Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Dominik Horváth Banky a poisťovne Poslať

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti posledných dní zarážajúco pripomínajú začiatok tohto krachu. V Amerike za tri dni skrachovali tri banky s celkovou hodnotou vkladov cez 300 miliárd dolárov. Otázka znie, či hrozí zopakovanie situácie z roku 2008. No po niekoľkých náročných dňoch, keď padali akcie takmer všetkých dôležitých bánk, nastalo upokojenie situácie. Americkí regulátori finančného trhu a vláda tvrdia, že situáciu majú pod kontrolou. Odborníci sa, naopak, zhodujú, že na robenie predčasných záverov je ešte priskoro.

image

Foto: Shutterstock

Čo sa deje s bankovým sektorom

Neočakávaný krach Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate Capital v priebehu troch dní zosilnil obavy zo širšej finančnej krízy. Neistota poslala akcie viac ako dvadsiatich bánk do voľného pádu, a to aj napriek ubezpečeniam zo strany regulátorov, že bankový systém je odolný, a že ich peniaze sú v bezpečí.

Banky rôznych veľkostí v rôznych častiach krajiny – od First Republic Bank so sídlom v San Franciscu až po Zions Bank so sídlom v Salt Lake City – sa ocitli v problémoch, keď sa zákazníci ponáhľali vyberať svoje vklady a investori vo veľkom odpredávali ich akcie.

V krátkom televíznom vyhlásení Bieleho domu prezident Joe Biden uviedol, že vláda reaguje na kolaps bánk tak, aby ochránila vklady klientov. „Američania si môžu byť istí, že náš bankový systém je bezpečný a vaše vklady sú v bezpečí,“ povedal Biden. „Dovoľte mi tiež vás uistiť, že urobíme všetko, čo bude potrebné. Daňoví poplatníci nebudú platiť za žiadne straty bánk,“ dodal.

Komentár prezidenta však investorov neupokojil, pretože akcie veľkých aj malých bánk uzavreli deň v červených číslach. Najhoršie dopadla banka First Republic, ktorej akcie pred zastavením obchodovania klesli o 65 %. Akcie Western Alliance Bancorp klesli takmer o 60 % a Charles Schwab, ôsmej najväčšej banky v USA, klesli takmer o 10 %.

Na robenie predčasných záverov je príliš skoro

Situácia pripomína začiatky finančnej krízy z roku 2008, keď v priebehu štyroch rokov zlyhalo 465 bánk. Regulačné orgány a bankoví úradníci však trvajú na tom, že súčasná panika je oveľa menšia a že banky, ktorých akcie sa prepadli, majú dostatok prostriedkov splniť si svoje záväzky. Napriek tomu sa však experti zhodujú, že prešlo príliš málo času na robenie ucelených záverov. „Posledných pár dní to bolo ako na horskej dráhe,“ povedal pre ABC News Joe Lynyak, partner medzinárodnej právnickej firmy Dorsey & Whitney a odborník na krachy bánk. „Zrazu sme v kríze,“ dodal.

Utrpeli malí aj veľkí

Ak sa pozrieme na vzniknutú situáciu, je možné povedať, že výpredaj akcií spustili skôr obavy z toho, že aj iné banky postihne rovnaký osud ako Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate, ako aj samotná nedôvera vo finančné zdravie týchto bánk.

Jedine tak sa dá vysvetliť, prečo klesali akcie aj takých veľkých spoločností, ako Charles Schwab, s celkovou hodnotou vkladov približne 350 miliárd dolárov, rovnako ako akcie malých bánk ako Western Alliance s hodnotou vkladov 62 miliárd dolárov. Schwab vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že „v súčasnom prostredí má dobrú pozíciu“ a nazval sa „bezpečným prístavom v búrke“.

First Republic Bank, 14. najväčšia banka v krajine, zažila pri otvorení trhov krvavý kúpeľ. V snahe o zachovanie pokoja uviedla, že v prípade potreby by mohla získať 70 miliárd dolárov zo zdrojov od Federálneho rezervného systému (FED). Napriek tomu jej akcie počas jediného dňa stratili takmer tri pätiny svojej hodnoty – v jednom bode sa dotkli 30 dolárov, čo je minimum, ktoré dosiahli naposledy v roku 2010.

Záchranný balík viac ako 30 miliárd dolárov

Napriek snahe potlačiť paniku bola banka ku koncu týždňa nútená prijať pomoc od 11 ďalších bánk, ktoré jej poskytli záchranný balík vo výške 30 miliárd dolárov. Bank of America, Wells Fargo, Citigroup a JPMorgan Chase prispejú každá po 5 miliárd dolárov. Goldman Sachs  a Morgan Stanley po 2,5 miliardy a PNC, U.S.Bancorp, State Street a Bank of New York Mellon po miliarde. Ide o prvý záchranný balík v takomto objeme od roku 2008. Na dohode sa podieľali najväčšie mená bankového sektora, ako CEO banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, spolu s ministerkou financií Janet Yellenovou a predsedom FEDu Jerome Powellom.

Losangelská banka PacWest Bancorp, ktorá požičiava najmä malým a stredným podnikom, sa tiež snažila potlačiť obavy o svoju stabilitu, pričom zdôraznila, že má prístup k finančným prostriedkom v hodnote 14 miliárd dolárov. No keď si jej klienti vybrali svoje vklady vo výške asi 700 miliónov dolárov, akcie banky klesli až o 60 %.

Investori do bankových akcií nemajú radi neistotu, a tej je momentálne veľa,“ povedal analytik banky Barclays Jason Goldberg pre New York Times. „Je namieste obava, že nedostatok dôvery na burze môže viesť k nedostatku dôvery u bežného obyvateľstva.“

Zajtra už hádam bude lepšie

Hoci ceny akcií banky priamo nesúvisia so silou jej súvahy, investori a klienti ich často používajú ako indikátor finančného zdravia. Strata dôvery vkladateľov by mohla rozpútať takzvaný beh na banku – bank run, čo je situácia, pri ktorej vkladatelia vo veľkom vyberajú svoje vklady. Pre banky, ktoré zo zákona držia len veľmi malé percento hotovosti, ide o najhorší z možných scenárov.

Dúfajme, že všetky regionálne banky prežijú tieto ťažké časy s pomocou tohto nového nástroja centrálnej banky,“ povedal Goldberg s odkazom na núdzový program FEDu, ktorý bankám ponúka výhodné jednoročné pôžičky výmenou za kolaterál, teda zábezpeku.

Menšie banky sú mimoriadne citlivé na finančnú paniku, vrátane tých inštitúcií, ktoré sa zameriavajú na určité skupiny klientov. Napriek tomu zohrávajú v americkej ekonomike dôležitú úlohu pri podpore miestnych podnikov na celoštátnej úrovni, ako sú právnické firmy, developeri nehnuteľností, maloobchody a reštaurácie. Mnohé banky poskytujú aj služby správy majetku a privátneho bankovníctva a slúžia na úschovu majetku pre individuálnych sporiteľov.

79882

Prognózy hospodárskeho rastu sú opatrnejšie

Silicon Valley Bank bola chrbtovou kosťou mnohých startupov a fondov rizikového kapitálu po celom svete. Dôsledky jej kolapsu, najväčšieho bankového zlyhania od finančnej krízy v roku 2008, sa v nasledujúcich rokoch pravdepodobne prejavia v technologickom prostredí na celom svete.

„Vzhľadom na to, že banka niekoľko desaťročí bola v podstate krstným otcom bankového ekosystému Silicon Valley, je veľmi pravdepodobné, že negatívny vplyv tohto historického kolapsu bude mať nespočetné množstvo dôsledkov pre budúci technologický svet,“ povedal analytik Wedbush Securities Dan Ives pre portál CNBC.

Banka mala rozhodujúci vplyv na rast technologického priemyslu nielen v USA, ale aj v Európe a dokonca aj v Číne. Táto 40-ročná inštitúcia mala úzke prepojenie s technologickým svetom a bola ochotná financovať aj spoločnosti, ktoré boli tradičnými bankami považované za príliš riskantné.

Presný vplyv je dnes možné len veľmi ťažko odhadnúť. Niektorí ekonómovia mierne znížili svoje predpovede hospodárskeho rastu. Napríklad investičná banka Goldman Sachs kvôli kríze Silicon Valley Bank znížila svoj odhad tohtoročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) o tri desatiny percentuálneho bodu na 1,2 %.

79951

V Európe by sa to nestalo...

Európa si veľmi dobre pamätá rok 2008, keď sa problémy amerického bankového sektora rýchlo preniesli aj na tunajší trh. Namieste tak zostáva obava či sa história nezopakuje. Ako však informovala v oficiálnom vyhlásení komisárka Európskej únie pre finančné služby a stabilitu Mairead McGuinnessová, bankový sektor EÚ zostáva „v dobrom stave“.

„Zdá sa, že priamy vplyv kolapsu Silicon Valley Bank zostáva na EÚ je obmedzený,“ povedala McGuinessová a dodala, že reakcia trhov EÚ bola „na začiatku negatívna, ale postupne sa upokojila“.

Podľa nej môže za vzniknutú situáciu fakt, že v USA neuplatňujú požiadavky Bazileja III na malé a stredné banky. Bazilej III je súborom medzinárodne dohodnutých štandardov, ktoré určujú minimálnu úroveň voľnej hotovosti, ktorú musí banka udržiavať, aby sa vyrovnala s neočakávanými stratami.

„Keď FED v októbri 2020 implementoval Bazilej III, využil skutočnosť, že prísne podmienky dohôd platia len pre veľké a medzinárodne aktívne banky,“ napísal výkonný riaditeľ Frontline Analysis Daniel Davies pre Financial Times. „Zatiaľ čo väčšina jurisdikcií aj tak uplatňuje bazilejské pravidlá na celý svoj bankový systém, v USA majú silnú a mocnú komunitu bankoví lobisti, ktorí odmietli uplatňovanie požiadaviek na menšie banky,“ dodal

V praxi to znamená, že tieto americké banky nemali potrebnúsna splatenie vkladov a regulačným orgánom chýbal potrebný dohľad na to, aby videli prichádzajúci krach. Šéfka finančných služieb EÚ preto nasadila upokojujúci tón: „V EÚ uplatňujeme štandardy obozretného podnikania z Bazileja na všetky banky,“ a toto vyhlásenie zopakovala vo svojom príhovore trikrát.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.6.2023 Zuzana Fryč

Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania

Keďže banky pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby neposkytujú žiadne zásadné výhody pri žiadaní o úver na bývanie, cesta k ...

6.6.2023 Martin Jamnický

Kryptoburza Binance čelí 13 obvineniam, ku dnu ťahá aj dôveru v kryptomeny

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a spolu s ňou aj jej zakladateľa a šéfa Changpeng ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Maloobchodné tržby stále klesajú, prepad niektorých je až dvojciferný

Maloobchodné tržby v posledných troch mesiacoch klesali. V apríli 2023 skončili v dvojcifernom mínuse až štyri z deviatich položiek tohto ...

6.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie

Národná banka Slovenska rozhodnutím z 1. júna 2023 odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

O prvenstvo v oblasti umelej inteligencie najintenzívnejšie bojujú Google a Microsoft

Po neúspešnej stávke spoločnosti Meta na vývin metaverza sú to už len firmy Google a Microsoft, ktoré bojujú o prvenstvo v oblasti umelej ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika začala rok 2023 s rastom 1 %, ktorý je však najpomalší za posledné dva roky

Hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 1 %. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 13 % a ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Zamestnanosť na Slovensku stúpa najmä v službách a v Bratislavskom kraji

Počet ľudí pracujúcich na Slovensku na začiatku tohto roku mierne vzrástol v 11 z 18 sledovaných odvetví ekonomiky. Vývoj podporil najmä ...

5.6.2023 Roland Régely

Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí

Od júla tohto roku sa zvyšuje životné minimum, a preto stúpne aj suma, ktorú je potrebné odpočítať od príjmu žiadateľa o hypotéku. To ...

3.6.2023 Redakcia FinReport

Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur

Každú desiatu smrteľnú nehodu vo svete spôsobí alkohol, pričom prvenstvo v rebríčku si drží východná Európa. Ak vodič spôsobí nehodu ...

2.6.2023 Zuzana Fryč

Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím

Počet elektromobilov a plug-in hybridov aj na slovenských cestách neustále rastie. Poisťovne prispôsobujú svoju ponuku produktov aj tejto ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Najinovatívnejšou bankou v strednej a východnej Európe je Tatra banka

Global Finance priniesol zoznam najinovatívnejších bánk na svete. V oblasti strednej a východnej Európy zvíťazila Tatra ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Prezidentka podpísala novinky v zákone o stavebnom sporení

Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne po jej zlúčení alebo predaji by v budúcnosti mohla byť napríklad aj banka. V minulosti to možné ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami

Dve banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu vstupujú do nového mesiaca so zmenenými –zvýšenými úrokovými sadzbami svojich ...

31.5.2023 Robert Juriš

Poisťovne na Slovensku vlani vygenerovali zisky v objeme 191 miliónov eur

Tak, ako sa vlani darilo bankám dosahovať rekordné zisky, úspešné boli aj poisťovne pôsobiace na slovenskom finančnom trhu. Ich zisk v roku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra S&P potvrdila skupine Uniqa rating A so stabilným výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila doterajší rating A pre európsku skupinu Uniqa Insurance Group, pre rakúsku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

UBS kúpila Credit Suisse za 3 miliardy, no prevzatie banky ju bude stáť ďalších vyše 15 miliárd eur

Prevzatie skrachovanej banky Credit Suisse švajčiarskou trhovou jednotkou – bankou UBS, bude stáť viac ako 15,5 miliardy eur. Toto prevzatie ...

29.5.2023 Redakcia FinReport

Tatra banka prináša NFC vizitky, ktoré sa nahrávajú priamo do mobilov

Tatra banka začala používať unikátne a technologicky moderné NFC vizitky. Firemní klienti a klienti privátneho bankovníctva patria medzi ...

29.5.2023 Martin Jamnický

Čo je nevyhnutné vedieť v súvislosti s cestovným poistením na prahu dovolenkovej sezóny

Začiatkom mája 2023 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odvolala globálny stav núdze v súvislosti s ochorením Covid-19. Prakticky do ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay