dosiahol 255,5 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého ...

18.6.2024 Redakcia FinReport

Na Slovensko mieri litovská digitálna banka myTU

Na slovenský finančný trh vstupuje nová digitálna banka. Má licenciu Litovskej centrálnej banky a nazýva sa jednoducho myTU. Banka sa už ...

17.6.2024 Roland Régely

Na výšku úrokových sadzieb hypoték majú vplyv aj rozhodnutia slovenských politikov

Dopyt po nových hypotékach síce v prvom kvartáli tohto roka klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, banky však zostávajú ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa prináša do bratislavskej Trnávky 102 nájomných bytov

Poisťovňa Kooperativa po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách Slovenska rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Švajčiarska FlowBank prišla o licenciu a putuje do konkurzu

Ďalšia banka skrachovala. Do konkurzného konania vstúpila švajčiarska online maklérska a obchodná banka FlowBank so sídlom v Ženeve. O ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay