Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %
Celosvetové poistné sa podľa správy Allianz Global Report v roku 2021 zvýšilo o 5,1 %. Len niekoľko krajín sveta vlani zaznamenalo pokles, medzi nimi aj Slovensko, kde príjem z poistného klesol o 4,9 %. Čo to spôsobilo a na čo sa máme v súvislosti s poistným trhom pripraviť v roku 2022?
Foto: Shutterstock
Slovensko v poistnom biznise stále klesá
Slovenský poistný trh bol v roku 2021 jedným z mála trhov na svete, ktoré sa naďalej zmenšovali. Celkový príjem z poistného na Slovensku klesol o 4,9 %, pričom v oblasti životného poistenia sa prepadol až o 6,2 %, kým v neživotnom poistení poklesol o 4,0 %. Po pripočítaní žalostných výsledkov v oblasti životného poistenia z dvoch predchádzajúcich rokov stratil slovenský poistný trh za posledné tri roky približne šestinu svojej veľkosti.
Príjmy z poistného sa prepadli na úroveň spred veľkej finančnej krízy v roku 2008. „Pre rok 2022 sa očakáva len pomalé oživenie, a počas nasledujúcej dekády by mal slovenský poistný trh rásť v priemere o 3,4 % ročne, čo by bolo výrazne nad úrovňou predchádzajúcej dekády, najmä vďaka posilneniu životného poistenia. Slovensko by tým však aj naďalej rastom zaostávalo oproti zvyšku regiónu,“ konštatuje Allianz.
Dianie sa presunulo z Ázie do Európy a Ameriky
Na rozdiel od Slovenska celosvetový poistný trh v minulom roku rástol o 5,1 % – v oblasti neživotného poistenia dokonca o 6,3 % a v oblasti životného poistenia o 4,4 %. Takýto záver priniesla najnovšia Globálna správa o poistení 2022, ktorá analyzuje vývoj poistných trhov vo svete.
Celkový celosvetový príjem z poistného dosiahol 4,2 bilióna eur. Oveľa pozoruhodnejšie je však zloženie rastu poistného, keď viac ako dve tretiny boli vytvorené v západnej Európe a Severnej Amerike, pričom polovica nárastu pripadá len na americký trh. Rok 2021 teda predstavuje nezvyčajný koniec uplynulého desaťročia, v ktorom bol rast oveľa nižší a ťahaný najmä Áziou, špeciálne Čínou.
Vojna spomalí aj rast poistného trhu
Očakávalo sa, že rok 2022 bude pre poisťovací priemysel ďalším zlomovým rokom, ale vojenský konflikt na Ukrajine tieto nádeje zmaril. Príjmy z poistného budú pravdepodobne rásť zhruba o 1 percentuálny bod pomalšie, ako sa pôvodne predpokladalo, keďže vojna si vyberá svoju daň na ekonomickej aktivite a dôvere.
Celkovo sa očakáva, že globálny príjem z poistného v roku 2022 porastie o 4,8 %. Napriek súčasným veľkým neistotám nie je vzdialenejšia budúcnosť pesimistická. Práve tieto neistoty sú totiž živnou pôdou pre rastúce povedomie o rizikách, keďže posilňujú vplyv dvoch megatrendov – klimatických a demografických zmien, ktoré budú aj naďalej hlavnými hnacími silami dopytu po ochrane pred rizikami.
Čo nás čaká najbližších 10 rokov
Celkovo sa tak počas nasledujúcich 10 rokov očakáva ročný rast o 4,8 % – v životnom poistení o 4,9 % a v neživotnom poistení o 4,6 %. To zodpovedá zvýšeniu príjmu z poistného o 67 % alebo 2,8 bilióna eur do roku 2032. „Pandémia a vojna na Ukrajine sú budíčkom pre lepšie riadenie rizík a ešte väčší dopyt po ochrane. Otázky poistiteľnosti a cenovej dostupnosti budú v nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne čoraz naliehavejšie. Vyžaduje si to úroveň kreativity a spolupráce so všetkými zainteresovanými stranami,“ povedal hlavný ekonóm Allianz Ludovic Subran.
Rast poistného sa zníži
V roku 2021 bola východná Európa z pohľadu poistenia jedným z najrýchlejšie rastúcich regiónov na svete, keď zaznamenala nárast poistného až o 9,4 % v objeme 36 miliárd eur. Vplyvom udalostí na Ukrajine sa v roku 2022 rast pravdepodobne zníži na 5,3 % a v nasledujúcich desiatich rokoch sa ustáli na úrovni 5,5 %.
„Obe oblasti podnikania môžu nepriamo ťažiť z nedávnych kríz. V životnom poistení zvýšená informovanosť o rizikách v dôsledku pandemickej krízy COVID-19 a infláciou vyvolaný koniec nulových úrokových sadzieb by mali opäť zatraktívniť mnohé sporiace a dôchodkové produkty. V neživotnom poistení sa zintenzívni úsilie o zmiernenie klimatických zmien, najmä o dekarbonizáciu dodávok energie. V snahe o energetickú nezávislosť je to teraz ešte naliehavejšie. Vyžaduje si to veľké investície zo súkromného aj verejného sektora, a vytvára to veľkú potrebu ochrany pred novými rizikami,” uviedla spoluautorka správy Patricia Pelayo Romerová.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce
- 3.Sociálna poisťovňa bude zasielať dôchodkové prognózy aj e-mailom
- 4.Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov
- 5.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)