Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Alergie po bodnutí hmyzu, uhryznutie hadom či útok žraloka kryjú rôzne druhy poistenia

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Letná sezóna sa zďaleka nekončí a mnohí ľudia sa ešte len pripravujú na svoju letnú dovolenku. Keďže počas rôznych letných aktivít vzniká aj väčšie riziko bodnutia hmyzom, uhryznutia hadom či napadnutia zvieraťom v lese alebo v mori, zisťovali sme, ako sa poistením dokážeme zabezpečiť pred prípadnými následkami takýchto incidentov.

Cestovné poistenie

Foto: Freepik

Stačia doplnkové pripoistenia

Proti týmto nepríjemným udalostiam je možné zabezpečiť sa vo väčšine poisťovní štandardným životným poistením a v rámci neho si uzatvoriť doplnkové pripoistenia, ako je napríklad úrazové krytie.

„V NN Životnej poisťovni je možné uplatniť si pre prípady uhryznutia hadom, napadnutia medveďom alebo žralokom krytie v rámci doplnkových poistení, ktoré kryjú riziko úrazu, hospitalizácie alebo operácie, prípadne pripoistenie práceneschopnosti,“ približuje PR manažérka poisťovne Daniela Tomášková.

Klient v prípade úrazu spôsobeného útokom medveďa alebo žraloka môže mať zlomeniny, ktoré sú kryté v doplnkovom poistení doby nevyhnutnej liečby úrazu. „Rovnako tak v rámci doplnkových poistení máme kryté uhryznutie hadom, kde napríklad v prípade doplnkového poistenia doby nevyhnutnej liečby plníme do 21 dní liečby,“ spresňuje PR manažérka.

V tých najhorších prípadoch, keď dôjde napríklad k amputácii častí tela, môže klient získať poistné plnenie z doplnkového pripoistenia trvalých následkov úrazov s progresívnym plnením.

Podobne aj Youplus poisťovňa ponúka širokú škálu pripoistení prostredníctvom rizikového životného poistenia “4U“, ktorými sú pripoistenie pre prípad drobných úrazov (uhryznutie zvieraťom, uštipnutie hadom), vážnych úrazov (zlomeniny z napadnutia zvieraťom), trvalých následkov úrazu (strata končatiny po napadnutí žralokom), pre prípad smrti, v rámci ktorých kryje všetky požadované riziká.

81026

Krytie je platné u nás aj v zahraničí

V rámci rizikového životného poistenia sa dajú riziká bodnutia hmyzom, uhryznutia hadom či napadnutia divým zvieraťom poistiť aj v MetLife poisťovni.

Krytie tohto druhu poistenia je možné v rámci poistenia úrazu a choroby. „Platia tu štandardné poistné podmienky, preto je územná platnosť celosvetová a platí počas celého obdobia platnosti zmluvy. Klient si môže v rámci jednej zmluvy poistiť seba, ako aj svoju rodinu,“ opisuje vedúci oddelenia komunikácie a značky MetLife Milan Drdoš. 

Medzi najčastejšie uzatvárané poistenia, ktoré kryjú aj úrazy spôsobené divou zverou alebo hmyzom, patrí poistenie trvalých následkov úrazu, nevyhnutná doba liečenia úrazu, bolestné po úraze či hospitalizácia, ak je poistený hospitalizovaný po úraze, a tiež pracovná neschopnosť či kritická choroba, ak prisatie kliešťa spôsobí kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu.

„Navyše v súčasnosti počas letného obdobia poskytujeme zadarmo všetkým našim klientom krytie v súvislosti s napadnutím divým zvieraťom, ktoré poistenému spôsobí ranu, ktorú je nutné chirurgicky ošetriť šitím, alebo je klient po napadnutí hospitalizovaný v nemocnici,“ reaguje M. Drdoš.

Aj poisťovňa Generali v rámci životného poistenia kryje uhryznutie, bodnutie či kopnutie zvieraťom, následkom ktorého došlo k úrazu alebo úmrtiu poisteného klienta v rámci rôznych poistení a pripoistení, či už napríklad dennej dávky v prípade poistenia hospitalizácie alebo práceneschopnosti, liečenia poranenia zvieraťom, plnenia za trvalé následky úrazu, ale aj prípad trvalého poškodenia končatín a zmyslov či poistenia invalidity následkom úrazu, a to aj v rámci detského životného poistenia.

Hovorkyňa poisťovne Katarína Ondra však upozorňuje, že hoci životné poistenie platí celosvetovo, nejde o krytie liečebných nákladov v zahraničí. Jeho cieľom je poskytnúť klientovi finančnú rezervu na preklenutie obdobia, počas ktorého poistený nemôže pracovať.

81975

Na liečebné náklady v zahraničí slúži cestovné poistenie

Preto rovnako ako životné poistenie je dôležité pri vycestovaní mať uzatvorené aj cestovné poistenie, keďže zviera na nás môže zaútočiť nielen na Slovensku, ale aj na dovolenke v zahraničí. „Práve to totiž kryje náklady na lekársku starostlivosť, ošetrenie, lieky, prípadnú hospitalizáciu či chirurgický zákrok následkom úrazu alebo ochorenia spôsobeného zvieraťom, ktorý by klient po útoku zvieraťom mohol potrebovať,“ vysvetľuje K. Ondra.

V takýchto prípadoch v zahraničí poisťovne odporúčajú kontaktovať asistenčnú službu v rámci cestovného poistenia, ktorá klientovi odporučí preverené zdravotnícke zariadenie v príslušnej lokalite. „Medzi najčastejšie hlásené poistné udalosti z dovoleniek v zahraničí patria napríklad alergické reakcie, ktoré môžu nastať aj po bodnutí hmyzom,“ tvrdí hovorkyňa Wüstenrot Gabriela Holková. 

82111

Krytie liečebných nákladov býva súčasťou všetkých balíkov už od toho základného, no rozdiel je v poistných sumách. Platí, že čím vyšší a drahší balík si klient vyberie, tým vyššia je poistná suma liečebných nákladov, vďaka čomu klient získava aj lepšie krytie. Ponuku životného, úrazového či cestovného poistenia má v portfóliu aj Komunálna poisťovňa.

Navyše v poisťovni Wüstenrot môžu klienti pri uzatvorení rizikového životného poistenia získať zaujímavý bonus, a to celoročné cestovné poistenie zadarmo. Dôležité je však skontrolovať si poistné sumy a zhodnotiť, či sú dostačujúce pre daného klienta.

83382

Na trhu sú aj špecifické poistenia

„V rámci životného poistenia je možné uzatvoriť si aj špecifické poistenie, ktoré priamo kryje poranenie vzniknuté následkom útoku zvieraťa. Poistné plnenie sa vypláca vo forme percenta z poistnej sumy podľa rozsahu poranenia,“ vysvetľuje hovorkyňa Generali. Pre mladých ľudí, študentov, ktorí radi cestujú do zahraničia za dobrodružstvami, má poisťovňa špeciálne poistenie exotických ochorení, pričom viaceré z nich sa prenášajú práve uštipnutím hmyzu. „Toto poistenie ich kryje v prípade nákazy exotickou importovanou chorobou, ako brušný týfus, hepatitída A, B, C, E, japonská encefalitída, cholera, tetanus, žltá zimnica, horúčka dengue, spavá choroba, leishmanióza, Chagasova choroba a malária,“ vymenúva K. Ondra.

Aj proti kliešťovej encefalitíde

Poisťovne reagujú aj na zvýšený počet kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. „Vlani bolo u nás zaznamenaných najviac prípadov za ostatných 60 rokov, preto sme sa rozhodli poskytnúť klientom so životným poistením špeciálny bonus súvisiaci práve s kliešťovou encefalitídou. Poistenej osobe vyplatíme automaticky jednorazové plnenie vo výške 5-tisíc eur bez navýšenia poistného, ak jej bude v období od 1. mája do konca roka 2023 diagnostikovaná kliešťová encefalitída,“ približuje D. Tomášková.

Poisťovňa odporúča pre prípad kliešťovej encefalitídy mať poistené riziko kritických chorôb dospelých alebo detí. Diagnostikovanie kliešťovej encefalitídy je možné v NN Životnej poisťovni nahlásiť až do 31. marca 2024. V rámci závažných detských závažných ochorení je v Generali krytá aj borelióza.

logo
Prečítajte si tiež:
14.7.2024 Redakcia FinReport

Monitorovanie zamestnancov môže byť problém – pre obe strany

Kontrola zamestnancov na pracovisku je pomerne častá zo strany zamestnávateľov. Chránia tak nielen svoje záujmy, ale aj záujmy zamestnancov s ...

14.7.2024 Redakcia FinReport

PayPal buduje reklamnú platformu, ktorú chce „nasýtiť“ údajmi o svojich zákazníkoch

Spoločnosť PayPal, ktorá priniesla revolúciu do sveta digitálnych platieb, si v súčasnosti hľadá ďalšie cesty pre rozšírenie svojho ...

13.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa nenechať napáliť pri reklamácii nábytku

Zariaďujete novú spálňu a posteľ vám dodali v inej farbe, ako ste chceli? Kúpili ste si v obchode s nábytkom novú skriňu, ale po zložení ...

13.7.2024 Redakcia FinReport

Podvodné e-shopy pripravujú Slovákov o peniaze, na toto si dajte pozor

Online nakupovanie je rýchle, pohodlné a neraz aj výhodnejšie ako nakupovanie v kamenných obchodoch. Potrebné je však rešpektovať jeho ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Brigády mladých nie sú bez rizík. Na toto si dávajte pozor!

Práca animátora, brigáda v gastroservise, pekárni, v konzervárňach, sezónna práca pri zbere úrody, prípadne práca na stavbe alebo v ...

12.7.2024 Mário Špilberger

V kritickom myslení súperia študenti aj účastníci na trhu práce, vzdelávanie sa pomaly zlepšuje

Overovanie informácií je dôležitou výzvou pre súčasnú spoločnosť, študentov a pracujúcich nevynímajúc. Napriek nelichotivým ...

12.7.2024 Robert Juriš

V prvej polovici tohto roka pribudlo v druhom pilieri takmer 70-tisíc sporiteľov

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri každý mesiac stúpa. Tomuto trendu nezabránilo ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením ...

10.7.2024 Zuzana Fryč

Poistenie festivalov či športových podujatí je čoraz aktuálnejšie aj kvôli nevyspytateľnému počasiu

Hoci horúce leto je už za nami, hudobné festivaly či športové podujatia však naďalej pokračujú a usporiadatelia aj v súvislosti s čoraz ...

10.7.2024 Redakcia FinReport

Počet bankových úradníkov na Slovensku každým rokom klesá

V bankovom sektore na Slovensku aktuálne pôsobí spolu 25 peňažných finančných inštitúcií. Okrem centrálnej banky je to 24 korporácií ...

9.7.2024 Mário Špilberger

Poistenie rakoviny ponúka viacero poisťovní, špeciálny poistný produkt majú tri z nich

Hoci počet aj závažnosť onkologických ochorení každoročne narastá, a stúpa aj záujem o samostatné poistenie týchto ochorení, ...

4.7.2024 Mário Špilberger

Po rozvode je lepšie vypustiť spoludlžníka zo zmluvy, to však často býva komplikované

V minulom roku súdy na Slovensku rozviedli viac ako 8 200 párov, čo potvrdzuje fakt, že v posledných piatich rokoch sa zhruba každé tretie ...

3.7.2024 Redakcia FinReport

Cez prázdniny sa stáva množstvo detských úrazov, pomôže životné poistenie

Leto je pre deti krásnym obdobím oddychu, ničnerobenia, spoznávania svojich možností ale aj dobrodružstiev. A práve tieto chvíle dokážu ...

3.7.2024 Robert Juriš

NKÚ: Štát prišiel na neudelených pokutách za chýbajúce PZP o 100 miliónov eur

Okresné úrady na Slovensku ročne dostanú viac ako 300-tisíc oznámení o neuzatvorení povinného zmluvného poistenia, ktoré je povinné zo ...

3.7.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne posúvajú hranice v IT technológiách a umelej inteligencii stále dopredu

S rýchlym vývojom v oblasti informačných technológií a nástupom umelej inteligencie sa postupne zvyšujú nároky aj na digitalizáciu ...

3.7.2024 Redakcia FinReport

UniCredit Bank prichádza s investičným konceptom onemarkets Fund

S príchodom tohtoročného leta banka sprístupnila svoju investičnú ponuku onemarkets Fund aj pre retailových klientov a pobočkovú sieť. ...

2.7.2024 Martina Staňová

Chystá sa najväčšia konferencia inovátorov v poisťovníctve Insurance Innovators Summit 2024

Na začiatku novembra 2024 bude hlavné mesto Veľkej Británie hostiť popredných poisťovateľov z celého sveta, ktorí budú diskutovať o ...

2.7.2024 Mário Špilberger

Pri opakovaných cestách do zahraničia sa oplatí mať celoročné cestovné poistenie

Máte už všetko zbalené na svoju letnú dovolenku? Okrem dostatočných zásob oblečenia alebo liekov nezabudnite na cestovné poistenie. Pozreli ...

1.7.2024 Martina Staňová

Dovolenka so psom. Na čo nesmiete zabudnúť?

Plánujete na dovolenku zobrať aj svojho psa? Nezabudnite mu zbaliť európsky cestovný pas a skontrolovať platnosť očkovania proti besnote. Psa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay