Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Dominik Horváth Banky a poisťovne Poslať

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti posledných dní zarážajúco pripomínajú začiatok tohto krachu. V Amerike za tri dni skrachovali tri banky s celkovou hodnotou vkladov cez 300 miliárd dolárov. Otázka znie, či hrozí zopakovanie situácie z roku 2008. No po niekoľkých náročných dňoch, keď padali akcie takmer všetkých dôležitých bánk, nastalo upokojenie situácie. Americkí regulátori finančného trhu a vláda tvrdia, že situáciu majú pod kontrolou. Odborníci sa, naopak, zhodujú, že na robenie predčasných záverov je ešte priskoro.

americké banky

Foto: Shutterstock

Čo sa deje s bankovým sektorom

Neočakávaný krach Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate Capital v priebehu troch dní zosilnil obavy zo širšej finančnej krízy. Neistota poslala akcie viac ako dvadsiatich bánk do voľného pádu, a to aj napriek ubezpečeniam zo strany regulátorov, že bankový systém je odolný, a že ich peniaze sú v bezpečí.

Banky rôznych veľkostí v rôznych častiach krajiny – od First Republic Bank so sídlom v San Franciscu až po Zions Bank so sídlom v Salt Lake City – sa ocitli v problémoch, keď sa zákazníci ponáhľali vyberať svoje vklady a investori vo veľkom odpredávali ich akcie.

V krátkom televíznom vyhlásení Bieleho domu prezident Joe Biden uviedol, že vláda reaguje na kolaps bánk tak, aby ochránila vklady klientov. „Američania si môžu byť istí, že náš bankový systém je bezpečný a vaše vklady sú v bezpečí,“ povedal Biden. „Dovoľte mi tiež vás uistiť, že urobíme všetko, čo bude potrebné. Daňoví poplatníci nebudú platiť za žiadne straty bánk,“ dodal.

Komentár prezidenta však investorov neupokojil, pretože akcie veľkých aj malých bánk uzavreli deň v červených číslach. Najhoršie dopadla banka First Republic, ktorej akcie pred zastavením obchodovania klesli o 65 %. Akcie Western Alliance Bancorp klesli takmer o 60 % a Charles Schwab, ôsmej najväčšej banky v USA, klesli takmer o 10 %.

Na robenie predčasných záverov je príliš skoro

Situácia pripomína začiatky finančnej krízy z roku 2008, keď v priebehu štyroch rokov zlyhalo 465 bánk. Regulačné orgány a bankoví úradníci však trvajú na tom, že súčasná panika je oveľa menšia a že banky, ktorých akcie sa prepadli, majú dostatok prostriedkov splniť si svoje záväzky. Napriek tomu sa však experti zhodujú, že prešlo príliš málo času na robenie ucelených záverov. „Posledných pár dní to bolo ako na horskej dráhe,“ povedal pre ABC News Joe Lynyak, partner medzinárodnej právnickej firmy Dorsey & Whitney a odborník na krachy bánk. „Zrazu sme v kríze,“ dodal.

Utrpeli malí aj veľkí

Ak sa pozrieme na vzniknutú situáciu, je možné povedať, že výpredaj akcií spustili skôr obavy z toho, že aj iné banky postihne rovnaký osud ako Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate, ako aj samotná nedôvera vo finančné zdravie týchto bánk.

Jedine tak sa dá vysvetliť, prečo klesali akcie aj takých veľkých spoločností, ako Charles Schwab, s celkovou hodnotou vkladov približne 350 miliárd dolárov, rovnako ako akcie malých bánk ako Western Alliance s hodnotou vkladov 62 miliárd dolárov. Schwab vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že „v súčasnom prostredí má dobrú pozíciu“ a nazval sa „bezpečným prístavom v búrke“.

First Republic Bank, 14. najväčšia banka v krajine, zažila pri otvorení trhov krvavý kúpeľ. V snahe o zachovanie pokoja uviedla, že v prípade potreby by mohla získať 70 miliárd dolárov zo zdrojov od Federálneho rezervného systému (FED). Napriek tomu jej akcie počas jediného dňa stratili takmer tri pätiny svojej hodnoty – v jednom bode sa dotkli 30 dolárov, čo je minimum, ktoré dosiahli naposledy v roku 2010.

Záchranný balík viac ako 30 miliárd dolárov

Napriek snahe potlačiť paniku bola banka ku koncu týždňa nútená prijať pomoc od 11 ďalších bánk, ktoré jej poskytli záchranný balík vo výške 30 miliárd dolárov. Bank of America, Wells Fargo, Citigroup a JPMorgan Chase prispejú každá po 5 miliárd dolárov. Goldman Sachs  a Morgan Stanley po 2,5 miliardy a PNC, U.S.Bancorp, State Street a Bank of New York Mellon po miliarde. Ide o prvý záchranný balík v takomto objeme od roku 2008. Na dohode sa podieľali najväčšie mená bankového sektora, ako CEO banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, spolu s ministerkou financií Janet Yellenovou a predsedom FEDu Jerome Powellom.

Losangelská banka PacWest Bancorp, ktorá požičiava najmä malým a stredným podnikom, sa tiež snažila potlačiť obavy o svoju stabilitu, pričom zdôraznila, že má prístup k finančným prostriedkom v hodnote 14 miliárd dolárov. No keď si jej klienti vybrali svoje vklady vo výške asi 700 miliónov dolárov, akcie banky klesli až o 60 %.

Investori do bankových akcií nemajú radi neistotu, a tej je momentálne veľa,“ povedal analytik banky Barclays Jason Goldberg pre New York Times. „Je namieste obava, že nedostatok dôvery na burze môže viesť k nedostatku dôvery u bežného obyvateľstva.“

Zajtra už hádam bude lepšie

Hoci ceny akcií banky priamo nesúvisia so silou jej súvahy, investori a klienti ich často používajú ako indikátor finančného zdravia. Strata dôvery vkladateľov by mohla rozpútať takzvaný beh na banku – bank run, čo je situácia, pri ktorej vkladatelia vo veľkom vyberajú svoje vklady. Pre banky, ktoré zo zákona držia len veľmi malé percento hotovosti, ide o najhorší z možných scenárov.

Dúfajme, že všetky regionálne banky prežijú tieto ťažké časy s pomocou tohto nového nástroja centrálnej banky,“ povedal Goldberg s odkazom na núdzový program FEDu, ktorý bankám ponúka výhodné jednoročné pôžičky výmenou za kolaterál, teda zábezpeku.

Menšie banky sú mimoriadne citlivé na finančnú paniku, vrátane tých inštitúcií, ktoré sa zameriavajú na určité skupiny klientov. Napriek tomu zohrávajú v americkej ekonomike dôležitú úlohu pri podpore miestnych podnikov na celoštátnej úrovni, ako sú právnické firmy, developeri nehnuteľností, maloobchody a reštaurácie. Mnohé banky poskytujú aj služby správy majetku a privátneho bankovníctva a slúžia na úschovu majetku pre individuálnych sporiteľov.

79882

Prognózy hospodárskeho rastu sú opatrnejšie

Silicon Valley Bank bola chrbtovou kosťou mnohých startupov a fondov rizikového kapitálu po celom svete. Dôsledky jej kolapsu, najväčšieho bankového zlyhania od finančnej krízy v roku 2008, sa v nasledujúcich rokoch pravdepodobne prejavia v technologickom prostredí na celom svete.

„Vzhľadom na to, že banka niekoľko desaťročí bola v podstate krstným otcom bankového ekosystému Silicon Valley, je veľmi pravdepodobné, že negatívny vplyv tohto historického kolapsu bude mať nespočetné množstvo dôsledkov pre budúci technologický svet,“ povedal analytik Wedbush Securities Dan Ives pre portál CNBC.

Banka mala rozhodujúci vplyv na rast technologického priemyslu nielen v USA, ale aj v Európe a dokonca aj v Číne. Táto 40-ročná inštitúcia mala úzke prepojenie s technologickým svetom a bola ochotná financovať aj spoločnosti, ktoré boli tradičnými bankami považované za príliš riskantné.

Presný vplyv je dnes možné len veľmi ťažko odhadnúť. Niektorí ekonómovia mierne znížili svoje predpovede hospodárskeho rastu. Napríklad investičná banka Goldman Sachs kvôli kríze Silicon Valley Bank znížila svoj odhad tohtoročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) o tri desatiny percentuálneho bodu na 1,2 %.

79951

V Európe by sa to nestalo...

Európa si veľmi dobre pamätá rok 2008, keď sa problémy amerického bankového sektora rýchlo preniesli aj na tunajší trh. Namieste tak zostáva obava či sa história nezopakuje. Ako však informovala v oficiálnom vyhlásení komisárka Európskej únie pre finančné služby a stabilitu Mairead McGuinnessová, bankový sektor EÚ zostáva „v dobrom stave“.

„Zdá sa, že priamy vplyv kolapsu Silicon Valley Bank zostáva na EÚ je obmedzený,“ povedala McGuinessová a dodala, že reakcia trhov EÚ bola „na začiatku negatívna, ale postupne sa upokojila“.

Podľa nej môže za vzniknutú situáciu fakt, že v USA neuplatňujú požiadavky Bazileja III na malé a stredné banky. Bazilej III je súborom medzinárodne dohodnutých štandardov, ktoré určujú minimálnu úroveň voľnej hotovosti, ktorú musí banka udržiavať, aby sa vyrovnala s neočakávanými stratami.

„Keď FED v októbri 2020 implementoval Bazilej III, využil skutočnosť, že prísne podmienky dohôd platia len pre veľké a medzinárodne aktívne banky,“ napísal výkonný riaditeľ Frontline Analysis Daniel Davies pre Financial Times. „Zatiaľ čo väčšina jurisdikcií aj tak uplatňuje bazilejské pravidlá na celý svoj bankový systém, v USA majú silnú a mocnú komunitu bankoví lobisti, ktorí odmietli uplatňovanie požiadaviek na menšie banky,“ dodal

V praxi to znamená, že tieto americké banky nemali potrebnúsna splatenie vkladov a regulačným orgánom chýbal potrebný dohľad na to, aby videli prichádzajúci krach. Šéfka finančných služieb EÚ preto nasadila upokojujúci tón: „V EÚ uplatňujeme štandardy obozretného podnikania z Bazileja na všetky banky,“ a toto vyhlásenie zopakovala vo svojom príhovore trikrát.

logo
Prečítajte si tiež:
19.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci radi nakupujú tam, kde ponúkajú zľavy, a takmer každý má aspoň jednu vernostnú kartu

Slováci sú známi tým, že radi šetria. Až tri štvrtiny obyvateľov Slovenska uprednostňujú nakupovanie v obchodoch, v ktorých majú k ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Stredoškoláci hospodária s vlastnými peniazmi, dvaja z troch si sami zarábajú

Deväť z desiatich slovenských stredoškolákov (90 %) pravidelne na mesačnej báze hospodári s vlastnými peniazmi. Tieto finančné prostriedky ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Staronovou prezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj je Odile Renaudová-Bassová

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že jej šéfkou aj naďalej bude Francúzka Odile Renaudová-Bassová. Opätovne zvolená do ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Poisťovatelia sa čoraz viac zameriavajú na kryptotrh a poisťovanie kryptopodvodov

Globálny poisťovací priemysel obracia svoju pozornosť na nové riziká, ktoré v súčasnosti predstavujú najmä kryptomeny a digitálne ...

15.5.2024 Martin Jamnický

Slovenská sporiteľňa: Niektoré služby budú drahšie

Banky priebežne upravujú cenníky svojich služieb podľa toho, ako to vyhovuje ich cenovej politike a stratégii. Slovenská sporiteľňa sa ...

14.5.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne: Okrem poistenia ponúkajú aj úvery, investovanie či dôchodkové sporenie

Časy, keď poisťovne ponúkali výhradne len rôzne možnosti poistenia, sú minulosťou. Okrem nich totiž niektoré rozširujú svoju ponuku o ...

10.5.2024 Mário Špilberger

Hypotéku na mobilný dom nedostanete, na montovaný však áno

Kto by netúžil mať domček blízko prírody? Kým lacnejší mobilný dom zoženiete aj za 15-tisíc eur, luxusnejšie varianty, často aj ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

ČSOB nahradí štyri balíky služieb dvomi novými účtami

Banka končí s predajom niektorých svojich balíkových služieb. Ich obsah, teda účty Pohoda, FUN a Sloník, zostávajú aj naďalej v ...

9.5.2024 Robert Juriš

Niektoré banky úrokové sadzby hypoték zvyšujú, iné ich znižujú. Trend do budúcnosti je nejasný

Úrokové sadzby bánk sa začínajú hýbať. Na prelome apríla a mája 2024 upravovali podmienky svojich hypoték hneď tri banky pôsobiace na ...

6.5.2024 Redakcia FinReport

Zdravotné poisťovne vyplatili dividendy akcionárom, hoci v tomto roku očakávajú stratu

Zdravotná poisťovňa Dôvera vyplatila svojim akcionárom dividendy vo výške takmer 20 miliónov eur a zdravotná poisťovňa Union vo výške ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay